Program Szkoła Promująca Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1991 r. pn.: "Szkoła Promująca Zdrowie", zainicjowanego przez WHO/EURO, realizowanego pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Woynarowskiej. Program ten rozwijany był w Polsce w ramach Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. 23 listopada 2009 podpisano Porozumienie o współpracy między Ministrem Edukacji Narodowej, Ministrem Zdrowia i Ministrem Sportu i Turystyki w sprawie promocji zdrowia i profilaktyki dzieci i młodzieży.

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:
 • systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
 • wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Rok szkolny 2021/2022

Cele:
Realizacja edukacji zdrowotnej uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.
Dążenie do poprawy skuteczności edukacji prozdrowotnej.

Koordynator: Karolina Terlicka

Zespół ds. promocji zdrowia:
Agnieszka Szwedzik
Danuta ProszowskaDzień Marchewki z SK PCK


6.04.2022 r. Szkolne Koło PCK przygotowało dla uczniów klas pierwszych inscenizację z okazji Dnia Marchewki.

Pierwszaki dowiedziały się o wartościach odżywczych marchewki i same ze smakiem chrupały to warzywo.
Posłuchały piosenki "Urodziny marchewki" oraz skosztowały marchewkowego ciasta, upieczonego przez starszą koleżankę z klasy 6 a.
Następnie uczniowie wspólnie wykonali wieeelką marchewkę.


Dzień marchewki.


Klasa II a obchodziła Dzień Marchewki we wtorek, 5 kwietnia.

Warzywo to jest zdrowe i świetnie się je chrupie, dlatego marchewkowa lekcja upłynęła na marchewkowych zadaniach.
Na koniec było najciekawsze - dzieci stworzyły 2 marchewki, a raczej marchewy, obie z małych elementów (marcheweczek).
Było dużo śmiechu, zabawy, współpracy.

Marchewka górą!


Konkurs SKO na skarbonkę.


W piątek, 1.04.2022 r. rozstrzygnięto konkurs SKO na skarbonkę z surowców wtórnych.

W kategorii klas 4-5 przyznano następujące nagrody:
1. miejsce - Aleksandra Ociepa kl. 4a
2. m. - Dominik Orziński kl. 4b
3.m. - Liliana Kwarta i Anna Lemańska kl. 4b


w kategorii klas 1-3 nagrodzono prace:
1. miejsce - Oskar Marczak kl. 3a
2.m. - Oskar Kaczorowski kl. 3a
3.m. - Maciej Starostecki kl. 1a i Milena Pokora kl. 1b


Gratulujemy!

Konkurs zorganizowała p. Dorota Wędzonka, nauczyciel techniki.Smacznie, zdrowo i kolorowo!


W czwartek, w ostatni dzień marca uczniowie z klasy 3 a przygotowywali zdrowe przekąski na drugie śniadanie.

Były kolorowe kanapki, wiosenne sałatki i owocowe "co nieco", czyli dla każdego coś innego.
A najlepsze na koniec...degustacja!!Zapachniało rzeżuchą.


To znowu my - II a.

Po zdrowym śniadaniu przyszedł czas na wysianie rzeżuchy. Zasialiśmy ją we wtorek (29.03) i teraz prowadzimy obserwacje - co się dzieje w naszej hodowli.

A dzieje się każdego dnia i już niedługo będzie zielono na parapecie.


Zdrowo i wesoło w kl. 2a.


W poniedziałek, 28 marca w klasie II a zapachniało wiosną i radością.

To dzieci szykowały się do wspólnego śniadania i poznawały zasady zdrowego odżywiania.

"Chłopcy i dziewczynki jedli witaminki,
wpierw umyli łapki, robili kanapki.
A kanapki wesołe promowały szkołę!".

Pyycha!


Zakładamy hodowlę roślin w 3a.


W poniedziałek, 28.03.2022 r. uczniowie klasy 3 a przeprowadzili zajęcia praktyczne, na których wysiewali nasiona roślin, zakładając w ten sposób mini hodowlę. Mali ogrodnicy muszą pamiętać teraz o regularnym podlewaniu roślin i zapewnieniu im dogodnych warunków.

Pamiętajmy!
Rośliny są nam niezbędne. Żywią nas, ogrzewają, produkują potrzebny do życia tlen, osłaniają domy i ulice.Wiosenne śniadanko w 1b.


W piątek, 25.03.22 r. uczniowie z klasy I b samodzielnie komponowali z przyniesionych produktów pyszne i zdrowe kanapki.
Spożywali także rzeżuchę, która zdążyła już wykiełkować w naszym klasowym ogródku.

Smacznego!
Zajęcia praktyczne w kl. 3b.


Piątkowy dzień w III b upłynął pod hasłem zajęć praktycznych.

Najpierw przygotowaliśmy śniadanie - smaczne, zdrowe, kolorowe kanapki.
Po pysznym posiłku zabraliśmy się do prac ogrodniczych.
Powstała klasowa hodowla. Wysialiśmy bazylię, rozmaryn, majeranek i rzeżuchę. Mamy już szczypiorek, który wyhodował Wiktor. Teraz będziemy pielęgnować i obserwować roślinki.

Czekamy na efekty naszej pracy:)
Dzieciaki z PSP 4 bawią się najlepiej!


24 marca w Powiatowej Hali Sportowej przy ZSE-E w Radomsku obyły się mistrzostwa powiatu radomszczańskiego w grach i zabawach dla uczniów klas I - IV.

Naszą szkołę reprezentowała liczna ekipa w składzie: Drozdek Błażej, Kowalik Marcin,Lisowski Oliwier, Ścisłowski Filip, Przybyłowicz Paweł, Gurazda Kazimierz, Miśkiewicz Faustyna, Lemańska Anna, Jasnos Natalia, Roszkowska Laura, Barański Przemysław, Prudło Miłosz, Wiśniewski Aleksander, Marczak Oskar, Kopiec Gabriela, Przepióra Oliwia, Górska Natasza, Goździkowska Blanka, Barański Radosław, Odrzywolski Mateusz, Szefler Franciszek, Osumek Hanna, Struzicka Elena, Wiśniewska Alicja, Chybińska Sylwia, Wlaźlak Igor, Krawczyk Marcin, Hemerling Borys, Czechowski Jakub, Lisowska Aleksandra, Górska Amelia, Szymich Oliwia, Stalka Kaja, Drozdek Oliwia, Kowalska Zuzanna, Starostecki Maciej.
Po zaciętej walce reprezentacja PSP 4 zajęła I miejsce uzyskując możliwość startu w zawodach rejonowych. Zwycięzców nagrodzono pucharem, dyplomem i sprzętem sportowym.
Opiekunowie uczniów: Joanna Jagielska, Bartłomiej Wąsek i Radosław Bajon.

GRATULUJEMY!


Olimpiada Zdrowia.


3 marca w naszej szkole odbył się etap rejonowy XXIX Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.

Uczniowie szkol podstawowych i średnich, którzy napisali test najlepiej przechodzą do kolejnego, etapu wojewódzkiego.
Nasza uczennica Nikola Hemerling po dogrywce uplasowała się na drugim miejscu.
Gratulujemy!Zimowe zabawy świetliczaków.


Dzisiaj nasze świetliczaki pod opieką p. Anetty Łacisz poszalały trochę na zimowym placu zabaw.
Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z własnoręcznie ulepionym bałwanem.
Czyli zima rozpoczęta na całego!

Brawo WY!Sezon łyżwiarski rozpoczęty.


W piątek, 10.12.2021 r. uczennice z klasy 7a uroczyście otworzyły sezon łyżwiarski na Miejskim Lodowisku w Radomsku.

Ruch na świeżym powietrzu - wg p. Agnieszki Bajon - pomaga dotlenić organizm, co pozytywnie wpływa na samopoczucie, a nawet zdolność koncentracji. Oprócz tego, jazda na łyżwach sprawia, że w organizmie będzie się wydzielać więcej endorfin, czyli hormonów szczęścia, które są nam bardzo potrzebne, szczególnie zimą.


Chłopcy z PSP 4 wicemistrzami powiatu w unihokeju!


Pasmo sukcesów unihokeistów z naszej szkoły trwa. Reprezentacja w składzie: Krzysztof Kubala, Mikołaj Fronczyk, Krzysztof Szulc, Bartosz Kosiński, Bartosz Kanafa, Kacper Rochowski, Jakub Włodarczyk, Adrian Wagner, Borys Kozłowski i Wiktor Kozłowski w dniu 23 listopada 2021 r. uczestniczyła w Mistrzostwach Powiatu Radomszczańskiego w unihokeju w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej gdzie zajęła II miejsce nieznacznie ulegając w finale PSP Chrzanowice 0:1. Wcześniejsze mecze chłopcy rozegrali z PSP 10 (3:1) i PSP 5 (2:0).

Gratulujemy chłopakom i opiekunowi drużyny, Panu Radosławowi Bajonowi.


Certyfikowany cykl szkoleń i seminariów rozpoczęty.


19.11.2021 r. w godz. 10.00 do 14.00 w naszej szkole odbyła się konferencja pt. "Aktywność fizyczna młodego pokolenia jako wyznacznik zdrowia i dobrostanu psychicznego społeczeństwa", rozpoczynająca cykl szkoleń poświęconych tej tematyce.

Podstawową ideą szkoleń jest uruchomienie platformy przekazu wiedzy i prezentacji konkretnych rozwiązań, które mogą pomóc pracownikom oświaty, sportu oraz władzom samorządowym wpłynąć na uzyskanie ilościowego i jakościowego wzrostu poziomu aktywności fizycznej i proekologicznej młodego pokolenia z uwzględnieniem promocji zachowań prozdrowotnych i sportu. Program szkoleń powstał w oparciu o konsultacje z ekspertami z dziedzin: psychologii, ochrony środowiska, wychowania, oświaty, samorządu terytorialnego i sportu.

Patronat honorowy objął p. Krzysztof Ciecióra, ówczesny wicewojewoda łódzki, a obecnie wiceminister rolnictwa (absolwent naszej szkoły), zaś szkolenie zorganizowano we współpracy ze Społeczną Akademią Nauk, Urzędem Gminy Radomsko, Urzędem Miasta Radomsko, Lasami Państwowymi, Klubem Sportowym Volley Radomsko oraz Akademią Profilaktyki Kliniki Wolmed.

Spotkanie otworzyła pani dr Izabela Iwanowicz, dyrektor szkoły, dziękując wszystkim za tak liczne przybycie - w konferencji uczestniczyło 60 nauczycieli, pedagogów, pracowników instytucji oświatowych i pomocowych z Radomska i powiatu radomszczańskiego. Wśród gości nie zabrakło p. Jarosława Ferenca - Prezydenta Miasta Radomsko, p. Romana Radczyca - Wójta Gminy Radomsko, p. Mirosława Olszewskiego - dyrektora Społecznej Akademii Nauk w Bechatowie, p. Pawła Kowalczyka - prezesa Klubu Sportowego Volley Radomsko.

Konferencję poprowadził pan dr Łukasz Prysiński - trener i psycholog, prodziekan wydziału w Bełchatowie SAN w Łodzi, który specjalizuje się m.in. w psychologii klinicznej i zdrowia oraz sportu.

