Program Szkoła Promująca Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1991 r. pn.: "Szkoła Promująca Zdrowie", zainicjowanego przez WHO/EURO, realizowanego pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Woynarowskiej. Program ten rozwijany był w Polsce w ramach Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. 23 listopada 2009 podpisano Porozumienie o współpracy między Ministrem Edukacji Narodowej, Ministrem Zdrowia i Ministrem Sportu i Turystyki w sprawie promocji zdrowia i profilaktyki dzieci i młodzieży.

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:
  • systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
  • wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.


Definicja szkoły promującej zdrowie

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:
  • systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
  • wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

    W modelu SzPZ uwzględniono trzy poziomy:
    1. Warunki dla tworzenia SzPZ.
    2. Główne obszary działań.
    3. Oczekiwane efekty.





    Model przedstawiony na rycinie stanowił podstawę do opracowania czterech standardów SzPZ - pierwszy odnosi się do najniższego poziomu modelu (warunki do tworzenia SzPZ), kolejne trzy do poziomu środkowego (główne kierunki działań). Nie jest możliwe określenie standardów dla poziomu górnego (oczekiwane efekty).

    Standardy szkoły promującej zdrowie:
    1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
    2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
    3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz dąży do poprawy jej skuteczności.
    4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.










  • Lata 2016-2018 Rok szkolny 2021/2022 Rok szkolny 2022/2023 Rok szkolny 2023/2024



    Rok szkolny 2023/2024






    Mistrzostwa Województwa


    15.11.2023 r. dziewczęta i chłopcy z kl. 7-8 reprezentujący naszą Czwórkę rywalizowali w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w finale Mistrzostw Województwa Łódzkiego w pływaniu drużynowym w Skierniewicach. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy zajęli VI miejsce. Gratulujemy!


    Kulturalne południe z bohaterami mitów


    14.11.2023 r. uczniowie kl. 4-6 w samo południe trafili do MDK w Radomsku na przedstawienie pt. "Mity greckie", wystawiane przez Poznański Teatr Aktora.

    Na scenie pojawiły się różne rodzaje lalek i odmiany teatru: był teatr cieni, który przedstawił początek świata i pierwszych bogów; kukiełki, marionetki i lalki noszone przez aktorów opowiadały przygody bogów greckich.
    Tutaj na proscenium została zaproszona nasza uczennica, Elenka Struzicka z kl. 4a, by poruszać marionetką - człowiekiem stworzonym przez Prometeusza.

    Dzieci poznały historię Heraklesa (rzym.Herkulesa) i jego 12 prac dla króla Eurysteusa z Myken oraz mity o Dedalu i Ikarze, Tezeuszu, Ariadnie i Minotaurze oraz Posejdonie, Amfitrycie oraz Erosie. Nie zabrakło też władcy podziemi - Hadesa i jego trzygłowego psa Cerbera.

    Było bardzo zabawnie, dzięki charyzmie aktorów z poznańskiego teatru. Całości dopełniały scenografia i efekty specjalne (światło, dźwięk).

    Wycieczkę do teatru zorganizowała p. Agnieszka Szwedzik, nauczyciel j.polskiego i bibliotekarz.


    Mamy międzynarodowe wyróżnienie ekologiczne!


    Właśnie dzisiaj odebraliśmy certyfikat Zielona Flaga Fundacji dla Edukacji Ekologicznej w międzynarodowym programie Eko-Szkoły w edycji 2022/2023.

    Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom oraz rodzicom za zaangażowanie w dotychczasowe działania ekologiczne.
    Jednocześnie przypominamy, iż nadal zbieramy plastikowe korki oraz baterie, a także pamiętamy o segregowaniu odpadów (zob. kolorowe kosze na korytarzach!!!).

    Witamy więc w społeczności Eko-Szkół z 74 krajów.

    Koordynatorkami programu były p. Karolina Terlicka i p. Agnieszka Szwedzik.



    Ślubowanie uczniów kl. 1


    "Znamy szkolne korytarze,
    i po ścianach nikt nie maże.
    Choć na przerwach straszna wrzawa,
    jednak lekcje - super sprawa!"


    Tak recytowali i śpiewali pierwszoklasiści.

    10.11.2023 r. odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów kl. 1 oraz Pasowanie na czytelnika, przygotowane przez wych. p. Joannę Gąćkowską, a poprowadzone przez Magdalenę Tkacz - przewodniczącą SU oraz Franciszka Szeflera z kl. 4a. Nasi uczniowie odśpiewali hymn państwowy, włączając się do akcji #Szkoła do hymnu.

    Pierwszoklasiści opowiedzieli o naszej szkole i Ojczyźnie, nie zabrakło akcentów patriotycznych w przededniu Święta Niepodległości - trzecioklasiści z chóru szkolnego zaśpiewali o wolnej Polsce, a pierwszaki przypomniały, że "jutro ważna jest rocznica - 11 listopada - tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa".

    Przed panią Dyrektor i na sztandar szkoły ślubowali być dobrymi uczniami i dobrymi kolegami, zaś przed nauczycielami bibliotekarzami przyrzekali, że będą szanować książki i korzystać z nich jak najczęściej.

    Po złożeniu przyrzeczenia pani dyrektor Izabela Iwanowicz pasowała każdego ucznia Piórem Bibliofila na czytelnika biblioteki Reymontówki na Bugaju.
    Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pakiet książek - Wyprawkę Czytelniczą w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek", od wychowawcy - przepiękne imienne medale, zaś od rodziców - rożki z niespodzianką.

    To była piękna uroczystość!
    Oficjalnie więc witamy wszystkich uczniów kl. 1 w murach naszej szkoły!


    Bieg Niepodległości


    10.11.2023 r. Nasi uczniowie pobiegli w corocznie organizowanym Biegu Niepodległości.

    Najlepszą lokatę zajął Błażej Drozdek z kl.6b, zajmując 4.miejsce w kategorii chłopców kl.IV-VI.

    Gratulujemy!



    Poznajemy zakamarki MBP w Radomsku


    Październik jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych się skończył, wiec wybraliśmy się dzisiaj, 9.11.2023 r. z klasą 5b do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku, która znajduje się u zbiegu ulic Narutowicza i Kościuszki.

    Biblioteka miejska działa od 1945 r.

    Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych.

    Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.
    Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych.

    Nasi piątoklasiści z p. Agnieszką Szwedzik, nauczycielem j.polskiego i bibliotekarzem poznali zakamarki biblioteki miejskiej, do których nie maja dostępu zwykli czytelnicy.

    Po spotkaniu z panią Agnieszką - bibliotekarką z Oddziału dla Dzieci - uczniowie zostali poprowadzeni labiryntem korytarzy między półkami pełnymi książek, przechodzili tajnymi drzwiami, tylnymi wejściami od parteru aż na piętro.
    Mieli też okazje obejrzeć kilka wystaw, który w tym czasie są dostępne dla czytelników, a także wypożyczyć książki.

    Na pamiątkę każdy otrzymał zakładkę do książki, a na zewnątrz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie pod niepodległościowym muralem.

    Wkrótce przecież świętujemy 105. rocznicę odzyskania niepodległości.



    Nasi pływacy w finale wojewódzkim!


    9.11.2023 r. nasze dwie drużyny - dziewcząt i chłopców - wzięły udział w Mistrzostwach Rejonu Bełchatów - półfinale wojewódzkim w Pływaniu Drużynowym w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

    Drużyna żeńska w składzie: Zofia Bajon, Aleksandra Bareła, Marta Drygas, Wiktoria Gal, Dominika Rączkowska, Maja Rączkowska.
    Drużyna męska w składzie: Tymon Bera, Mateusz Drogosz, Miłosz Herpel, Szymon Orlik, Piotr Sobczyk, Michał Waluś, Bartosz Węgrzyński.

    Zarówno drużyna żeńska, jak i męska wygrały - zajmując I miejsca!!!

    Tym samym awansowali do finału Mistrzostw Województwa Łódzkiego, które odbędą się już za tydzień, 15 listopada w Skierniewicach.

    Gratulujemy i trzymamy kciuki za finały!
    Trenerami naszych znakomitych pływaków są: p. Joanna Jagielska i p. Radosław Bajon.



    Mamy awans do Mistrzostw Powiatu!!!


    8.11.2023 r. w Mistrzostwach Radomska w szachach nasi uczniowie w składzie:
    • Mikołaj Wawrzyńczyk,
    • Sebastian Szymek,
    • Michał Waluś,
    • Nina Dyła
    zajęli 3 miejsce i awansowali na Mistrzostwa Powiatu.

    Wielkie brawa!!!


    Akcja "Drzwi do książki" zakończona


    Co roku w październiku obchodzimy w szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
    W tym roku szkolna biblioteka zaproponowała wszystkim klasom przyłączenie się do akcji - zabawy w ozdabianie drzwi do swoich sal lekcyjnych pod hasłem "Drzwi do książki".

    Cieszymy się, jako nauczyciele bibliotekarze, że uczniowie i wychowawcy tak aktywnie przyłączyli się do zabawy, a dzięki temu i korytarze szkolne były bardziej strojne, i uczniowie bardziej zaangażowani w przystrajanie, oklejanie, wycinanie itp. prace manualne. A ile było przy tym śmiechu!

    Po obejrzeniu i sfotografowaniu wszystkich drzwi klasowych komisja nauczycieli bibliotekarzy zdecydowała się nagrodzić klasy, które w ozdobieniu drzwi wykazały się wielką kreatywnością i samodzielnością - to uczniowie wykonywali okładki, ilustracje, wycinanki, wyklejanki itp.

    Wielkie brawa dla:
    • w kategorii klas 1-3 nagroda trafia do klasy 3a i 3b,
    • w kategorii klas 4-8 nagrodzone zostają klasy 5b i 6a.

    Nagrodą jest BON do KINA, który zostanie wręczony już we wtorek, 7.11.23 r.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję.
    Dzięki Wam nasza szkoła stała się piękniejsza i ciekawsza!


    Na zdj. zwycięzcy z kl. 3a i 3b.


    Unihokej - mamy II. miejsce


    6.11.2023 r. w Mistrzostwach Radomska w Unihokeju chłopców w ramach Igrzysk Dzieci zajęliśmy 2 miejsce, zwyciężając 3:1 z PSP nr1, remisując 2:2 z PSP nr10 i przegrywając jedynie 1:2 z PSP nr 5.

    Gratulacje!!!

    Chłopców do zawodów przygotował p. Radosław Bajon.



    Akcja "Książka dla mojej biblioteki" podsumowana


    "Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów." Jarosław Iwaszkiewicz


    W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o 136 woluminów, czyli książek.

    Liderką wśród uczniów okazała się Lidia Mossur z kl. 2b, zaś wśród nauczycieli p. Agnieszka Szwedzik, które przekazały najwięcej książek.


    Serdecznie dziękujemy uczniom z klasy 3b: Nadii Stalce, Kai Stalce, Milenie Pokorze, Amelce Garbiec, Zuzi Kowalskiej i Konstancji Cammiere oraz Oskarowi Marczakowi z kl. 5a za przepiękne książki ofiarowane bibliotece.

    Gorące podziękowania także dla nauczycieli i absolwentów naszej szkoły - p. Anity Pałecz-Skórki, p. Elizy Molik, p. Jacka Tondery, p. Lilli Rutkowskiej i Klaudii Wiśniewskiej - którzy przyłączyli się do akcji.

    Oczywiście zapraszamy wszystkich do biblioteki!


    Wystawa pt. "Mamy rady na odpady"


    Świadome dbanie o środowisko, a przede wszystkim ograniczanie ilości otaczających nas dzikich wysypisk śmieci - to myśl przewodnia wystawy pt. "Mamy rady na odpady".

    Uczniowie popisali się kreatywnością i nadali odpadom drugie życie. Powstały różnorodne przedmioty, takie jak: koszyczek, karmnik dla ptaków, stojak na biżuterię czy podręczne biurko. Wszystkie dzieła można oglądać na szkolnym korytarzu.

    Gratulujemy pomysłowości!

    Wystawa w ramach projektu EKOSZKOŁA.

    Koordynatorkami wystawy są: Karolina Terlicka, Mariola Terka


    Poznajemy kulturę i zwyczaje krajów anglojęzycznych.


    Narodowy Dzień Dyni - "National Pumpkin Day" - obchodzony jest 26 października, a Halloween 31października. Lekcje kulturowe na języku angielskim to dobra okazja do poznania tradycji i sposobów obchodzenia różnych świąt w tych krajach.

    Czy wiecie, że historia halloweenowych latarni wywodzi się z Irlandii. Dawniej robiono je z brukwi, buraków i rzepy. Do czasu odkrycia Ameryki w Europie nie znano dyń. Wielka Brytania pierwsza zamieniła rzepę z Jack-o-lantern na dynię, którą łatwiej się rzeźbiło i była większa.

    Dynia jako warzywo.

    Największą zaletą dyni jest to, iż dostarcza stosunkowo niewiele kalorii. Dzięki temu zalicza się ją do warzyw niskokalorycznych. Ponadto dynia jest źródłem białka oraz błonnika pokarmowego jest źródłem wielu składników mineralnych takich jak: wapń, magnez, selen, potas czy cynk oraz witamin antyoksydacyjnych: A, C i E, a także kwasu foliowego i niacyny.

    My poznawaliśmy słownictwo związane z tymi zwyczajami, śpiewaliśmy piosenki, kolorowaliśmy dynie, i cukierki, robiliśmy plakat, ćwiczyliśmy czytanie ze zrozumieniem czy rozwiązywaliśmy krzyżówki.
    Uczniowie w klasach starszych mogli samodzielnie przeprowadzić ćwiczenia dla kolegów i koleżanek, ucząc się w ten sposób współpracy i zaradności.


    Światowy Dzień Owoców i Warzyw


    Z okazji obchodzonego 20 października Światowego Dnia Owoców i Warzyw, uczennice klasy VII b należące do Szkolnego Koła PCK przeprowadziły w klasie III b zajęcia na ten temat.

    Celem zajęć było zwiększenie świadomości znaczenia owoców i warzyw w prawidłowej diecie.

    Pamiętajmy, że warzywa i owoce powinny być nieodłącznym elementem naszej codziennej, zdrowej i zbilansowanej diety. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie co najmniej 5 porcji owoców i warzyw w ilości minimum 400 g dziennie na osobę.

    Opiekunem Szkolnego Koła PCK jest p. K. Zielińska.


    Konkurs Szkolnego Koła PCK


    Konkurs Szkolnego Koła PCK pt. "Jedz owoce i warzywa - to dobrze na zdrowie wpływ" rozstrzygnięty!!!

    Wyniki:

    I m. - Zuzanna Gorgoń kl. IVa
    II m. - Patrycja Makowska kl. VIIb
    III m. - Natalia Jaśkiewicz kl. VIIb
    wyróżnienia: Amelia Kwaśna kl. IVa. Nina Dyła kl. VIIb, Mateusz Kociuga kl. VIIb


    Gratulujemy !!!

    Prace uczniów można przeczytać na tablicy znajdującej się na I piętrze.
    Opiekunem szkolnego koła PCK jest p. Katarzyna Zielińska.



    Warsztaty profilaktyczne


    30.10.2023 r. uczniowie kl. 6b i 7a wzięli udział w trzygodzinnych warsztatach profilaktycznych pt. "Debata -program rekomendowany w ramach systemu rekomendacji programów profilaktycznych i zdrowia psychicznego".

    Jutro zajęcia dla uczniów z kl. 6a i 7b.

    Warsztaty zorganizowały panie pedagog z naszej szkoły.


    Konkurs "Mamy rady na odpady" rozstrzygnięty.


    Konkurs plastyczno-ekologiczny zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Radomsku z okazji 30. edycji akcji "Sprzątanie świata" ph. "Mamy rady na odpady" został rozstrzygnięty i w piątek, 27 października wręczono nagrody.

    Celem konkursu jest utrwalanie przez uczniów w ich życiu trwałych nawyków i zachowań dotyczących ekologicznego stylu życia oraz uaktywnienie do myślenia o przyszłości środowiska naturalnego i recyklingu r11; powtórnego wykorzystania odpadów.

    W kat. prac nt. "Zrób sam coś z niczego - zamień odpad w coś fajnego" Mateusz Kociuga zajął 3. miejsce, zaś Patrycja Makowska otrzymała wyróżnienie.

    Opiekunem uczniów jest p. Karolina Terlicka i p. Mariola Terka.

    Gratulujemy!



    Poznajemy nowe technologie


    27.10.2023 r. w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku odbyła się Konferencja "Innowacyjna Edukacja", której organizatorem było stowarzyszenie Spot Radomsko.

    Wydarzenie zgromadziło liczne grono nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy pragnęli poszerzyć swoją wiedzę na temat nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie edukacji.
    Naszą szkołę reprezentowały panie: Agnieszka Szwedzik i Joanna Mielczarek.

    Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję spotkać się z czołowymi ekspertami branży edukacyjnej, w tym znanymi SuperBelframi, takimi jak Marlena Kowalska, Marta Florkiewicz-Borkowska oraz Anna Romańska. Ponadto, obecność przedstawicieli instytutów badawczych, takich jak Instytut Badań Edukacyjnych oraz Konsorcjum Cogito - Centrum Edukacji w Radomsku, umożliwiła uczestnikom zapoznanie się z najnowszymi badaniami i projektami edukacyjnymi.
    Harmonogram konferencji obejmował szereg interesujących warsztatów, prelekcji i dyskusji, które dotyczyły wyzwań, z jakimi borykają się dzisiejsi nauczyciele.

    Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach poruszających tematy takie jak balans między pracą a życiem osobistym, wykorzystanie nowoczesnych technologii w nauczaniu oraz rozwijanie kompetencji społeczno-emocjonalnych za pomocą narzędzi TIK.


    Piramida zdrowego żywienia po hiszpańsku


    Piramida zdrowego żywienia to prosty i zwięzły sposób przedstawienia zasad prawidłowego żywienia i najważniejszych elementów stylu życia, których realizacja daje szanse na prawidłowy rozwój, sprawność fizyczną oraz długie życie w zdrowiu.

    Grupa uczniów z klas 5a i 5b przygotowała swoje piramidy żywieniowe w języku hiszpańskim.

    Pamiętajmy, że im wyższe piętro piramidy, tym mniejsza ilość i częstość spożywanych produktów z danej grupy żywności.


    Wasze rekomendacje już na wystawie!


    W tym roku nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Programie dla Bibliotek Szkolnych pt. "Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka".

    Zrealizowaliśmy już - dzięki Wam, Drodzy Uczniowie - jedno z zadań ogólnopolskiego programu - BOOKFLIX, czyli rekomendowanie = polecanie ulubionych książek.

    Polegało ono na stworzeniu w bibliotece ekspozycji książek oraz przeprowadzeniu akcji, dzięki której to uczniowie będą rekomendować sobie książki, decydując o tym, co pojawi się na ekspozycji.

    Zapraszamy do szkolnej biblioteki - ekspozycja już gotowa - to WASZE propozycje!


    Mistrzostwa Radomska i powiatu radomszczańskiego w pływaniu


    26 października 2023 r. na basenie Aquara odbyły się mistrzostwa miasta Radomska i powiatu radomszczańskiego w pływaniu. PSP 4 wystawiła 4 reprezentacje (w każdej kategorii):
    • dziewczęta z rocznika 2011 i młodsze: Laura Roszkowska, Nikola Gładka, Anna Lemańska, Liliana Kwarta, Faustyna Miśkiewicz i Oliwia Przepióra;
    • dziewczęta z roczników 2009-2010: Zofia Bajon, Aleksandra Bareła, Marta Drygas, Wiktoria Gal, Dominika Rączkowska i Maja Rączkowska;
    • chłopcy z rocznika 2011 i młodsi: Błażej Drozdek, Oskar Kaczorowski, Marcin Kowalik, Jan Łyp, Oskar Marczak i Ksawery Rybak;
    • chłopcy z roczników 2009-2010: Tymon Bera, Miłosz Herpel, Szymon Orlik, Piotr Sobczyk, Michał Waluś i Bartosz Węgrzyński.

    Miło nam poinformować, że wszystkie reprezentacje znalazły się na podium zawodów - dziewczęta młodsze zajęły III miejsce w mieście i powiecie zdobywając 67 pkt., chłopcy młodsi wywalczyli II miejsce w mieście i III w powiecie z dorobkiem 47 pkt.
    Starszej grupie poszło lepiej ponieważ zarówno dziewczęta jak i chłopcy wygrali zawody miejskie i powiatowe (z dorobkiem 80 pkt dziewczyny i 83 pkt chłopcy).
    Uczestników zawodów przygotowali Joanna Jagielska, Radosław Bajon i Bartłomiej Wąsek.

    GRATULUJEMY!


    Świętujemy Rok Mikołaja Kopernika


    24.10.2023 r. uczniowie klas 8a, 7b, 6a i 6b pod opieką p. Karoliny Terlickiej, p. Grażyny Dettlaff i p. Agnieszki Szwedzik pojechali na wycieczkę do Torunia.
    W ten sposób p. Mariola Terka, nauczyciel geografii i przyrody, która zorganizowała wycieczkę, włączyła naszą szkołę w obchody Roku Mikołaja Kopernika.


    Obejrzeliśmy ruiny toruńskiego zamku krzyżackiego oraz Krzywą Wieżę z XIII w., która jest odchylona od pionu o ok. 1,5 m - najpierw pełniła funkcje obronne, potem była więzieniem, a ostatecznie kuźnią.
    W Niewidzialnym Domu poznaliśmy świat, wyłączając zmysł wzroku. W całkowitej ciemności przez 45 min. zwiedzaliśmy pomieszczenia, próbując rozpoznać znajome przedmioty, meble czy urządzenia jedynie za pomocą dotyku.
    Ulicą Szeroką powędrowaliśmy na Rynek Staromiejski, gdzie obejrzeliśmy neorenesansowy Dwór Artusa, barokową Kamienicę pod Gwiazdą, monumentalny Ratusz, a pod pomnikiem wielkiego astronoma zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

    Niewątpliwą atrakcją był Dom Kopernika, w którym oprócz tradycyjnych ekspozycji spotkaliśmy się z interaktywnymi wystawami (kula ziemska, hełmy, prezentacje).
    Jak Toruń - to i toruńskie pierniki, czyli Muzeum Toruńskiego Piernika, które zwiedziliśmy od piwnic po kolejne piętra i oczywiście skosztowaliśmy pierniczków.

    Wycieczkę zakończyliśmy na seansie popularyzującym wiedzę o wszechświecie w Planetarium - zobaczyliśmy granice Układu Słonecznego, galaktyki oraz najbliższe konstelacje gwiezdne.

    Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Radomska.
    To był dzień pełen wrażeń!
    Wycieczkę przygotowało Biuro Podróży PIKADA z Radomska.


    Warsztaty ze strażakami


    18.10.2023r. uczniowie z kl. 5a i 5b brali udział w zajęciach praktycznych, jakie przeprowadziła Ochotnicza Straż Pożarna z Dąbrówki.

    Tematem zajęć były bezpieczne zachowania się w sytuacjach zagrożeń i kształtowanie w nich pożądanych postaw. Strażacy omówili zagrożenia związane z ograniczona widocznością na drodze w myśl zasady "Bądź widoczny" oraz zagrożenia związane z ulatniającym się bezwonnym gazem, jakim jest czad.

    Funkcjonariusze przeprowadzili zajęcia, ćwicząc pozycję boczną ustaloną i masaż serca RKO.

    Serdecznie dziękujemy!
    Zajęcia zorganizowała p. Anetta Łacisz, nauczyciel techniki.



    Każdy ma w sobie moc


    W ubiegłym tygodniu w klasie 3 b zaczęliśmy prezentowanie swoich zainteresowań i talentów.

    Zuzia, której pasją jest malowanie, pokazała piękny obraz namalowany przez siebie w wieku 7 lat.
    Kuba trenuje karate. Opowiadał o treningach i turniejach, prezentując: medale, dyplomy i zdobyte w karate stopnie. Większość klasy zaraził swoją pasją.
    Amelka bardzo lubi jeździć na rolkach. Opowiedziała o tej umiejętności, zdobytej kilka miesięcy temu. Przekazała nam, że trzeba być wytrwałym i nie poddawać się początkowym niepowodzeniom.
    Kacper napisał o swoich talentach opowiadanie, z którego wynikało, że jego zainteresowania zmieniały się. Ale forma, jaką wybrał do prezentacji swoich hobby, świadczy o tym, że jego największą pasją jest pisanie opowiadań.
    Igor gra w piłkę nożną i pochwalił się zdobytymi w turniejach piłkarskich medalami.
    Nadia przyniosła kreatywny zestaw do robienia bransoletek i naszyjników z gumek, ponieważ to najnowsza jej pasja. Tłumaczyła, jak wykonać biżuterię z różnokolorowych gumek.

    Możliwość prezentacji własnych zainteresowań buduje poczucie własnej wartości, daje radość, może być również inspiracją dla innych.


    Światowy Dzień Mycia Rąk


    Z okazji obchodzonego 15 października Światowego Dnia Mycia Rąk uczennice klasy VIIa, należące do Szkolnego Koła PCK, przeprowadziły w klasie 1a krótkie zajęcia na ten temat.

    Celem tych zajęć było uświadomienie uczniom, jak ważne znaczenie ma w ich życiu codzienne mycie rąk.

    Opiekunem Szkolnego Koła PCK jest p. Katarzyna Zielińska


    ...




    Kandydaci do SU


    Wybory do Samorządu Uczniowskiego tuż, tuż.

    Dzisiaj odbyła się prezentacja wizytówek kandydatek i kandydatów do SU.



    Stypendia Prezydenta Miasta Radomsko


    Prezydent Miasta Radomska przyznał stypendia dla uczniów za wybitne osiągnięcia w nauce oraz artystyczne w roku szkolnym 2022/2023.

    Do dnia 31 sierpnia 2023 r., wpłynęło łącznie 60 wniosków, w tym:
    - o przyznanie stypendium za wybitne osiągnięcia w nauce: 49
    - o przyznanie stypendium za wybitne osiągnięcia artystyczne: 11
    ze szkół podstawowych wniosków ogółem: 46,
    ze szkół ponadpodstawowych: 14

    Uroczystość oficjalnego wręczenia stypendiów odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku w dniu 10 października 2023 r., o godz.15:00.
    Miło nam poinformować, że dwoje uczniów z naszej szkoły otrzymało stypendium Prezydenta Miasta - Magdalena Tkacz z kl. 6b oraz Oskar Marczak z kl. 5a.

    Wśród nagrodzonych znalazły się również absolwentki naszej szkoły: Emilia Wąsek i Joanna Kowalczyk.

    Gratulujemy!!!



    Akcja "Kredkobranie" zakończona!!!


    Szkolne Koło PCK pragnie podziękować wszystkim uczniom, którzy włączyli się w charytatywną akcję zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci i młodzieży mieszkającej na Kresach.

    Szczególne podziękowania dla klas: Ia - wych. p. J. Gąćkowskiej, IIb - wych. p. B. Miarki, III b - wych. p. D. Proszowskiej oraz Va - wych. p. M. Musiał, które zebrały najwięcej przyborów szkolnych.

    Serdecznie dziękujemy!!!
    Opiekun Szkolnego Koła PCK: p. Katarzyna Zielińska



    Apel wychowawczy w kl. 1-3


    Dzisiaj, 3 października odbył się apel wychowawczy dla klas 1 - 3.
    Omawiano przestrzeganie szkolnych zasad zachowania. Wypowiadały się nauczycielki oraz sami uczniowie klas drugich i trzecich. Podstawowym tematem było bezpieczeństwo i kultura.

    Zobaczymy, co z tego wyniknie.


    Nasi na podium!


    3.10.2023 r.
    W dzisiejszych Mistrzostwach Radomska i Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych nasi sportowcy zajęli następujące miejsca:
    - Igrzyska Dzieci - chłopcy 3. miejsce w Radomsku i 5. w Powiecie.
    - Igrzyska Młodzieży Szkolnej - chłopcy 2. miejsce w Radomsku i 4. w Powiecie, dziewczyny 3. miejsce w Radomsku i 3. w Powiecie.


    Skład dziewcząt rocznik 2009-2010: Z. Bajon, W. Gal, D. Ryter , D. Rączkowska, M. Rączkowska, W. Siewier, K. Siewier.
    Skład chłopców rocznik 2011 i młodsi: O. Marczak, B. Drozdek, M. Kowalik, W. Ivanchenko A. Wiśniewski, N. Vasiliv, K. Nita, I. Khokhlov.
    Chłopcy starsi - rocznik 2009-2010: K. Nieznanski, B. Węgrzyński, M. Krawczyk, A. Prokopenko, A. Matysiak, P. Pierzak, M. Drogosz, D. Hanuszek.

    Gratulujemy zawodnikom i trenerom - p. Joannie Jagielskiej i p. Radosławowi Bajonowi!


    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole


    To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci.
    Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.
    Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

    Dzisiaj, od 1. lekcji uczniowie klas 1-3 mieli okazję wysłuchać fragmentów różnych książek dla dzieci, m.in. "Wielkiej księgi emocji", "Mądrych bajek", "Baśni i legend polskich" czy "Fred psi patrol".

    Lektorami byli w tym dniu ich starsi koledzy i koleżanki z kl. 5b i 6a: Gabrysia Kopiec i Szymon Świerczyński, Laura Roszkowska i Amelia Margas, Aleksander Wiśniewski i Przemysław Barański, Kacper Cieciura i Wiktor Łuszczyna oraz Aleksandra Kosowska i Wiktoria Maleńczuk.



    "- Zauważyłaś, że książka po kilkakrotnym przeczytaniu staje sie o wiele grubsza, niż była? - powiedział Mo, gdy w któreś urodziny Meggie przeglądali jej skarby - Jakby za każdym razem coś zostawało między kartkami: uczucia, myśli, odgłosy, zapachy... A gdy po latach zaczynamy ją kartkować, odnajdujemy w niej nas samych, młodszych, innych... Książka przechowuje nas jak zasuszony kwiat; odnajdujemy w niej siebie i jakby nie siebie". (Cornelia Funke)




    Dzień Krawata w naszej szkole


    Dzisiaj na godz. wychowawczej uczniowie klasy 4a wraz z wych. p. Joanna Marczak - Burzyńską świętowali Dzień Chłopaka.

    Zgodnie z tradycją Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole z tej okazji obchodzimy Dzień Krawata - święto wszystkich chłopców.
    Uczniowie w tym dniu mają okazję przyjść do szkoły w krawacie albo muszce, a na drzwiach swojej klasy zawiesić właśnie krawat.

    Najlepsze życzenia dla wszystkich chłopców!


    Warsztaty w Osikowej Dolinie


    28.09.2023 r. klasy 3a i 3b brały udział w warsztatach zielarskich w Osikowej Dolinie.

    Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przybliżającą pochodzenie i właściwości ziół. Następnie ozdabiali koszyki, w których umieszczali zioła w biodegradowalnych doniczkach.

    Pobyt w Osikowej Dolinie uzupełniły warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy ucierali zioła i doprawiali nimi pyszne desery.

    Warsztaty odbyły się w ramach realizacji projektu "Kubusiowi przyjaciele natury".


    Nasza ekologiczna szkoła zajęła III miejsce!


    Miło jest nam poinformować, że w tegorocznej edycji konkursu "ELEKTROSPRZĘT W DOBRE RĘCE" szkoły zebrały łącznie 8 757 kg elektroodpadów. Jest to naprawdę bardzo imponujący wynik.

    Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc oraz Starosta Powiatu Radomszczańskiego Beata Pokora. Wieloletni partnerzy i sponsorzy konkursu to Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz Nadleśnictwo Radomsko, Lasy Państwowe.

    Konkurs polegał na zebraniu jak największej ilości elektroodpadów.

    Nasza szkoła co roku bierze udział w tym konkursie i co roku znajdujemy się na podium.

    W tym roku zajęliśmy zaszczytne III miejsce, zbierając 850 kg.
    Nagrody - czeki oraz pamiątkowe statuetki i dyplomy - zostały wręczone 26.09.2023 r. w naszej szkole.


    Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły za zaangażowanie w zbiórkę elektrośmieci i właściwa postawę ekologiczną.

    Pamiętajmy, każdy śmieć Ziemię szpeci - na to patrzą wszystkie dzieci!



    Wycieczka piątoklasistów do Kotliny Kłodzkiej - dzień 2.


    26.09.23 r. po pysznym śniadaniu piątoklasiści (o dziwo wyspani!) pojechali do Kopalni Złota w Złotym Stoku.

    Wędrowali podziemną trasa turystyczną, zwiedzając "Sztolnię Gertruda", "chodnik śmierci" i podziwiając jedyny w Polsce podziemny wodospad w "Sztolni Czarnej Góry". W kopalni piątoklasiści mieli okazję zobaczyć, w których skałach znajduje się złoto i jak to sprawdzić (- magnesem). Do niektórych poziomów kopalni trzeba było zjechać ... na zjeżdżalni (jak na placu zabaw), zaś na powierzchnię uczniowie wyjechali podziemnym tramwajem o nazwie "Gacek".

    Po opuszczeniu kopalni mogliśmy obejrzeć proces wybijania monet, a nawet kupić sobie takie "złote" pieniążki na pamiątkę.

    Po obiedzie poszliśmy do rezerwatu przyrody w dolinie Kleśnicy, by zwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią, odkrytą w 1966 r. w trakcie wydobywania marmuru w kamieniołomie w Kletnie. Otwór wejściowy jaskini leży na wysokości ok. 800 m n.p.m. w północnej części Masywu Śnieżnika.

    To najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Polsce, jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach - my wędrowaliśmy poziomem środkowym z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini. Oglądaliśmy też kości zwierząt z epoki lodowcowej, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty oraz draperie zwisające ze ścian, które kształtowały się pod wpływem wody przez tysiące, a nawet miliony lat. W Sali Pąłacowej obejrzeliśmy pokaz światła i dźwięku - to było niesamowite wrażenie.
    Jaskinia Niedźwiedzia posiada niezwykły mikroklimat - stałą temperaturę ok. 6 stopni C i prawie 100% wilgotności; jest też schronieniem dla setek nietoperzy, które zimują w jej wnętrzu.

    Zmarznięci, ale pełni wrażeń i bardzo zadowoleni w nocy wróciliśmy do Radomska.
    Filmy z wycieczki można obejrzeć na fb szkoły. Zapraszamy!


    Prezentacje szkół reymontowskich


    Pierwszego dnia uroczystości, wieczorem przedstawiciele szkół reymontowskich wraz innymi gośćmi wzięli udział w prezentacji szkół - to tradycja Zlotu.

    W tym roku odbyło się to na świeżym powietrzu, przy ognisku, w ogrodzie hotelu "TED" w Radomsku.

    Zaproszone szkoły przygotowały prezentacje multimedialne, zdjęcia, filmy oraz... ludowe przyśpiewki.

    Nie zabrakło wspólnych rozmów, zabawy, wymiany doświadczeń. Była to także doskonała okazja do integracji młodzieży z różnych szkół, z różnych zakątków naszego kraju.


    XXV Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich - dzień 1.


    "Tradycja jest rozumem całego narodu, przesianym z jednego wieku na drugi." - takie słowa znalazły się w Księdze Pamiątkowej XXV Zlotu.

    W piątek, 22 września w naszej szkole rozpoczął się jubileuszowy, XXV Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich.

    Do Radomska przyjechało 12 szkół z: Bożkowa, Dobryszyc, Lublina, Kołaczkowa, Gołębiewka, Solca, Pogwizdowa, Kłodzka, Szczutowa, Stróżewa, Kobiel Wielkich i Lipiec Reymontowskich - wszystkie szkoły noszą imię Władysława Reymonta.

    - Spotykamy się na uroczystości inaugurującej XXV, jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich. Dzisiaj mamy wyjątkową okazję znaleźć się w gronie osób, dla których tradycja i pamięć o Władysławie Stanisławie Reymoncie jest szczególnie ważna - mówiła Izabela Iwanowicz, dyrektor PSP 4 w Radomsku, witając gości przybyłych z różnych stron Polski i z Kanady.

    Uroczystość rozpoczęła się p. Agnieszka Szwedzik, wprowadzając poczty sztandarowe szkół biorących udział w zlocie. Podczas imprezy nie zabrakło podziękowań, nagród i medali. Wśród zaproszonych gości znaleźli się uczniowie z Kanady: Maja Rzeczkowska, Eva Falfus i Alexander Dudek, na czele z p. Kazimierzem Chrapką - prezesem Fundacji Władysława Reymonta w Kanadzie (ang.: The W. Reymont Foundation). Pan prezes wręczył szkołom reymontowskim pamiątkowe medale i dyplomy uznania za kultywowanie Polskiego Dziedzictwa Narodowego.

    Była to okazja do wspomnień i zaplanowania przyszłości, dlatego na scenie głos zabrali: p. Mirosława Lechowska - przewodnicząca Ogólnopolskiego Klubu Szkół Reymontowskich, która rozdała pamiątkowe plakietki o charakterze patriotycznym, p. Jerzy Kabat - prezes Zarządu Fundacji im. Władysława Reymonta w Lipcach Reymontowskich, p. Zofia Grzebisz-Nowicka - przewodnicząca Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, która obdarowała prezydenta miasta, naszą panią dyrektor i innych gości przepięknymi pracami dzieci oraz p. Anna Wojciechowska - prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Nasz Reymont".

    Gościem specjalnym i jednocześnie ambasadorem Ogólnopolskich Zlotów Szkół Reymontowskich była gwiazda filmowa, znana z roli Jagny w ekranizacji "Chłopów", p. Emilia Krakowska, która stwierdziła, że żadna impreza nie może się odbyć bez śpiewów i tańców.

    A tych na piątkowej imprezie nie zabrakło, bowiem uczniowie i absolwenci wystąpili w spektaklu pt. "Z biegiem lat, z biegiem dni", przygotowanym przez p. Barbarę Orsicz i p. Grażynę Dettlaff (scenariusz), p. Marzenne Musiał (muzyka, śpiew, choreografia i taniec), p. Anettę Łacisz (przepiękna scenografia), p. Błażeja Badowskiego (prezentacja multimedialna i nagłośnienie). Opiekę nad sztandarami sprawowała p. Joanna Marczak-Burzyńska, opiekun SU.

    Na gości przybyłych z daleka czekał też poczęstunek w naszej stołówce, a w kolejnych dniach obiad - składamy więc gorące podziękowania dla naszych pań kucharek oraz pracowników administracji i obsługi, którzy dwoili się i troili, aby niczego nie zabrakło, a goście poczuli się jak u siebie. Serdecznie dziękujemy.

    Zdjęcia własne oraz z www.radomsko.pl, radomsko.naszemiasto.pl, a także ze stron zaprzyjaźnionych szkół reymontowskich - dziękujemy!


    Brawo, chłopaki!


    W dzisiejszych Mistrzostwach Powiatu Radomszczańskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKEGO, zajmując odpowiednio - Marczak Oskar 4. miejsce i Drozdek Błażej 5. miejsce.

    Wiśniewski Olek uplasował się w środku stawki.

    Wielkie brawa dla chłopców tym bardziej, że do województwa kwalifikuje się tylko pierwszych pięciu zawodników z biegu!!!!!!


    Na spektaklu w MDK-u


    20.09.2023 r. obejrzeliśmy w MDK w Radomsku przepiękny spektakl o bliskości i byciu obok siebie i dla siebie pt. " Cebula" - niezwykłą opowieść o Karolu Bliskim - niepełnosprawnym chłopcu, który leży w szpitalu, nie mówi i nie chodzi, ale ma obok siebie swoich bliskich- mamę i brata.
    Spektakl obejrzeli uczniowie kl. 4a, 5a, 5b, 6a, 6b.


    Teatr Nowy z Częstochowy oraz Fundacja Oczami Brata zaprezentowały dziś dla radomszczańskich szkół niezwykły spektakl "Cebula". To wzruszające wydarzenie ukazało nam życie osób z niepełnosprawnościami, ich historie i uczucia.


    Mistrzostwa Radomska w Indywidualnych Biegach Przełajowych


    15.09.2023 r. od samego rana nasi uczniowie startowali w Indywidualnych Biegach Przełajowych nad zalewem w Wymysłówku.

    W dzisiejszych Mistrzostwach Radomska w Indywidualnych Biegach Przełajowych Oskar Marczak z kl. 5a po zaciętej rywalizacji zajął III miejsce w Igrzyskach Dzieci.

    W pierwszej dziesiątce, dającej prawo startu w Mistrzostwach Powiatu, uplasowali się jeszcze Błażej Drozdek z 6b i Aleksander Wiśniewski z 5b.

    Gratulujemy!
    Opiekunami sportowców byli p. Joanna Jagielska i p. Radosław Bajon.



    Akcja "Sprzątanie świata 2023"



    Już dzisiaj, 15 września rusza weekendowa akcja "Sprzątanie świata" 2023.

    W tym roku sprzątamy pod hasłem "Sprzątanie świata łączy ludzi".

    Nasza szkoła , jak co roku, uczestniczyła w akcji - koordynatorem jest u nas p. Mariola Terka - nauczyciel geografii i przyrody, a sprzątali uczniowie kl. 4-5.


    Od tego roku w Akcji bierzemy na cel odpady, które często umykają naszym oczom, a które stanowią bardzo duży problem dla środowiska. Są to oczywiście niedopałki papierosów i kapsle.

    Pamiętajmy jednak, że nie chodzi o to, żeby takich akcji organizować jak najwięcej. Chodzi o to, by ich liczba malała i by po prostu stawały się one coraz mniej potrzebne. Ale to zależy już od nas.

    I tak jak śpiewał Wojciech Młynarski:
    "Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej".



    Akcja zbiórki elektroodpadów za nami


    14.09.2023 r. zakończyliśmy zbiórkę elektrośmieci w ramach VIII edycji konkursu "Elektrosprzęt w dobre ręce", zorganizowanego przez PGK Sp. z o.o. w Radomsku.


    Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję oczyszczania naszej planety - domu, piwnicy, ogrodu, zakładu pracy.


    Elektrośmieci to zużyte sprzęty elektroniczne i elektryczne. Jako odpady, które zawierają substancje toksyczne, stanowią zagrożenie dla środowiska. Z drugiej strony są źródłem cennych surowców, które warto odzyskać. Dlatego trzeba pamiętać jak istotna jest odpowiednia utylizacja tych odpadów oraz ich dalszy recykling.

    Podstawową zasadą jeśli chodzi o elektrośmieci jest to, aby nie wyrzucać ich do byle jakiego pojemnika na śmieci lub co najgorsze pozostawić gdzieś w lesie czy nad rzeką. Ich zbiórkę prowadzą głównie Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

    Kupujmy świadomie niezbędne sprzęty, które są trwałe i posłużą nam dłużej niż tylko 2 lata. Nie powinniśmy też ulegać zbytnio chwilowym trendom czy zachciankom, które powodują to, że sprzęt elektroniczny i elektryczny zmieniamy zbyt często.


    Dzień Czystego Powietrza


    7 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba.
    To inicjatywa skupiająca uwagę opinii publicznej na problemie smogu i zanieczyszczeń powietrza, które wpływają negatywnie na zdrowie ludzi.

    Ta data powinna skłonić osoby dojeżdżające do pracy autem na zmianę środka transportu na rower.

    Zadbajmy o zdrowie swoje i innych!
    Wsiądźmy na rower, przespacerujmy się lub korzystajmy z komunikacji miejskiej!


    Wielkie brawa dla wszystkich uczniów i nauczycieli za dotarcie dzisiaj do szkoły na rowerach, pieszo lub autobusem!


    Dzień Pozyskiwania Talentów


    Dzisiaj, 6 września przypada Światowy Dzień Pozyskiwania Talentów to święto tak zwanych łowców głów, czyli osób, które zajmują się znajdywaniem ludzi o ponadprzeciętnych zdolnościach.
    W tym dniu warto też zastanowić się na rozwojem swoich talentów.
    W czym jesteś dobry lub nawet najlepszy?
    Co uwielbiasz robić?
    Czym się interesujesz?

    W Światowym Dniu Poszukiwania Talentów, czyli 6 września 2023 r. uczniowie klasy 3a z wych. p. Agnieszką Bajon przeprowadzili lekcję dla przyszłych lekarzy, fizjoterapeutów, może rehabilitantów, kto wie...

    Uczniowie przynieśli do klasy naszego Adasia, nazwanego pradziadkiem Gienkiem, czyli szkielet, na którym rozpoznawali podstawowe i najważniejsze kości człowieka.
    To szkielet nadaje ciału kształt i ochrania ważne narządy, umożliwia poruszanie się. Szkielet człowieka składa się z 206 kości.

    Jeśli chcesz mieć zdrowy kręgosłup, zwracaj uwagę na właściwą postawę ciała, nie garb się, nie dźwigaj dużych ciężarów, a plecak noś na obu ramionach.
    Uprawiaj sport!
    Zdrowo się odżywiaj!



    Narodowe Czytanie rozpoczęte!




    6.09.2023 uczniowie 8 a pod opieką p. Iwony Jaros oraz Magdaleny Wrońskiej, w ramach akcji Narodowego Czytania w MBP w Radomsku wzięli udział w spotkaniu z p. Iwoną Katarzyną Pawlak - polską aktorką filmową i teatralną, odtwórczynią postaci Justyny Orzelskiej w adaptacji powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".
    Aktorka z humorem opowiadała o swojej pracy oraz karierze aktorskiej, zdradzając przy tym kilka tajników sztuki teatralnej.
    Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty aktorskie, które pozwoliły wydobyć drzemiący w młodzieży talent.

    Wspólnie przeczytaliśmy fragmenty powieści "Nad Niemnem" - czyli Narodowe Czytanie uważamy za rozpoczęte!

    Rok szkolny 2023/2024



    Lata 2016-2018 Rok szkolny 2021/2022 Rok szkolny 2022/2023 Powrót na początek


    Rok szkolny 2022/2023






    Niezwykła lekcja koszykówki.


    15.06.2023 r. w Hali Powiatowej odbyła się niezwykła lekcja koszykówki z Piotrkiem GRABO Grabowskim - mistrzem świata we wsadach oraz Michałem Sitnikiem, zawodnikiem Śląska Wrocław i reprezentantem Polski.

    Polak został mistrzem świata w konkursie wsadów - imprezie towarzyszącej mistrzostwom świata w koszykówce 3x3. Za jego plecami znaleźli się Brytyjczyk Joel "The Royal Guard" Henry oraz Rafał "Lipek" Lipiński.

    Nasi uczniowie z klas 2-8 kibicowali i podziwiali umiejętności Piotra.
    Z pewnością zdobył kolejnych fanów i mamy nadzieję, że zaszczepił bakcyla sportu wszystkim dzieciakom obecnym na pokazie.

    Wielkie brawa!
    Życzymy kolejnych sukcesów!



    Warsztaty EKO z PGK


    13.06.2023 r. nasi uczniowie z klas 1a, 2a, 6a i 6b wzięli udział w warsztatach ekologicznych przygotowanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku.

    Zbliżają się wakacje i czas spędzany na świeżym powietrzu będzie dominował, dlatego warto przypomnieć, by właściwie segregować odpady i nie śmiecić, oszczędzać wodę i prąd, żyć zgodnie z zasadą ZERO WASTE, czyli produkować jak najmniej odpadów, a najlepiej zero.

    Panie z PGK przypomniały, do jakich pojemników należy wrzucać jakiego rodzaju odpady i jak to robić, czyli np. butelka po napoju powinna być pusta (bez płynu), bez korka/zakrętki, bez etykiety i oczywiście zgnieciona, żeby zajmować jak najmniej miejsca.

    Zwrócono uwagę na elektroodpady, które także należy segregować, np. wyjmować baterie i nie wrzucać do odpadów zmieszanych. Pamiętajmy, że elektroodpady można poddać w ok. 80% recyklingowi, a to oszczędność zasobów naturalnych naszej Ziemi!

    Zapraszamy na stronę:
    https://naszesmieci.mos.gov.pl/materialy/artykuly/134-zero-waste-sztuka-samoograniczania-w-sluzbie-ochrony-srodowiska




    Reprezentacja PSP 4 walczyła w półfinale wojewódzkim w trójboju lekkoatletycznym


    W poniedziałek, 12 czerwca w Bełchatowie odbył się półfinał wojewódzki w trójboju lekkoatletycznym w ramach Igrzysk Dzieci (klasy IV - VI). Reymontówka uzyskała prawo startu zarówno w zawodach dziewcząt jak i chłopców.
    Drużyna żeńska w składzie: Oliwia Przepióra, Natasza Górska, Nikola Gładka, Gabriela Kopiec, Maja Badowska i Iga Dróżdż zajęła III miejsce za SP 2 Zelów i SP 4 Zelów tracąc do miejsca II tylko 3 pkt.

    Drużyna męska w składzie: Aleksander Wiśniewski, Oskar Marczak, Przemysław Barański i Radosław Barański zajęła miejsce tuż za podium ustępując SP 4 Zelów, SP 2 Zelów i PSP 9 Radomsko.

    Opiekunami zespołów byli Pani Joanna Jagielska i Pan Radosław Bajon.

    GRATULUJEMY!


    "Bezpieczne wakacje" ze strażą pożarną


    W radomszczańskich szkołach podstawowych ruszył cykl szkoleń ph. "Bezpieczne wakacje", zorganizowany przez Miasto Radomsko, Komendę Powiatową Policji w Radomsku oraz jednostki OSP Bogwidzowy, OSP Sucha Wieś i OSP Folwarki.

    Mimo tego, że uczniowie szkól w ciągu całego roku szkolnego uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, to takiej wiedzy nigdy nie za wiele. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wakacje to czas, kiedy dzieci mają więcej swobody i mogą napotkać różne sytuacje wymagające odpowiedniej reakcji. Podczas szkoleń dzieci mogą nauczyć się wielu przydatnych umiejętności, takich jak identyfikacja zagrożeń, bezpieczne zachowanie w wodzie czy tego, jak udzielać pierwszej pomocy, również przy użyciu urządzenia AED.


    12.06.2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Mieli również okazję poznać wyposażenie wozu strażackiego, a nawet przymierzyć stroje ochronne i sprawdzić, jak ciężki jest plecak ratownika.

    W zajęciach wzięły udział kl. 5b oraz kl. 6-7.



    Dawne zabawy podwórkowe


    Czerwiec to czas, który zachęca do przebywania na świeżym powietrzu.

    Uczniowie z I b zachęceni rozmowami na temat zabaw podwórkowych z dawnych lat, postanowili je poznać lepiej.

    "Kto na zabawę apetyt ma,
    Ten na plac zabaw od rana gna..."
    (M. Przewoźniak)

    Na kolejnych zajęciach zorganizowaliśmy dzień gier stolikowych. Miło i szybko upłynął czas na wspólnych grach i zabawach.


    Marcin na III. miejscu!


    3.06. 2023 r. w Finale Ligi Mistrzów Akademii Volley Radomsko "Orlen Grand Prix" Marcin Krawczyk, uczeń 2 b, zajął III miejsce.

    Brawo!!!




    Memoriał Mariana Szymańskiego - troje uczniów PSP 4 na podium!


    5 czerwca 2023 r. odbył się Mini Memoriał Mariana Szymańskiego. Celem imprezy było wspomnienie osoby Mariana Szymańskiego wieloletniego nauczyciela, wychowawcy, przyjaciela młodzieży w I Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Fabianiego w Radomsku. Był on wybitnym sportowcem, trenerem wielu mistrzów i reprezentantów Polski, harcerzem, żołnierzem i dowódcą grup szturmowych Szarych Szeregów pseudonim „Wędzidło”. Był także uczestnikiem akcji odbicia więźniów UB i NKWD w Łowiczu.

    Reymontówka stawiła się na starcie w następującym składzie: Nikola Gładka, Gabriela Kopiec, Oliwia Przepióra, Iga Dróżdż, Błażej Drozdek, Marcin Kowalik, Oskar Marczak, Krzysztof Nieznański, Ksawery Rybak, Bartosz Węgrzyński i Aleksander Wiśniewski. Miło nam poinformować, że reprezentanci naszej szkoły zajęli trzy miejsca na podium:
    I m. Oskar Marczak w biegu na 800 m w kategorii chłopców z rocznika 2012;
    II m. Oliwia Przepióra w biegu na 600 m w kategorii dziewcząt z rocznika 2012;
    III m. Błażej Drozdek w biegu na 800 m w kategorii chłopców z rocznika 2011.


    Nasze serdeczne GRATULACJE!

    Opiekunem drużyny była Pani Joanna Jagielska.


    Zwiedzamy Zakopane - dzień 2.


    2.06.2023 r. po pysznym śniadaniu piątoklasistów czekał 2. dzień wycieczki pełen atrakcji - tym razem w Zakopanem.

    Na początek odrobina fizyki w Parku Iluzji - zabawa fantastyczna, zwłaszcza w kabinie, w której można było się poczuć jak alpinista na szczycie targany porywami halnego. Niesamowity był też pokaz burzy na Giewoncie przy użyciu sztucznego generatora piorunów - cewki Tesli oraz krótki quiz muzyczny.

    Następnie zwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie, podziwiając wystawę etnograficzną, słuchając ludowej podhalańskiej muzyki, oglądając makietę Podhala z najwyższymi szczytami oraz ekspozycję w dziale geologicznym - 2800 okazów skał, minerałów i skamieniałości, a także zbiory zoologiczne.

    Potem odwiedziliśmy Stary Cmentarz na "Pęksowym Brzysku" - najstarszy cmentarz w Zakopanem, nazywany cmentarzem zasłużonych, bo pochowani zostali tam najsłynniejsi pisarze, artyści, lekarze, taternicy i ratownicy górscy.

    Wjechaliśmy też na Gubałówkę, skąd obserwowaliśmy panoramę Zakopanego, skocznie narciarskie oraz Tatry - Wysokie i Zachodnie. Później spacerowaliśmy Krupówkami.
    Po południu zjedliśmy obiad w karczmie "Pod Gontem", a następnie wróciliśmy szczęśliwie do Radomska.