Dr Ł. Prysiński zapoznał zgromadzonych z analizą stanu i tendencji w aktywności fizycznej dzieci i młodzieży oraz dorosłych i osób starszych, a także skupił się na aktywności fizycznej jako narzędziu radzenia sobie ze stresem tak wszechobecnym w obecnych czasach.
Druga część szkolenia poświęcona była wzbudzaniu motywacji osiągnięć oraz roli pracowników oświaty i klubów sportowych we wspieraniu aktywności fizycznej. Aktywność fizyczna zaprezentowana została w połączeniu z ekologią w kontekście wykorzystania parków, lasów, akwenów i ścieżek edukacyjnych.
Na zakończenie rozgorzała dyskusja, głównie wśród zgromadzonych nauczycieli, którzy wskazali główne problemy występujące wśród dzieci i młodzieży, a także przeszkody natury organizacyjnej w realizacji szeroko rozumianej aktywności fizycznej.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali certyfikaty oraz materiały edukacyjne.


Międzynarodowy Dzień Tolerancji i Życzliwości w naszej szkole.


SU oraz Szkolne Koło PCK 19 listopada w naszej szkole przeprowadziły akcje Dzień Koloru, w ramach Dnia Życzliwości oraz Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

Przygotowano gazetki tematyczne, każda klasa na drzwiach swojej sali przykleiła radosne emotki oraz cytaty i sentencje dotyczące obchodzonych świat.
Samorządy klasowe przeprowadziły losowanie osób, wobec których w danym dniu będą życzliwe. Losowano również miłe uczynki, gesty oraz drobne upominki.
Było dużo uśmiechu i zabawa. Wszyscy uczniowie byli kolorowa ubrani.
Można było również poczęstować się miłym gestem i przekazać go dalej.

To był naprawdę miły dzień! Oby było tak częściej - życzą SU oraz SK PCK.


Weź ze sobą miłe słowo i podaj dalej, czyli...


...czyli Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

Już w piątek, 19 listopada, świętujemy życzliwie i pozdrawiamy się uprzejmie.
Przypominamy o emotkach na drzwiach klasy oraz życzliwych cytatach lub/i życzeniach, a także o uśmiechach od ucha do ucha - Samorząd Uczniowski.


Oryginalna nazwa święta brzmi "Hallo World Day" i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.
Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach.

Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.
Przesłanie akcji jest proste - bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.


Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i - tak na próbę - okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania - nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

Zapraszamy do udziału w akcji i poczęstowania się dobrym słowem na tablicy SU na pierwszym piętrze.


Zapraszamy na spotkanie online.


Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci w wieku 7-9 lat (roczniki 2012-2014) na spotkanie informacyjne online dotyczące badania dziecięcych trudności językowych.

Do udziału w badaniu zapraszamy dzieci, które nie przejawiają trudności w nauce, jak i dzieci ze stwierdzonymi trudnościami językowymi lub ryzykiem dysleksji. Badanie ma na celu zwiększenie wiedzy na temat uwarunkowań zaburzeń językowych.

Badanie realizowane jest przez Światowe Centrum Słuchu i odbywa się w pełni online. Dzieci proszone będą o wypełnienie krótkich zadań językowych oraz wzięcie udziału w grze w której zadaniem będzie uważna obserwacja oraz szybkie reagowanie.

Za udział w badaniu każde dziecko otrzyma nagrodę - bon do wydania na gry i zabawki w sklepie Smyk. Dodatkowo na podstawie wyników badania dla każdego dziecka zostanie przygotowany wykres tempa uczenia się dziecka oraz informacja zwrotna na temat jego zdolności językowych w odniesieniu do grupy badanej.

Rodziców dzieci chętnych wzięcia udziału w badaniu prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/E5AUzWjm3a6kcwseA

W razie pytań zapraszamy do kontaku:
dr Hanna Cygan - h.cygan@ifps.org.pl
mgr Martyna Bryłka - m.brylka@ifps.org.pl

Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego
Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
ul. Mokra 17, Kajetany k. Warszawy
05-830 Nadarzyn

Poleca p. Aneta Jarosińska, reedukator.


Wygrana naszych chłopaków!
Uczymy się ratować! - 4.


Uczniowie z klasy III a podczas zajęć z ratownikiem medycznym zgłębili tajniki pierwszej pomocy i zdobyli podstawową wiedzę na temat jej udzielania.

Takie szkolenia to świetny pomysł, ponieważ pozwalają dzieciom pozbyć się obaw przed podjęciem udzielania pomocy innym.
Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej - 3.


Trzecioklasiści z kl. 3b wraz z wychowawczynią uczestniczyli w warsztatach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Za pozorantów służyły misie - i to bardzo okazałe, a zakładanie opatrunków uczniowie ćwiczyli na sobie i swoich kolegach i koleżankach.
Zajęcia poprowadziła ratowniczka medyczna.


Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej - 2.


Fotorelacja z warsztatów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w klasie 1b.


Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej - 1.


3 i 4 listopada klasy I-III wzięły udział w warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej z ratownikiem medycznym.

Dzieci utrwaliły znajomość numerów alarmowych, poznały zawartość apteczki, pozycję boczną bezpieczną oraz zgłębiały podstawy resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Tak wyglądały zajęcia w kl. 2a.


Ekologia na całego, czyli segregujemy odpady!


29.10.2021 r. w naszej szkole uczniowie klasy 3b i 7c uczestniczyli w warsztatach ekologicznych dotyczących segregowania odpadów.
Zajęcia poprowadziły zaprzyjaźnione z naszą szkołą panie z PGK Radomsko.


Co trzeba wiedzieć o prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, czyli w naszych domach i szkole?

W Polsce obowiązuje system segregacji odpadów (JSSO), w ramach którego odpady komunalne zbiera się w podziale na pięć głównych frakcji:
- PAPIER (kolor niebieski)
- METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (kolor żółty)
- SZKŁO (kolor zielony)
- BIO (kolor brązowy)
- ZMIESZANE / RESZTKOWE (kolor czarny).


Do pojemnika niebieskiego wrzucać należy elementy papierowe i tekturowe, w tym opakowania, kartony, gazety, czasopisma, papiery biurowe i szkolne, zeszyty.

Do pojemnika żółtego, który oznaczony jest napisem "metale i tworzywa sztuczne", wrzucać należy nie tylko wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych, w tym kubeczki po jogurtach, butelki i folie, plastikowe pojemniki po detergentach i metale (np. puszkę po konserwie lub po napoju), ale także opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku czy folie po batonikach lub chipsach).

Do pojemnika zielonego wyrzucać należy szkło białe i kolorowe, jak puste butelki, słoiki czy szklane opakowania po kosmetykach (jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców). W niektórych gminach obowiązuje bardziej szczegółowy system zbierania odpadów szklanych, wówczas do pojemnika zielonego wrzucać należy szkło kolorowe, a do pojemnika białego r11; bezbarwne. W każdym przypadku zabronione jest wrzucanie do tych pojemników potłuczonych szklanek, ceramicznych naczyń, luster, szyb czy zepsutych okularów, ponieważ odpady te uniemożliwią recykling dominujących w tym strumieniu szklanych odpadów opakowaniowych.

Odpadów opakowaniowych nie trzeba myć przed wrzuceniem do odpowiedniego pojemnika, ponieważ przed procesem recyklingu są odpowiednio przygotowywane - czyszczone i dezynfekowane. Konieczne jest jednak opróżnienie opakowań - zbyt duże ilości żywności mogą spowodować zanieczyszczenie, które poskutkuje rozwinięciem się pleśni lub zagnieżdżeniem gryzoni, poszukujących pożywienia.

Do pojemnika brązowego wyrzucać należy przede wszystkim odpady roślinne (liście, kwiaty, łodygi) i odpady żywności, czyli resztki jedzenia, obierki, łupiny, skorupki po jajach, resztki warzyw i owoców (także te popsute).

Do pojemnika czarnego natomiast wrzucać należy wszystko to, czego nie można wrzucić do kolorowych pojemników ani oddać do PSZOK-u lub innego punktu zbierania. Jest to pojemnik na odpady zmieszane, zwane także resztkowymi. Będą to np. zatłuszczony papier, zużyte środki higieny osobistej, jak podpaski, resztki mięsa (w sytuacji, gdy odpady ulegające biodegradacji są poddawane kompostowaniu).

Segregujemy - czyściej i dłużej żyjemy!


Las w słoiku.


29.10.2021 r. uczniowie klas 5 uczestniczyli w warsztatach ekologicznych typu "bliskie spotkania z naturą" - własnoręcznie komponowali las w ... słoiku.

Las zamknięty w szkle to propozycja dla miłośników natury zmęczonych miejskim życiem, marzących o skrawku lasu w zasięgu ręki: mały, tętniący życiem ekosystem zamknięty w szklanym naczyniu. Niezwykła, wręcz unikatowa ozdoba wnętrza.

Czy wiesz, że...
To brytyjski botanik, dr Nathaniel Bagshaw Ward, lekarzem, przypadkiem zaobserwował, że rośliny zamknięte w szklanych słoikach (odcięte od wpływu smogu i kwaśnych deszczy, które miały w czasach rewolucji przemysłowej fatalny wpływ na rośliny) nie tylko nie umierają, lecz wręcz świetnie się rozwijają i to bez podlewania.
To on właśnie wymyślił sposób na bezpieczny transport cennych sadzonek egzotycznych roślin drogą morską na statkach i zaproponował królewskiej flocie handlowej swoje rozwiązanie. Rośliny w terrariach były chronione przed szkodliwą solą morską i potrafiły wytworzyć mikroklimat, w którym doskonale sobie radziły bez opieki ogrodnika nawet kilka miesięcy. Na jego cześć pierwsze terrarium zostało nazwane Wardian Case.


Tydzień zdrowia w naszej szkole nadal trwa.


Lekcja o witaminach w klasie 7b.

Witaminy to niskocząsteczkowe związki organiczne, których obecność w organizmie w niewielkich ilościach jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu procesów metabolicznych. Dla wielu organizmów, w tym zwierząt i człowieka są to związki egzogenne i muszą być dostarczane z pożywieniem. To składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

W celu pogłębienia swojej wiedzy o witaminach i solach mineralnych uczniowie klasy 7b wykonali kolorowe ulotki informacyjne na ich temat. Na lekcji o witaminach nie zabrakło również aspektu praktycznego. Uczniowie wykrywali witaminę C w soku z cytryny i pomarańczy.

Czy wiesz, że...
Witamina C (kwas askorbinowy)
Korzyści: witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu. Witamina ta, pochłania żelazo i działa jako przeciwutleniacz. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, zapobiega chorobom układu krążenia, prenatalnym problemom zdrowotnymi oraz chorobom oczu.

Należy pamiętać, że nasz organizm sam nie produkuje witaminy C i nie akumuluje jej, dlatego musimy ją codziennie uzupełniać,

Źródła: pomarańcze, kiwi, grejpfruty, truskawki, pomidory, brokuły, szpinak.

Smacznego!