    Serdecznie dziękujemy p. Wojciechowi Kołodziejczykowi - pilotowi z biura podróży "Pikada" - za opiekę podczas całej wycieczki.


    Dwudniowa wyprawa w Tatry


    W dn. 1-2.06.2023 r. uczniowie kl. 5a, 5b, 4a i 4b pod opieka wychowawczyń p. Agnieszki Szwedzik, p. Agnieszki Kociniak i p. Marzenny Musiał uczestniczyli w dwudniowej wycieczce w Tatry.

    W promieniach czerwcowego słońca, kierując się wzdłuż Strążyskiego Potoku, zwiedzili Dolinę Strążyską, na Polanie Strążyskiej podziwiali Giewont, a następnie wdrapali się żółtym szlakiem do dwuprogowego wodospadu Siklawica.

    Po zejściu do Zakopanego odwiedzili Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" przy ul. Kasprusie 19, mając chwile na odpoczynek po wyczerpującej wędrówce po górach.

    Następnie piątoklasiści udali się do Murzasichla na nocny odpoczynek. A ponieważ pogoda dopisywała, po powrocie ze spaceru zajęcia w grupach odbywały się do późna na dworze i w pokojach - uczniowie mieli do dyspozycji ogrodzone boisko i trampolinę oraz dużą łąkę. Widoki z okien na panoramę polskich Tatr były niesamowite.
    Zmęczenie jednak wzięło górę i wkrótce wszyscy zasnęli snem sprawiedliwego.


    Karta rowerowa kl. 4


    1 czerwca uczniowie klas 4 pod kierunkiem p. Anetty Łacisz w Miasteczku Ruchu Drogowego zdali egzamin praktyczny na kartę rowerową w obecności funkcjonariuszy Policji z Radomska.


    Dzień Dziecka u najmłodszych


    Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas 1a i 2a pod opieką wychowawców: p. Wioletty Kuliś, Katarzyny Jagusiak i pani logopedy Agnieszki Kostrzewy udały się do Panaceum Fitness Club w Radomsku.

    W myśl zasady, że sport to zdrowie, dzieci wzięły udział w zorganizowanych zajęciach ruchowych prowadzonych przez trenera p. Sebastiana Nowaka. Była rozgrzewka, skoki na trampolinie, ćwiczenia rozciągające kształtujące równowagę i koordynację. Na koniec odbyło się klasowe przeciąganie liny i tutaj nieco silniejsza okazała się klasa 2a!

    Po wyczerpującym, ale bardzo przyjemnym treningu w sąsiedniej kawiarence czekały na dzieci słodkie deserki i coś do picia. Dzieci spędziły czas bardzo aktywnie i nie było mowy o nudzie.

    Tydzień Zdrowia w naszej szkole trwa!


    Dzień Dziecka w 6a


    Tak dzisiaj z okazji Dnia Dziecka bawili się uczniowie kl. 6a w Malutkie Resort.


    Wycieczka do Wrocławia


    31.05.2023 r. Uczniowie kl.7a, 6b, 8a i 8b pojechali na wycieczkę do Wrocławia.

    Odwiedzili ZOO, wzięli udział w rejsie po Odrze i zwiedzali Stare Miasto.

    Jak widać pogoda piękna.


    Tydzień zdrowia rozpoczęty!


    29 maja 2023r. rozpoczęliśmy obchody Tygodnia Zdrowia w szkole mocnym uderzeniem - sukcesem naszych młodych lekkoatletów, którzy zakwalifikowali się do zawodów w Bełchatowie. Wielkie brawa!

    W poniedziałkowych atrakcjach na terenie szkoły wzięli udział uczniowie klas 4-7. Obchody miały charakter rywalizacji międzyklasowej.

    Na 2. godzina lekcyjna odbył się konkurs wiedzy o zdrowiu i racjonalnym żywieniu (praca grupowa - 3 osoby). Zaś 3. lekcja przeznaczona była na przygotowanie sałatek wytrawnych.

    Przepisy na zdrowe i wytrawne sałatki były zarazem zwyczajne i niesamowite, bajkowe i odjazdowe - np. lwia kanapka.

    Koordynatorami akcji są: Anetta Łacisz, Karolina Terlicka, Agnieszka Szwedzik



    Trójbój lekkoatletyczny NASZ!


    Kolejne sportowe sukcesy sukcesy naszych uczniów - 29 maja 2023 r.

    W dzisiejszych zawodach w trójboju lekkoatletycznym - bieg na 60m, rzut piłeczką palantową, skok w dal - męska drużyna w składzie: Aleksander Wiśniewski, Oskar Marczak, Barański Przemysław, Barański Radosław, Ksawery Rybak oraz Franciszek Szefler zajęła I. miejsce w Radomsku i I. miejsce w powiecie, awansując na Mistrzostwa Rejonu w Bełchatowie!

    Drużyna dziewcząt w składzie: Oliwia Przepióra, Kopiec Gabrysia, Górska Natasza, Gładka Natasza i Badowska Maja zajęła 2. miejsce w Radomsku i 2. miejsce w powiecie i także awansowały na MISTRZOSTWA REJONU w BEŁCHATOWIE.

    W zawodach wzięło udział 9 szkół wśród chłopców i 9 szkół wśród dziewcząt.

    Najlepszą zawodniczką zawodów okazała się Natasza Górska z kl. 4a, zdobywając 174 pkt.

    Opiekunami drużyn byli Joanna Jagielska i Radosław Bajon.
    Gratulujemy i pękamy z dumy!




    Chłopcy z PSP 4 na podium Mistrzostw Powiatu w piłce nożnej


    23 maja 2023 r. na boisku Orlik przy PSP 9 odbyły się finały Mistrzostw Powiatu w piłce nożnej chłopców w ramach Igrzysk Dzieci (rocznik 2010 i młodsi). W kilkudniowych zmaganiach, w których wzięło udział 10 drużyn z powiatu radomszczańskiego, obecna była także Czwórka. Reprezentacja Reymontówki zagrała w składzie: Błażej Drozdek, Dawid Hanuszek, Oskar Marczak, Krzysztof Nieznański, Oliwier Ostojski, Antoni Popiołek, Oliwier Stalka, Michał Krawczyk i Aleksander Wiśniewski.



    Po udanych eliminacjach, gdzie chłopcy zagrali z PSP Gomunice, PSP Kobiele Wlk. i PSP Kodrąb już nieco gorzej poszło w finałach z PSP 9 i PSP Kamieńsk. Gra naszych chłopaków zakończyła się jednak sukcesem - drużyna zajęła III miejsce.
    GRATULUJEMY!
    Opiekunem drużyny był Pan Bartłomiej Wąsek.


    Szkolny konkurs z okazji Earth Day rozstrzygnięty.


    Wyniki konkursu Earth Day - Invest In Our Planet.

    Najciekawsze ramki z materiałów recyklingowych wykonali:

    I miejsce - Nadia Krawczyk kl. 4b
    II miejsce - Oliwia Herod kl. 6b
    III miejsce - Zuzanna Gorgoń kl. 3a, Oskar Marczak kl. 4a
    Wyróżnienia - Weronika Woźniak kl. 6a oraz Antoni Popiołek kl. 6a


    Gratulujemy!
    Konkurs w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi przeprowadziły: p. Edyta Mossur oraz p. Anita Pałecz-Skórka.

    Pamiętajmy o naszej Matce Ziemi każdego dnia- For Earth Day - together, for everyone, everything, every day.
    Organizatorzy konkursu; p. Edyta Mossur, p. Anita Pałecz - Skórka, p. Urszula Pokora




    Mamy certyfikat EKO!


    Nasza szkoła prężnie działa w sferze ekologicznej.

    Miło nam poinformować, iż otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający nasze działania ekologiczne oraz udział w V edycji akcji #SprzątamyDlaPolski.

    W akcji wzięła udział p. Karolina Terlicka, nauczyciel biologii wraz z uczniami klasy 7a.



    Olimpiada Zdrowia PCK - etap okręgowy


    19.05.2023 r. uczennica klasy VIII a Joanna Kowalczyk reprezentowała Rejonowy Oddział PCK w Radomsku w etapie okręgowym Olimpiady Zdrowia PCK.

    Etap ten obejmował test pisemny, składający się z 40 pytań oraz ocenę dokumentacji z przebiegu akcji prozdrowotnej - "ZDROWE PRZERWY UKOJĄ KAŻDE NERWY".

    Za udział w Olimpiadzie uczennica otrzymała pamiątkowy dyplom i drobne upominki.

    Opiekunem Szkolnego Koła PCK jest p. K. Zielińska.



    Mistrzostwa Powiatu w czwórboju lekkoatletycznym


    18 maja 2023 r. to dzień, w którym rozegrano Mistrzostwa Powiatu Radomszczańskiego w czwórboju lekkoatletycznym w ramach Igrzysk Dzieci (rocznik 2010 i młodsze). Naszą szkołę, po udanych eliminacjach miejskich, reprezentowały ekipy żeńska i męska.
    Dziewczyny wystąpiły w składzie: Zofia Bajon, Patrycja Makowska, Faustyna Miśkiewicz, Oliwia Przepióra, Dominika Rączkowska i Laura Roszkowska. Drużyna chłopców to: Błażej Drozdek, Marcin Kowalik, Oskar Marczak, Krzysztof Nieznański, Bartosz Węgrzyński i Antoni Popiołek.



    Dzieciaki rywalizowały w czterech konkurencjach: sprincie na 60 m, skoku w dal, rzucie piłeczką palantową i biegu długim (dziewczyny 600 m, chłopcy 1000 m). Po zaciętej rywalizacji obydwie nasze reprezentacje zajęły miejsca tuż za podium uzyskując 585 pkt (chłopcy) i 650 pkt (dziewczęta). Najlepiej punktująca zawodniczka z PSP 4 to Zofia Bajon (160 pkt), a zawodnik z najlepszym dorobkiem to Błażej Drozdek (126 pkt).
    Zespoły do rywalizacji przygotowali Pan Radosław Bajon i Pani Joanna Jagielska. Opiekunem grupy dziewcząt był Pan Bartłomiej Wąsek.
    GRATULUJEMY!


    Projekt przyrodniczy w kl. 3a


    Przyroda wokół nas!
    Informujemy, że w klasie III a zakończono projekt przyrodniczy.


    Działania dzieci przebiegały w trzech etapach:
    1) Przeprowadzano doświadczenia dotyczące tematu "Jak człowiek zanieczyszcza przyrodę, wodę w szczególności".
    2) Wykonano plakaty dotyczące warunków życia roślin.
    3) Ostatni etap to konkurs "Przyrodniczy Omnibus", w którym dzieci mogły wykazać się wiedzą.

    Miło nam poinformować, że
    1. - super znawczynią przyrody została Zuzanna Gorgoń,
    2. - II miejsce zajął Franciszek Szefler,
    3. - III miejsce - Zofia Wróblewska i Amelia Kwaśna.
    Brawa dla wszystkich uczestników.



    Warsztaty ekologiczne w MDK


    16.05.2023 r. kl. 2 b uczestniczyła w warsztatach ekologicznych w Miejskim Domu Kultury.

    Celem zajęć było wzbogacenie wiedzy i doświadczeń uczniów na temat rodzaju opakowań oraz tego, które z nich nadają się do recyklingu.
    Warsztaty podzielone były na bloki tematyczne ( papier, plastik, szkło, bioodpady ), w ramach których dzieci wykonywały prace plastyczne i wypełniały ciekawe karty pracy.



    Kolejne sukcesy naszych sportowców


    Dzisiaj, 9.05.2023 r. w PSP nr 2 w Radomsku odbyły się zawody lekkoatletyczne w czwórboju.

    W czwórboju lekkoatletycznym - bieg na 60m, rzut piłeczką palantową, skok w dal i bieg długi - dziewczynki 600m, chłopcy 1000m - w Mistrzostwach Radomska ekipy dziewczyn i chłopców zajęły 2. miejsca i awansowały na Mistrzostwa Powiatu.

    Skład drużyn:
    Zofia Bajon, Natasza Górska, Dominika Rączkowska, Laura Roszkowska, Oliwia Przepióra, Faustyna Miśkiewicz, Patrycja Makowska, Błażej Drozdek, Marcin Kowalik, Oskar Marczak, Krzysztof Nieznański, Piotr Sobczyk, Aleksander Wiśniewski.

    Gratulujemy naszym sportowcom oraz trenerom p. Joannie Jagielskiej i p. Radosławowi Bajonowi.
    Życzymy dalszych sukcesów!




    Szkolny konkurs na ekoinstrument muzyczny


    Szkolny konkurs na ekoinstrument muzyczny rozstrzygnięty.

    Zadaniem konkursowym było wykonanie przestrzennego instrumentu muzycznego z surowców wtórnych lub innych materiałów ekologicznych.
    Do zbudowania instrumentu można było wykorzystać plastikowe butelki, nakrętki, pojemniki, pudełka, kubeczki, tekturowe opakowania, szklane słoiczki itp.

    Oto wyniki:

    I miejsce ex aequo - Oskar Marczak kl. 4a i Makowska Patrycja kl. 6b

    II miejsce ex aequo - Orziński Dominik kl. 5b i Mossur Lidia kl. 1b

    III miejsce ex aequo - Cichoń Igor kl. 4a i Kwaśna Amelia kl. 3a

    Wyróżnienia - Kaczorowski Oskar kl. 4a, Dyła Nina kl. 6b, Kociuga Mateusz kl. 6b, Orlik Szymon kl. 7a

    Nagrodzone instrumenty zostały wyeksponowane w pracowni muzycznej.

    Gratulujemy zwycięzcom!
    Konkurs zorganizowała p. Marzenna Musiał




    Nasze dziewczęta awansowały do mistrzostw województwa


    5.05.2023 r.
    W dzisiejszych Mistrzostwach Powiatu w Sztafetach 4x100 m w Igrzyskach Dzieci dziewczęta z naszej szkoły zajęły 1. miejsce, w sztafecie olimpijskiej - 2. miejsce.
    W punktacji ogólnej zajęły I. miejsce i wywalczyły awans na Mistrzostwa Województwa.


    Chłopcy w Igrzyskach Dzieci w sztafecie 4x100 m zajęli 2. miejsce, w sztafecie olimpijskiej - 4.miejsce.
    W klasyfikacji ogólnej chłopcy uplasowali się na III. miejscu.

    W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (starsi uczniowie) w sztafecie 4x100 m dziewczęta zajęły 4.miejsce, w sztafecie olimpijskiej - 3.miejsce. Chłopcy zaś 4. i 5. miejsce.

    Oto zawodniczki i zawodnicy dzisiejszych mistrzostw:
    Zofia Bajon, Natasza Górska, Faustyna Miśkiewicz, Oliwia Przepióra, Dominka Rączkowska, Laura Roszkowska, Nikola Gładka, Patrycja Makowska, Kornelia Siewier, Liliana Biała, Wiktoria Gal, Julia Habel, Joanna Kowalczyk, Oliwia Siewier,
    Jan Cebula, Wiktor Gonera, Adam Matysiak, Milan Nagaduś, Antoni Noremberg, Piotr Pierzak, Błażej Drozdek, Dawid Hanuszek, Marcin Kowalik, Michał Krawczyk, Oskar Marczak, Krzysztof Nieznański, Bartosz Węgrzyński, Aleksander Wiśniewski.

    Gratulujemy zawodnikom i opiekunom - p. Joannie Jagielskiej i p. Radosławowi Bajonowi!



    Konkursy z Dnia Samorządności rozstrzygnięte


    Przedstawiamy wyniki szkolnych konkursów zorganizowanych przez SU w ramach Dnia Samorządności:


    1. W konkursie na najciekawszy "Zamiennik Plecaka Szkolnego" przyznano wyróżnienia:
    • Jan Łyp, kl. 5b
    • Katarzyna Kopeć, kl. 8b
    • Maria Kosowska, kl. 4b
    • Oliwia Przepióra, kl. 4b
    • Paweł Przybyłowicz, kl. 5b
    • Aleksander Wiśniewski, kl. 4b.
    2. W konkursie plastycznym na oryginalny/najciekawszy "Strój Pani Wiosny" przyznano I. miejsce - Mai Tomalce z kl. 4b.

    3. W konkursie plastycznym na "Wiosenny bukiet" I. miejsce zdobyła kl. 8b.

    4. W konkursie kulinarnym na "Zdrowe wiosenne śniadanie" I. miejsce zajęła kl. 8b.

    Gratulujemy pomysłowości i dziękujemy za dobrą zabawę!



    Chłopcy z PSP 4 na podium Mistrzostw Radomska w piłce nożnej.


    W dniach 26-28 kwietnia 2023 na boisku Orlik przy PSP 9 odbyły się Mistrzostwa Miasta Radomska w piłce nożnej chłopców w ramach Igrzysk Dzieci (rocznik 2010 i młodsi). Reymontówkę reprezentowali: Błażej Drozdek, Dawid Hanuszek, Oskar Marczak, Krzysztof Nieznański, Oliwier Ostojski, Antoni Popiołek, Oliwier Stalka i Aleksander Wiśniewski.



    W spotkaniach grupowych chłopcy osiągnęli następujące wyniki: 1:0 z PSP 3, 0:3 z PSP 9 i 2:2 z PSP 1. Drugie miejsce w grupie dało awans do finału gdzie nasza drużyna wygrała z PSP 7 2:1 i przegrała z PSP 6 0:2. Wyniki te pozwoliły zająć III miejsce w całym turnieju i dały awans do Mistrzostw Powiatu, które zostaną rozegrane 15 maja.
    Opiekunem drużyny był Pan Bartłomiej Wąsek.
    GRATULUJEMY!


    Festiwal Sztafet jest nasz!


    24.04.2023 r. na stadionie lekkoatletycznym PSP nr 2 w Radomsku odbyły się Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej Festiwal Sztafet, w których wzięli udział nasi uczniowie pod opieką nauczycieli wych.fiz. p. Joanny Jagielskiej i p. Radosława Bajona.

    W sztafetach - 4×100m dziewczęta i chłopcy w Igrzyskach Dzieci zajęli 1. miejsce, w Igrzyskach Młodzieży dziewczęta zajęły 2. miejsce, chłopcy 3. miejsce.

    W sztafecie Olimpijskiej - 400m, 300m, 200m,100m dziewczęta i chłopcy w Igrzyskach Dzieci zajęli 1. miejsce, w Igrzyskach Młodzieży dziewczęta zajęły 1. miejsce, chłopcy - 3. miejsce.


    Drużynowo w Igrzyskach Dzieci dziewczęta i chłopcy zajęli 1. miejsce, zaś w Igrzyskach Młodzieży - dziewczęta zajęłu 1. miejsce, a chłopcy - 3. miejsce.

    Gratulujemy super wyników! Jesteśmy z Was niezwykle dumni!



    Warsztaty ogrodnicze


    20 kwietnia klasy 2a oraz 1a pod opieką swoich wychowawców p. Katarzyny Jagusiak, p. Wioletty Kuliś, a także opiekuna p. Agnieszki Kostrzewy wybrały się do Centrum Ogrodniczego znajdującego się na ulicy Przedborskiej w Radomsku.

    Celem wycieczki było poznanie różnorodności nasion, cebulek, sadzonek.
    Odbyła się lekcja instruktażowa dotycząca sadzenia kwiatków, po czym każde dziecko miało okazję samodzielnego posadzenia swojego kwiatuszka w doniczce.

    Spotkaniu towarzyszyły uśmiechy oraz dobry humor.



    Warsztaty ekologiczne z okazji Dnia Ziemi w 5a


    Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, dlatego my, jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń. Obchody Dnia Ziemi służą budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, a także podejmowaniu konkretnych działań.

    W ramach obchodów Dnia Ziemi 20.04.2023 r. klasa 5a wzięła udział w warsztatach o tematyce ekologicznej.
    Myślą przewodnią tej lekcji była nauka o segregacji odpadów oraz sposobach racjonalnego gospodarowania nimi.
    W ramach zajęć warsztatowych uczniowie klasy 5a wykonali ekodoniczki z kartonów po mleku.

    Warsztaty koordynowała p. Karolina Terlicka.



    #Sprzątamy dla Polski


    Z okazji Dnia Ziemi w piątek, 21.04.2023 r. uczniowie klasy VII a wraz z wychowawcą p. Karoliną Terlicką włączyli się w akcję #Sprzątamy Dla Polski - zorganizowaną pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

    Młodzież wybrała się na spacer po okolicy oraz na pobliski plac zabaw w celu zebrania porzuconych śmieci.

    Gratulujemy klasie VII a zaangażowanej postawy!



    Dzień Ziemi z Koszałkiem Opałkiem


    21 kwietnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły obejrzeli krótkie przedstawienie przygotowane z okazji Dnia Ziemi przez klasę I b pod kierunkiem wychowawczyni p. Beaty Miarki.

    Nadworny Kronikarz Koszałek Opałek zaniepokojony zdrowiem Matki Natury próbował jej pomóc z udziałem dzieci. Nauczał o podstawowych zasadach ekologii, bo przecież jak głoszą słowa piosenki "Świat jest w naszych rękach".



    Mamy laureatkę konkursu rejonowego!


    Uczennica klasy VIIIa Joanna Kowalczyk zajęła I. miejsce w rejonowym etapie Olimpiady Zdrowia Polskiego Czerwonego Krzyża i tym samym jako jedyna zakwalifikowała się do etapu okręgowego, który odbędzie się 19 maja.

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    Do konkursu uczennicę przygotowała p. K. Zielińska - opiekun Szkolnego Koła PCK



    Święto Marchewki


    Z okazji Międzynarodowego Święta Marchewki, obchodzonego 4 kwietnia, uczniowie klasy 8b należący do Szkolnego Koła PCK przeprowadzili w klasie 1b krótkie zajęcia tematyczne.

    Pierwszoklasiści obejrzeli przedstawienie na temat zalet spożywania marchewki, rozwiązywali zagadki, quizy, a także skosztowali ciasta marchewkowego.

    Opiekunem Szkolnego Koła PCK jest p. K. Zielińska



    Dzieci w ogrodzie


    "Stwierdzono przed laty,
    że na grządkach wiosną
    najważniejsze są kwiaty..."


    13 kwietnia klasy III a i I b odwiedziły Centrum ogrodnicze przy ulicy Przedborskiej.
    Wszystkie dzieci miały okazję sadzić kolorowe kwiatki, które same wybierały. Dowiedziały się też wiele praktycznych rzeczy na temat roślin, hodowli, sadzenia, nawożenia, pielęgnacji.

    Mamy nadzieję, że z taką wiedzą wszystkie rodzinne ogródki będą piękne.
    Wiosno - przybywaj!



    Konkurs "Zdrowie na talerzu" rozstrzygnięty!!!


    Szkolne Koło PCK serdecznie dziękuje wszystkim uczniom za udział w konkursie plastycznym "Zdrowie na talerzu".

    Wyniki konkursu:
    I. m. Zofia Chrzanowska kl. 2a
    II. m. Amelia Jurek 1b
    III. m. Alicja Malej 1b


    Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
    Gratulujemy!!!

    Opiekun Szkolnego Koła PCK - p. K. Zielińska



    Konkurs SKO rozstrzygnięty


    Dzisiaj, 5.04.2023 r. rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny SKO na najładniejsze jajo wielkanocne, zorganizowany przez p. Dorotę Wędzonkę.

    klasy 1-3
    I.m. - Pola Ciastko kl. 1b i Lidia Mossur kl. 1b
    II.m. - Wiktoria Leszczyńska kl. 2a
    III.m. - Zofia Chrzanowska kl. 2a


    klasy 4-8
    I.m. - Wiktor Gonera kl. 8a, Oliwia Przepióra kl. 4b
    II.m. - Nikola Gładka kl. 4b i Wiktoria Gal kl. 7a
    III.m. - Mikołaj Wawrzyńczyk kl. 7a


    Gratulujemy!



    Olimpiada Zdrowia PCK


    W dniu dzisiejszym, 27.03.23 r., chętni uczniowie należący do Szkolnego Koła PCK wzięli udział w Olimpiadzie Zdrowia PCK.

    Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu wiedzy obejmującego zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej, ekologii, w tym przeciwdziałaniu marnowania żywności i surowców.

    Największą ilość punktów zdobyła uczennica klasy 8a Joanna Kowalczyk i tym samym zakwalifikowała się do etapu rejonowego, który odbędzie 21 kwietnia.

    Gratulujemy!!!

    Opiekunem Szkolnego Koła PCK jest p. K. Zielińska




    Mali ogrodnicy w 2a


    W czwartek, 23 marca 2023r. uczniowie klasy 2a zamienili się w ogrodników.

    W przygotowanych doniczkach z ziemią, z pomocą swojej wychowawczyni p. Katarzyny Jagusiak, zasadzili cebulki wiosennych roślin. Każdy uczeń zasadził swoją roślinkę, zobowiązując się tym samym do codziennej pielęgnacji- podlewania i doglądania.
    Pomysł bardzo spodobał się uczniom i z zaangażowaniem oraz uśmiechami na buźkach przystąpili do sadzenia.

    Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.
    Codzienne podlewanie kwiatowych cebulek z pewnością niedługo przyniesie efekty. Zatem wszyscy z niecierpliwością czekamy na to, aż nasze roślinki wykiełkują :)



    Zdrowe śniadanie u pierwszaków


    Zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna i higiena ciała to główne filary zdrowia.
    Uczniowie z klasy I a wiedzą również, że podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest zdrowe odżywianie.
    Dlatego dziś, 22.01.2023 r. wspólnie przygotowały pyszne i bardzo smaczne drugie śniadanie. Potem razem przy wiosennym stole zjadły swoje zdrowe przekąski.



    Zdrowe śniadanie w 3a


    Uczniowie klasy 3a uświetnili nadejście wiosny "wesołymi, zdrowymi kanapkami".

    Zapach ogóreczków niósł się po korytarzu, a w sali powstawały kanapkowe kotki, pieski, żaby, pandy, nuty......, a nawet jeden czołg! I pan z pieskiem na spacerze.
    Trochę szkoda było zjeść te arcydzieła, ale, według powiedzenia: "Kiedy w brzuchu pusto, w głowie groch z kapustą...", kanapki zostały zjedzone, a dzieci potem pięknie pracowały.



    Dzień bez plecaka


    Dzień Samorządności w naszej wszedł już do tradycji Reymontówki na Bugaju.
    21.03.2023 r. Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najzabawniejszy zamiennik plecaka.


    Pomysłowość uczniów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania - zamiast plecaka przynieśli... kosz do selektywnej zbiórki odpadów, beczkę do kiszenia kapusty, wózek sklepowy, kalosze na smyczy, kolorowe wiadra, transportery dla zwierząt (ale bez zwierzaków) i przeróżne różności.

    Brawo!

    Czekamy na wyniki konkursu.




    Pani i Pan Wiosna na wybiegu


    Pokaz wiosennej mody w wykonaniu uczniów klas 4-8.

    W tym roku nie zabrakło ani Pani Wiosny, ani Pana Wiosny z okazji pierwszego dnia wiosny - Artem z 7a, Grzesiek z 6a i Oskar z 4a oraz Łukasz z 8a zaszaleli w wiosennej garderobie.
    Zabawa była super!
    Gratulujemy pomysłowości!



    Wiosenne warsztaty kulinarne


    Z okazji pierwszego dnia wiosny w klasach 4-8 od samego rana trwały warsztaty kulinarne.

    Uczniowie przygotowywali wiosenne śniadania, kanapki, sałatki, tosty, soki i inne zdrowe pyszności, a następnie nakrywali do stoły, przy którym wspólnie biesiadowali.

    Wielki brawa dla wszystkich za ogromne zaangażowanie i pomysłowość w przygotowywaniu smacznych przekąsek!

    Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wiosenny stół wkrótce.



    Wiosenny turniej sportowy


    "Jedz owoce i warzywa, zdrowo biegaj, odpoczywaj!" to jedno z wiosennych haseł umieszczonych na drzwiach klas 1-3, które przyświecało dzisiejszym sportowym zmaganiom najmłodszych.

    Pierwszy dzień wiosny to w naszej szkole Wiosenny Turniej Sportowy dla uczniów klas 1-3, poprzedzony tańcem, piosenką i wierszykiem.

    Jak przystało na najmłodszych, było szybko, głośno i wesoło. Każda klasa przygotowała swój okrzyk bojowy związany z wiosną i/lub zdrowiem.
    Na zakończenie turnieju klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy.
    Brawo!



    Pierwszy Dzień Wiosny czas zacząć!


    21 marca wypada w tym roku pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.
    Z tej okazji uczniowie klasy 1a pod kierunkiem wychowawczyni p. Wioletty Kuliś przygotowali wiosenny apel o zdrowiu.


    Oficjalnie pożegnali zimę, a wierszykami i piosenką przywitali wiosnę.
    Jak dobrze znają tę porę roku?
    Sprawdzaliśmy zagadkowo - uczniowie losowali pytanie-zagadkę i jeśli znali odpowiedź, głośno odpowiadali.

    Wielkie brawa dla wszystkich uczniów, którzy ubrali się w kolory wiosenne!

    Gośćmi specjalnymi byli dzisiaj p. dyrektor Izabela Iwanowicz i p. Witold Stawski, regionalny koordynator sieci Szkół Promujących Zdrowie.



    Dzień Samorządności


    21.03.2023 r. na pierwszej lekcji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego otrzymali klucze do szkoły z rąk dyrektora p. Izabeli Iwanowicz.

    Od pierwszej do szóstej lekcji rządzi więc SU. Do dzieła!




    Drugie wiosenne śniadanie


    Z nadejściem wiosny zadbajmy o kondycję. Najmłodsi wiedzą, że ruch, zdrowe nawyki żywieniowe i właściwy odpoczynek to droga do sukcesu.
    Dzisiejsze, wspólne drugie śniadanie dodało energii i bardzo smakowało.

    20.03.2023 r. uczniowie klas 1-3 smacznie, zdrowo i kolorowo rozpoczęli astronomiczną wiosnę. Brawo!


    Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie, kiedy długość dnia jest równa długości nocy. W tym roku astronomiczna wiosna nie pokrywa się z kalendarzową, ponieważ wypada dzień wcześniej.



    Brudne = szczęśliwe


    Dziś, 17.03.2023 r. klasa 2 a postanowiła zorganizować lekcję z zabawą sensoryczną.

    Uczniowie malowali farbkami swoje rączki, a później odbija;i je na kartce papieru, następnie ozdabiali według własnego pomysłu. Było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy.

    Zabawy z użyciem farb to jedna z najbardziej atrakcyjnych i lubianych przez dzieci form pracy plastycznej.
    Uczniowie byli uradowani, a jak wiadomo: dziecko brudne=szczęśliwe



    Uwaga konkurs!


    Szkolne Koło PCK zachęca uczniów klas I-III do udziału w konkursie plastycznym "Zdrowie na talerzu".

    Celem konkursu jest popularyzacja zdrowych nawyków żywieniowych.

    1. Zadaniem uczestnika konkursu jest przygotowanie pracy plastycznej przedstawiającej talerz pełen zdrowych produktów, owoców i warzyw (format max A3, dowolna technik: rysunek, wyklejanka, praca z plasteliny itp.).

    2.Na odwrocie pracy należy podać imię, nazwisko oraz klasę. 3. Prace należy oddać do dnia 04.04.2023 r. do p. Katarzyny Zielińskiej - opiekuna Szkolnego Koła PCK. 4. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 14.04.2023. 5. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.


    Spotkanie 5b z dietetykiem


    Dzisiaj, 14 marca 23 r. ma godzinie wychowawczej w klasie 5b gościliśmy Panią Ewelinę Szymczyk dietetyka klinicznego, która poprowadziła zajęcia ph. "Zdrowie na talerzu".

    Podczas zajęć zapoznaliśmy się z piramidą zdrowego żywienia oraz poznaliśmy wiele zagadnień dotyczących zrównoważonej diety oraz innych zdrowych nawyków.
    Dowiedzieliśmy się, które ćwiczenia ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej, ile wody w ciągu dnia powinien wypijać każdy z nas. Zapoznaliśmy się z instrukcją przygotowywania zdrowej kanapki oraz przepisem na zdrową przekąskę.

    Zajęcia zorganizowała Pani Katarzyna Zielińska Opiekun Szkolnego Koła PCK.



    Mistrzostwa Radomska i Powiatu Radomszczańskiego w Grach i Zabawach dla uczniów klas 1-4


    14 marca 2023 r. Hala Sportowa przy PSP 6 gościła uczestników łączonych Mistrzostw Radomska i Mistrzostw Powiatu Radomszczańskiego w Grach i Zabawach dla klas 1-4. Nie zabrakło tam przedstawicieli Reymontówki, którzy stawili się w sile 30 osób. Dla każdej z czterech grup wiekowych organizatorzy przygotowali 4 konkurencje, za które przyznawano punkty zgodnie z miejscem zajętym w każdej z nich (1 m. - 1 pkt, 2 m. - 2 pkt itd. - wygrywała drużyna z najmniejszą liczbą punktów).



    Po zaciętej walce uczniowie PSP 4 zajęli III miejsce na szczeblu miejskim i IV miejsce na szczeblu powiatowym. Zawody zakończyła ceremonia wręczenia dyplomów, nagród rzeczowych i słodyczy.
    GRATULUJEMY!
    Opiekunami zespołu byli Pani Joanna Jagielska i Pan Bartłomiej Wąsek.


    Rekolekcje Wielkopostne'2023


    13.03.2023 r. w naszej szkole odbyły się w dwóch grupach - dla klas 1-4 i kl. 5-8 - Rekolekcje Wielkopostne, które poprowadziły siostry z bezhabitowego żeńskiego zgromadzenia zakonnego Sług Jezusa.

    Hasło przewodnie tegorocznych rekolekcji to" "Bogu służyć to królować", a patronem jest Eleonora Motylowska.
    Rekolekcje poprowadziły dwa zespoły - muzyczny i teatralny.
    Na zakończenie diakon Paweł Wilk poprowadził nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym - Drogę Krzyżową.

    Dziękujemy za niezwykłe przeżycia i modlitwę.



    Gimnastyka korekcyjna


    Głównym celem gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej jest korygowanie istniejących nieprawidłowości w postawie ciała oraz kształtowanie u dzieci nawyku prawidłowej postawy poprzez różnorodne formy aktywności fizycznej indywidualnej i zespołowej.

    Dobra postawa zależy głównie od: prawidłowego ukształtowania układu kostno-więzadłowego, dobrze rozwiniętego i wydajnego układu mięśniowego oraz sprawnie działającego układ nerwowego.



    Uczymy się ratować


    W piątek, 10 marca, klasy I-III wzięły udział w warsztatach pierwszej pomocy.
    Szkolenie prowadziła ratowniczka medyczna, p. Sonia Gąćkowska.


    Na początku dzieci pochwaliły się swoją wiedzą na temat pracy ratowników, zapoznały się z zawartością torby medycznej, potem uczniowie dowiedzieli się, co to jest pozycja boczna bezpieczna oraz resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dzieci i dorosłych.
    I na koniec ulubione zajęcie podczas szkoleń - bandażowanie.



    Robotyka inaczej...


    Na zajęciach rozwijających z języka hiszpańskiego uczniowie z klasy IV a i IV b stworzyli swoje roboty... na papierze.

    Pracując w niewielkich grupach utrwalali poznane wcześniej słownictwo związane z częściami ciała. Na podstawie wskazówek dotyczących wyglądu, oczywiście w języku hiszpańskim, malowali roboty za pomocą pasteli i kredek.

    Powstały niezwykle barwne i zaskakujące prace, które można obejrzeć na korytarzu na II. piętrze.

    Zajęcia prowadzi p. Wioletta Kuliś



    Akcja "Pomoc dla Turcji i Syrii" podsumowana



    Szkolne Koło PCK pragnie podziękować uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Zebrane środki finansowe - 512, 32 zł zostaną wpłacone na konto PCK z przeznaczeniem na zakup najpilniejszych rzeczy dla poszkodowanych. Dziękujemy!!!


    W marcowym nastroju


    Mimo kapryśnej pogody w kl. I b zapanowała wiosenna atmosfera.

    Miłe życzenia, upominki i kwiaty z okazji Dnia Kobiet sprawiły wielką radość.
    Serdeczne podziękowania dla Rodziców za zorganizowanie klasowego święta.




    Koncert dla Koleżanek


    9 marca chłopcy z klasy 3 a wystąpili dla wszystkich Koleżanek i Pań - wokalnie i tanecznie.

    Były wierszyki, życzenia, taniec śląski Trojak (w tym pomogły koleżanki z klasy), chłopcy obsypali dziewczęta kwiatkami (papierowymi:). Na zakończenie wystąpił zespół rockowy, który na scenie "dał czadu".

    Wszystkim Paniom i Koleżankom dużo zdrowia życzą chłopcy z 1-3.



    Wiosenny spacer kl. 8a


    Wiosenny spacer ósmoklasistów na Dzień Kobiet.




    Dzień Kobiet w 5a


    8 marca - dzień radosny
    dużo kwiatów, dużo wiosny.
    Niech dla Ciebie słońce świeci,
    niech Ci czas radośnie leci.


    Takie życzenia przygotowali chłopcy z kl. 5a dla swoich koleżanek z klasy, obdarowując je wiosennymi tulipanami.
    Wczoraj natomiast zabrali dziewczęta do pizzerii Fenix w Radomsku.


    Opiekę nad piątoklasistami sprawowały panie; Agnieszka Szwedzik - wychowawczyni i p. Agnieszka Głogosz, katecheta.
    Serdeczne podziękowania dla Mam z naszej klasy, które zorganizowały klasowe przyjemności.



    Zgrana klasa




    Zgrana klasa? Czyli jaka?

    Takie pytanie zadali sobie uczniowie klasy 4a na ostatniej godzinie wychowawczej w piątek, 3.03.23 r.


    Po krótkiej dyskusji o tolerancji problem wzajemnego poszanowania zilustrowano eksperymentem z jabłkami. Dzieci uświadomiły sobie, że uczniowie bici, hejtowani, wyzywani, poniżani, wyśmiewani są jak potłuczone, poobijane jabłka. Potłuczone jabłko na zewnątrz wygląda całkiem normalnie. Ale gdy je przekroimy i zajrzymy do środka, to widać pociemniały kolor, okaleczenia, a cieknący z nich sok, to jak łzy cierpiącego człowieka.

    Teraz już wiemy, że:

    zgrana klasa działa razem, wspólnie podejmuje decyzje... Uczniowie słuchają się wzajemnie i pomagają sobie... Nie muszą ukrywać swoich poglądów ani uczuć... W zgranej klasie nie ma kozłów ofiarnych ani gwiazd... Zgrana klasa występuje w obronie kogoś prześladowanego przez uczniów z innych klas... To klasa, w której uczniowie czują się bezpieczni.

    Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem radośniej, mądrzej, bezpieczniej.
    Takie hasło wraz z wypracowanymi obietnicami pojawiło się na klasowej gazetce.

    Zajęcia przeprowadziła p. Marzena Musiał, wychowawca kl. 4a



    Kampania "Znamię! Znam je?"




    W dniu dzisiejszym, 6.03.23 r. uczniowie klasy 8a i 8b uczestniczyli w ogólnopolskiej kampanii "Znamię! Znam je?", której założeniem jest profilaktyka zachorowań na czerniaka skóry.

    W ramach akcji uczniowie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą złośliwego nowotworu skóry - czerniaka, jak również poznali zasady samodzielnej obserwacji znamion oraz zasady profilaktyki pierwotnej i wtórnej.

    Zajęcia przeprowadziła p. K. Zielińska - opiekun Szkolnego Koła PCK.


    Chronimy słuch - cenimy ciszę


    Światowy Dzień Słuchu został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest każdego roku 3. marca.
    Jego celem jest podniesienie świadomości na temat zapobiegania głuchocie i utracie słuchu oraz promocja profilaktyki słuchu na całym świecie.

    W klasach I-III przeprowadzono dzisiaj, w poniedziałek, 6 marca akcję profilaktyczną, dotyczącą ochrony przed nadmiernym hałasem. Na lekcjach mierzono poziom natężenia gwaru lekcyjnego "hałasometrem".
    Na przerwach dzieci mogły osłonić uszy nausznikami, aby przekonać się jak szkodliwy jest hałas.




    Koszykarski początek tygodnia z sukcesami!


    Poniedziałek i wtorek to dni, w których uczniowie i uczennice z naszej szkoły dostarczali nam wszystkim koszykarskich emocji.
    W poniedziałek zaczęli chłopcy. W Mistrzostwach Radomska w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, zajęli II miejsce po meczach z PSP 6 (11:5), PSP 8 (16:0) i finałowym z PSP 5 (2:10).



    We wtorek zagrały dziewczyny w Mistrzostwach Powiatu Radomszczańskiego, również w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Po porażce z PSP 9 (14:18) wygrały z PSP 7 (8:7) i zajęły III miejsce.
    Opiekunami drużyn byli Pan Radosław Bajon i Pani Joanna Jagielska.
    GRATULUJEMY!


    Moje pasje w 5a


    Hobby (pasja, pot. konik) - czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie albo też nawet z zarobkiem - głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.

    Dzisiaj na godzinie wychowawczej w klasie 5a z inicjatywy Oli Kosowskiej dziewczęta przygotowały zajęcia, na których można było pochwalić się i zaprezentować swoją pasję.

    Ola i Oliwia zachęcały do czytania książek z konkretnych serii oraz oglądania ich filmowych adaptacji. Kornelia pochwaliła się wykonywaną przez siebie biżuterią, a Wiktoria - pasją do pieczenia i gotowania (czekamy na obiecane muffinki...).
    Amelka i Laura pasjonują się jazda konną i dzisiaj zaprezentowały się m.in. w bryczesach i toczku oraz opowiadały o swojej przygodzie z jeździectwem. Laura poza tym interesuje się makijażem i przyniosła swój zestaw kosmetyków oraz sztuczną twarz do ćwiczeń.
    Natomiast Marysia po prostu przyszła przebrana za jedną ze swoich ulubionych postaci, czym od rana wzbudzała zainteresowanie na korytarzu szkolnym.

    "Ludzie z wielką pasją mogą sprawić, że niemożliwe stanie się możliwe"




    Brawo, 4b!


    Dzisiaj, 27.02.2023 r. na 3.lekcji odbył się szkolny konkurs wiedzy "Bądź bezpieczny na drodze" dla uczniów klas 4-8.

    Z każdej klasy test rozwiązywało 2 uczniów. W drugiej części konkursu trzeba było odpowiedzieć na pytania otwarte.
    Najlepiej część 1. i 2. napisali uczniowie z kl. 4b - Oliwia Przepióra i Krzysztof Waluś, wygrywając tym samym BON dla klasy na "dzień bez pytania" w marcu 2023 r.

    Gratulujemy!
    Konkurs zorganizowały panie: Karolina Terlicka, Anetta Łacisz, Agnieszka Szwedzik.




    Nasza Szkoła Jubilatka


    24 lutego, w piątek klasy 1-3 oglądały przedstawienie pt. "Nasza szkoła - jubilatka" w wykonaniu klasy 3a.

    Klasy drugie i pierwsze z wyraźnym zainteresowaniem słuchały wierszy, piosenki i oglądały taniec ludowy.
    Premiera przedstawienia odbyła się 15-go lutego, podczas Dni Otwartych dla przedszkoli.

    Druga część spotkania klas to apel wychowawczo-profilaktyczny, na którym poruszono ważne kwestie - bezpieczeństwo na korytarzu w czasie przerw oraz kulturalne korzystanie z toalety.



    Zapustnicy w odwiedzinach u najmłodszych


    Uczniowie klasy 4a w zapustnych strojach odwiedzili także swoich młodszych kolegów z klas 1-3.

    Dzieciaki zostały powitane zapustnym okrzykiem: "Jak zapusty, to zapusty, dzisiaj pełny, jutro pusty".
    Wszystkim bardzo podobały się kolorowe stroje i przebrania.

    Na pożegnanie karnawału czwartaki przygotowały też gazetkę na korytarzu przed pracownią muzyczną, opowiadającą o dawnych zwyczajach zapustnych.



    Radomszczańskie Zapusty


    Jest w zapusty zwyczaj taki taki: przebierają się dzieciaki.
    I już jako kolędnicy chodzą z gwiazdą po ulicy.


    21 lutego 2023 uczniowie klasy 4a uczestniczyli w kolejnej edycji Radomszczańskich Zapustów.

    Uczniowie przygotowali bardzo ciekawe stroje zapustników. Na paradzie powiewały kolorowe chusty, czapki, zapaski, kwieciste suknie, peruki i szale. Było przebranie śmierci z kosą, była też wróżka i czarodziejka, była panna młoda, był duch, przebranie wiejskich bab i gospodarzy, a także kostiumy Obeliksa i wikinga. Całość dopełniały "malarskie" charakteryzacje twarzy.

    Po prezentacji zapustników przy fontannie w parku na placu 3 Maja wraz z innymi szkołami przemaszerowaliśmy korowodem ulicami miasta, a potem udaliśmy się do Miejskiego Domu Kultury. Tam uczestniczyliśmy w zapustnych konkursach:
    - w jedzeniu pączka bez pomocy rąk; tu nasz reprezentant Kacper Nowicki zdobył 3. miejsce
    - w konkurencji robienia papierowych faworków - Natasza Górska i Natalia Gładka wywalczyły 2 miejsce.

    Zwieńczeniem zapustnej zabawy był oczywiście ostatkowy poczęstunek: pyszne faworki, pączki, racuchy i pampuchy.
    Bo, jak mówi ludowe powiedzenie: "Chytaj pączki na widelec, bo to jutro jest Popielec".

    Za udział w XIII Miejskich Radomszczańskich Zapustach otrzymaliśmy album "Regiony Polski". Książkę tradycyjnie przekazaliśmy do naszej szkolnej biblioteki.

    Zapustników do imprezy przygotowała nauczycielka muzyki Marzenna Musiał.



    Warsztaty z psychologiem


    Dzisiaj, 21 lutego 2023 r. w naszej szkole gościliśmy panią psycholog Dorotę Sosnowicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która prowadziła z uczniami klas 6 warsztaty pt. "Komunikacja bez przemocy".



    Dziewczyny z PSP 4 na podium Mistrzostw Radomska w piłce koszykowej


    W dniu 20 lutego 2023 r. w hali przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 odbyły się Mistrzostwa Radomska w piłce koszykowej dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
    Reymontówkę reprezentowały: Emilia Wąsek, Zuzanna Orsicz, Olga Oleszczak, Blanka Piotrowska, Julia Banasiewicz, Maja Jaros, Dominika Rączkowska, Zofia Bajon, Aleksandra Bareła i Maja Rączkowska.
    <


    Dziewczyny zajęły III. miejsce, uzyskując awans do mistrzostw powiatu radomszczańskiego.
    Opiekunem zespołu jest Pani Joanna Jagielska.


    Walentynkowo


    17.02.2023 r. , w piątek w sali gimnastycznej bawili się najmłodsi uczniowie z klas 1-3.
    Fotobudka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.




    Zabawa walentynkowa


    No i pożegnaliśmy karnawał w naszej szkole.

    16.02.2023 r. w godzinach popołudniowych odbyła się w naszej szkole zabawa walentynkowa, którą poprowadził Wiktor Gonera z kl. 8a. Piękne serduszkowe dekoracje i walentynkowa fotobudka zapewniły odpowiedni klimat.
    Na zakończenie wszyscy razem zatańczyliśmy belgijkę.
    Było super!



    Ich liebe dich.


    Z okazji Walentynek (Valentinstag) uczniowie klas VIII wykonali na lekcji języka niemieckiego kartki walentynkowe.
    Prace uczniów zawierały niemieckie życzenia, wyznania sympatii lub miłości i były bardzo pomysłowe.




    Love is sweet and so are you


    Dzień Świętego Walentego (Valentine's Day) stał się inspiracją do przeprowadzenia lekcji języka angielskiego poświęconych jakże przyjemnej tematyce walentynkowej.

    Uczniowie pracowali ze słownictwem związanym z tematem miłości, poznawali rymowanki i wierszyki, rozwiązywali zadania, pracowali w grupach, zacieśniając więzi koleżeńskie oraz tworzyli kartki walentynkowe, które wręczali na lekcji swoim kolegom i koleżankom, a chłopcy z klasy 4b przygotowali koleżankom z klasy miłą niespodziankę - walentynkowe serduszka z życzeniami po angielsku, które czekały na nie ukryte w sali lekcyjnej.

    Nauka przez zabawę to miły i pożyteczny sposób spędzania czasu.
    Zajęcia przeprowadziła p. Edyta Mossur.




    Warsztaty z arteterapii w klasach 1


    13.02.23 r. ponownie gościliśmy w naszej szkole logopedki z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, panią Joannę Nitecką oraz panią Barbarę Braszczyńską.

    W ramach zajęć z arteterapii panie przeprowadziły dla naszych pierwszaczków kolejne zajęcia. Tym razem były to zajęcia logorytmiczne (muzyczno - ruchowe).

    Celem zajęć było m.in. korygowanie wad mowy i słuchu, usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej, uwrażliwienie na cechy wspólne dla mowy i muzyki (tj. rytm, melodia, akcent, tempo, barwa dźwięku), usprawnianie toru oddechowego, narządów mowy, a także motoryki dużej.
    Na zajęciach uczniowie mieli za zadanie wykonywać polecenia do muzyki. Słuchając opowiadania, dzieci różnicowały np. odgłosy zwierząt. Zajęcia bardzo się podobały. Uczniowie chętnie i aktywnie w nich uczestniczyli.

    Zajęcia zorganizowała p. Agnieszka Kostrzewa, logopeda szkolny.



    Nasze małe walentynki


    Nasze najmłodsze Walentysie 💙 klasa 2a



    Walentynki w naszej szkole


    Klasa 4a w ramach pracy samorządu uczniowskiego przygotowała szkolną gazetkę z okazji Święta Zakochanych. Walentynkowe serduszka, wierszyki, dedykacje i wizerunki zakochanych par z bajkowego świata można oglądać na tablicy stojącej na pierwszym piętrze.
    Zapraszamy.




    Gościmy przedszkolaków


    13.02.2023 r. radomszczańskie przedszkolaki miały dzień pełen wrażeń w naszej szkole.
    Pod opieką wychowawców najmłodszych klas oraz uczniów z klas 8 zwiedzili szkołę, zobaczyli, jak wyglądają sale lekcyjne i lekcje w klasach 1-3.

    W tym dniu odbyły się też specjalnie dla nich przygotowane przez nauczyciela muzyki p. Marzenne Musiał zajęcia muzyczne, zaś w dużej sali gimnastycznej maluchy uczestniczyły w grach i zabawach sportowych prowadzonych przez nauczycieli wf-u p. Joannę Jagielską i p. Radosława Bajona.

    W sali informatycznej mieli okazję spróbować swoich sił na komputerach, m.in w labiryntach.

    W pracowni „Laboratorium Przyszłości” uczniowie klasy 8, uczestniczący w zajęciach z CMI zaprezentowali roboty edukacyjne, mBot, mBot2 i mBot Ranger oraz Lego Spike - Prime. Przedszkolaki brały udział w konstruowaniu i modyfikowaniu robotów, doświadczając radości tworzenia. Poznali różne konstrukcje robotów i moduły elektroniczne. Następnie został zaprezentowany program do tworzenia projektów w 3D, który pozwala rozwinąć umiejętności logicznego myślenia i projektowania. Kolejno zaprezentowano skaner 3D, który precyzyjnie analizuje badany obiekt, a następnie uzyskuje dane na temat jego kształtu. W ten sposób możliwe jest stworzenie dokładnego trójwymiarowego modelu cyfrowego, a następnie wydrukowanie go na drukarce 3D.

    Młodzi odkrywcy odwiedzili również nasze małe atelier fotograficzne, gdzie mogli z bliska zapoznać się z profesjonalnym wyposażeniem fotograficznym oraz gadżetami wykorzystywanymi do robienia zdjęć. W pracowni fotograficznej znajduje się również dywan SmartFloor – czyli interaktywna podłoga, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
    Przedszkolaki oprócz standardowych gier ruchowych, mogli również ćwiczyć swoją pamięć, grając w gry logiczne i strategiczne.

    Mamy nadzieję, że wszyscy bardzo dobrze spędzili czas w murach naszej Reymontówki na Bugaju.
    Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły!



    Zima na wesoło!


    10 lutego odbyła się tradycyjna wycieczka dla uczniów PSP 4, głównie z klas VIII, do Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie zorganizowana przez nauczycieli wychowania fizycznego. Celem wyjazdu było szlifowanie umiejętności jazdy na łyżwach na w pełni profesjonalnym lodowisku.

    Było kila upadków i zderzeń ale przede wszystkim przednia zabawa i aktywny odpoczynek. Po szaleństwach na tafli uczniowie łapali drugi oddech na seansie kinowym z "Kotem w butach".
    Była to także jedna z ostatnich okazji dla ósmoklasistów aby spotkać się jeszcze raz poza szkołą przed egzaminami i rozpoczęciem nauki w szkołach średnich.


    Zajęcia muzyczne z przedszkolakami


    W poniedziałek, 13 lutego 2023 r. pracownia muzyczna przystosowała się do pracy z przedszkolakami.
    Dla dzieci odwiedzających naszą szkołę przygotowano wiele muzycznych atrakcji.


    Zajęcia rozpoczęły się tańcem z piosenką "Muzyczny krok" z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Były też wyświetlane śmieszne figury do pokazywania.

    Potem dzieciaki poznały zabawę ruchową "Idzie pająk", uczącą reagowania na sygnały muzyczne.

    Następnie przedszkolaki uczyły się słuchania muzyki z pomocą muzogramu - malowały paluszkiem znaki narysowane na papierze zgodnie ze słuchaną melodią.
    Muzogramy to znaki graficzne odpowiednio uszeregowane, opracowane do konkretnego dzieła muzycznego i kreślone zgodnie z przebiegiem utworu. Ćwiczenie takie służy do umuzykalniania dzieci i kształci sprawność manualną, rozwija koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową.

    Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa z gestodźwiękami i kolorowymi kartkami, na których maluszki wystukiwały akompaniament do utworu muzycznego.