Zajęcia prowadziła p. Karolina Terlicka - nauczyciel biologii i chemii.


Pływacy z czwórki ponownie najlepsi!


28 października 2021 r. na miejskiej pływalni w Radomsku odbyły się Drużynowe mistrzostwa rejonu bełchatowskiego w pływaniu.
Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny:
Igrzyska dzieci:
- Emilia Wąsek, Zofia Bajon, Aleksandra Bareła, Lilianna Biała, Wiktoria Gal, Julia Habel, Blanka Piotrowska i Lena Krzyszkowska;

Igrzyska młodzieży szkolnej:
- Mikołaj Fronczyk ,Bartosz Kanafa, Adam Rączkowski, Kacper Rochowski, Krzysztof Szulc, Miłosz Świerczyńśki i Jakub Włodarczyk.

Obydwie drużyny popłynęły śpiewająco wygrywając swoje kategorie.

GRATULUJEMY!Szkolny konkurs rozstrzygnięty.


W ramach Tygodnia Zdrowia, uczniowie naszej szkoły pogłębiali swoją wiedzę o właściwościach zdrowotnych warzyw i owoców. Efektem tych działań były gazetki w klasach.

Najbardziej kreatywną gazetkę, przybliżającą walory odżywcze truskawki, przygotowali uczniowie klasy VII b.
Na wyróżnienie zasługują również uczniowie klas: VII a, VII c oraz VIIIb.


Naszym zdolnym uczniom gratulujemy!

Konkurs zorganizowała p. Karolina Terlicka, nauczyciel biologii i chemii.

Oto prace w różnej kolejności:


Drużyna PSP 4 z mistrzostwem Radomska w unihokeju!


25 dzień października 20201 r. przyniósł kolejny sukces sportowy uczniów naszej szkoły. Drużyna chłopców z roczników 2007-2008 wygrała Mistrzostwa Miasta Radomska w unihokeju okazując się najlepszą spośród ośmiu reprezentacji.

Naszą szkołę reprezentowali: Krzysztof Kubala, Mikołaj Fronczyk, Krzysztof Szulc, Bartosz Kosiński, Bartosz Kanafa, Kacper Rochowski, Jakub Włodarczyk, Adrian Wagner, Borys Kozłowski i Wiktor Kozłowski.
PSP 4 zagrała trzy mecze grupowe z PSP 8 (3:0), PSP 3 (2:0) i PSP 5 (2:0). W finale pokonaliśmy PSP 10 (2:0).
Zespół do zawodów przygotował Pan Radosław Bajon.


Tydzień zdrowia w klasie 5b.


Tydzień zdrowia to doskonała okazja do eksperymentów w kuchni.
Uczniowie klasy 5b podzielili się swoimi ulubionymi przepisami na zdrowe potrawy. Niektórzy wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem i swoje tajne receptury przedstawili w formie książki kucharskiej.

Mamy nadzieję, że przedstawione gotowe pomysły staną się inspiracją na zdrowy posiłek.

Zajęcia prowadziła p. Karolina Terlicka.


Mistrzostwa powiatu radomszczańskiego pełne sukcesów PSP4!


20 października 2021 r. na Miejskiej pływalni w Radomsku obyły się Drużynowe mistrzostwa powiatu radomszczańskiego w pływaniu. Naszą szkołę reprezentowały cztery drużyny:
Igrzyska dzieci:
- dziewczęta: Emilia Wąsek, Zofia Bajon, Aleksandra Bareła, Lilianna Biała, Wiktoria Gal, Julia Habel, Blanka Piotrowska i Lena Krzyszkowska;
- chłopcy: Tymon Bera, Dawid Hanuszek, Michał Krawczyk, Adam Matysiak, Piotr Sobczyk i Michał Waluś.

Igrzyska młodzieży szkolnej:
- dziewczęta: Karolina Drygas, Joanna Kowalczyk, Michalina Kuder, Ida Pawłowska, Julia Walaszczyk i Maja Zatoń;
- chłopcy: Mikołaj Fronczyk ,Bartosz Kanafa, Adam Rączkowski, Kacper Rochowski, Krzysztof Szulc, Miłosz Świerczyńśki i Jakub Włodarczyk.


Miło nam poinformować, że dziewczęta z roczników 2009 - 2011 i chłopcy z roczników 2007-2008 zajęli pierwsze miejsca co daje im okazję do startu w mistrzostwach rejonu bełchatowskiego. Dodatkowo chłopcy z rocznika 2009-2011 uplasowali się na trzecim miejscu, a dziewczęta z rocznika 2007-2008 na miejscu czwartym.
Opiekunami drużyn byli nauczyciele wychowania fizycznego - Panie Agnieszka Bajon i Joanna Jagielska oraz Panowie Radosław Bajon i Bartłomiej Wąsek.

GRATULUJEMY!


Razem przeciw AIDS - szkolny konkurs.


18.10.2021 r. chętni członkowie Szkolnego Koła PCK uczestniczyli w szkolnym etapie konkursu "Włączmy się do wspólnego działania - razem przeciw AIDS".
Celem konkursu był wzrost wiedzy wśród młodzieży dotyczącej zagrożeń związanych z ryzykownymi zachowaniami oraz promocja dobrych zachowań prozdrowotnych, w tym profilaktyka HIV/AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Miło nam poinformować, że do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 1 grudnia, zakwalifikowali się: Kacper Rochowski (VIIIa) oraz Maja Wawrzyńczyk (VIIIb).

Gratulujemy !!!

Etap szkolny przeprowadzili opiekunowie Szkolnego Koła PCK: p. Urszula Pokora oraz p. Katarzyna Zielińska.


Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.


10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Dzień ustanowiono, by większą uwagę skupić na higienie zdrowia psychicznego.
Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowia psychicznego, z jakimi każdego dnia boryka się coraz większa liczba ludzi, jak również na tempo życia, rozwój cywilizacji, życie w stresie (szczególnie w czasie trwania pandemii COVID-19 związanej z tym izolacji społecznej) brak właściwego odpoczynku, co sprzyja rozwojowi zaburzeń psychicznych.

Dla osób chorych równie ważna jest społeczna akceptacja i zrozumienie, że choroba psychiczna to choroba jak każda.
W Polsce prawie 8 mln. osób w wieku 18-64 l cierpi na zaburzenia psychiczne. Prawa osób psychiczne chorych reguluje Ustawa z dn. 19 08 1994 r. Mamy również Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2020.

Każdy z nas przeżywał w swoim życiu stany obniżonego samopoczucia z powodu nadmiaru obowiązków, nieradzenia sobie z problemami rodzinnymi czy zawodowymi. Ważne jest, aby w takich sytuacjach umieć zadbać o nasze zdrowie psychiczne. Nie załamywać się, znaleźć czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, zadbać o nasze relacje z bliskimi, przyjaciółmi (choć to trudniejsze w czasach epidemii) spróbować pozytywnie spojrzeć na świat, co wzmocni nasze zdrowie psychiczne i możliwość rozwiązywania problemów.

Jeśli pomimo tego zauważymy, że dzieje się z nami coś niepokojącego zwróćmy się o pomoc do fachowców bo każdy problem można rozwiązać i każdą chorobę można leczyć.


Nasi pobiegli...


1 października 2021 r. w Parku Solidarności odbyły się sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt i chłopców na szczeblu miejskim.

W Igrzyskach Dzieci - rocznik 2009 oraz Igrzyskach Młodzieży rocznik 2007 i 2008 nasi uczniowie zajęli II i III miejsca.
We wszystkich trzech kategoriach awansowali do zawodów powiatowych.


5 października 2021 r. odbyły się zawody na szczeblu powiatowym;

wyniki:
- dziewczynki młodsze zajęły V miejsce,
- dziewczynki starsze - VI miejsce,
- chłopcy młodsi - VI miejsce.

Gratulujemy!Nasze emocje.


Biblioteka szkolna w ekspozycji ph."Jak czuć się bezpiecznie w szkole po nauczaniu zdalnym? Znam swoje emocje. Mówię o nich" prezentuje literaturę tematyczną.

Znajdziemy tu odpowiedź na pytanie, np. jak radzić sobie ze swoimi emocjami, zapoznamy się ze sprawdzonymi sposobami na wyciszenie się. Warto sięgnąć do oferty książek, które można wypożyczyć z biblioteki szkolnej. Zarówno czytelnicy młodsi, jak i starsi na pewno znajdą coś dla siebie.

Trzeba pamiętać, że każda emocja jest ważna i czemuś służy.


Świetliczaki wyciskają świeże soki.


Nasze świetliczaki pod opieką p. Anetty Łacisz przygotowywały ostatnio świeże soki owocowe.
Oj, jak pachniało na stołówce...


8 powodów, dla których warto pić domowe soki:

1. Świeżo wyciskane soki to prawdziwe bogactwo witamin, które umożliwia przyswojenie kilku porcji warzyw i owoców w formie soku.
2. Zamiast jednak sięgać po kolejny batonik czy mało odżywcze ciastko, można spróbować regularnie spożywać soki owocowe.
3. Witaminy i minerały zawarte w sokach działają wzmacniająco i regenerująco.
4. Regularne spożywanie soków, szczególnie na bazie warzyw (buraków, marchewek, kapusty, selera, zielonych jak brokuł, groszek czy szpinak), znacząco poprawia przemianę materii i zmniejsza ryzyko występowania zatwardzenia.
5. Sok sporządzony na bazie imbiru, szpinaku, jarmużu, bananów i pomidorów pomaga przy lekkiej bezsenności.
6. Zielone warzywa poprawiają dotlenienie organizmu, polecane są przy anemii.
7. Soki dostarczają witamin i minerałów, które są niezbędne do odpowiedniego odżywienia skóry, włosów i paznokci.
8.Łączenie smaków, wymyślanie nowych zestawów składników i poszukiwanie swojego ulubionego na daną porę roku przepisu, rozwija wiedzę na temat warzyw i owoców i zachęca do wypróbowywania ich także w innej formie.

Soki warto pić, żeby zdrowo żyć!


Klasa 7a i 6a w Wapiennikach.


Uczniowie klas 6a i 7a pod opieką wychowawców wyjechali do Wapienników z okazji Dnia Chłopaka. Uczniowie wzięli udział w grze terenowej z ogniskiem.
Pogoda dopisała, humory również - to była świetna zabawa!


WAPIENNIKI to stara kopalnia wapnia zamknięta w latach 60-tych, która po rekultywacji stała się niezwykłym miejscem. Na szczególną uwagę zasługuje zróżnicowanie terenu i panujący tam klimat.
Na terenie znajduje się największy w centralnej Polsce ,tor offroad, pole paintballowe, strzelnica sportowa,park linowy oraz piękna sala bankietowa.Gesundheitswoche in der Schule.


W ramach Tygodnia Zdrowia, uczniowie klas VII, którzy rozpoczęli naukę języka niemieckiego poznawali na zajęciach nazwy owoców i warzyw; zaś uczniowie klas VIII zajęli się tematyką zdrowego i niezdrowego odżywiania.

Zajęcia prowadziła p. Katarzyna Zielińska.
Healthy and tasty food, czyli zdrowe i smaczne jedzenie.