    Na koniec dzieci wykonały instrumentację walca J. Straussa z udziałem instrumentów perkusyjnych. Powstała prawdziwa orkiestra dziecięca.
    Miło było widzieć uśmiechy, radość i zadowolenie na twarzach naszych małych przedszkolnych gości.

    Zajęcia przygotowała nauczycielka muzyki Marzenna Musiał.



    Szkolny konkurs rozstrzygnięty!


    W konkursie ekologicznym pt. "Smogu nie toleruję - powietrze ratuję", zorganizowanym w ramach projektu Zielona Flaga, wzięło udział 14 uczniów z klas 4-8.
    Oceniano m.in.: zgodność z tematyką konkursu, pomysłowość, estetykę oraz ilość włożonej pracy.


    Wyłoniono czworo zwycięzców:

    I miejsce: Mateusz Kociuga kl. 6b ex aequo Olga Oleszczak kl. 8c
    II miejsce: Joanna Kowalczyk kl. 8a
    III miejsce: Oskar Marczak kl. 4a


    Laureaci otrzymali nagrody oraz dyplomy.

    Gratulujemy!

    Konkurs zorganizowały p. Karolina Terlicka, p. Agnieszka Szwedzik i p. Agnieszka Kociniak




    Tęczowe serduszka w szkolnej świetlicy


    Dzisiaj, 10.02.23 r. w szkolnej świetlicy panowała atmosfera już przedwalentynkowa, a dziewczynki malowały, wycinały i kleiły tęczowe serduszka.
    Zajęcia prowadziła p. Anetta Łacisz.




    Zimowy czas w 1b


    Zima to trudny czas dla zwierząt. Z utęsknieniem czekamy na radosne ptasie trele.

    Podczas zajęć przyrody pierwszaki rozpoznawały tropy zwierząt na śniegu.
    Wysłuchana historia wróbelka Elemelka przypomniała dzieciom o dokarmianiu ptaków i zainspirowała do wykonania ciekawych prac plastycznych.



    Warsztaty kulinarne 2a


    W czwartek, 09.02.2023 klasa II A z wych. p. Katarzyną Jagusiak oraz z p. Agnieszką Kostrzewą wybrała się na warsztaty kulinarne związane z Międzynarodowym Dniem Pizzy.

    W drodze do pizzerii @Da Grasso odwiedziliśmy pomnik patrona szkoły - Władysława Stanisława Reymonta, gdzie zapaliliśmy znicz. Następnie udaliśmy się na Grób Nieznanego Żołnierza, a na końcu zwiedziliśmy centrum miasta.
    Po krótkiej lekcji historii dotarliśmy do pizzerii, gdzie uczniowie wykonali samodzielnie swoje pizzę ulubionymi składnikami, po wypieczeniu uczniowie przystąpili do zajadania.

    Było pysznieeee!



    Łańcuch przyjaźni


    Samorząd Uczniowski zaprasza do wspólnej zabawy!




    Sportowe zajęcia rozwijające w kl. 2b


    Zajęcia sportowe w klasie 2b prowadzi p. Agnieszka Bajon.

    Zajęcia rozwijające odbywają się zgodnie z podstawą programową z piłki siatkowej, koszykowej, unihokeja, gimnastyki - metoda zabawowa sprawdza się najlepiej, a dzieciaki mają przy tym mnóstwo radości. Jak widać na zdjęciach!
    Brawo!



    Dokarmiamy ptaki




    Dzisiaj uczniowie klasy 2a wraz z wych. p. Katarzyną Jagusiak spędzili lekcję na świeżym powietrzu - na placu szkolnym dokarmiali ptaki w szkolnym karmniku.

    Pamiętajmy, że...

    Ptaki odwiedzające karmniki bardzo chętnie korzystają z nasion, wśród których największą popularnością cieszy się słonecznik (zarówno łuskany, jak i niełuskany).
    Amatorami słonecznika są m.in. sikory, dzwońce, wróble i mazurki, kowaliki, czyże, grubodzioby, trznadle.
    Można kupić także gotową mieszankę nasion dla ptaków zimujących, w której znajdzie się proso, pszenica, żyto lub przenżyto, owies, sorgo, konopie, nasiona dzikich traw i chwastów.

    Warto zwrócić uwagę na jakość ziaren: nie mogą być spleśniałe, zatęchłe, wilgotne.

    Nasiona zbóż, m.in. prosa, owsa i pszenicy, są chętnie zjadane przez gołębie i sierpówki. Proso to pokarm chętnie wybierany także przez wróble i mazurki.



    Warsztaty z arteterapii


    W poniedziałek, 6.02.2023 r. gościliśmy w naszej szkole p. Joannę Nitecką i p. Barbarę Braszczyńską, logopedki z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
    Zaproszone panie przeprowadziły w klasach 1a i 1b zajęcia z arteterapii.


    Arteterapia to wykorzystywanie różnych form sztuki (plastyka, taniec, muzyka, teatr) w procesie terapeutycznym oraz rehabilitacyjnym dzieci i dorosłych.

    Na zajęciach uczniowie wykonywali dyktowany rysunek przedstawiający postać. Wymagało to od nich skupienia, koncentracji uwagi oraz logicznego myślenia.
    Wszyscy byli bardzo zadowoleni po przeprowadzonych zajęciach.

    Warsztaty zorganizowała p. Agnieszka Kostrzewa, logopeda.



    Bezpieczne ferie zimowe i rozstrzygnięcie konkursów


    W ostatnim dniu nauki - 13.01.2023 r. klasa 3a zaprosiła pozostałe młodsze klasy na krótkie przedstawienie, przypominające zasady kultury i bezpieczeństwa w czasie wolnym.

    Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii zimowych.


    Podczas tego spotkania wręczono dyplomy i upominki w szkolnym konkursie plastycznym pt. “Jesienne prace na wsi” zorganizowanym dla klas 1-3 z okazji 100-lecia Reymontówki na Bugaju.

    Oto wyniki:
    I m. – Zofia Wróblewska kl. 3a, Kacper Ciach kl. 1a
    II m. – Kacper Lechowicz kl. 3a, Wiktoria Szwedzik kl. 1a
    III m. – Lidia Mossur kl. 1b, Julia Pierścińska kl. 3a
    wyróżnienia: Lena Trąbska kl. 1b, Amelia Kwaśna kl. 3a, Ada Stanowska kl. 1b.


    Uczniowie z klasy 3a: Amelia Kwaśna, Emilia Nieradka, Antoni Antczak i Filip Zając zostali nagrodzeni za wykonanie makiet naszej szkoły – Reymontówki na Bugaju.

    Prace naszych uczniów można oglądać na wystawie pokonkursowej na korytarzach szkolnych.



    Wf na lodowisku


    11.01.2023 r. na zajęciach wf uczyliśmy się jazdy na łyżwach.

    Dziewczęta z klas 6a i 6b z uśmiechem hartowały organizm pod okiem p. Agnieszki Bajon.




    Zabawa karnawałowa dla kl. 4-8


    10.01.2023 po południu bawili się starsi uczniowie - z klas 4-8.

    Młodzież dopisała, kreacje karnawałowe również- makijaże, tipsy, maski.
    Brawo!!!
    Wiele strojów wykonanych zostało specjalnie na dzisiejszy bal.

    SU prowadził sklepik z napojami i przekąskami, a w stołówce Pani Dyrektor zaprosiła na słodki poczęstunek - racuchy były pyszne. Mniam!

    Dla chętnych przygotowana była również Foto-klasa.
    Pani Joanna Mielczarek przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach Laboratorium Przyszłości wykonywała zdjęcia na blue boxie.

    Blue box (inaczej: Blue Screen, Green Screen, chroma key) – technika obróbki obrazu, polegająca na zamianie tła o w miarę jednolitym kolorze (pierwotnie niebieskim, stąd nazwa) na dowolny obraz. Szeroko stosowana w telewizji (najczęściej podczas prezentacji prognozy pogody i w programach informacyjnych) oraz w filmie (do umieszczania aktorów w komputerowo generowanym środowisku).
    Kolor tła to zazwyczaj niebieski lub zielony, ponieważ są one uważane za najmniej podobne do koloru skóry i najrzadziej pojawiają się w kostiumach i rekwizytach.



    Zabawa karnawałowa dla kl. 1-3


    Karnawał, zapusty - okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw.
    Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.

    Nazwa pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre ("mięso usuwać") bądź caro, vale ("żegnaj mięso"). Wszystkie oznaczały pożegnanie mięsa przed rozpoczynającym się wielkim postem.

    10.01.2023 r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa.
    W godzina przedpołudniowych bawili się najmłodsi - uczniowie klas 1-3 w niezwykłych karnawałowych strojach.




    Orszak Trzech Króli


    Jak co roku, 6 stycznia uczniowie naszej szkoły w oryginalnych przebraniach uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli.

    Orszak ulicami miasta przeszedł do kościoła pw. NMP Królowej Polski, gdzie odbył się krótki koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu młodzieży szkolnej.

    Rozstrzygnięto także konkurs na najbardziej kreatywną orszakową charakteryzację.
    Nasza szkoła zajęła III. miejsce.
    Wielkie brawa!


    Opiekę nad uczniami sprawowała s. Maria Paszko.



    Klasowe spotkania opłatkowe '22


    Czwartek, 22.12.2022 r. to niezwykły czas w naszej szkole - we wszystkich klasach odbyły się wigilijne spotkania opłatkowe, na których nie zabrakło pierogów czy barszczyku z uszkami. W całej szkole unosił się zapach świąt.



    Klasowa Wigilia w 3a


    Opłatek, kolędy, słodkości, rozmowy, uśmiechy, Amelka gra nam na gitarze i... tak upłynęła klasowa Wigilia w 3a. Wesołych Świąt dla wszystkich!



    Kolędowanie u najmłodszych


    "Niech w święta w Waszych domach zagości
    radość i zgoda, uśmiech i dostatek.
    Niech przez cały rok nie zabraknie miłości.
    Przesyłamy uściski i biały opłatek."


    Dzisiaj, 22.12.2022 r. klasy 1 - 2 spotkały się, aby wspólnie śpiewać kolędy, składać sobie życzenia oraz poczuć atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

    Swoje umiejętności gry na instrumentach muzycznych, uświetniając tym samym naszą uroczystość, wspaniale zaprezentowali: Konstancja z klasy 2b i Franek z klasy 3a, którzy zagrali na keybordzie oraz Amelka z klasy 3a, która zagrała dwie kolędy na gitarze.

    Ponieważ dzieci uczą się obcych języków lub posługują się nimi, na zakończenie popłynęły życzenia w kilku językach, po: hiszpańsku, francusku, angielsku i niemiecku.
    Wspólne spotkania integrują uczniów oraz dają im wiele radości.

    Uroczystość zorganizowała klasa 2b.



    Akcja charytatywna SU


    Zachęcamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do przyłączenia się do akcji charytatywnej - zbiórki pieniędzy dla Ani Zbierańskiej, która choruje na białaczkę.



    Konkurs Czytania dla uczniów obcojęzycznych


    16.12.2022 r. w PSP nr 7 w Radomsku odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytania dla uczniów obcojęzycznych.

    Do konkursu zgłosiło się niemal 50 uczniów ze szkół podstawowych w Radomsku. Jurorzy oceniali czytających w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas 1-3 oraz uczniowie klas 4-8.

    W konkursie udział wzięli także nasi uczniowie: Artem Prokopenko z kl. 7a, Yehor Vitolnyk i Arina Prokopchuk z kl. 6b.

    info i zdj. z radomsko.naszemiasto.pl



    Akcja "Boże Narodzenie z PCK" zakończona


    15.12.2022 r. Szkolne Koło PCK podsumowało akcję "Boże Narodzenie z PCK".
    Dzięki zebranym artykułom spożywczym udało się przygotować świąteczne paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących osób.

    Szkolne Koło PCK składa serdeczne podziękowania uczniom, jak i rodzicom, którzy włączyli się w akcję.
    W tym roku szkolnym akcja odbyła się przy wsparciu p. A. Głogosz i p. M.Terki.




    Jeszcze mikołajkowo...


    Mikołaj zawitał także do 3a!

    6-go grudnia dzieci czekały i czekały. Mikołaj przybył, z każdym porozmawiał, żartował, wręczył upominki i..... pojechał dalej!
    Dziękujemy, Mikołaju!




    Rozstrzygnięto konkurs profilaktyczny



    14 grudnia rozstrzygnięto szkolny konkurs na ulotkę profilaktyczną pt. "Wolnym być", zorganizowany przez pedagoga i psychologa szkolnego.

    I. miejsce = Aleksandra Kosowska, kl. 5a
    II. miejsce - Kornelia Majewska i Laura Roszkowska kl. 5a
    III. Amelia Margas kl. 5a


    Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali wyróżnieni i nagrodzeni.



    Mikołajki w 5a


    13.12.2022 r. uczniowie klasy 5a pod opieka wychowawcy p. Agnieszki Szwedzik i pedagog szkoły p. Iwony Jaros wybrali się w ramach mikołajek klasowych do kina w MDK-u na film pt. "King - mój przyjaciel lew".

    Nastoletnia Inés i jej brat Alex znajdują lwiątko, któremu nadają imię King. Gdy okazuje się, że mały lew jest poszukiwany i grozi mu niebezpieczeństwo, rodzeństwo wpada na szalony plan – chcą mu pomóc wrócić do prawdziwego domu.

    Zanim jednak zasiedli na widowni, odwiedzili pomnik patrona szkoły, by w rocznicę śmierci Władysława St. Reymonta zapalić znicze.

    Po seansie filmowym wybraliśmy się na pizzę, a na godzinie wychowawczej na placu szkolnym korzystaliśmy z uroków zimy.



    Uczniowie świętowali


    9.12.2022 r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl jubileuszowy pt. "Z biegiem lat, z biegiem dni...".

    Na scenie wystąpiło 55 uczniów od kl. 3 do 8, którzy zaprezentowali się niczym prawdziwi aktorzy, wokaliści i tancerze.
    Po występie gratulacje złożyła p. Grażyna Dettlaff, podkreślając ogromne zaangażowanie i trud włożony w codzienne wielogodzinne próby, zaś p. wicedyrektor Eliza Molik wspominała swoje lata szkolne w Czwórce.

    Na zakończenie pani dyrektor Izabela Iwanowicz miała dla wszystkich uczniów prezenty - pamiątkowe długopisy.
    Wszyscy uczniowie nagrodzili młodych artystów gromkimi brawami.




    Goście, goście, goście na jubileuszu - część 1.


    Gala jubileuszowa, która odbyła się w naszej szkole z okazji obchodów 100-lecia PSP nr 4, obfitowała w niezwykłych gości.

    Z racji objęcia jubileuszu honorowym patronatem nie mogło zabraknąć Prezydenta Miasta Radomsko p. Jarosława Ferenca i p. Małgorzaty Kańskiej-Kipigroch oraz p. Małgorzaty Krupskiej - naczelnik Wydz. Edukacji i Kultury.
    Jako drugi głos zabrał p. Krzysztof Ciecióra - Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, absolwent naszej szkoły, a następnie p. Anna Milczanowska - poseł na Sejm RP.
    Kuratorium Oświaty reprezentował p. Tomasz Trzaskacz - dyrektor KO w Łodzi Delegatura Piotrków Tryb. i p. Elżbieta Lottko - wizytator KO w Łodzi Delegatura Piotrków Tryb., zaś powiat radomszczański p. Beata Pokora - Starosta i absolwentka naszej Czwórki.

    Szczególnie mile widzianymi gośćmi byli emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły oraz nauczyciele, którzy w naszej Reymontówce na Bugaju stawiali pierwsze kroki w tym zawodzie. Na widowni zasiedli także nasi absolwenci, wśród których znalazł się chyba najstarszy obecny na gali - p. Zdzisław Machura, który przyjechał aż ze Słupska.

    Część zdj. z zaprzyjaźnionych stron: radomsko.pl oraz radomsko.naszemiasto.pl oraz własne zdjęcia



    "Z biegiem lat, z biegiem dni..." spektakl jubileuszowy


    8.12.2022 r. powitaliśmy w progach Reymontówki na Bugaju zacnych gości, który postanowili wspólnie z nami świętować jubileusz 100-lecia PSP nr 4 w Radomsku.

    Spektakl przygotowały panie: Grażyna Dettlaff, Barbara Orsicz, oprawę muzyczną - p. Marzenna Musiał, nagłośnienie i prezentację - p. Błażej Badowski, scenografię - p. Anetta Łacisz, pokaz sportowy - p. Agnieszka Bajon i p. Joanna Jagielska.
    Imprezę poprowadziła - jako konferansjer - p. Agnieszka Szwedzik. Zaś koordynatorem wszystkich działań jubileuszowych była p. Joanna Mielczarek oraz zespół: Agnieszka Kociniak, Wioletta Kuliś i Karolina Terlicka.

    Imprezę jubileuszową otworzyła dyrektor szkoły p. Izabela Iwanowicz wraz z Franciszkiem Szeflerem z kl. 3a, witając wszystkich gości.

    Spektakl pt. "Z biegiem lat, z biegiem dni..." rozpoczyna patron szkoły, Władysław Reymont, który dosłownie schodzi z obrazu, by przybliżyć dzieciom historię Reymontówki na Bugaju, kierowanej na przestrzeni lat przez 5 dyrektorów: p. Kazimierza Kupczyńskiego, p. Hieronima Magierę, p. Jana Sobczyka, p. Jolantę Mossur i obecną dyr. p. Izabelę Iwanowicz.
    Podróżujemy więc w czasie i przestrzeni, spotykając przeróżnych gości, m.in. absolwentów Czwórki, którzy obecnie są... nauczycielami w naszej szkole, czyli p. Elizę Molik, p. Agnieszkę Szwedzik i p. Bartłomieja Wąska.
    Reymont - w tej roli świetny Hubert Kędra - przedstawia najważniejsze wydarzenia z historii szkoły, dokonania i osiągnięcia, a także przypomina wspaniałe imprezy szkolne.
    Na scenie pojawia się szkolny zespół ludowy, który tańczy i śpiewa ludowe przyśpiewki; mamy okazję wysłuchać piosenek w wykonaniu naszych dziewcząt, a także podziwiać jive'a w wykonaniu Blanki z kl. 8c wraz z partnerem z klubu tańca.

    Na zakończenie wszyscy artyści śpiewają "100 lat, 200 lat..." i wjeżdża trzypoziomowy tort.
    A wszystko to na tle wspaniałej prezentacji pokazującej przebogatą historię i tradycje naszej szkoły.



    Niezwykły pokaz sportowy


    Podczas spektaklu jubileuszowego 8.12.2022 r. przybyli na uroczystość goście mieli okazję podziwiać pokaz sportowy w wykonaniu uczniów klas 5-8:
    Zofii Bajon, Wiktorii Gal, Aleksandry Bareły (z kl. 7a), Joanny Kowalczyk (8a), Bartosza Węgrzyńskiego (6a) i Filipa Ścisłowskiego (5a).


    Uczniów przygotowała p. Agnieszka Bajon i p. Joanna Jagielska, nauczyciele wych. fizycznego.



    Mikołajki na sportowo!


    6 grudnia to data tradycyjnego turnieju Gier i Zabaw dla uczniów radomszczańskich podstawówek. Nie inaczej było w tym roku. W Hali Powiatowej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 spotkały się reprezentacje złożone z czwartoklasistów wszystkich szkół. Reymontówkę reprezentowali: Natasza Górska, Zuzanna Kurek, Gabriela Kopiec, Oliwia Przepióra, Nikola Gładka, Maja Badowska, Nadia Krawczyk, Oskar Marczak, Aleksander Wiśniewski, Przemysław Barański, Krzysztof Waluś, Oskar Kaczorowski i Ksawery Rybak.

    Turniej składał się z dwunastu konkurencji sprawnościowych. Po morderczej walce uczennice i uczniowie PSP 4 zajęli V miejsce zdobywając 81 pkt.
    Każdy z uczestników otrzymał z rąk Świętego Mikołaja słodki upominek, a szkoła "zastrzyk" sprzętu sportowego.
    GRATULUJEMY!
    Opiekunami zespołu byli Bartłomiej Wąsek i Joanna Jagielska.


    Mikołajki w klasie 1a


    6 grudnia - jak dobrze wiecie,
    Święty Mikołaj chodzi po świecie.
    Dźwiga swój worek niezmordowanie
    I każde dziecko prezent dostanie.


    Ulubiony święty wszystkich dzieci przybył dziś z prezentami do naszych pierwszaków.

    Wcześniej w nastroju oczekiwania na przybycie gościa, dzieci wysłuchały historii związanej z postacią Świętego Mikołaja -; biskupa. Wykonały też dekoracje przedstawiające jego osobę.

    Gdy Mikołaj zapukał do drzwi klasy I a, dzieci z uśmiechem i radością przywitały brodatego pana. Otrzymały od niego upominki i złożyły mu obietnicę, że będą grzeczne przez następnych dwanaście miesięcy.

    Oby tak się stało!!!




    Mikołajkowo w szkole


    6 grudnia to dzień, w którym św. Mikołaj rozdaje grzecznym dzieciom prezenty, a niegrzeczne...dostają rózgi.

    Dzisiaj w naszej szkole było bardzo mikołajkowo i już świątecznie, a wielu klasach dzieci obdarowywały się podarkami.



    Uroczystość poświęcenia sztandaru szkoły


    5.12.2022 r. o godz. 10.00 w kościele św. Lamberta w Radomsku odbyła się uroczystość poświęcenia nowego sztandaru naszej szkoły. Przeszło 50 lat temu, bo w 1971 r., PSP nr 4 otrzymała sztandar ufundowany przez rodziców.
    W tym roku obchodzimy 100-lecie istnienia szkoły, a nowy sztandar - również ufundowany przez Radę Rodziców - stanowi podsumowanie jubileuszu.

    Święcenia sztandaru dokonał biskup Andrzej Przybylski, który w kazaniu odwołał się do historii szkoły oraz biografii patrona placówki, podkreślając, że uczniowie szkoły, która nosi imię noblisty w dziedzinie literatury, powinni szczególnie zwracać uwagę na piękno słowa i na to, jak być/stać się dobrym człowiekiem.

    Po hymnie szkoły przed ołtarzem spotkały się dwa poczty sztandarowe - nowy i stary.
    Stary poczet: chorąży - Filip Jaros kl. 8a, asysta - Nadia Janson kl. 8a, Maja Rączkowska kl. 7a, Zofia Makowska kl. 8a.
    Nowy poczet: chorąży - Łukasz Przybyłowicz kl. 8a, asysta - Nadia Pokora kl. 8b i Magda Niedźwiedzka kl. 8b.
    Opiekun SU p. Joanna Marczak - Burzyńska w imieniu społeczności szkolnej poprosiła ks. biskupa o poświęcenie sztandaru, co odbyło się bardzo uroczyście.

    Na mszy św. obecni byli uczniowie naszej szkoły, absolwenci, nauczyciele, dyrekcja - p. Izabela Iwanowicz i p. Eliza Molik, także emerytowani nauczyciele, rodzice, a z ramienia Urzędu Miasta p. wiceprezydent Małgorzata Kańska-Kipigroch oraz naczelnik Wydz. Edukacji p. Małgorzata Krupska.
    W Liturgii Słowa wzięli udział uczniowie naszej szkoły - jako lektorzy: Wiktoria Burzyńska, Joanna Kowalczyk, Maja Zatoń z klas 8, do mszy św. służył Kacper Cieciura z kl. 4b, zaś psalmy przepięknie zaśpiewała Karolina Tkacz z kl. 3a.

    - Wierzymy, że poświęcony dziś sztandar będzie służył szkolnej braci i towarzyszył jej w najważniejszych chwilach szkolnego życia - powiedziała po zakończeniu mszy dyrektor PSP nr 4 Izabela Iwanowicz, dziękując ks. biskupowi.

    Po mszy św. wszyscy uczestnicy pozowali do wspólnego zdjęcia - na pamiątkę.
    I tak właśnie tworzymy historię.



    Wróżb andrzejkowych ciąg dalszy


    Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w prawdziwej magii.

    O zwyczajach andrzejkowych nie zapomniała też klasa 4a. Na godzinie wychowawczej w piątek, 2 grudnia sala lekcyjna zamieniła się w ,,salę wróżb". Uczniowie mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, podróże czy może jakaś inna niespodzianka.
    Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić ;)

    Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.



    Zdrowe śniadanie w klasie 7a


    Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.
    W piątkowy poranek, 2.12.2022 r. uczniowie klasy 7a rozpoczęli dzień od wspólnego sałatkowego śniadania.

    A na deser zdrowe ciasta - bez cukru!



    Konkurs wiedzy o AIDS


    1 grudnia 2022 r. w II LO im. K.K. Baczyńskiego rozstrzygnięto IV Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV i AIDS.

    W kategorii prezentacja multimedialna Joanna Kowalczyk z kl. 8a zajęła II miejsce, a Oliwier Habel z kl. 8b - III miejsce.

    Gratulujemy!!!

    Uczniów do konkursu przygotowała p. Katarzyna Zielińska


    zdj. za radomsko.naszemiasto.pl



    Zdrowa szkoła


    Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
    jadaj zawsze kolorowo!
    Jedz owoce i jarzyny,
    to dla zdrowia witaminy!


    1 grudnia klasy I-III spotkały się na przedstawieniu zorganizowanym przez klasę IIa w ramach programu ,,Szkoła promująca zdrowie".

    Poruszone zostały kwestie zdrowego odżywiania, higieny osobistej oraz aktywności fizycznej. Wszystkie te składniki, wpływają na zdrowie nasze, ale również innych.
    Pozostałe klasy również włączyły się do zabawy i zrobiło się kolorowo!
    Na koniec troszkę się poruszaliśmy i wykonaliśmy ćwiczenia fizyczne w rytm muzyki "wyginam śmiało ciało".



    Andrzejki w kl. 8a


    Także najstarsi uczniowie naszej szkoły postanowili pobawić się i zorganizowali sobie andrzejki.
    Uczniowie kl. 8a do zabawy zaprosili też wychowawczynię p. Agnieszkę Bajon.




    Dzień Postaci z Bajek


    30 listopada to w naszej szkole zaproponowany przez Samorząd Uczniowski Dzień Postaci z Bajek i postaci literackich.

    Dzisiaj najbardziej kreatywni uczniowie przebrali się za swoich ulubionych bohaterów literackich i filmowych.



    Mistrzostwa Powiatowe w szachach


    30.11.2022 r. w Strzałkowie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Szachach.
    Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Emilia Wąsek, Mikołaj Wawrzyńczyk, Miłosz Świerczyński, Milan Nagaduś.

    Miło nam poinformować, iż nasza drużyna zajęła III. miejsce.

    Gratulujemy!



    Andrzejki w kl. 4b


    30.11.2022 r. uczniowie kl. 4b na godzinie wychowawczej zorganizowali sobie andrzejki.



    Andrzejki w klasie 5a


    Dzisiaj na godzinie wychowawczej dziewczęta z kl. 5a przygotowały "Salon wrużb" dla swoich koleżanek i kolegów z klasy. Nawet p. A. Szwedzik przyłączyła się do zabawy, losując kubeczki czy puszczając bańki mydlane.