Coś dla rodziców...

Dieta dziecka powinna być szczególnie bogata.
Warto też pamiętać, że uczniowie w szkole dla prawidłowego rozwoju, powinni jeść regularnie. Przerwy pomiędzy posiłkami, jeżeli tylko są zbyt długie, sprzyjają spadkom poziomu glukozy we krwi, co skutkuje obniżonym poziomem koncentracji i spadkiem siły psychicznej i fizycznej.

Drugie śniadanie, jak i cała dieta dziecka, powinny być dostosowane do jego wieku i obfitować w magnez, który jest konieczny dla właściwego sposobu funkcjonowania mięśni i nerwów.
Pełnowartościowy posiłek w szkole powinien być jedzony mniej więcej trzy lub cztery godziny po pierwszym śniadaniu.

W trakcie komponowania posiłku trzeba się wystrzegać cukru, sztucznych barwników i substancji zapachowych, ale niepotrzebne są w nim też tłuszcze rafinowane i sztuczne konserwanty.

Zapraszamy do ćwiczenia słówek angielskich na pierwsze piętro na "smaczną wystawę"!


Smakowita 2a


W piątek, 24 września w klasie II a smakowicie zapachniało.

Uczniowie wykonywali zdrowe - kolorowe kanapki w ramach TYGODNIA ZDROWIA.
Wszystkie były pyszne, tym bardziej, że szykowane własnoręcznie. Nawet chłopcy założyli fartuszki do pracy.

Udało się "trzy w jednym" - praca, zabawa, zdrowie.

Podpowiadamy, co jeść na drugie śniadanie...

Dobrą praktyką w kwestii planowania drugiego śniadania jest staranny dobór spożywanych produktów. Oczywiście pomysłów może być w tym przypadku wiele i nie trzeba się ograniczać – coraz bardziej popularne jest, np. owocowo-warzywne smoothie. Owoce i razowe pieczywo również nie zaszkodzi.
Warto wyeliminować z jadłospisu słodzone soki i gazowane napoje.
Zamiast nich niech króluje w nim woda mineralna niegazowana, sok marchwiowy lub jogurt.Pierwszoklasiści pamiętali o drugim śniadaniu.


Co się dzieje, gdy nie zjadamy drugiego śniadania?

Spada nam poziom glukozy, jesteśmy ospali, rozdrażnieni, nie potrafimy się skoncentrować ani skupić uwagi, tracimy sprawność i koordynację ruchową. Organizm czerpie energię z pokarmu, ze składników, które w nim są zawarte, to budulec dla naszego mózgu.

Uczniowie klasy 1b na lekcjach z wychowawczynią p. Danutą Proszowską komponowali przepysznie zdrowe kanapeczki.

Drugie śniadanie wpisuje się także w zasadę, która mówi, że powinniśmy jeść pięć posiłków dziennie, co 3-4 godziny. A jak pokazują badania, niemal 50 proc. dzieci i młodzieży źle się odżywia. Jedzą rzadko, zbyt tłusto i za słodko.

Obejrzyj - posłuchaj - pokaż rodzicom: https://parenting.pl/dzien-drugiego-sniadaniaWitaminki, witaminki...


Witaminki, witaminki,
dla chłopczyka i dziewczynki...


Tak można było śpiewać w klasie 3b, która przygotowywała smaczne i zdrowe kanapeczki na drugie śniadanie.

Pamiętajcie!

Jedzenie drugiego śniadania prowadzi do lepszego samopoczucia i dostarcza energii. Podczas snu organizm traci dużo energii, płynów i składników odżywczych. Pierwsze śniadanie jest jedzone często w pośpiechu, dlatego nie uzupełnia w pełni tych cennych pierwiastków. Drugie śniadanie, odpowiednio skomponowane, pozwoli zaspokoić te potrzeby, a co więcej doda energii do dalszej pracy i nauki.


Śniadanko w 1a - zdrowe i smaaaczne!


Nasi najmłodsi również włączyli się w szkolny Tydzień Zdrowia i na lekcjach razem z wychowawczynią p. Beatą Solińską przygotowywali niezwykle smaczne i kolorowe kanapki.
Mniam!!!!Robimy pyszne, zdrowe kanapki.


Uczniowie klasy III A w ramach Tygodnia Zdrowia i promocji zdrowego żywienia samodzielne przygotowali pyszne śniadanie.

Dzieci przy robieniu kanapek nie tylko świetnie się bawiły, ale również kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. Na koniec odbyła się konsumpcja drugiego śniadania....

Brawo!Żyjemy smacznie i zdrowo w kl. 4a.
Czwartoklasiści bardzo smacznie zaczęli dziś kolejny tydzień nauki - w kl. 4a na pierwszej lekcji przygotowywali przepyszne sałatki, surówki i kanapki.

Owocowo - warzywnie pachniało w całej klasie, a kanapki były bardzo uśmiechnięte i smaczne.
Na zakończenie wszyscy spałaszowali własnoręcznie przygotowane smakołyki, a do domu zabrali książeczki z poradami i przepisami na zdrowe i smaczne potrawy.


Pamiętajcie, że ...

Warzywa mają wiele właściwości zdrowotnych i dostarczają wielu wartości odżywczych. Podczas ich jedzenia nie musimy mocno się ograniczać, ponieważ ich kaloryczność jest niewielka. Zaleca się dodawanie ich do niemalże każdego posiłku, tak aby spożyć przynajmniej pół kg warzyw na dobę.

Wraz z owocami powinny zaspokajać ponad połowę dziennego zapotrzebowania na pożywienie w ciągu dnia, przy czym proporcjonalnie warzywa powinny stanowić ¾, a owoce ¼ w tym zapotrzebowaniu.
A więc mądre dzieci niech nie jedzą śmieci.


W tym tygodniu klasy trzecie, czwarte i piąte na zajęciach z muzyki poznawały "Piosenkę o niezdrowym jedzeniu".

Było sporo radości i zabawy muzyczno-rytmiczno-ruchowej. Piosenka była też okazją do porozmawiania o zdrowym żywieniu i porzuceniu nawyków picia słodkich napojów i spożywania śmieciowej żywności. Niektórzy uczniowie zaproponowali nawet pomysły na zdrowe przekąski dla najmłodszych: np. chipsy z jabłek, lody jogurtowe czy lizaki z arbuza.

Zachęcamy do wspólnego śpiewania i do wspólnej zabawy.

A oto słowa naszej piosenki.

"Trzęsą mi się rączki, kiedy widzę pączki.
Pączek niech się dowie, że wybieram zdrowie.
Trzęsą mi się łydki, kiedy widzę frytki.
Frytka niech się dowie, że wybieram zdrowie.

Refren: Hej, hej, raz i dwa, witaminy wolę ja.
              Hej, hej raz, dwa, trzy, wolisz je i ty.

Mleczna czekolada w sadło się odkłada.
Czipsy znów mnie kuszą, ale odejść muszą.
Rozum podpowiada, jesteś tym, co zjadasz.
A więc mądre dzieci, niech nie jedzą śmieci

Cukru całe mrowie niszczy moje zdrowie.
Tłuszcz jak ludożerca co dzień mnie uśmierca.
Mówię więc otwarcie, porzuć takie żarcie.
Nie ma przebaczenia dla złego jedzenia.

Zajęcia przeprowadziła p. Marzenna Musiał, nauczyciel muzyki.Smacznie, smacznie i zdrowo!


Zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna, higiena ciała i umysłu to główne filary zdrowia. Jednak podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest zdrowe odżywianie.

Na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 8a rozprawiali o tym, co znaczy termin "zdrowe jedzenie" i dlaczego warto zadbać o jakość pożywienia.

Obejrzeli również prezentację na temat chorób zakaźnych, ich objawów, źródeł zakażenia i sposobów leczenia. Poruszano także tematykę higieny czystych rąk, aktywności fizycznej i odpoczynku.

Uczniowie przynieśli do szkoły rozmaite warzywa i owoce. Były banany, jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, śliwki, pomidory, ogórki, marchewka, pietruszka. seler, ziemniak, kalarepa, papryka, fasolka, a nawet dynia i wielka cukinia. Byłaby z tego niezła sałatka.

Jednak zamiast sałatki powstała "zdrowa" kompozycja warzywno-owocowa pt. " To my - witaminy".

Smacznego oglądania.


Owoce zagościły na godzinie wychowawczej w 8c.


Było smacznie i z odrobiną przydatnej wiedzy na temat owoców i warzyw w diecie ucznia.

Owoce to źródło błonnika, witamin A, C i z grupy B, poza tym potasu, polifenoli (o właściwościach przeciwutleniających), ale również cukrów prostych (głównie fruktozy, glukozy, również sorbitolu). Cechuje je dość niska wartość energetyczna.

Owoce i warzywa znajdują się na pierwszym poziomie Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Powinny one stanowić podstawowy składnik diety (przynajmniej 400 g/na dobę w co najmniej 5 porcjach) r11; zgodnie z proporcją ¾ warzywa i ¼ owoce.

Smacznego życzy klasa 8c z wychowawcą!


Leśne zajęcia w Strzałkowie.


21.09.2021 r. uczniowie kl. 4b pod opieką pań Joanny Mielczarek i Agnieszki Kociniak uczestniczyli w zajęciach terenowych w szkółce leśnej w Strzałkowie.
Zajęcia prowadziła pani Izabela Randak z Nadleśnictwa Radomsko.


W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie są rodzime gatunki drzew iglastych, czego drzewo potrzebuje do życia. Wysłuchali cennych porad dotyczących tego, jak nie zgubić się w lesie i co robić, gdy jednak zgubimy drogę.

Pani leśnik wyjaśniła również, jakie szkody dla lasu i zwierząt w nim żyjących stanowią pozostawiane przez człowieka śmieci.

Na drodze naszej leśnej wędrówki spotkaliśmy wiele ciekawych grzybów, np. kropidlaka czerniejącego.

Na zakończenie niezwykłej wyprawy upiekliśmy kiełbaski i w wybornych nastrojach wróciliśmy do szkoły.

Indywidualne Biegi Przełajowe.


20.09.2021 r. odbyły się w Radomsku Indywidualne Biegi Przełajowe, w których wzięli udział nasi uczniowie - 18 chłopców i 10 dziewcząt.

Z medalami wrócili chłopcy - oto zwycięzcy:Tydzień zdrowia w naszej szkole.


"Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał,
nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało." / Janusz Korczak

Rozpoczynamy w naszej szkole "Tydzień zdrowia", żeby zwrócić uwagę wszystkich członków społeczności szkolnej - uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi - na zagadnienie ZDROWIA, które doceniamy dopiero wtedy, gdy go nam zabraknie.

10 zasad zdrowego stylu życia Styl życia: dieta, ruch, sposoby radzenia sobie ze stresem, środowisko i jakość relacji, jakie nawiązujemy z innymi, w ponad 50 % odpowiada za stan naszego organizmu. Nie na wszystko mamy wpływ: nie zmienimy na przykład genów, które w 20 % wpływają na zdrowie. Zmiana nawyków jest jednak w zasięgu ręki. Dzięki temu zyskamy wyższą jakość życia w każdym jego aspekcie.