    Można było przebić serce, by poznać imię przyszłego męża lub żony, powróżyć z ręki malowanej kolorowymi farbami, wylosować zadania lub wziąć udział w zawodach dmuchania balonów lub robienia baniek mydlanych, a także sprawdzić, co nas czeka w przyszłości, odsłaniając symbole ukryte pod kubeczkami.

    Na zakończenie było słodkie obżarstwo bardzo czekoladowe.



    Na Reymontowską nutę


    29.11.2022 r. klasy 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 4a, 4b, 5b zaprezentowały w sali gimnastycznej swoje występy wokalne na ludowo.

    Były przyśpiewki biesiadne, weselne, zalotne, obrzędowe, żniwne. Uczniowie ubrani w odświętne stroje z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem zaśpiewali piosenki: „ To i hola”, „Laboga dziewczyny”, „Zielony mosteczek”, „Czerwone jabłuszko”, „Wieziemy tu kogucika”, „Czyjeż to konisie”, „Uciekła mi przepióreczka”, „Koło mego ogródeczka”.

    Ludowy charakter piosenek podkreślały kolorowe korale, kwiatki we włosach, wianki, kwieciste chusty i sukienki, chóralskie atrybuty, pasiaste kamizelki i spódnice.

    Klasa 3a pod kierunkiem p. Joanny Gąćkowskiej zatańczyła nawet ludowego Grozika w strojach ludowych.
    Spotkanie zakończyło się odtańczeniem przez wszystkich uczniów szybkiego obertasa.

    Piosenki ludowe są częścią naszej polskiej tradycji i kultury, która jest pielęgnowana przez kolejne pokolenia. Zostały stworzone w formie ustnej przez wiejskich pieśniarzy, po czym je spisano, aby zachować trwale w świadomości społeczeństwa. Niektóre z nich mają już kilkaset lat, a wciąż są śpiewane i cieszą się dużym szacunkiem zarówno wśród starszych, jak też młodszych. Większość ludowych piosenek pochodzi z XVIII wieku, wiele powstało też znacznie później. O piosenkach ludowych wspominał także patron naszej szkoły W. St Reymont w swojej powieści "Chłopi". W piosenkach ludowych możemy dostrzec różnice językowe, co jest uwarunkowane rozwojem i zmianami, jakie zachodziły na przestrzeni wieków w języku polskim.

    Laboga dziewczyny siedzicie, śpiewacie,
    a nas tu do tańca wcale nie wołacie.

    Laboga chłopaki, a co za przyczyna,
    Że prosić do tańca ma pierwsza dziewczyna.

    Każcie ino zagrać muzykantom ładnie,
    A my zatańczymy i grzecznie i składnie.


    Imprezę zorganizowała p. Marzenna Musiał w ramach obchodów 100-lecia naszej Reymontówki na Bugaju

    Gorące podziękowania dla wychowawców klas młodszych za przygotowanie dzieci do występu:
    p. Wioletcie Kuliś (kl.1a)
    p. Beacie Miarce (kl. 1b)
    p. Katarzynie Jagusiak (kl. 2a)
    p. Danucie Proszowskiej (kl. 2b)
    p. Joannie Gąćkowskiej (kl. 3a)




    Festiwal piosenki zdrowiu


    29 listopada w MDK odbyła się VI edycja Festiwalu piosenki o zdrowiu, organizowanego przez Oddział Rejonowy PCK w Radomsku.

    Sylwia Chylińska przygotowana przez p. K. Zielińską zajęła II. miejsce w kategorii klas 1-3, natomiast Oliwier Lisowski I. miejsce w kategorii klas 4-6. Oliwiera przygotowała p. M. Musiał.

    Gratulujemy!



    Katarzynki w naszej szkole


    W naszej szkole katarzynki to już tradycja.
    Samorząd Uczniowski poczęstował piernikami cała społeczność szkolną.

    Wszystkim Kaśkom życzymy dużo zdrowia i uśmiechu!




    "Uśmiechnij się i TY"


    Szkolne Koło PCK dziękuje uczniom za udział w szkolnym konkursie "Uśmiechnij się i Ty".

    25.11.2022 r. opiekun Szkolnego Koła PCK - p. Katarzyna Zielińska wręczyła "super" uśmiechniętym uczniom: Oskarowi Kaczorowskiemu, Oskarowi Marczakowi i Oliwierowi Lisowskiemu upominki.

    Gratulujemy i życzymy wszystkim uśmiechów na co dzień !!!



    "Czytanie z Mistrzem..." w naszej szkole


    - Dzisiejsze spotkanie jest jednym z wielu związanych z jubileuszem szkoły. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przybliży postać noblisty wywodzącego się z bezpośredniej okolicy Radomska - tak przywitała gości p. dyrektor Izabela Iwanowicz.

    23.11.2022 r. w murach naszej Czwórki odbyła się kolejna impreza z okazji 100-lecia PSP nr 4; wspólnie czytaliśmy fragm. dzieł patrona szkoły Władysława St. Reymonta - "Chłopów", "Komediantki" i "Ziemi obiecanej" na tle muzyki z filmów, które powstały na podstawie tych powieści.

    Spotkanie prowadziły p. Lilla Rutkowska i p. Agnieszka Kostrzewa, zaś na scenie zobaczyliśmy przedstawicieli władz miasta i powiatu, przyjaciół szkoły, m.in. dyrektorów: MBP p. Anitę Janczak i Muzeum Regionalnego p. Małgorzatę Borek, radnego p. Jacka Gębicza oraz gości specjalnych - aktorki p. Dominikę Szwed i p. Annę Rakowską.

    Jest nam niezmiernie miło, że zaproszenie do "Czytania z Mistrzem" przyjęli absolwenci naszej szkoły: Jolanta Dąbrowska, Beata Pokora, Elżbieta Duda-Fajkowska, Marcin Wodo, Julia Pawlikowska, Julia Walaszczyk, Maja Cieciora, Szymon Olczyk.

    Wśród czytających nie zabrakło dyrektor szkoły p. Izabeli Iwanowicz, nauczycieli - p. Agnieszki Szwedzik, rodziców - p. Lidii Krawczyk czy obecnych uczniów - Huberta Kędry z kl. 8.
    Podziękowania za udział w imprezie i doskonałe przygotowanie tekstów należą się również młodzieży z radomszczańskich szkół średnich.

    Całej imprezie nastroju dodawała bardzo teatralna scenografia przygotowana przez nauczycieli naszej szkoły: p. Wiolettę Kuliś, Annę Śliwakowską, Agnieszkę Kostrzewę, Agnieszkę Szwedzik, Joannę Mielczarek, Lillę Rutkowską, Agnieszkę Kociniak i Karolinę Terlicką. Za nagłośnienie podziękowania kierujemy do p. Błażeja Badowskiego. Nieocenioną pomocą służyły nam również panie z obsługi i panowie konserwatorzy - dziękujemy.



    Warsztaty profilaktyczne


    21.11.2022 r. odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas 6 i 8.

    Tematem spotkania dla szóstoklasistów był "Dopalacze - to nie dla mnie", zaś ósmoklasiści rozmawiali "Jak wkroczyć w dorosłość bez uzależnień".

    Warsztaty przygotowały panie pedagog szkolna - Iwona Jaros i psycholog Olga Olczyk.


    Spotkanie z policjantem


    18.11.2022 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z funkcjonariuszem KPPolicji z Radomska na temat "Odpowiedzialność karna nieletnich".

    Policjant poruszył również tematykę uzależnień wśród młodzieży, w szczególności narkotyków i dopalaczy.



    SK PCK u najmłodszych


    21.11.2022 r. uczennice klasy VIII b należące do Szkolnego Koła PCK przeprowadziły w klasach: 1b i 2a krótkie lekcje tematyczne z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień.

    W trakcje zajęć uczniowie poznali krótką historię tego dnia, odgadywali zagadki, układały słońce życzliwych słów, a także śpiewały wspólnie piosenkę na temat kulturalnego zachowania.

    Opiekunem Szkolnego Koła PCK jest p. K. Zielińska.



    Dzień Życzliwości w klasach 1-3


    Życzliwym być miło, każdy wam to powie.
    Każdy się uśmiechnie, pogłaska po głowie.
    Mówcie zawsze dziękuję, przepraszam i proszę,
    A Dzień Życzliwości, będzie już na co dzień.



    21 listopada klasy młodsze spotkały się w małej sali gimnastycznej.
    Było czerwono-, zielono-, żółto, niebiesko i pomarańczowo-fioletowo. No i oczywiście życzliwie!
    Program przygotowała klasa III a , ale inne klasy też miały zadania specjalne: pozdrowienia, podawanie rąk na przywitanie, współpraca z przyjacielem, zagadki itp.


    Dzieci przypomniały sobie, jakie wyrazy trzeba znać (proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, do widzenia), jak ważna jest pomoc, kultura słowa i uśmiech!
    cyt. "....bo kultura to nie nuda, no i zawsze czyni cuda!"

    Na koniec dzieci puszczały iskierkę życzliwości:
    "Iskierkę życzliwości puszczam w krąg, niech powróci do moich rąk".

    Mamy nadzieję, że ta życzliwość pozostanie z nami na dłużej!!!



    Mistrzowie szachów


    18.11.2022 r. nasi uczniowie w składzie: Emilia Wąsek, Milan Nagaduś, Mikołaj Wawrzyńczyk i Miłosz Świerczyński wzięli udział w Mistrzostwach Radomska w Szachach.

    Miło nam poinformować, iż nasza drużyna zajęła II. miejsce i zakwalifikowała się do zawodów na szczeblu powiatowym.

    Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
    Brawo nasi!




    Na Placu Broni. Uruchom wyobraźnię!


    Utwór "Chłopcy z Placu Broni" wzbudził wiele emocji w kl.5b, więc pani Grażyna Dettlaff, nauczycielka języka polskiego, zaproponowała uczniom niezwykłą lekcję.

    Wszyscy skonstruowali makiety z klocków lego. Bitwa o Plac Broni rozegrała się zatem nie tylko na kartach powieści. Uczniowie uruchomili wyobraźnię i... oto efekt ich pracy.

    Niepozorny Nemeczek pokonał Feriego Acza, w budce Słowaka można było ogrzać ręce, tartak pracował pełną parą, a po drewno podjeżdżały... samochody?? Pomysłowość naprawdę nie zna granic!!!
    Wszyscy świetnie się bawili, a do tego powtórzyli treść lektury i poćwiczyli umiejętność opowiadania.

    Oliwier stwierdził, że najważniejsza jest współpraca :). Sprawdza się to i w książce, i w życiu.



    Zdrowo w kl. 1b


    Dzisiejsze zajęcia w 1b poświęcone były zachowaniom prozdrowotnym.

    Na podstawie tekstów, prezentacji oraz własnych doświadczeń rozmawialiśmy o sposobach na budowanie odporności w okresie jesienno-zimowym.
    W ramach zajęć technicznych dzieci wykonały kosze pełne witamin, które ozdobią tablice na korytarzu szkolnym i będą przypominały o warzywach i owocach w codziennej diecie.



    Miejskie obchody Święta Niepodległości


    11 listopada obchodzimy święto państwowe upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku i powrót naszego kraju na mapę Europy po 123 latach rozbiorów i niewoli.

    Dzisiaj, 11.11.2022 r. uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w miejskich uroczystościach z okazji Święta Niepodległości, które rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kolegiacie św. Lamberta.

    Następnie uczestnicy obchodów odśpiewali hymn oraz złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującą się na murze Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.



    Szkolne Koło PCK aktywnie działa!!!


    Do Szkolnego Koła PCK należy w tym roku 28 uczniów z klas 7-8.

    Od września członkowie koła aktywnie działają, prowadząc liczne akcje:
  • akcja KREDKOBRANIE,
  • zbiórka odzieży używanej,
    przygotowując gazetki tematyczne na tablicy Szkolnego Koła PCK, np.:
  • Światowy Dzień Pierwszej Pomocy,
  • Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem,
  • Honorowe Krwiodawstwo.

    czy prowadząc lekcje tematyczne dla najmłodszych np. z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk.

    Opiekunem Szkolnego Koła PCK jest p. Katarzyna Zielińska



  • Szkoła do hymnu!


    Patriotycznie w klasie 1a

    Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości nasi najmłodsi uczniowie przygotowali gazetkę klasową z własnoręcznie wykonanymi symbolami narodowymi. Były: kotyliony, mapa Polski i flaga narodowa.

    Punktualnie o godz. 11.11. wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zaśpiewali hymn państwowy.



    Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości


    "To co przeżyło jedno pokolenie,
    Drugie przerabia w sercu i pamięci."


    9.11.2022 r. odbyła się w naszej szkole akademia w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Na szkolnej scenie wystąpiło 50 uczniów z kl. 4a, 4b, 5a, 5b, 8a i 8c, przygotowanych przez p. Agnieszkę Szwedzik i p. Agnieszkę Kociniak; oprawę muzyczną zapewniła p. Marzenna Musiał, nagłośnienie - p. Błażej Badowski, zaś scenografię - p. Anetta Łacisz.

    Na zakończenie montażu pokusiliśmy się o krótką refleksję: "Dziś, z perspektywy 104 lat, z pozycji odrodzonej państwowości i demokratycznych przemian, patrzymy na tę datę z patriotyczną refleksją nad przebytą drogą.

    Dylematów, których nie oszczędziła nam polska historia, nie szczędzi i współczesność. Nikt za nas i bez nas ich nie rozwiąże. To obowiązek i odpowiedzialność naszego pokolenia, które chciałoby, żeby Polska była Polską.

    Spośród słów używanych nieczęsto,
    Tłumnie dzisiaj na place wybiegło
    Słowo piękne jak honor i męstwo,
    Słowo, które brzmi – niepodległość.

    [...] Ono znaczy – bez strachu spać.
    Ono znaczy – spokojnie się budzić,
    Kochać, śmiać się i pewnie trwać
    w wolnym kraju wśród wolnych ludzi."

    Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za odpowiedni galowy strój w tym dniu oraz elementy narodowe (wstążeczki, kotyliony, chorągiewki) oraz spektakularne odśpiewanie całego hymnu narodowego.



    Zdrowe śniadanie w klasach 1-3


    8 listopada to dzień zdrowego śniadania.

    Klasy I-III wzięły udział w tej akcji. Zapachniało na korytarzu pysznym jedzonkiem.
    Dzieci wzięły udział w dyskusji na temat zdrowego odżywiania, potem same robiły zdrowe kanapki, wymieniając, jakie składniki kładą na chlebek lub bułeczkę. Przy okazji nauki, była też wesoła zabawa, bo wszystkie kanapki były "wesołe i uśmiechnięte".

    Akcję przeprowadzono w ramach programu "Szkoła promująca zdrowie".



    Czwartaki na toruńskim szlaku


    7 listopada klasa 4a i 4b uczestniczyły w wycieczce szkolnej do Torunia. Wycieczka została zorganizowana w ramach ministerialnego programu "Poznaj Polskę".

    Toruń to jedno z najbogatszych w zabytki miast Polski.

    Istnieje od 1233 roku. Tutaj 19 lutego 1473 roku przyszedł na świat słynny polski astronom Mikołaj Kopernik, to tu wypieka się najsłynniejsze polskie pierniki, to tu znajduje się wspaniała gotycka architektura. Zabytki Torunia zostały docenione w 1995 roku, kiedy to Toruński Zespół Staromiejski wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

    Zwiedzanie miasta rozpoczęło się spacerem po Staromiejskim Rynku. Uczniowie zobaczyli ruiny Zamku Krzyżackiego, mury obronne miasta z Bramą Klasztorną, gotycką katedrę Św. Janów, Staromiejski Ratusz, Dom Mikołaja Kopernika, słynną Krzywą Wieżę.
    (Warto wiedzieć, że aktualne odchylenie szczytu wieży od jej przyziemia wynosi aż 1,5 metra).

    W Domu Legend Toruńskich położonym w samym sercu starówki, 82 kroki od pomnika Mikołaja Kopernika, przenieśliśmy się w czasy średniowiecznego miasta, poznawaliśmy historię królów, rycerzy i wiele toruńskich opowieści. Uczniowie stoczyli też walkę na tratwach, poruszali prawdziwym dzwonem i budowali Krzywą Wieżę.

    W Muzeum Toruńskiego Piernika pod okiem Mistrza piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej dzieci zapoznały się sekretną recepturą przyrządzania ciasta i rytuałami związanymi z wypiekiem pierników. Własnoręcznie przygotowały ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały.


    Atrakcją miasta były również uliczne figurki: przekupka z wagą, toruński osiołek, pies Filuś, rzeźba Piekarki, a na murach budynków ceramiczne figurki mieszczan toruńskich.

    Podczas wycieczki nad gromadą czwartaków czuwały wychowawczynie: p. Joanna Mielczarek, p. Marzenna Musiał oraz p. Edyta Mossur.



    "Moja szkoła. Co w niej lubię?"


    Kolejnym przedsięwzięciem w ramach obchodów 100-lecia Reymontówki na Bugaju było wykonanie prac plastycznych na temat: "Moja szkoła. Co w niej lubię? Czego mnie uczy?".

    Podczas zajęć z edukacji plastycznej najmłodsi malowali pastelami prace w formacie A3 lub A4 rozbudzając swoje talenty artystyczne.

    Najlepsze prace będzie można zobaczyć na wystawie.



    "Karta urodzinowa dla mojej szkoły"


    Aby nieco pobudzić wyobraźnię twórczą naszych najmłodszych, zaproponowano uczniom obecnej klasy trzeciej konkurs plastyczny pt. "Kartka urodzinowa dla mojej szkoły".

    Dzieci przygotowały dowolną techniką kartki z własnoręcznie napisanymi życzeniami dla Reymontówki na Bugaju. Liczyły się: pomysłowość, technika i estetyka wykonania, a także poprawność ortograficzna.

    Najciekawsze okazały się prace:
    1. miejsce - Amelia Kwaśna
    2. miejsce - Zofia Wróblewska
    3. miejsce - Antoni Antczak


    Laureaci konkursu zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i książkami.



    Obchody 100-lecia szkoły u najmłodszych


    W ubiegłym roku szkolnym uczniowie klas trzecich podczas zajęć z edukacji plastycznej tworzyli portrety patrona naszej szkoły - Władysława Stanisława Reymonta.

    Zadanie okazało się dość trudne, ponieważ wymagało od dzieci precyzji, umiejętności określania proporcji, staranności i dużego skupienia.

    Najlepsze prace będzie można zobaczyć już niebawem na wystawie.



    Apel wychowawczy u najmłodszych uczniów


    W piątek, 04.11.2022 r. wychowawcy oraz nauczyciele klas I-III zorganizowali apel profilaktyczny, który miał na celu przypomnienie zasad bezpieczeństwa oraz higieny w placówce szkolnej.

    Przypomniane zostały kwestie poruszania się po korytarzu, korzystania z toalety szkolnej oraz stołówki.
    Uczniowie poznali zasady bezpieczeństwa już na początku roku szkolnego.



    Wesołe otrzęsiny uczniów z klasy 4a


    W ramach integracji klasowej uczniowie klasy 4a przeszli tzw. otrzęsiny.

    Najpierw podpisali kontrakt zawierający zasady poprawnego zachowania i postępowania dobrego ucznia. Musieli też wykonać wiele zadań, aby potwierdzić swoje umiejętności.

    Były zadania językowe z polskiego, przedstawianie się po angielsku, geometryczne wykreślanki z matematyki, musztra z zajęć wychowania fizycznego, przyrodnicze skojarzenia, zagadka historyczna, rysowanie kota z zamkniętymi oczami, śpiewanie sylabami piosenki, zawiązanie supełka jako zadanie z techniki oraz pytania o naszej szkole.
    Na koniec odbyły się podstrzyżyny (czyli obcięcie kosmka włosów) oraz wręczenie kotylionu ze swoim imieniem. Pojawiła się też gazetka klasowa z tekstem ślubowania czwartaków.

    Teraz uczniowie klasy 4a są pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły w grupie starszaków.

    Oto tekst ślubowania:

    My czwartoklasiści,
    Grzeczni, piękni, jak łza czyści,
    Uroczyście dziś stajemy, na wesoło ślubujemy
    Mózgów swych używać śmiało, choćby nawet to bolało.
    Na polskim grzecznie pracować,
    Na matematyce nie figlować,
    Na technice nie używać siły,
    Na przyrodzie być bardzo miłym,
    Na muzyce głośno śpiewać,
    Na plastyce nie ziewać,
    Na wychowaniu fizycznym ruchu nie żałować,
    Na angielskim nie próżnować.
    Uczyć się od rana do wieczora
    I nie robić z siebie potwora.
    Wszystkie obietnice w tym roku spełnimy, przecież w PSP 4 się uczymy.


    Ciekawostka:
    Otrzęsiny to dawny rytuał przyłączenia się do grupy. "Otrząsana" osoba po wykonaniu zadań staje się pełnoprawnym członkiem danej społeczności.



    SU pamięta o patronie szkoły


    W przededniu Święta Zmarłych członkinie nowego Samorządu Uczniowskiego odwiedziły pomnik patrona szkoły i zapaliły znicze.




    Pamiętamy o tych, którzy już odeszli


    Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat,
    płomień na wietrze
    kołysze wiatr.


    28.10.2022 r. uczniowie klasy 4a na lekcji języka polskiego pod opieką p. Agnieszki Szwedzik odwiedzili skwer u zbiegu ulic Kościuszki i Narutowicza i zapalili znicze pod pomnikiem patrona szkoły - Władysława St. Reymonta.

    W drodze powrotnej zatrzymali się przy pamiątkowym głazie na placu szkolnym, pod którym zakopana została w 2012 r. Kapsuła czasu w 90. rocznicę istnienia szkoły.

    W tym roku świętujemy 100-lecie Czwórki, która imię wielkiego pisarza, laureata Nagrody Nobla nosi od początku istnienia.


    Dzień Dyni dla zdrowia


    Z okazji Dnia Dyni w naszej szkole Samorząd Uczniowski przygotował również gazetkę prezentującą zalety smakowe i zdrowotne dyni. Zachęcał tym samy do zajadania się dynią i jej pestkami, zamiast chipsów czy słodyczy.

    Dlaczego warto jeść to warzywo?
    Dla zdrowia i urody!

    Dynia jest warzywem, na które sezon przychodzi jesienią. Powinno królować na polskich stołach w tym okresie, ponieważ stanowi bogactwo cennych składników odżywczych. Ma także szerokie zastosowanie, które nie ogranicza się wyłącznie do tworzenia halloweenowych ozdób.

    Dynia dostarcza wiele ważnych witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

    Z uwagi na zawartość witaminy E, witaminy C czy witaminy A, dynia wpływa korzystnie na kondycję skóry. Spożywanie jej w dużych ilościach może pomóc w walce z łojotokiem oraz opóźnić procesy starzenia.


    Konkurs SU na jesienny bukiet rozstrzygnięty


    Samorząd Uczniowski zorganizował w październiku szkolny konkurs na jesienny bukiet.

    Wzięły w nim udział wszystkie klasy 4-8.
    Piękne jesienne bukiety zdobiły sale lekcyjne. Dzisiaj, 28.10.2022 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

    Oto wyniki.
    I miejsce - kl. 6a
    II miejsce - kl. 5b
    III miejsce - kl. 8b


    Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach oraz zabawach organizowanych przez samorząd.


    Dzień dyni w 2a


    2a obchodziła dziś Międzynarodowy Dzień Dyni.

    W klasie zagościły ogromne dynie, a na tablicy wylądowały informacje na temat: festiwalu dyni, dobroczynnych właściwości, które posiada dynia, a także potraw, jakie można z niej przyrządzić.
    Zrobiło się pomarańczowo!


    Dzień Dyni w naszej szkole


    Dzisiaj obchodziliśmy w szkole Dzień Dyni.

    To święto zaproponowane przez nowo wybrane członkinie samorządu.
    Jak zwykle nasi uczniowie nie zawiedli i chętnie wzięli udział w akcji. W ich strojach dominowały kolory obecnej pory roku, a na szkolnych korytarzach można było spotkać Panią Jesień.
    Było wesoło i kolorowo.

    Dynia jest warzywem, na które sezon przychodzi jesienią. Powinno królować na polskich stołach w tym okresie, ponieważ stanowi bogactwo cennych składników odżywczych. Ma także szerokie zastosowanie, które nie ogranicza się wyłącznie do tworzenia halloweenowych ozdób.
    Dynia dostarcza wiele ważnych witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

    Z uwagi na zawartość witaminy E, witaminy C czy witaminy A, dynia wpływa korzystnie na kondycję skóry. Spożywanie jej w dużych ilościach może pomóc w walce z łojotokiem oraz opóźnić procesy starzenia.


    Drugoklasiści poznają Polskę


    26.10.2022 r. uczniowie z klas 2a i 2b podczas jedniodniowej wycieczki zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Zamek Królewski na Wawelu.

    Spacerowaliśmy najbardziej znanym i popularnym szlakiem w kopalni, prowadzącym przez najcenniejsze rejony - chodniki, komory i jeziorka solankowe.
    Po dwudaniowym obiedzie, posileni, udaliśmy się do Krakowa, aby zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu - pomnik historyczny najwyższej rangi, zachowujący tradycje kulturowe i religijne narodu polskiego wraz z elementami dziedzictwa światowego. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej "Życie codzienne na zamku". Zwiedzając kolejne zamkowe sale, poznawaliśmy kulturę i ceremoniał dworu królewskiego, podziwialiśmy wyposażenie ekspozycji.

    Zdążyliśmy odwiedzić jeszcze Smoka Wawelskiego.

    Wycieczkę zorganizowała p. Danuta Proszowska w ramach programu "Poznaj Polskę", a razem z nią dziećmi opiekowała się p. Katarzyna Jagusiak i s. Maria Paszko.


    Projekt "Mała książka - wielki człowiek"


    W październiku w bibliotece szkolnej z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbywają się zajęcia czytelnicze dla młodszych uczniów.

    Dzieci uczą się, w jaki sposób korzystać ze słowników, jak zbudowana jest książka, o czym można przeczytać w czasopismach.
    Oczywiście bardzo ważnym wydarzeniem dla pierwszaków była ich pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej i pierwsza wypożyczona książka.
    Ponadto pierwszaki w ramach projektu "Mała książka - wielki człowiek" otrzymały nieodpłatnie Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka "Pierwsze abecadło", broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem" oraz kreatywny alfabet.

    Mamy nadzieję, że przy takim starcie pierwszaki będą aktywnymi czytelnikami.
    Nauczyciele bibliotekarze - p. Anna Śliwakowska i p. Lilla Rutkowska.



    Warsztaty profilaktyczne


    25.10.2022 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów kl. 1, 4 i 7.

    Tematem spotkań była promocja zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie stosowaniu środków psychoaktywnych.
    Celem spotkania było zwiększenie wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień.


    Pływamy i wygrywamy!


    25.10.2022 r. w Radomsku na basenie odbyły się szkolne drużynowe zawody w pływaniu.