Samorząd Uczniowski przygotował tablicę informacyjną na I. piętrze, zaś nauczyciele bibliotekarze - na parterze.
Zapraszamy do zapoznania się z mnóstwem ciekawych informacji!

Także w klasach odbywają się zajęcia dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego, oglądamy filmy i prezentacje, np. w kl. 8b 8c na historii uczniowie obejrzeli film pt. "Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku", a następnie wraz z p. Joanną Marczak - Burzyńską rozmawiali, jak dbano o higienę w dawnych czasach.
Z kolei w kl. 8c na godz. wychowawczej z p. Edytą Mossur uczniowie rozmawiali i próbowali zdrowej żywności.

Uczniowie klas I - V już w tym tygodniu otrzymali owoce i warzywa oraz mleko w ramach rządowego programu.

Wygląda na to, że wrzesień w naszej szkole będzie bardzo smaczny i zdrowy.
Miejmy nadzieję, że nie tylko wrzesień, ale i cały rok.Zajęcia terenowe kl. 4a.


20.09.2021 r. uczniowie kl. 4a pod opieką wych. p. Agnieszki Szwedzik i p. Agnieszki Bajon, nauczyciela wf uczestniczyli w zajęciach terenowych w szkółce leśnej w Strzałkowie. Zajęcia prowadziła p. Izabela Randak z Nadleśnictwa Radomsko.

Tematyka zajęć:
1.Leśna architektura, czyli poznajemy rodzaje i gatunki drzew - iglastych i liściastych oraz grzyby znalezione w lesie.
2. Jak nie zgubić się w lesie - słupki oddziałowe.

Las podzielony jest na prostokąty. Leśnicy nazywają je oddziałami. Każdy ten kawałek lasu ma swój unikalny numer, po którym możemy go rozpoznać. W terenie oznaczone są poprzez słupki kamienne.

3. Użytek ekologiczny "Biay Ług" i pomost "z dziurką", czyli o roślinach bagiennych.

Spacerując po leśnych ścieżkach edukacyjnych przede wszystkim dotleniliśmy organizmy, zintegrowaliśmy się po tak długiej przerwie i zdobyliśmy nowe wiadomości.
Po powrocie do szkółki było ognisko i pieczenie kiełbasek oraz zabawy na świeżym powietrzu.

Pamiętaliśmy również o posprzątaniu po sobie, bowiem w lesie nie zostawiamy śmieci!Międzynarodowy projekt edukacyjny Emocja.


Międzynarodowy projekt edukacyjny Emocja skierowany jest do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic, szkół ponadpostawowych, szkół polonijnych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych z terenu całego kraju oraz zagranicznych szkół polonijnych.

Cele ogólne projektu:
 • Kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
 • Rozbudzanie w dzieciach wiary w siebie oraz własne możliwości.
 • Aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie emocji i uczuć innych osób.
 • Integracja zespołu klasowego.
 • Współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu.
 • Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość.
 • Tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych kreowanie wartości i norm społecznych poprzez współdziałanie z instytucjami i organizacjami będącymi źródłem istotnych wartości.


 • Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci i rodziców.


  980 980 605 - ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów "Pomagamy". Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 980 980 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

  Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

  Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej.

  Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.  Jarzynowo-owocowa wystawa


  W ubiegłym tygodniu klasy 0-III zapoznawały się z pracą rolnika i ogrodnika.
  Każda klasa urządziła wystawę "darów jesieni". Podziwiajcie, bo tak wesoła, kolorowa i smaczna może być tylko jesień!

  Akcja "Poznaję zawody" została zorganizowana w ramach doradztwa zawodowego w klasach 0-III.
  Brawo uczniowie! Brawo rodzice!
  O tym, jak niszczą dopalacze


  3.10.2018 r. Centrum Aktywności Społecznej zorganizowało w naszej szkole warsztaty profilaktyczne "Najpierw się śmieję, później płaczę... O tym, jak niszczą dopalacze" dla uczniów klas III gimnazjum.

  Dopalacze to substancje psychoaktywne wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Eksperymentowanie z dopalaczami często wynika z braku wiedzy na temat niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia, jakie niesie ze sobą używanie tych substancji. Ponadto dopalacze są bardzo łatwo dostępne w Internecie, co dodatkowo zachęca młodych ludzi do ich zakupu.
  Jednocześnie producenci "dopalaczy" w ofercie handlowej zamieszczają informacje, że są to produkty kolekcjonerskie, nawozy do kwiatów czy sole do kąpieli - "nie do spożycia przez ludzi", omijając w ten sposób prawo.

  Głównym celem warsztatów jest przekazanie uczniom wiedzy na temat zagrożeń płynących z zażywania dopalaczy oraz wzmocnienie umiejętności skutecznego opierania się pokusie zażywania dopalaczy.

  Dzięki uczestnictwu w programie młodzież zyska świadomość powszechności zagrożenia uzależnieniem od dopalaczy oraz otrzyma konkretne narzędzia obrony przed takowym uzależnieniem. Wzmocni swoją umiejętność konstruktywnego radzenia sobie z trudnymi emocjami, przeciwdziałając tym samym pokusie poszukiwania rozładowania napięcia emocjonalnego za pomocą dopalaczy. Nauczy się radzić sobie ze stresem, który może powodować chęć uzyskania szybkiej ulgi za pomocą dopalaczy oraz asertywnie odmawiać osobom zachęcającym do zażycia dopalaczy.


  Dzień Chłopaka w II a


  Czy to duzi, czy też mali, nasi Chłopcy są wspaniali!
  Dzień Chłopaka był w tym roku na sportowo - wspinaczkowo i lodowo. Podczas wspinaczki mnóstwo wrażeń! Lody pyszne! Dzień udany! Trójka klasowa wspaniała!
  Opiekę sprawowały p. J. Gąćkowska i A. Kostrzewa.
  A dla wszystkich chłopaków - dużo zdrowia i radości :)  Warsztaty z pierwszej pomocy w klasach I-III


  27 września dzieci z klas młodszych wzięły udział w warsztatach z pierwszej pomocy.
  Dowiedziały się, na czym polega praca ratownika medycznego, wykazały się wiedzą nt. telefonów alarmowych, wyposażenia torby ratowniczej itp. Na koniec wykonywały czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy (resuscytacja krążeniowo-oddechowa, pozycja bezpieczna).
  Dzieci dowiedziały się także, jaki wpływ na zdrowie i życie ludzkie mają używki i inne szkodliwe substancje.
  Zajęcia zorganizowała p. Joanna Gąćkowska w ramach doradztwa zawodowego.  Zdrowe, wiosenne śniadanie


  23. 03. 2018 r. klasy 0-III , jak co miesiąc, samodzielnie wykonywały drugie śniadanie.
  Dzisiaj królowały wesołe kanapki.
  Były więc zwierzątka, głównie kotki, ale również: misie, motylki, sowy i inne stwory. Wesoła kanapka jest dobrym sposobem, aby przywitać dzień zdrowo i z uśmiechem.  Zdrowe śniadanko u maluchów


  W ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie kl 0-3 PSP 23.01.2018 r.przygotowali śniadanie z produktów przyniesionych z domu.

  Nie zabrakło zdrowej żywności: pomidorów, ogórków, rzodkiewki, jajek, sałaty, sera, chudej wędliny, szczypiorku i świeżego pieczywa. Zwieńczeniem zajęć było wspólne konsumowanie śniadania.

  Opiekunami były wychowawczynie klas 0-3.  Uwaga! Wiadomości jeszcze świąteczne.


  Na drugim piętrze można podziwiać naszą "zdrową choinkę".

  Ozdobili ją uczniowie klasy I a, II a i III c w ramach programu "Szkoła promująca zdrowie".

  Wesołe owoce powstawały od Dnia Życzliwości (czyli od listopada).
  Promujmy zdrowie!

  Akcję przygotowała p. J. Gąćkowska.

  Nie pal! Nie truj!


  Pod takim hasłem odbyło się dzisiaj, 12.12.2017 r. spotkanie ze specjalistką ds. oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomsku, p. Anną Szablewską.

  Prelekcji wysłuchali uczniowie klas 5a i 5b, uczestnicząc również w projekcji trzech filmów, które wywołały duża reakcję zgromadzonych piątoklasistów, których rodzice, niestety, palą papierosy.

  Uczniowie otrzymali także dla swoich rodziców i bliskich ulotki informujące o skutkach nałogu tytoniowego dla palącego, jak i osób biernie palących, czyli domowników.

  Spotkanie profilaktyczne zorganizowała p. Katarzyna Krok.


  Święto jabłka


  30 listopada uczniowie klasy II a i III c zachęcali do wzbogacenia codziennej diety w jabłka.

  Dzieci przekonywały, że oprócz walorów smakowych mają niezliczone ilości cennych witamin, minerałów i dobroczynnie działają na nasze zdrowie.
  "Na lepszą pamięć i dobry nastrój?
  Jabłka.
  Żeby mieć mocniejsze serce?
  Jabłka.
  Zamiast tabletki na przeziębienie?
  Jabłka. Te owoce są jak superpigułki."

  Akcję w ramach projektu "Szkoła Promująca Zdrowie" przygotowały p. D. Proszowska i B. Miarka
  Tego dnia uczniowie wykonywali "uśmiechnięte jabłuszka", które przed świętami ozdobią "Życzliwą choinkę"

  Konkurs "Cenię jabłka"


  We wtorek 28 listopada uczniowie klas 0 - III rywalizowali w szkolnym konkursie "Cenię zdrowie".

  Dzieci musiały wykazać się wiedzą dotyczącą zasad zdrowego odżywiania, higieny oraz właściwego spędzania wolnego czasu.

  Wyniki konkursu
  I miejsce: ex aequo Ksawery Fogielman i Tymon Stępnik - oddział przedszkolny, Krzysztof Nieznański - I b, Aleksandra Bareła - II a, ex aequo -Julia Kobus III a i Magdalena Kuśmierz - III c

  II miejsce: Maria Mielczarek - oddział przedszkolny, Antoni Koćwin - I b, Dominika Ryter - II a, Dominika Wójcik - III c

  III miejsce: Julia Ryszka - I a, Filip Jasnos - II a, Wiktoria Burzyńska - III b

  Konkurs zorganizowały p. D. Proszowska i B. Miarka.

  III Radomszczański Festiwal Piosenki o Zdrowiu


  27 listopada w MDK w Radomsku odbył się III Radomszczański Festiwal Piosenki o Zdrowiu zorganizowany przez PCK we współpracy z lokalnymi instytucjami: Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczna, Szkołą Muzyczną i MDK.

  Konkurs przewidziany w dwóch kategoriach wiekowych: od 6 do 9 lat i od 9 do 15 lat. Uczestnicy występowali indywidualnie, w duetach lub w grupach do pięciu osób.

  W kategorii wiekowej 10-15 lat III. miejsce zajęła Zuzanna Pachulska, Julia Stępińska i Roksana Banaszczak z kl. 6b.
  Dziewczęta do konkursu przygotowała p. Marzenna Musiał.
  Gratulujemy!!!
  /zdj. z www.radomsko.naszemiasto.pl/

  Spotkanie z dietetykiem


  24 listopada 2017 r. uczniowie klas I-III gościli panią dietetyk.