    Miło nam poinformować, iż nasi uczniowie sięgnęli po medale:
    • dziewczęta zajęły II. miejsce w mieście i II. miejsce w powiecie;
    • chłopcy również zdobyli II. miejsce w mieście, ale w powiecie byli na IV. miejscu.
    Opiekunami naszych pływaków byli: p. Joanna Jagielska i p. Radosław Bajon.

    Gratulujemy!


    Pacynkowo w 2b


    Dzieci w klasie 2b wykonywały pacynki ze skarpetek według własnego pomysłu, a następnie odgrywały przygotowane scenki.

    Inspiracją do wykonania pacynek były fascynujące historie zaginionych skarpetek z książki Justyny Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek".


    Wyniki wyborów do SU



    W dn. 12.10.2022 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego poprzedzone tygodniowa kampanią wyborczą.

    Uczniowie wybierali SU w głosowaniu tajnym, oddając głos na na 1 z siedmiu kandydatów. W tym roku były to same dziewczęta.
    W skład komisji wyborczej weszły: p. Joanna Marczak-Burzyńska i p. Anita Pałecz-Skórka, opiekunki SU oraz diwe uczennice: Maja Jaros z kl. 8c i Julia Banasiewicz z kl. 8c.

    Oddano 230 głosów ważnych i 13 nieważnych.

    Wyniki wyborów:
    • Joanna Kowalczyk kl. 8a - 49 głosów
    • Magdalena Tkacz kl. 5b - 44 głosy
    • Julia Habel kl. 8a - 34 głosy
    • Marta Szymczykiewicz kl. 8a - 32 głosy

    • Wiktoria Burzyńska kl. 8b - 31 głosów
    • Maria Mielczarek kl. 5b - 16 głosów
    • Faustyna Miśkiewicz kl. 5b - 14 głosów
    • Natalia Jasnos kl. 5b - 10 głosów.
    Nowy Samorząd Uczniowski:

    przewodnicząca - Joanna Kowalczyk
    wiceprzewodnicząca - Magdalena Tkacz
    sekretarz - Julia Habel
    skarbnik - Marta Szymczykiewicz


    Pozostałe kandydatki weszły w skład sekcji porządkowo - dekoracyjnej działającej przy Samorządzie.

    Gratulujemy i życzymy owocnej współpracy ze społecznością szkolną.


    Wyprawa do Osikowej Doliny


    19 października nasze pierwszaki gościły w Osikowej Dolinie - wyjątkowym miejscu na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej.

    Dzieci uczestniczyły w warsztatach tworzenia ozdób z płaszczyzn drewna osikowego. Poznały tajniki heblowania drewna i składania kwiatów. Wszyscy uczestnicy wrócili z głowami pełnymi pomysłów na piękne dekoracje w duchu polskich tradycji ludowych. Nie obyło się bez zakupowego szaleństwa, kusiły cudowne osikowe ozdoby.

    Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Agnieszka Kostrzewa, Wioletta Kuliś, Anetta Łacisz i Beata Miarka.


    Koncert z okazji Dnia Nauczyciela


    Edukacja - ważna sprawa!
    To nie jest dla nas nieistotna zabawa.
    A naszym nauczycielom należą się gromkie brawa,
    Za cierpliwość i za pomoc,
    Oby dla nich dobra era pełna sukcesów nastała!
    Wszystkiego najlepszego!


    14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej.

    Z tej okazji podczas akademii wysłuchaliśmy niezwykłego koncertu w wykonaniu uczniów naszej szkoły - z klasy 5b, a także solistów:
    - Szymon Świerczyński z kl. 4b na skrzypcach,
    - Kacper Nowicki z kl. 4a na trąbce,
    - Magdalena Tkacz z kl. 5b na skrzypcach,
    - Marta Drygas z kl. 6a na keyboardzie,
    - Patrycja Makowska z kl. 5b na flecie poprzecznym.

    W dniu dzisiejszym nie zabrakło kwiatów dla nauczycieli oraz słodkości od Samorządu Uczniowskiego.



    Ślubowanie klas 1 - cz.2.


    Nieodłączną częścią Ślubowania jest uczniów PASOWANIE na CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.

    W tej części uroczystości głos zabierają nauczyciele bibliotekarze - p. Anna Śliwakowska i p. Lilla Rutkowska - które odczytały tekst przyrzeczenia, zaś pani dyrektor Izabela Iwanowicz dokonała pasowania "Piórem Bibliofila".
    Wszyscy uczniowie otrzymali też pamiątkowe zakładki do książek wykonane przez starszych uczniów na lekcji techniki z p. A. Łacisz.
    Moment pasowania uświetnili swoim występem uczniowie z klasy 5b, symbolizujący książki, które proszą uczniów o specjalne traktowanie.


    Ślubowanie uczniów klas 1 - cz.1.


    "Z grzeczniutkim ukłonem, z uśmiechem radości
    witamy dziś wszystkich zebranych tu gości."


    Tradycyjnie już, co roku 14 października w naszej szkole odbywa się ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW.

    Tak też było i w tym roku - o godz.10.00 rozpoczęła się uroczystość, otwarta przez p. dyrektor Izabelę Iwanowicz, która złożyła uczniom serdeczne życzenia i oficjalnie przywitała ich w murach naszej Czwórki.
    Akademię poprowadzili chłopcy: Hubert i Franek, a uroczystość uświetnił swoją obecnością poczet szkolny. Pierwszoklasiści składali bowiem przyrzeczenie na sztandar szkoły.

    Po przyrzeczeniu pani dyrektor każdego pierwszoklasistę pasowała "Magiczną kredką" na ucznia PSP nr 4 w Radomsku.

    Imprezę przygotowali wychowawcy klas 1: p. Wioletta Kuliś i p. Beata Miarka, oprawę muzyczną - p. Marzenna Musiał, scenografię - p. Anetta Łacisz, nagłośnienie - p. Błażej Badowski.
    Dziękujemy wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości!



    Z wizytą w 3a


    Grupa dzieci z klasy 3a wybrała zajęcia rozwijające z języka polskiego. Niby taka zwykła lekcja, a jednak inna.

    W formie zabaw, prezentacji, ćwiczeń graficznych, uczniowie utrwalają i poszerzają swoje umiejętności.
    Na ostatnich zajęciach tematem przewodnim były "części mowy na wesoło". Indywidualnie dzieci poszukiwały rzeczowników w rodzaju męskim, żeńskim i nijakim i wkładały je jako jabłka do odpowiednich koszyków.
    Potem w małych grupach układały pajacyka z części mowy, według instrukcji.
    Poradziły sobie pięknie. I prezentacja prac też wyszła super.


    El dia del Maestro


    Z okazji nadchodzącego Dnia Edukacji Narodowej grupa uczniów z klas 3a, 4a i 4b na ostatnich zajęciach z języka hiszpańskiego wykonywała kartki z życzeniami dla swoich pedagogów. Oczywiście w języku hiszpańskim!!!

    W Polsce tak zwany Dzień Nauczyciela obchodzony jest 14 października, a w Hiszpanii 27 listopada, ale świętuje się go także podczas międzynarodowych obchodów Światowego Dnia Nauczyciela - 5 października. W tym dniu organizowane są tam apele, nie brakuje kartek z życzeniami dla pedagogów i pracowników szkół wyższych.

    Nasi uczniowie już dziś życzą więc swoim wychowawcą wszystkiego dobrego i dziękują za ich pracę - ¡Feliz dia del Maestro y muchas gracias por todo!


    Warsztaty w teatrze


    Klasa 3a i wyjazd do teatru.

    4 października klasa 3a miała zaplanowany wyjazd do teatru "Pinokio" w Łodzi. Spektakl teatralny związany był z lekturą - "Dzieci z Bullerbyn".

    Pojechaliśmy, ale główna aktorka rozchorowała się i zamiast przedstawienia były warsztaty w robieniu masek teatralnych. To też było super. I emocji wiele. Niektóre maski rozweselały, ale niektóre nawet straszyły.
    Potem zwiedzaliśmy teatr od kulis i nawet widzieliśmy fragment próby z kabiny reżysera.

    Wycieczka była bardzo udana, humory dopisywały. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczymy "Dzieci z Bullerbyn" na scenie.


    Akcja "Kredkobranie" zakończona!!!


    Szkolne Koło PCK pragnie podziękować wszystkim uczniom, którzy włączyli się w charytatywną akcję zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci i młodzieży mieszkającej na Kresach.

    Szczególne podziękowania dla klasy 3a i wych. p. Joanny Gąćkowskiej, która zebrała najwięcej przyborów szkolnych.
    Serdecznie dziękujemy!!!

    Opiekun Szkolnego Koła PCK: p. Katarzyna Zielińska


    Żywa lekcja przyrody


    W środę, 5 października klasy 4a i 4b wraz ze swoimi wychowawczyniami wyruszyły na pieszą wycieczkę do MiniZOO w naszym rodzimym mieście.
    MiniZOO to kontaktowe egzotarium z
    wyjątkowymi atrakcjami. Czwartaki poznały egzotyczne zwierzęta, świat papug i małp, małą jaskinię z gadami i płazami oraz dżunglę z lemurami.

    Tuż po wejściu na teren obiektu powitały nas będące na wolnym wybiegu alpaki i kozy, które podchodziły do dzieci i zachęcały do głaskania ich milutkiej sierści. Alpaki to jedne z najbardziej słodkich i uroczych zwierząt - nic dziwnego, że cieszyły się dużym zainteresowaniem. (Warto wiedzieć, że te stworzenia, co niespotykane jest w królestwie zwierząt, potrafią wyrażać emocje).
    Największą atrakcją było jednak karmienie miniaturowych małpek, papug i lemurów, które biegały nieustannie po naszych ramionach, rękach i głowach. Dzieci podawały im kawałki bananów, ogórków, winogron i marchewki.
    Były też karakany, surykatki, jeżozwierze, króliczki, jeże, 30-letni żółw i śmieszny pancernik, kózki miniaturowe, kozy anglonubijskie, owce walliserskie, mary patagońskie oraz wiele innych egzotycznych gatunków zwierząt.
    Odpoczywając na świeżym powietrzu w „Strefie Plaża” czekaliśmy na humorzaste kangury. Niestety nie udało się namówić ich do wyjścia ze swojego baraku.

    W drodze powrotnej do szkoły wstąpiliśmy też do Parku Świętojańskiego. Ponieważ była słoneczna pogoda udało się zażyć trochę ruchu i gimnastyki na placu zabaw.
    Wycieczkę można zaliczyć do udanych!
    Dziękujemy za pomoc i opiekę nad uczniami pani Agnieszce Głogosz.


    Kandydaci do SU - cd


    Dzisiaj kandydatki z klasy 8:
    Joasia Kowalczyk, Julia Habel i Marta Szymczykiewicz oraz Wiktoria Burzyńska.
    Z kl. 5b jest Faustyna Miśiewicz



    Akcja wyborcza SU


    Rozpoczynamy prezentację kandydatów do Samorządu Uczniowskiego.

    Dzisiaj uczennice z klasy 5b: Natalia Jasnos, Magdalena Tkacz i Maria Mielczarek.



    4a świętuje Dzień Chłopaka


    W piątek na godzinie wychowawczej dziewczynki z 4a złożyły życzenia swoim kolegom z klasy i wręczyły im "krawaty z wąsem".

    Chłopcy poznali historię swojego święta, dowiedzieli się, jak się obchodzi ten dzień w innych krajach. Był też konkurs wiedzy o kobiecych i "dziewczyńskich" sprawach. Mali panowie zgadywali, co to jest maskara, tipsy, zalotka, tanoreksja, woda toaletowa czy fluid. Wyniki quizu były zaskakująco wysokie.


    Promujemy zdrowie


    W ramach programu "Szkoła Promująca Zdrowie" klasa 2b wykonywała prace z warzyw.

    Wśród nich były m.in.: zwierzątka, ludziki i różne pojazdy.
    Mówiliśmy również o wartościach odżywczych tych darów jesieni.


    Dzień Chłopaka w 3a


    Jak co roku - było super.
    Eleganccy chłopcy wykazywali się sprawnością, szybkością i zręcznością.
    Dostali certyfikaty dla SUPER CHŁOPAKA.
    Były też działania artystyczne (efekty na zdjęciach:)), upominki dla naszych bohaterów i słodkości dla wszystkich.

    Dziękujemy Rodzicom za pomoc.



    Dzień Chłopaka na sportowo w 2a


    Dzisiaj, 30.09.2022 r. gościliśmy p. Sebastiana Nowaka-trenera personalnego, który przeprowadził z drugoklasistami zajęcia sportowe.

    Najpierw była rozgrzewka, później mini zawody.
    Po wysiłku fizycznym wróciliśmy do klasy na poczęstunek.

    Pamiętaliśmy także o Dniu Krawata w szkole.



    Klasa 1a i Dzień Chłopaka


    Klasa I a również obchodziła Dzień Chłopaka.
    Rodzice zorganizowali dla nich drobne upominki, które także otrzymały dziewczynki.




    Dzień Krawata w naszej szkole


    30 września to Dzień Chłopaka. W naszej szkole Samorząd Uczniowski z tej okazji organizuje Dzień Krawata lub Muszki. Klasa, która przyłącza się do zabawy, wywiesza na drzwiach... krawat lub muszkę, a nauczyciele tego dnia nie pytają osób w krawatach czy muszkach.

    Jak widać do zabawy przyłączyli się i najmłodsi, i najstarsi, a niektóre pomysły na ozdobienie krawata były niesamowite, np. krawat w pomponiki albo w bomby czy piegi. Na zdj. kl. 1b, 4a, 4b, 5a.



    Dzień Chłopaka w 5a


    W tym tygodniu Dzień Chłopaka.
    W kl.5a już dzisiaj na godzinie wychowawczej obchodzono to święto.


    Dziewczęta przygotowały dla chłopców różne konkurencje. Najtrudniejsze okazało się wyłowienie jabłka z wody bez użycia rąk.
    Najlepszy okazał się Bartek Muszyński, a tuż za nim był Antek Jędrzejczyk i Hubert Przerada.
    Były medale, korona dla zwycięzcy i słodkości dla wszystkich.
    Brawo dla SU kl.5a!!!



    Wizyta w naszej bibliotece


    W piątek, 23 września 2022 klasa 4a wraz z wychowawcą p. Marzenną Musiał udała się z wizytą do naszej szkolnej biblioteki.

    Uczniowie zapoznali się bliżej z pracą nauczycieli bibliotekarzy. Pani Lilla Rutkowska opowiedziała dzieciom o zawodzie i o swoich czytelniczych pasjach. Wszyscy słuchali z wielkim zaciekawieniem. W czasie spotkania padło wiele interesujących i dojrzałych pytań do pani bibliotekarki, która na koniec zachęciła wszystkich do częstych odwiedzin biblioteki oraz do wypożyczania książek do czytania.

    Padła też deklaracja ze strony uczniów:
    "Będziemy tu częstymi gośćmi"




    Pierwszy dzień jesieni


    W 2022 r. jesień zaczęła się oficjalnie w piątek 23 września. Ten dzień wyznacza zarówno początek kalendarzowej, jak i astronomicznej jesieni. Czym różnią się od siebie te pojęcia?

    Jesień kalendarzowa zaczyna się zawsze 23 września. Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej to data umowna, która z reguły, choć nie zawsze pokrywa się z początkiem jesieni astronomicznej.

    Jesień astronomiczna jest związana z wędrówką Ziemi wokół słońca. W okolicach 22 lub 23 września Ziemia przechodzi przez punkt Wagi i od tego momentu przez kolejne sześć miesięcy półkula południowa będzie dostawała więcej promieni słonecznych od północnej. Wtedy na lądach półkuli północnej, w tym w Europie, panuje jesień, a po niej zima.

    W tym roku pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej to ta sama data. Jesień astronomiczna 2022 zaczęła się dokładnie w piątek 23 września o godzinie 3:03 nad ranem.

    Nasze świetliczaki dzisiaj w szkolnej świetlicy z p. Anettą Łacisz również przywitały jesień - zajęciami technicznymi z wykorzystaniem jesiennych owoców i innych materiałów.
    Była bardzo dobra zabawa!




    Bezpieczeństwo w szkole i w domu


    Pod tym hasłem obyły się w poniedziałek, 19.09.22 r. warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas 5.
    Zajęcia zorganizowała p. Anetta Łacisz, nauczyciel techniki i wf-u, a poprowadzili je strażacy.


    Przypomniano najważniejsze zasady zachowania się w różnych niebezpiecznych sytuacjach, np. gdy wybuchnie pożar. Następnie wszyscy uczniowie ćwiczyli układanie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji oraz przeprowadzali resuscytację na fantomach.

    Wielkie brawa i podziękowania dla strażaków za sprawnie przeprowadzoną akcję z piątoklasistami!



    Powitanie


    Uczniowie klasy III a, uczęszczający na zajęcia rozwijające z języka polskiego, powitali klasy pierwsze w szkole.

    Były wierszyki, zagadki dla pierwszaków i drobne upominki.
    Jeszcze czekamy na ślubowanie klas pierwszych i nasza młodsza brać uczniowska będzie gotowa do wyzwań szkolnych, tak na 100%.



    Zapachniało lasem w kl. 1-3


    Klasy I-III obchodziły Dzień Lasu.

    Przypomniały sobie zasady zachowania się w lesie, a pierwszaki uczyły się nawet rozpoznawać grzyby jadalne i trujące.

    W kl. 1b omawiano zasady bezpieczeństwa w lesie. Dzieci poznawały grzyby jadalne i trujące.
    W kl. w 2 b dzieci zastanawiały się, czy las jest ważny i dlaczego. Pracowały w grupach, poznając warstwy lasu oraz zwierzęta mieszkające w lesie.

    Wszystkie klasy przedstawiły plastycznie, jaki las jest piękny. Szczególnie jesienią.



    Jesień w klasie 2a


    W piątek, 16.09.2022 r. w klasie 2a zagościł leśny klimat, jak widać bardzo jesienny.

    Uczniowie chętnie przygotowywali prace plastyczne, które będą dekorować salę i umilać czas spędzany w klasie.
    A przy okazji była okazja do zabawy i nauki.



    Dziś zajrzeliśmy do uczniów klasy 1a.


    Nasze pierwszaki.

    Było już zwiedzanie szkoły, zabawy integrujące grupę, wzajemne poznawanie się, dowiadywanie ciekawych rzeczy o nowych kolegach i koleżankach, więc przyszedł czas na naukę.

    Pierwszaki ochoczo uczestniczą we wszystkich zajęciach prowadzonych przez wychowawcę p. Wiolettę Kuliś i radośnie spędzają czas podczas przerw. Dziś wykonały bardzo ciekawe prace z jesiennych liści. Nie brakowało pomysłów!!

    Życzymy wszystkim pierwszakom samych sukcesów w szkole!!!















    Posprzątaliśmy świat wokół nas


    16.09.2022 r. uczniowie klas 4, 5 i 6 pod opieką p. Karoliny Terlickiej, Agnieszki Szwedzik i Agnieszki Głogosz uczestniczyli w akcji "Sprzątanie świata - Polska 2022".

    Wokół szkoły nie było zbyt wiele śmieci, ale dalej...na trawniku/skwerze i chodnikach przy ul. Narutowicza uzbierało się kilkanaście worków.



    Międzynarodowy Dzień Kropki


    Międzynarodowy Dzień Kropki to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września.
    Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

    W naszej szkole do zabawy i obchodów tego święta przyłączyli się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Na lekcjach widać było kropki na twarzach - naklejone i narysowane piegi, na ubraniach, a także w twórczości na języku polskim, angielskim czy matematyce. Także w młodszych klasach. Oglądaliśmy filmiki, rysowaliśmy, tworzyliśmy, liczyliśmy - oj, działo się, działo.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji!




    Zabawy naszych świetliczaków


    W szkolnej świetlicy (a nie na świetlicy !!!) nigdy nie jest nudno.

    Ostatnio maluchy z p. Anettą Łacisz tworzyły tzw. gniotki, wykorzystując mąkę ziemniaczaną, balony i wełnę.
    Było bardzo wesoło!




    Apel o bezpieczeństwie dla najmłodszych


    Apel wychowawczy u najmłodszych

    W czwartek, 08.09.2022 r. wychowawcy klas 1-3 zorganizowali dla swoich uczniów apel profilaktyczny na temat bezpieczeństwa.

    Pierwszoklasiści zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego poruszania się na korytarzach szkolnych, właściwego korzystania z toalet szkolnych i stołówki. Dla pozostałych uczniów było to przypomnienie dobrze znanych im zasad, o których nie zawsze pamiętają.

    Rok szkolny 2022/2023



    Lata 2016-2018 Rok szkolny 2021/2022 Rok szkolny 2023/2024 Powrót na początek


    Rok szkolny 2021/2022






    Zasady bezpiecznych wakacji


    Dzień przed zakończeniem roku szkolnego tj. 23.06.2022 r. wychowawcy klas I-III przygotowali dla najmłodszych uczniów apel profilaktyczny dotyczący zasad bezpiecznego spędzania wakacji.

    Wakacje to nie tylko okres wypoczynku, relaksu i zabawy, ale też czas, w którym dzieci i młodzież są bardziej narażone na rozmaite niebezpieczeństwa. Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci to podstawowe zadania, które nasza szkoła realizuje przez cały rok. Nie można o nich zapominać również podczas letniego wypoczynku.
    Trzecioklasiści przekazali swoim kolegom rady i wskazówki do bezpiecznego spędzania wakacji. Podkreślili, że należy wystrzegać się sytuacji zagrażających bezpieczeństwu własnemu i innych osób. Zwrócili uwagę na konieczność przestrzegania przepisów ruchu drogowego i znajomości numerów alarmowych.

    Na drugim piętrze znajduje się gazetka okolicznościowa przygotowana przez uczniów klasy 3a.

    Wszystkim dzieciom życzymy pełnych uśmiechu bezpiecznych wakacji.
    Bawcie się dobrze!





























    Nagrody we współzawodnictwie sportowym


    W środę, 22 czerwca w Urzędzie Miasta w Radomsku podsumowano rywalizację sportową szkół w Radomsku.
    Prezydent Radomska Jarosław Ferenc nagrodził najlepsze placówki, uczniów oraz nauczycieli wychowania fizycznego.


    Miło nam poinformować, iż nasza szkoła otrzymała nagrodę finansową na zakup sprzętu sportowego za zajęcie:
    • II.m. w Igrzyskach Dzieci z kl. 1-6 oraz III.m. w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej - w kategorii dziewcząt;
    • II.m. w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej oraz III.m. w Igrzyskach Dzieci - w kategorii chłopców.
    Wielkie brawa dla naszych uczniów oraz nauczycieli wychowania fizycznego: p. Agnieszki Bajon, p. Joanny Jagielskiej, p. Anetty Łacisz, p. Radosława Bajona, p. Bartłomieja Wąska.

    Nagrodę z rąk Prezydenta Miasta odebrała p. dyrektor Izabela Iwanowicz.



    Spacer po Radomsku


    Zakończenie roku szkolnego tuż, tuż...

    ...a więc klasa 4a korzysta z luźniejszych lekcji i wraz z wychowawczynią p. Agnieszka Szwedzik i psycholog szkolną p. Olgą Olczyk wybrała się dzisiaj na spacer po Radomsku.


    W wędrówce zatrzymywaliśmy się przy ważnych dla każdego radomszczanina pomnikach i miejscach pamięci, m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza na ul. Narutowicza, pomniku patronki miasta (króla, a nie królowej!) Jadwigi w parku czy pomniku patrona szkoły - Władysława Reymonta.

    Na zakończenie spaceru odpoczywaliśmy w Castelli na lodach.
    A na godzinie wychowawczej można było poszaleć na placu zabaw!




    Otrzymaliśmy certyfikat


    Możemy pochwalić się uzyskaniem certyfikatu za udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym pn. „Emocja”.

    W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła brała udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Emocja”.

    Główne cele:
    • kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym;
    • rozbudzanie w dzieciach wiary w siebie oraz własne możliwości;
    • aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie emocji innych osób;
    • integracja zespołu klasowego;
    • wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość;
    • tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych, kreowanie wartości i norm społecznych poprzez współdziałanie z instytucjami i organizacjami będącymi źródłem istotnych wartości.
    W naszej szkole w projekcie uczestniczyli uczniowie kl. 5b, pracując w 4 modułach: Kraina Kreatywności, Wyobraźni, Mocy Słów i Empatii.
    Każdy z modułów rozwijał inne umiejętności i stawiał inne wyzwania oraz cele przed uczniami. Należały do nich m.in.: rozbudzanie wyobraźni twórczej, fantazji i kreatywności; rozwijanie umiejętności funkcjonowania społecznego poprzez rozwój kompetencji komunikacyjnych, życzliwość i wrażliwość na potrzeby innych, a także poszanowanie dla odmienności.

    Zajęcia prowadziła pedagog szkolna p. Iwona Jaros.



    Klasowy wyjazd na Folwarki


    22.06.2022 r.
    Dzisiejszy dzień upłynął uczniom z 3b pełen radości i zabawy.

    Pogoda dopisała, dlatego nie brakowało zabaw na świeżym powietrzu. Piłka nożna, badminton, gra w gumę, przeciąganie liny bardzo się podobały. Chłopcy rywalizowali z dziewczynkami, co wywołało wiele emocji.

    Po takim treningu na dzieci czekał pyszny poczęstunek. Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, trochę brudni, ale pełni wrażeń.

    Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Agnieszka Kostrzewa i Beata Miarka.

    Serdeczne podziękowania dla rodziców za zorganizowanie wyjazdy, a w szczególności dla Pani Pauliny Przepióry za zapewnienie cudownych atrakcji.




    Apel u najmłodszych


    13.06.2022 r. wychowawcy klas I-III przeprowadzili apel profilaktyczny na temat bezpieczeństwa.

    Przypomniano uczniom zasady bezpiecznego poruszania się na korytarzach szkolnych, odpowiedniego korzystania z szatni, stołówki i toalet szkolnych.
    Nauczyciele zwrócili uwagę na potrzebę empatii i pomocy rówieśniczej.



    Sportowa wiosna w PSP 4


    Nie brakuje wiosennych imprez sportowych dla uczniów szkół podstawowych. W maju i czerwcu odbyły się zawody międzyszkolne, w których nasi podopieczni odnieśli sukcesy. A były to:

    Mistrzostwa Radomska i Powiatu Radomszczańskiego w koszykówce 3x3.

    Tutaj naszą szkołę reprezentowały drużyny męskie. W ramach Igrzysk Dzieci drużyna w składzie Andriej Furnyk, Piotr Pierzak, Adam Matysiak i Milan Nagaduś zajęła II miejsce zarówno w mieście jak i powiecie.
    Starsi chłopcy w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej zajęli III miejsce w Mistrzostwach Radomska. Mistrzostwa Powiatu jeszcze przed nami. Skład drużyny: Krzysztof Szulc, Bartosz Kosiński, Mikołaj Fronczyk i Borys Kozłowski.

    Indywidualne biegi przełajowe.