  Prawidłowe zasady odżywiania, najczęściej popełniane błędy, dobór odpowiednich produktów to zagadnienia, których dotyczyła dyskusja. Po obejrzeniu prezentacji i wysłuchaniu prelekcji, dzieci mogły zadawać pytania dotyczące prawidłowej diety.
  Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Szkoła Promująca Zdrowie".

  Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji Szpitala Powiatowego w Radomsku za umożliwienie przeprowadzenia prelekcji z udziałem p. Agaty Kasperczyk.

  Wystawa pokonkursowa "Reymont na zdrowie"


  Żyj smacznie i zdrowo!
  Niech zdrowie zagości w naszej społeczności!
  Piękny umysł, zdrowe ciało - gdy witamin w nim niemało!


  Zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej prac plastycznych międzyszkolnego konkursu o racjonalnym żywieniu dla uczniów klas IV - VII na ulotkę informacyjną, zorganizowanego w ramach obchodów Roku Reymontowskiego przez p. A. Łacisz, p. M. Terkę, p. A. Głogosz.

  Na konkurs napłynęło 40 prac - na wystawie prezentujemy najciekawsze oraz nagrodzone ulotki. Są wśród nich także dzieła naszych uczniów.

  Zapraszamy do oglądania i skorzystania ze zdrowych porad!


  Rozstrzygnięcie konkursu na ulotkę


  16.11.2017 r. odbyło się rozstrzygnięcie miejskiego konkursu "Reymont na zdrowo" dla uczniów kl. IV - VII szkół podstawowych w kategorii ulotka informacyjna. Na konkurs napłynęło 40 prac z radomszczańskich szkół podstawowych.

  Konkurs był jedną z kolejnych imprez towarzyszących obchodom Roku Reymontowskiego w naszym mieście, objętych honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomsko.
  W jury konkursu zasiedli nauczyciele naszej szkoły, zaś nagrody i dyplomy mieli zaszczyt wręczyć przedstawiciele Rady Miejskiej w Radomsku: p. Jan Suwart - sekretarz i p. Artur Werner - wiceprzewodniczący oraz dyrektor naszej szkoły p. Izabela Iwanowicz.

  Nagrodzeni:

  I.m. - Nikola Burzyńska z PSP nr 4 i Wiktoria Poteralska z PSP nr 2
  II.m. - Natalia Piechowicz z PSP nr 9 i Nikola Piekarska z PSP nr 2
  III.m. - Natalia Podawca z PSP nr 5 i Magdalena Kapica z PSP nr 7
  wyróżnienia - Wojciech Woźniak z PSP nr 4 i Lena Urbaniak z PSP nr 9.

  Gratulujemy!!!

  Konkurs zorganizowały: p. Anetta Łacisz, p. Mariola Terka, p. Agnieszka Głogosz i p. Błażej Badowski.

  Na głównym korytarzu szkolnym, na parterze można obejrzeć wystawę pokonkursową prac plastycznych - ulotek informacyjnych o zdrowym stylu życia i właściwym odżywianiu.
  Zapraszamy do oglądania!
  Dietetyk i pokaz taneczny


  16.11.2017 r.
  W przerwie konkursu wiedzy o racjonalnym żywieniu "Reymont na zdrowo" uczestnicy, ich opiekunowie - nauczyciele i rodzice oraz zaproszeni goście wzięli udział w spotkaniu z dietetykiem p. Karoliną Gontkowską,
  która udzieliła wskazówek, jak prowadzić zdrowy styl życia, aby był przyjemny i korzystny dla naszego organizmu.

  Obejrzeliśmy również prezentacje multimedialne poświęcone cukrzycy, składnikom antyodżywczym, wodzie i innym napojom, GMO, a także złodziejom witamin.

  Atrakcją spotkania był pokaz taneczny w wykonaniu dziewcząt z kl. 6a: Weroniki Stawskiej, Oli Święs, Julii Skóry, Pauliny Sosin, Patrycji Piaseckiej, Oliwii i Wiktorii Kępy oraz Oliwii Korpalskiej.

  Dekoracje na oknach przygotowali uczniowie klas II-III w ramach programu "Szkoła Promująca Zdrowie".

  Zaproszeni goście mogli również poczęstować się zdrowymi i pysznymi przekąskami: surówkami, sałatkami, owocowymi koreczkami, a nawet spróbować ciasteczek owsianych i cista z mąki orkiszowej - przygotowanych przez naszych uczniów i ich rodziców.
  Serdecznie dziękujemy!


  Reymont na zdrowo


  16.11.2017 r. o godz. 9 w naszej szkole odbył się miejski konkurs wiedzy o racjonalnym żywieniu pt. "Reymont na zdrowo".

  Konkurs zorganizowano w ramach obchodów Roku Reymontowskiego. Głównym celem przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywności i aktywności fizycznej na zdrowie dzieci i młodzieży.

  Hasło przewodnie "Zdrowo się odżywiam" towarzyszyło zmaganiom uczniów kl. IV - VII w dwóch kategoriach: wiedzy i projektu ulotki informacyjnej o zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia.

  Na napisanie testu uczestnicy mieli 30 minut, zaś w jury konkursu zasiedli: nauczyciele przyrody i biologii, dietetyk, pielęgniarka.

  Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Radomsko, a swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Rady Miejskiej: p. Jan Suwart - sekretarz oraz p. Artur Werner - wiceprzewodniczący.

  W konkursie wiedzy najlepsi okazali się:

  I.m. - Natalia Czaińska z PSP nr 1,
  II.m. - Karolina Stępień z PSP nr 9,
  III.m. - Michalina Kempska i Igor Mossur z PSP nr 4,
  wyróżnienia - Zuzanna Szurc z PSP nr 6 oraz Dominika Motłoch z PSP nr 4.


  Gratulujemy!!!

  Imprezę poprowadziła Julia Ławrynowicz z kl. 3b gimnazjum.
  Konkurs zorganizowały: p. Anetta Łacisz, p. Iwona Salińska, p. Mariola Terka, p. Agnieszka Głogosz i p. Błażej Badowski.


  Śniadanie daje moc


  8 listopada uczniowie klas 0 - III z wychowawczyniami wzięli kolejny raz udział w ogólnopolskiej akcji.

  Od rana pachniało, aż ślinka ciekła. Kolorowe kanapki, pyszne sałatki warzywne i owocowe, pasty jajeczne oraz twarożki zachęcały do jedzenia. Zdrowe śniadanka nie tylko pięknie wyglądały, ale szybko znikały. Po takim posiłku można pracować. Pamiętajmy - " Śniadanie daje moc".


  Jedzmy ciemne pieczywo!


  W ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie kl. 3b przynieśli z domu własne produkty i każde dziecko zrobiło dla siebie śniadanie.

  Okazało się że dzieci lubią warzywa i owoce. Chętnie jedzą też ciemne pieczywo!
  Na stołach nie zabrakło też wędlin, jaj, serów, powideł. Wspólna degustacja dała wiele radości uczniom.

  Zajęcia odbyły się pod opieką wychowawcy p. Moniki Marat - Fortuny.  Zdrowe śniadanie w szkole


  W ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie klasy I b przygotowali zdrowe i świeże drugie śniadanie składające się z kolorowych warzywnych dodatków tj. papryka,pomidor, ogórek, rzodkiewka, sałata.

  Samodzielnie wykonane kanapki wszystkim bardzo smakowały, a w szkole pachniało jeszcze przez kolejne lekcje.  25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami  Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

  W tym roku, zebrane pieniądze podczas 25. Finału WOŚP, przeznaczone będą na ratowanie zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.


  Na ulicach naszego miasta mogliśmy spotkać wolontariuszy z naszej szkoły, zaś najwięcej nas było w MDK podczas koncertu finałowego - podziwialiśmy zespoły taneczne "Dystans" i "Extasa", Grupę Break Dance "Dropsy Squad" oraz pary ze Studia Tańca Towarzyskiego "Etiuda".

  Wśród artystów na scenie i wolontariuszy przed MDK-iem wypatrzyliśmy naszych uczniów, którzy robili sobie pamiątkowe selfie z prezydentem miasta.

  /Dziękujemy za zdj. www.radomsko.naszemiasto.pl oraz www.radomsko.pl/  "Bezpieczne ferie zimowe"


  Pod takim hasłem odbył się w piątek,13.01.2017 r. apel dla klas 0-III. Były piękne piosenki zimowe, zabawy oraz przestrogi na ferie. Nie zabrakło życzeń miłego wypoczynku i bezpiecznego powrotu do szkoły. Spotkanie przygotowały klasy III a i III c pod opieką p. J. Gąćkowskiej i B. Solińskiej.


  Wykorzystujemy zimową aurę na wf-ie.


  Ponieważ dzisiaj, 12.01.2017 r. już drugi dzień próbnych egzaminów gimnazjalnych, wszyscy chodzą na paluszkach, żeby nie przeszkadzać trzecioklasistom.

  Uczniowie kl. 6a pod opieką p. Joanny Jagielskiej wyszli na lekcji wf na dwór i na boisku lepili bałwany. Śniegu było w sam raz, starczyło nawet na śnieżki i wielką bitwę.
  Dziewczyny nie oszczędzały ani siebie, ani pani Joasi.


  Och, spoglądaliśmy przez okno z dziką zazdrością...  Warsztaty psychologiczne dla uczniów


  16.12.2016 r. uczniowie kl. I gimnazjum oraz kl. 6 uczestniczyli w warsztatach psychologicznych prowadzonych przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomsku. Pierwszoklasiści z kl. 1c rozmawiali o przemocy rówieśniczej, zaś szóstoklasiści mieli zajęcia pt. "Stres i sposoby radzenia sobie z nim".


  Scrabble w szkole
  Dnia 25 listopada 2016 r. odbyły się XI Mistrzostwa Jaworzna w Scrabble dla dzieci i młodzieży organizowane przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

  W zawodach tych startowała Martyna Dawidziak, uczennica klasy 1a naszego gimnazjum, która zajęła 6 miejsce na 26 osób startujących w zawodach.
  Opiekę nad uczennicą w czasie zawodów sprawował instruktor Artur Kwiatkowski.

  Nasz Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 3 wspólnie z MOSiR-em w Radomsku realizuje projekt "Scrabble w szkole". Platforma www.scrabblewszkole.pl jest to platforma ogólnopolskiego projektu skupiającego ponad 1000 szkół działających pod egidą Polskiej Federacji Scrabble i firmy Mattel.

  W naszej szkole opiekę nad kołem scrabblowym sprawuje p. Alina Płaszczyńska.


  Mikołajkowy Turniej Sportowy


  8 grudnia 2016 roku nauczyciele wychowania fizycznego Joanna Jagielska, Radosław Bajon, Bartłomiej Wąsek - biorący udział w projekcie sportowym Mały Mistrz - zorganizowali uczniom edukacji wczesnoszkolnej Mikołajkowy Turniej Sportowy.  Wyścigi odbywały się w wesołej atmosferze, ale walka o pierwsze miejsce była bardzo zacięta. Doping rówieśników pomagał w rywalizacji, a zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.
  W zawodach pomagał dzieciom św. Mikołaj częstując wszystkich słodyczami.  Mikołajkowy Turniej


  6 grudnia w hali sportowej w ZS-G nr 4 odbył się Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw o Puchar Prezydenta Miasta Radomska. W zawodach uczestniczyło 10 drużyn ze szkół podstawowych. Konkurencje polegały, m.in. na: toczeniu piłki lekarskiej, biegu slalomem, biegu na czworakach czy rzucie piłką do kosza. Nasza drużyna wywalczyła VII. miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki. Zabawa była doskonała, a rywalizacja bardzo zacięta.

                      


  Życzliwa choinka


  Zapraszamy do podziwiania ŻYCZLIWEJ CHOINKI, która znajduje się na II. piętrze w naszej szkole, a powstała w wyniku prac uczniów klas 0-3 w Dniu Życzliwości.  XXV Olimpiada PCK


  18 listopada 17 członków SK PCK wzięło udział w etapie szkolnym XXV Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.

  Trzech uczniów otrzymało taką sama liczbę punktów. Na kolejnym etapie, etapie rejonowym szkołę może reprezentować tylko jeden uczeń, dlatego przeprowadzono dogrywkę i wygrała ją Maja Podolak z klasy 3c PG.

  Ponadto Maja przeprowadziła akcję sportową na terenie szkoły w kl. 3a PSP.
  Opiekun SK PCK - p. Urszula Pokora  Jak udzielić pierwszej pomocy?


  30.11.2016 r. uczniowie klas I gimnazjum wzięli udział w dwugodzinnym szkoleniu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
  Szkolenie poprowadził wiceprezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Radomsku p. Stanisław Kempiński.

  Zajęcia zorganizował p. Radosław Bajon
  Dzień Życzliwości u nas


  22 listopada przedstawiciele klas 0-III wspólnie wykonywali "życzliwe Aniołki" z okazji Dnia Życzliwości.

  Dzieci stwierdziły, że dobroć, przyjaźń, uśmiech i życzliwość należy okazywać codziennie, a nie tylko od święta. Informacje na temat tej tradycji zostały odczytane w każdej klasie. Życzliwe Aniołki zawieszone będą na choince, która pojawi się tuż przed Dniem Anioła, 5 grudnia.

  Zapraszamy do oglądania aniołków i odczytywania ważnych słów, które przyniosą ze sobą.

  Dzień Życzliwości przygotowały panie: J. Gąćkowska i I. Wilk.  Znajdź się wśród życzliwych!


  Są dwie szkoły: jedni twierdzą, że ludzie to gatunek z natury zły, drudzy - przeciwnie, że rodzimy się z gruntu dobrzy i tylko niesprzyjające życiowe okoliczności budzą w nas z czasem demony. Nie ma dowodów naukowych ani na potwierdzenie jednej, ani drugiej tezy, jednak szczególnie 21 listopada, w Światowym Dniu Życzliwości, warto przychylić się do tej drugiej opinii.

  Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i - tak na próbę - okazać komuś bezinteresowną życzliwość.

  Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania - nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.


  Mniam..., czyli pysznie i zdrowo w 6b.


  Listopadowe dni przyniosły nam pochmurną i kapryśną pogodę. W takie dni łatwo o przeziębienie i ponury nastrój. Jak sobie z tym poradzić? Może przy pomocy smakowitych i pięknie podanych posiłków?

  Uczniowie klasy 6b przygotowywali dzisiaj takie dania w czasie zajęć z wychowawcą p. Elżbietą Nowak.
  Oj, działo się!

  Na ławkach zamiast podręczników pojawiły się akcesoria kuchenne, a w całej sali pachniały cytrusy i inne owocowe smakołyki. Wszyscy uczniowie w skupieniu wzorowo pracowali. A później zajadali się pysznymi sałatkami owocowymi, pełnymi witamin i soli mineralnych.

  A jak te smakowitości ślicznie wyglądały...  Zdrowo jemy!


  17.11.2016 r. w kl. II b PSP 4 pod opieką wychowawcy klasy p. M. Marat-Fortuny odbyły się zajęcia przeprowadzone przez wolontariuszy PCK z ZSE-E w Radomsku.
  Koordynatorem zajęć była p. Agata Kempska.


  Liczne zabawy edukacyjne, krzyżówki, prace plastyczne i odgadywanie za pomocą dotyku warzyw i owoców miały na celu promowanie edukacji prozdrowotnej. Dzieci mogły wykazać się wiedzą dotyczącą wykorzystania zdrowej żywności w życiu codziennym. Ważnym elementem zdrowia jest ruch. Uczniowie ćwiczyli i tańczyli przy muzyce z repertuaru dziecięcego.

  Zajęcia dały im wiele radości i pozytywnej energii oraz wzbogaciły w wiedzę o zdrowiu i uczyły współpracy w grupie.  "Segregujemy i rysujemy"


  16 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku podsumowano zorganizowany przez PGK konkurs na komiks edukacyjny "Segregujemy i rysujemy". Na konkurs wpłynęło 26 prac ze szkół z Radomska, Strzałkowa, Dziepółci i Gomunic. Głównym celem konkursu było kształtowanie właściwych postaw związanych z ochroną środowiska, segregacją odpadów, recyklingiem oraz ekologią wśród dzieci i młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Należało samodzielnie zaprojektować i wykonać dowolną techniką rysunkową komiks, ilustrujący prawidłową segregacje odpadów, dbałość o środowisko i ochronę przyrody. Naszą szkołę reprezentowała Patrycja Miara z kl. III b, która otrzymała wyróżnienie w kategorii szkół gimnazjalnych. Opiekunem merytorycznym była p. Iwona Salińska. Gratulujemy!!! /Za zdj. dziękujemy p. Jackowi Porzeżyńskiemu/


  Wszyscy jedzą zdrowo


  8 listopada, jak co roku, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Śniadanie Daje Moc".

  Na korytarzu roznosił się apetyczny zapach przygotowywanych przez najmłodszych uczniów posiłków.


  Śniadanka były smaczne, zdrowe i bardzo kolorowe, dostarczyły dzieciom wiele energii na cały pracowity dzień.  W każdej klasie przypomniano również o wartościach odżywczych jabłek jako ważnego elementu całodniowej diety.

  Tutaj na zdjęciach śniadanko w kl. 2a a i 1 a.

  Smacznego!
  Zdrowe i smaczne śniadania


  08.11.2016 r. uczniowie kl. 2b oraz 3b i 3c szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami przygotowywali zdrowe posiłki w ramach projektu "Śniadanie daje moc".

  Wykorzystali różnorodne zdrowe produkty: pomidory, ogórki, sałatę, rzodkiewkę, miód, oliwki. Tworzyli niezwykle ciekawe kompozycje, pomysłom nie było końca, np. biedronki z pomidorów, ośmiornica z parówki, buźki myszki z jajek, kotki z serka itp.

  Estetycznie wykonane śniadanie zostało ze smakiem skonsumowane, a w całej szkole rozchodził się przepyszny zapach.
  Wszyscy od razu byli głodni... (a najbardziej chyba w pokoju nauczycielskim).


  Jabłko to zdrowie!


  Anglicy mawiają: zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci wcale potrzebny. Nasi dietetycy zalecają zjedzenie przynajmniej dwóch jabłek w ciągu dnia - rano dla urody, a wieczorem dla dobrego zdrowia.

  Także nasi uczniowie zachęcali dzisiaj (8.11.2016 r.) swoich kolegów do jedzenia jabłek, bowiem są to owoce bogate w witaminy i pyyyyszne!

  Ciekawostka:
  Te bogate w liczne witaminy owoce były też przysmakiem starożytnych Rzymian i Greków. Nasi przodkowie nie byli gorsi - w wykopaliskach Biskupina znaleziono ślady jabłoni rosnących tam już ok. 1600 r. p.n.e. Obecnie wartości odżywcze i prozdrowotne działanie polskich jabłek są doceniane w wielu innych krajach, ponieważ Polska jest jednym z głównych producentów tych owoców na świecie.

  W medycynie naturalnej gotowane, tarte jabłka stosuje się na biegunkę u dzieci oraz niestrawność i chorobę wrzodową u osób dorosłych. Herbatka ze skórek jabłka jest doskonałym środkiem do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

  Smacznego!  Śniadanie Daje Moc!


  Codzienne śniadanie pomaga dobrze zacząć dzień, dlatego 7. 11. 2016 r. rozpoczął się w klasie II c od przygotowania wspólnego drugiego śniadania.

  Wzięliśmy w ten sposób udział w akcji "Śniadanie Daje Moc".


  Przyniesione produkty umyliśmy, obieraliśmy i kroiliśmy, aby następnie zrobić pyszne kanapki oraz sałatki warzywne i ze smakiem je zjeść.

  Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci lepiej się koncentrują i mają energię do nauki i zabawy.

  Wychowawca p. Danuta Proszowska.  Strzykawki w Zerówce


  26 października br. w Oddziale Przedszkolnym gościła pielęgniarka - p. Marzena Delczyk - mama Kubusia Delczyka.

  Wszystkie dzieci mogły oswoić się z zastrzykami, strzykawkami, słuchawkami lekarskimi. Wszystkim też pani pielęgniarka zmierzyła ciśnienie.
  Na szczęście - wszyscy są zdrowi!!

  Spotkanie z ciekawymi osobami zaczyna być tradycją w naszej Zerówce, a w dodatku są to rodzice naszych przedszkolaków - tym ciekawsze są te zajęcia.

  Wniosek: bardzo fajnych mamy rodziców!

  Zapraszamy częściej!
  "Bądź bezpieczny na drodze!"


  Od września uczniowie kl. 4-6 SP i kl. I-III PG przygotowywali plakietki na konkurs techniczny "Bądź bezpieczny na drodze".

  Komisja konkursowa po długich naradach przyznała następujące miejsca:

  Kategoria - szkoła podstawowa:

  I.m. - Jakub Szwedzik kl. 4b
  II.m. - Olga Arndt kl. 5b
  III.m. - Bartosz Fortuna kl. 6b

  Kategoria - gimnazjum:

  I.m. - Maciej Szymczykiewicz kl. III c
  II.m. - Weronika Suwała kl. III a
  III.m. - Karolina Rybiałek kl. III a.  Gratulujemy pomysłowości i ciekawego wykonania!

  Konkurs zorganizowała p. Dorota Wędzonka, nauczyciel techniki.
  Bądź widoczny = bardziej bezpieczny!


  28 października uczniowie klas 0 - III uczestniczyli w apelu poświęconym bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

  Uczniowie klas II a i II b pod kierunkiem pań Iwony Łęskiej i Moniki Marat -Fortuny przypomnieli podstawowe zasady przechodzenia przez jezdnię i inne przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych. Zwrócili również uwagę na konieczność noszenia znaczków lub kamizelek odblaskowych po zmroku.
  Zdrowe jesienne surówki


  28.10.2016 uczniowie kl. II b przygotowali jesienne surówki z sałaty, ogórka, marchwi, orzechów, natki i miodu. Samodzielnie uczyli się kroić, trzeć na tarce, łupać orzechy.

  Zajęcia promowały zdrowy sposób odżywiania, uczyły zaradności, estetyki i samodzielności. Efektem były smakowite zdrowe surówki.
  Zajęcia prowadziła p. Monika Marat-Fortuna.  Światowy Dzień Walki z Głodem


  18.10.2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Walki z Głodem.
  Członkowie SK PCK pod okiem opiekuna p. Urszuli Pokory przygotowali pyszne kanapki, którymi częstowali uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Chałeczka z miodem i serkiem smakowała wszystkim wyśmienicie.


  Celem obchodów jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem.
  Organizowanie obchodów Dnia poparło w 1980 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ z uwagi na fakt, że „żywność jest wstępnym warunkiem przetrwania i pomyślnego rozwoju człowieka i stanowi jego fundamentalną potrzebę” (rezolucja 35/70 z 5 grudnia).

  Lata 1997-2006 i 2008-2017 (rezolucja 62/205 z 19 grudnia 2007) zostały ogłoszone przez Zgromadzenie "Dekadami Walki z Ubóstwem".  Makiety w kl. 2b


  Po wycieczce do Niesulowa i obserwacji przyrody uczniowie klasy II b wykonali makiety lasu z użyciem plasteliny.
  Umieścili na nich mieszkańców lasu, drzewa, grzyby, krzewy. Pomysłów było wiele, czyli nauka nie poszła w las.

  Prace wykonane zostały pod kierunkiem p. M. Marat - Fortuny.


  Drugoklasiści w Niesulowie


  11 października klasy II a i II b pod opieką pań: Iwony Łęskiej, Moniki Marat - Fortuny i Agnieszki Kostrzewy odwiedziły Nadleśnictwo Gidle w Niesulowie.

  Uczniowie mogli na żywo zobaczyć to, czego aktualnie uczą się na zajęciach lekcyjnych. Pan leśnik odpowiadał na wiele pytań zadawanych przez dzieci, opowiadał o warstwowej budowie lasu, rosnących roślinach i zwierzętach żyjących w pobliskich lasach. Uczniowie również mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat lasu.

  Mimo niesprzyjającej pogody pobyt w leśniczówce był udany, a przekazana w ciekawy sposób wiedza na dłużej zostanie w pamięci uczniów.  Segregacja na tabletach w 5b


  6.10.2016 r. uczniowie kl. 5b wzięli udział w niezwykłych warsztatach ekologicznych w ekopracowni.
  Gościliśmy dzisiaj w naszej szkole p. Beatę Bartosiak z firmy ETADO Recykling z Warszawy oraz p. Magdalenę Jurek i p. Agnieszkę Orzińską z PGK Radomsko.

  Na początku piątoklasiści wysłuchali krótkiego wykładu o segregacji odpadów, a następnie wzięli udział w grze edukacyjnej pt. "Edukacja segregacja".
  Uczniowie otrzymali tablety, na których grali, prawidłowo segregując odpady i wykorzystując zdobytą podczas prelekcji wiedzę.
  Po dwóch dogrywkach zwyciężyła Julia Stępińska i w nagrodę otrzymała zestaw ekologicznych gadżetów, a wszyscy uczestnicy spotkania - ekologiczne plany lekcji.
  Szkoła za udział w grze ekologicznej nagrodzona została pojemnikiem na odpady aluminiowe.

  Warsztaty prowadzone były nieodpłatnie.
  Zajęcia zorganizowała p. Iwona Salińska.
  "Segreguję, środowisko szanuję!"


  29.09.2016 r. w klasach I-III PSP odbył się ekologiczny konkurs wiedzy ph. "Segreguję, środowisko szanuję". Celem konkursu było utrwalenie zasad segregacji odpadów. Uczniowie kolorowali odpowiednio pojemniki, "umieszczali w nich" odpady, wykazywali się znajomością pojęcia "recykling" oraz projektowali zabawki ze zużytych materiałów.

  Wyniki konkursu:
  I miejsce: Wiktoria Gal I a, Wiktoria Burzyńska II b, Liliana Biała II a, Nikola Ciastko III b, Maja Cieciora III c

  II miejsce: Weronika Gołębiowska Ia, Oliwier Habel II b, Lena Król II c, Faustyna Barońska III a, Kacper Rochowski III b

  III miejsce: Katarzyna Bareła I a, Kaja Grabowska IIc, Maja Jaskórzyńska IIIa ,Kinga Szafruga III c

  Wyróżnienia: Filip Jasnos I a, Natalia Gładka II a

  Konkurs zorganizowały: p. Monika Marat-Fortuna i p. Danuta Proszowska.
  Tematyce segregacji odpadów towarzyszy akcja Małego Samorządu Uczniowskiego, który ustawił kosze do segregowania na II piętrze.
  Piękna nasza Polska cała!


  27.09.2016 r. kolejne klasy - kl. 5a i 6b - pod opieką wychowawczyń p. E. Nowak, p. A. Łacisz i p. I. Salińskiej wybrały się na jesienną wycieczkę przyrodniczą; tym razem do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.
  Wycieczkę zorganizowała p. Agnieszka Szwedzik.


  Pierwszym punktem programu było zwiedzanie rezerwatu "Niebieskie Źródła", który obejmuje baseny źródliskowe, rozlewiska i lasy olszowe wraz z kanałami i borami. Dawniej rezerwat nazywany był Modrymi Wodami. Na ścieżce dydaktycznej uczniowie pokonali 5 przystanków na grobli spacerowej. Uwagę wszystkich przyciągnęły wywierzyska, czyli źródła krasowe.

  Ciekawostka: kolor wód w Niebieskich Źródłach zależy od pory dnia oraz pogody.

  Następnie nasi uczniowie przespacerowali się po zaporze na rzecze Pilicy w Smardzewicach oraz odwiedzili molo na Jeziorze Sulejowskim (już nie zalewie).

  Na zakończenie czekała ich podziemna trasa w Grotach Nagórzyckich, czyli sztucznych wyrobiskach w dawnej kopalni piasku.
  Wg lokalnych przekazów groty mogą liczyć ok. 200 lat, panuje w nich temp. ok. 9 stopni C i duża wilgotność powietrza (ok. 65-85%).

  Jak widać na zdj., pogoda dopisała i selfi nad zalewem wyszły fantastycznie.

  /zdj. p. I. Salińska, p. E. Nowak/  Lekcja ekologii w MDK


  23.09.2016 r. nasi czwartoklasiści pod opieką wychowawczyń odwiedzili MDK w Radomsku i wzięli udział w spektaklu ekologicznym pt. "Lekcja ekologii".

  Przedstawienie zostało przygotowane w ramach programu edukacyjnego o tematyce ekologicznej Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Miasta Radomska.

  Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda droga śmiecia od wyrzucenia go do kosza (odpowiedniego, bo segregujemy odpady) do ponownego przetworzenia na np. papier toaletowy.
  Dzieci pomagały artystom segregować odpady, uczestniczyły też w różnych częściach programu - z naszej szkoły na scenę trafił Dawid z kl. 4b.

  Przedstawienie przygotowało Studio Małych Form Teatralnych Sztuka z Trzebini pt. "Czy śmieci muszą nas zasypać?".

  /zdj. A. Szwedzik/  Zdobyliśmy Fajną Rybę i mnóstwo pamiątek sprzed milionów lat!


  21.09.2016 r. - na pożegnanie kalendarzowego lata - uczniowie kl. 6a i 5b pod opieką wychowawców: p. M. Musiał i p. G. Dettlaff oraz p. A. Szwedzik odwiedzili Przedborski Park Krajobrazowy.

  Zwiedzanie zaczęliśmy od zdobycia najwyższego wzniesienia województwa łódzkiego, czyli Fajnej Ryby (wszyscy weszli o własnych siłach!) i podziwiania malowniczych krajobrazów - bo zza chmur wyszło słońce. P. Dorota Badura - przewodnik z PPK zwróciła uczniom uwagę na właściwe zachowanie w lesie wobec fauny i flory oraz w sytuacjach znalezienia np. zwierzęcia we wnykach. Sprawdziła też wiedzę naszych podopiecznych o budowie lasu, roślinach i zwierzętach chronionych oraz formach ochrony przyrody.  Następnie wybraliśmy się do rezerwatu "Murawy Dobromierskie" (powierzchnia 36,29 ha) - to rezerwat stepowy z roślinnością nawapienną, która daje doskonałe warunki rozwoju wielu gatunków zwierząt, głównie owadów (nas nie gryzły!).

  Po ok. 5 km dotarliśmy do rezerwatu "Bukowa góra" - to rezerwat tzw. częściowy i tworzy go stary las bukowy, w którym drzewa liczą ponad 200 lat.

  I właśnie w tym miejscu odkryliśmy pozostałości roślin i zwierząt sprzed milionów lat - powalone przez burze stare drzewa odsłoniły pod korzeniami stanowiska geologiczne pełne skamielin i skamieniałości. Prawie każdy z nas wykopał lub znalazł w pobliżu skamieniałe muszle, odciski roślin czy ślimaków w wapieniach (pamiątka doskonała - samodzielnie wydobyta i prawdziwa).

  Pogoda sprawiła nam niespodziankę i zrobiło się bardzo gorąco. Ognisko, pieczenie kiełbasek i pianek oraz gry i zabawy na terenie ośrodka były świetnym dopełnieniem dzisiejszej wycieczki.

  Wycieczkę zorganizowała p. Agnieszka Szwedzik.

  PS. Niestety, grzybów brak.  Sprzątanie świata - Polska 2016


  16 września ruszyła 23. edycja akcji "Sprzątanie świata - Polska", która przebiega pod hasłem "Podaj dalej... drugie życie odpadów".  Głównym jej przesłaniem jest:
  - promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
  - unikanie odpadów - szacunek do przedmiotu,
  - uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

  W naszej szkole udział w akcji wzięli uczniowie kl. IV - VI. Pod opieką p. Iwony Salińskiej na lekcjach przyrody wyposażeni w worki do segregacji odpadów oraz rękawiczki porządkowali tereny wokół oraz w najbliższym sąsiedztwie naszej szkoły.
  Czwartoklasiści z kl. 4b zaczęli już na pierwszej lekcji i najwięcej uzbierali butelek - plastikowych i szklanych oraz foliowych opakowań po słodyczach, bułkach i chipsach.  Zatańcz z klasą w swojej szkole


  13.09.2016 r. odwiedzili nas instruktorzy HAJDASZ Centrum - Ogólnopolskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier z Łodzi. Dziewczęta zaproponowały najmłodszym wyjątkowy taneczny program edukacyjno-wychowawczy. W ciekawy i nietuzinkowy sposób wyjaśniły, na czym polegają zasady gry fair play.


  Muzyka w zerówce


  6.09.2016 r. zajrzeliśmy do naszej Zerówki.
  Akurat najmłodsi mieli zajęcia muzyczne z p. Marzenną Musiał.

  stat4u