    7 czerwca sypnął najhojniej medalami. W indywidualnych mistrzostwach Radomska uczniowie Reymontówki osiągnęli następujące sukcesy:

    Rocznik 2012
    - dziewczęta:
    I m. Oliwia Przepióra
    III m. Nikola Gładka

    - chłopcy:
    II m. Oskar Marczak
    III m. Aleksander Wiśniewski


    Rocznik 2011
    III m. Błażej Drozdek

    Rocznik 2010
    III m. Antoni Koćwin

    Rocznik 2009
    - dziewczęta:
    III m. Wiktoria Gal
    - chłopcy:
    III m. Piotr Pierzak

    Trójbój lekkoatletyczny

    8 czerwca to dzień zawodów w trójboju lekkoatletycznym w ramach Igrzysk Dzieci. Naszą szkołę reprezentowały drużyny dziewcząt - Blanka Goździkowska, Natasza Górska, Gabriela Kopiec, Anna Lemańska, Faustyna Miśkiewicz, Oliwia Przepióra, Laura Roszkowska i chłopców - Przemysław Barański, Błażej Drozdek, Marcin Kowalik, Oskar Marczak, Miłosz Prudło, Aleksander Wiśniewski i Dominik Wiśniewski. Rywalizowano w trzech dyscyplinach - biegu na 60 m, skoku w dal i rzucie piłeczką palantową. Dziewczęta zajęły II miejsce w mieście i powiecie, co dało im awans na poniedziałkowe zawody rejonowe, chłopcy byli na II miejscu w mieście i III miejscu w powiecie.

    Opiekunami zespołów byli Joanna Jagielska, Radosław Bajon i Bartłomiej Wąsek.
    Gratulujemy sukcesów!



    Dzień Dziecka w 3a



    W poniedziałek, 06.06.2022 r. trzecioklasiści pod opieką wychowawcy p. Wioletty Kuliś i p. Agnieszki Kostrzewy wybrali się do kompleksu sportowego "Malutkie Resort", aby wspólnie świętować Dzień Dziecka.

    Po powitaniu w altanie grillowej przewodnik zabrał całą grupę na ponad godzinny spacer po obiekcie. Przedstawił krótki zarys funkcjonowania stadniny i ciekawostki z zakresu hodowli koni i jeździectwa.

    Uczniowie udali się również na pastwisko, gdzie przewodnik opowiedział o koniach z bogatymi rodowodami oraz tych z przeszłością filmową.
    W trakcie spaceru dzieci odwiedziły również: stadninę, siodlarni i kilka innych miejsc.

    Podczas wizyty w mini zoo każdy poza możliwością pogłaskania zwierzaka (poza dzikami) mógł dowiedzieć się najważniejszych informacji o każdym z nich.
    Trzecioklasiści "zapoznali się" z: kucykami, osiołkami, owcami kameruńskimi, danielami, kozami.

    Na zakończenie odbyło się tradycyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek i gorącą herbatą, a także gry i zabawy na świeżym powietrzu.




    Egzamin praktyczny na kartę rowerową za nami!


    7.06.2022 r. od samego rana czwartoklasiści urzędowali w Miasteczku Ruchu Drogowego - zdawali dzisiaj egzamin na kartę rowerową przed funkcjonariuszem policji z Radomska.
    Najpierw wszyscy przeszli się po miasteczku, zapoznając się ze znakami pionowymi i poziomymi, następnie przejechali się, by sprawdzić, jak się jeździ, a potem jeszcze raz p. Anetta Łacisz tłumaczyła, na co zwrócić uwagę, zbliżając się do skrzyżowania, zakrętu czy zmieniając pas ruchu.

    Na szczęście wszyscy uczniowie zdali egzamin i w radosnych humorach wrócili do szkoły.



    Na spotkaniu z raperem


    Rapedagogia - co to takiego?

    7.06.2022 roku uczniowie klas ósmych wzięli udział w spotkaniu autorskim w MBP w Radomsku z Dobromirem "Makiem" Makowskim - nauczycielem, raperem, terapeutą, pomysłodawcą projektu "Rapedagogia" i założycielem fundacji "Rampa".

    Spotkanie odbyło się w ramach XXI Radomszczańskich Dni Rodziny. Ósmoklasiści mieli okazję poznać człowieka, który przeszedł trudną drogę od narkomana do terapeuty. Dziś jeździ po całej Polsce, odwiedza szkoły, domy dziecka, domy poprawcze, zakłady karne, pracuje z trudną młodzieżą, prowadzi działania profilaktyczne i tłumaczy, że można żyć inaczej.
    "Mak" z pewnością swoim przekazem dotarł do młodzieży, bo utożsamiał się z nią poprzez język, muzykę, spontaniczne rapowanie i ekspresję słowa. Uczniowie byli zadowoleni ze spotkania, bo z pewnością nie nudzili się.

    zdj. z www.mbp-radomsko.pl



    2a - tak świętowaliśmy Dzień Dziecka


    Dzień 1 - wykonaliśmy dekorację na korytarz, aby weselej nam się świętowało!

    Dzień 2 - byliśmy w Muzeum Regionalnym na prezentacji mobilnej wystawy Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, potem spacerowaliśmy przez nasze piękne miasto. Odwiedziliśmy patrona naszej szkoły - pana Reymonta, oczywiście usiedliśmy obok niego na ławeczce. Następnie były pyszne lody w kawiarni, na koniec wyprawy chłodziliśmy ręce w parkowej fontannie.

    Dzień 3 - to oczywiście wesołe zabawy na szkolnym placu zabaw.



    Na pikniku integracyjnym


    6.06.2022 r. w PSP nr 1 w Radomsku odbył się integracyjny piknik polsko - ukraiński, w którym wzięli udział uczniowie klas 1-4 zarówno ukraińscy, jak i polscy.

    Zabawa była doskonała - od gier i zabaw sportowych począwszy, a na pysznościach skończywszy.
    Część sportową przygotowali i poprowadzili nasi nauczyciele wf - p. Joanna Jagielska i p. Radosław Bajon.
    Nasze dzieciaki mogły również poskakać na dmuchańcach, zjeść pyszne lody, umalować twarz czy poszaleć na świeżym powietrzu.

    Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Joanna Marczak - Burzyńska i Joanna Gąćkowska, a pomagały im uczennice z klas 8: Amelia Drożdż, Natalia Karasek i Faustyna Barońska.




    /dwa ostatnie zdj. pożyczone z www.radomsko.naszemiasto.pl/


    Warszawa zdobyta!


    3.06.2022 r. - wycieczka klas 6-7 do Warszawy

    Zwiedzanie zaczęło się już w autokarze, bowiem pilot zajmująco opowiadał o zabytkach stolicy. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, potem Zamek Królewski, Stare Miasto i Pepsi Arenę - stadion Legii, który wzbudził emocje - w lożach vipów, szatni piłkarzy i na murawie - nie tylko u chłopców. Nie zabrakło lodów na ochłodę tego upalnego dnia.



    Miejskie obchody Dnia Dziecka


    1 czerwca, jak przystało na Dzień Dziecka, upłynął pełen radości i zabawy.

    Uczniowie z klasy III b wzięli udział w miejskich obchodach. W Parku Świętojańskim na dzieci czekały Bajkowe Zakątki. Największe zainteresowanie trzecioklasistów wzbudziły: Sportowa Arena i szczudlarze. Kino u Elfa na sali widowiskowej MDK było wytchnieniem od aktywności ruchowej. Nie obyło się bez przysmaków, popcorn i wata cukrowa, również cieszyły się powodzeniem dzieci.



    Dzień Gier Planszowych




    Z okazji Dnia Dziecka w większości klas nie było dzisiaj tradycyjnych lekcji, bowiem SU zorganizował Dzień Gier Planszowych.

    Gry planszowe są rozrywką starą jak świat. W dobie faraonów grały w nie ważne osobistości. Do jednej z najstarszych planszówek zalicza się Senet. Została uwieczniona w hieroglifach.

    Gry planszowe mają mnóstwo zalet, m.in.:
    - uczą ważnych umiejętności społecznych, takich jak komunikacja werbalna, dzielenie się, czerpanie przyjemności z interakcji z innymi,
    - uczą współzawodnictwa,
    - redukują stres,
    - są okazją do śmiechu,
    - uczą logicznego myślenia,
    - strategii i taktyki,
    - wspierają kreatywność,
    - pozwalają miło spędzić czas.








    Wycieczka do Sandomierza


    30.05.2022 r. w poniedziałek uczniowie starszych klas uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza.

    W programie wycieczki przewidziano zwiedzanie Zamku Królewskiego, Bazyliki Katedralnej, Bramy Opatowskiej oraz rynku Sandomierza. Ciekawostką było przejście przez Ucho Igielne zwane też Furtą Dominikańską, która jest ostatnią istniejącą furtą w murach obronnych Sandomierza.
    Sandomierz to królewskie miasto i …. kupieckie tajemnice... O tym, do czego służyły piwnice, komory i korytarze pod sandomierskim rynkiem dowiedzieliśmy się podczas spaceru Podziemną Trasą Turystyczną.

    Atrakcją dla wszystkich był również spacer dnem Wąwozu Królowej Jadwigi. Jar powstał na skutek wody, która spływała po lessowym zboczu od tysięcy lat. Wąwóz ma niecałe pół kilometra długości i ok. 10 m. wysokości. Można w nim podziwiać fantastyczne kształty korzeni rosnących w górze drzew. Ich korony tworzą zielony parasol nad wąwozem, przez który z trudem przebijają się promienie słońca. Wąwóz swoją nazwę zawdzięcza legendzie o królowej Jadwidze, która miała podczas spaceru zgubić tu pantofelek.

    Poznawanie Sandomierza zakończyło się wizytą u najpopularniejszego księdza w Polsce - Mateusza Żmigrodzkiego, bohatera słynnego serialu telewizyjnego, czyli zwiedzaniem wystawy "Świat Ojca Mateusza".
    Muzeum "Świat Ojca Mateusza" to pieczołowicie odtworzone wnętrza z planu filmowego serialu oraz figury woskowe głównych bohaterów: Ojca Mateusza, Inspektora Możejki, aspiranta Nocula, sierżanta Gibalskiego, gosposi Natalii i Pluskwy.

    W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas: 8a, 8b, 8c, 7b, 7c, 4a wraz z opiekunami p. Marzenną Musiał, p. Edytą Mossur i p. Joanną Mielczarek.




    Pierwszaki na wycieczce


    Dzisiaj, 31.05.2022 r. klasa 1b była na wycieczce w Osikowej Dolinie - miejscu, w którym spotkanie z tradycją zapewnia ciekawie spędzony czas.

    Dzieci najpierw obejrzały pokaz multimedialny, podczas którego dowiedziały się o właściwościach i pochodzeniu osikowych drzew. Ciekawostką dla uczniów było to, że wykorzystanie osikowego drewna w przyszłości związane jest z lotami na Marsa.
    Następnie dzieci brały udział w warsztatach rękodzieła, tworząc zwierzęta z osikowych wiórków. Poznały zasadę działania oraz poszczególne elementy tradycyjnego hebla. Na koniec wykonały proste kwiaty z kolorowych wiórków. Wróciły zadowolone i pełne wrażeń.



    SK PCK podsumowało konkursy


    W ostatnim tygodniu maja Szkolne Koło PCK podsumowało konkursy towarzyszące obchodom Światowego Dnia Zdrowia.

    - Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym "Witaminki dla rodzinki",
    - klasy IV-VI "Przepis na zdrowie",
    - VII-VIII w konkursie na rymowankę lub wiersz o zdrowiu.


    Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki.
    Organizatorami konkursów były: p. U. Pokora oraz p. K. Zielińska


    Idziemy do lekarza..


    Na wtorkowych i piątkowych zajęciach dodatkowych z nauki języka polskiego dla uczniów klas 1-3 z Ukrainy uczyliśmy się przez zabawę.
    Różnorodna tematyka oraz forma zajęć ułatwia pracę i wzbudza zainteresowanie uczniów.



    Odwiedziny u Strażaków


    23 maja klasa IIa odwiedziła jednostkę Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku.

    Było super!
    Tata Zuzi, razem z kolegą, oprowadzał nas po obiekcie, podawał bardzo ciekawe informacje.
    Dzieci obejrzały samochody strażackie, wyposażenie i ubrania strażaków. Przeszły też szybki kurs udzielania pierwszej pomocy. No i atrakcja - polewanie wodą!

    Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni, p. J. Gąćkowska.
    Dziękujemy pani Agnieszce Głogosz za opiekę. A dwóm panom Łukaszom, Strażakom, za przekazanie fachowej wiedzy.




    Trzecioklasiści na warsztatach Eko-Paka


    W piątek, 20.05. uczniowie klasy 3 a pod opieką wychowawcy p. Wioletty Kuliś i p. Agnieszki Głogosz wzięli udział w warsztatach ekologicznych organizowanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.

    Celem warsztatów było propagowanie selektywnej zbiórki odpadów u źródła, kształtowanie postaw proekologicznych i rozpowszechnianie dobrych praktyk w zakresie ochrony środowiska.
    Trzecioklasiści poznali również korzyści płynące z recyklingu odpadów.
    Wykonali dwie prace plastyczno-techniczne - zwierzątka z papierowej rolki i lampiony z okazji Dnia Mamy.

    Na koniec warsztatów każdy uczestnik zasadził swoją roślinę do plastikowego pojemnika i obiecał, że będzie o nią dbał.



    Zwiedzamy stolicę


    17.05.2022 r. uczniowie klas 5 pod opieką wychowawców pojechali na wycieczkę do Warszawy.

    Pogoda była zamówiona, bilety też, a więc nasi piątoklasiści zwiedzili Zamek Królewski, Krakowskie Przedmieście i pomachali panu Prezydentowi, spacerowali w Łazienkach Królewskich i po Starym Mieście. Obowiązkowo zrobili sobie zdjęcie z syrenką, a także pod Kolumną Zygmunta. Zjechali też pierwszymi ruchomymi schodami w Europie.
    Następnie spędzili czas w Centrum Nauki Kopernik.

    Zmęczeni, ale pełni wrażeń szczęśliwie wrócili do Radomska.



    Uczymy się języka polskiego smacznie i zdrowo


    W tym roku szkolnym w naszej szkole kontynuowany jest program Szkoły Promującej Zdrowie.

    Także na zajęciach nauki języka polskiego w klasach 1-3 dla dzieci z Ukrainy nie zapominamy o zdrowym żywieniu.
    W poniedziałek, 16.05.2022 r. uczyliśmy się nowych wyrazów nazywających produkty żywnościowe, czyli jedzenie i picie - utrwaliliśmy nazwy owoców i warzyw oraz nakryliśmy do stołu.
    A przy stole wspólnie przygotowaliśmy zdrowe sałatki owocowe - Ilia z kl. 3a podał swoją sałatkę niczym rasowy kucharz; prezentacja zachwyca. Zobaczcie sami!

    Zajęcia w kl. 1-3 prowadzą panie: Agnieszka Szwedzik, Beata Miarka i Danuta Proszowska.



    Czwórboistki na podium!


    12 maja 2022 r. na stadionie lekkoatletycznym przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się mistrzostwa miasta Radomska w czwórboju lekkoatletycznym. Były to niezwykle wymagające zawody dla uczniów szkoły podstawowej - na czwórbój składają się bowiem biegi na 60 m i 600 m (dziewczęta) lub 1000 m (chłopcy), rzut piłeczką palantową i skok w dal.



    Reprezentacja dziewcząt z Reymontówki w składzie: Emilia Wąsek, Wiktoria Gal, Zofia Bajon, Maja Jaros, Faustyna Miśkiewicz, Julia Banasiewicz i Lilianna Biała z wynikiem 748 pkt zajęła II miejsce na szczeblu miejskim i IV na szczeblu powiatowym.

    Opiekunami zespołów z Czwórki byli Pani Joanna Jagielska i Pan Radosław Bajon.
    GRATULUJEMY!


    Wyniki konkursu Earth Day - Invest In Our Planet


    W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięto szkolny konkurs ekologiczny na przybornik szkolny z odpadów.
    Najciekawsze przyborniki na biurko z materiałów recyklingowych wykonali:

    I miejsce - Amelia Margas, kl. 4a oraz Dominik Orziński, kl. 4b
    II miejsce - Seweryn Małek, kl. 5a oraz Oliwier Stalka, kl. 5b
    III miejsce - Patrycja Makowska , kl. 5b


    Pamiętajmy o naszej Matce Ziemi każdego dnia - For Earth Day - together, for everyone, everything, every day.

    Organizatorzy konkursu: p. Edyta Mossur, p. Anita Pałecz - Skórka, p. Urszula Pokora.
    Gratulujemy nagrodzonym!




    Przepis na zdrowie w kl. 1b


    "Na zdrówko dobra to rada
    - dużo owoców i warzyw zajadaj!

    Pyszne jabłka i maliny,
    marchew, seler, nać pietruszki
    i jagody oraz gruszki.

    Kartofelki, zupa z dyni.
    Jednym słowem - witaminy!"


    Nauka zdrowego odżywiania to jedno z działań w ramach programu "Szkoły Promującej Zdrowie".



    Uczniowie klasy I b wykonali przepisy pysznych i zdrowych sałatek owocowych i warzywnych, koktajli oraz soków. Powstanie z nich klasowa książka kucharska.

    Smacznego!



    Szkolenie nauczycieli


    11.05.2022 r. nasi nauczyciele wzięli udział w szkoleniu pt. "Katalog zachowań dorosłego przeciwdziałający i wzmacniający agresję u dziecka". Spotkanie poprowadził dr Łukasz Prysiński ze Społecznej Akademii Nauk z Bełchatowa.

    Szczególną uwagę zwrócono na agresję emocjonalną, która występuje pod różnymi postaciami:
    - manipulacji,
    - przeciążenia,
    - szantażu emocjonalnego,
    - deprywacji,
    - miłości warunkowej.

    Podkreślono,że agresja emocjonalna dorosłych jest często ukrytym czynnikiem wzmacniającym agresję u dzieci.



    Dlaczego warto czytać? Pasja zamiast nałogów


    "Biblioteka - świat w jednym miejscu" - pod takim hasłem odbywa się XIX edycja Tygodnia Bibliotek, ogólnopolskiej akcji promocji czytelnictwa i bibliotek. Dla miłośników czytelnictwa Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku przygotowała między 8 a 15 maja moc atrakcji - warsztaty dla dzieci, spotkania autorskie, wystawy, a nawet koncert.

    12.05.2022 r. w MBP w Radomsku, w ramach Tygodnia bibliotek, odbyły się warsztaty motywacyjne z Jackiem Łapińskim „Dlaczego warto czytać?! Pasja zamiast nałogów”, w których wzięli udział uczniowie z naszej szkoły pod opieką nauczycieli biblioteki szkolnej - p. A. Śliwakowskiej i p. L. Rutkowskiej.

    zdj. z www.radomsko.naszemiasto.pl oraz fb mbp



    Warsztaty ekologiczne z PGK


    10.05.2022 r. uczniowie klas 1a i 5a uczestniczyli w warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez PGK Radomsko.

    Tematem zajęć była\prawidłowa segregacja odpadów - do właściwych worków. Szczególnie zwracano uwagę na zbiórkę opakowań szklanych.

    Czy wiesz, że....
    Słoiki, butelki, karafki to szkło opakowaniowe. Posegregowane do worka lub pojemnika koloru zielonego stanowi cenny surowiec wtórny, który może być przetwarzany nieskończenie wiele razy. Segregacja opakowań szklanych jest prosta. Wystarczy jedynie opróżnić je dokładnie (nie trzeba myć) i umieścić w wyznaczonym dla nich pojemniku lub worku. Nie trzeba zdzierać etykiet i nawet odkręcać nakrętek, choć pozbycie się metalowej nakrętki i umieszczanie jej w żółtym worku przyspiesza i ułatwia jej recykling.

    Prawidłowo posegregowane opakowanie szklane nieskończenie wiele razy wrócić może do użytku w postaci nowego opakowania.

    Worek na szkło jest przeznaczony wyłącznie na opakowania szklane. Tutaj nie wrzuca się luster, szyb samochodowych czy okiennych, reflektorów samochodowych, fajansu, porcelany, stłuczki szklanej, szkła nietłukącego się, zużytych żarówek i lamp jarzeniowych.

    Dlaczego szkło to cenny surowiec?

    Recykling stłuczki szklanej pozwala ograniczyć zużycie surowców (piasku, wapienia, sody, etc.) oraz wody (nawet o50%) i energii (o około 30%). Tym samym obniżona zostaje także emisja zanieczyszczeń do atmosfery (każda zebrana tona stłuczki to 220 kg dwutlenku węgla mniej w powietrzu). W praktyce jedna szklana butelka poddana recyklingowi to oszczędność energii pozwalająca na 4-godzinną pracę 100-watowej żarówki. Energia zaoszczędzona w procesie recyklingu jednej szklanej butelki pozwoliłaby też na 25-minutową pracę komputera, 20-minutową pracę telewizora czy 10-minutową pracę zmywarki do naczyń.

    Pamiętajmy też, że picie i spożywanie posiłków z opakowań szklanych jest zdrowsze, ponieważ wraz z piciem i pokarmem nie dostają się do naszego organizmu takie substancje jak mikroplastik i bisfenol.

    info z http://www.pgk-radomsko.pl/172144-segregacja-odpadow-szklanych



    Światowy Dzień Czerwonego Krzyża


    6 maja 2022 r. w naszej szkole uczniowie klas IV i V wzięli udział w obchodach zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

    W ramach obchodów uczniowie zapoznali się z historią powstania Czerwonego Krzyża oraz celami jego działalności. Wzięli również udział w quizie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, rozwiązywali krzyżówkę, układali wyrazy z rozsypanki literowej, wykonywali łańcuch jedności, z którego ułożyli znak Czerwonego Krzyża.

    W rywalizacji klasowej wygrały klasy; IVb i Vb.

    Obchody zorganizowały p. U. Pokora i p. K. Zielińska



    Dzień Ziemi to doskonała okazja do wyjścia poza szkolne mury


    Uczniowie klas 7b i 7c w ostatnim tygodniu kwietnia uczestniczyli w zajęciach terenowych na terenie Parku Świętojańskiego.
    Zadanie składało się z dwóch części. Pierwsza część miała na celu pogłębieniu więzi z otaczającą przyrodą. Druga zaś była nastawiona na działanie i uporządkowanie obszaru na terenie parku. Niestety, nie spodziewaliśmy się aż tak dużej ilości pozostawionych śmieci.

    Poniżej mała ściąga na temat czasu rozkładu niektórych odpadów:

    karton po mleku - 5 lat
    puszka aluminiowa - od 10 do 200 lat
    foliowa reklamówka - od 300 do 400 lat
    papierek po cukierku - około 450 lat
    niedopałek papierosa - 12 lat
    mała bateria - około 100 lat

    Zebrane odpady zostały posegregowane i umieszczone w odpowiednich koszach.
    Nasi uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem w wykonanie obu zadań. Gratulujemy!


    Zajęcia zorganizowały: p. Karolina Terlicka i p. Joanna Mielczarek.



    Dzień Ziemi na świetlicy


    Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie.
    Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi.


    Głównym celem Dnia Ziemi jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju.

    Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.

    Podczas zajęć świetlicowych p. Anetta Łacisz z naszymi dzieciakami - świetliczakami również zajęła się tym ważnym problemem. Efektem rozmów i zabaw są prace wyeksponowane w naszej świetlicy.



    Spotkanie z dietetykiem


    W piątek, 22 kwietnia uczniów klas I - III odwiedziła pani dietetyk Agata Kasperczyk.

    Podczas spotkania przekazała cenne informacje dotyczące zasad właściwego odżywiania i zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży. Pojawiły się również ciekawe propozycje drugiego śniadania, które - jak wskazują badania - ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie uczniów.

    Zajęcia odbyły się w ramach realizowanego w szkole programu promującego zdrowie.



    My wobec planety


    Dzień Ziemi to doskonała refleksja nad swoją postawą wobec planety.

    Uczniowie naszej szkoły podzielili się swoimi sposobami na ograniczenie śladu węglowego, który zostawia każdy z nas.

    Mamy nadzieję, że przedstawione pomysły zainspirują Was do zmiany swoich nawyków.




    Dziś obchodzimy światowy Dzień Ziemi



    22 kwietnia to światowy Dzień Ziemi. Na świecie obchodzi się go nieprzerwanie od 1970 r.
    W Polsce obchody Dnia Ziemi zapoczątkowane zostały w latach 90. XX w.


    Dzień Ziemi ma na celu promowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy człowiek.

    W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie klas: VII b i VII c wzięli udział w lekcji online, na której zapoznali się z prezentacją pt. "Razem dla czystej planety".

    Na zajęciach poruszana była tematyka oszczędzania wody, racjonalnego gospodarowania żywności oraz fast fashion czyli szybkiej mody.
    Podsumowaniem całej lekcji było zapoznanie się z zasadą 6R w praktyce, czyli praktycznym poradnikiem niemarnowania.

    Rethink - Pomyśl
    Refuse - Odmawiaj
    Reduce - Ograniczaj
    Reuse - Używaj wielokrotnie
    Recycle - Odzyskuj
    Recover - Naprawiaj


    Zasada 6R promuje zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i traktowania odpadów. Kolejność tych wyrazów nie jest przypadkowa.

    Poleca p. Karolina Terlicka - nauczyciel biologii i chemii



    Chłopcy z Czwórki "na pudle" mistrzostw Radomska w piłce nożnej


    22 kwietnia 2022 r. zakończyły się trzydniowe mistrzostwa miasta Radomska w piłce nożnej dla chłopców z klas VII - VIII. Reymontówkę reprezentowała drużyna w składzie: Bartosz Kosiński, Mikołaj Fronczyk, Krzysztof Szulc, Bartłomiej Kanafa, Jakub Włodarczyk, Kacper Rochowski, Adrian Wagner, Krzysztof Kubala i Filip Dróżdż.

    Pierwszego dnia zmagań zagraliśmy trzy mecze grupowe: z PSP 9 (2:2), PSP 5 (2:1) i PSP 2 (2:1). Pozwoliło to na awans do finałów, gdzie przegraliśmy z późniejszym zwycięzcą, PSP 6 0:5 i zremisowaliśmy 1:1 z PSP 3.
    Powyższe wyniki dały naszej drużynie trzecie miejsce i awans do mistrzostw powiatu radomszczańskiego, które odbędą się 27 kwietnia.
    Opiekunem zespołu był Pan Bartłomiej Wąsek.
    GRATULUJEMY!


    Dzień Kreatywności i nie tylko..


    Dzisiaj, 21.04.2022 r. uczniowie klas 4 wraz z wychowawcami obchodzili Dzień Kreatywności poprzedzający Dzień Ziemi.
    Prowadziliśmy ożywioną dyskusję i podsuwaliśmy sobie ogrom pomysłów na to, aby wspomagać nasza matkę - Ziemię.

    Oto, co każdy z nas czwartoklasistów może już od dzisiaj zrobić:
    - oszczędnie korzystać z wody i urządzeń elektrycznych,
    - nie zaśmiecać otoczenia - lasów, łąk, parków, rzek,
    - kupować produkty w ekologicznych opakowań,
    - jeśli to tylko możliwe, przemieszczać się pieszo lub rowerem,
    - zabierać na zakupy torbę wielokrotnego użycia.

    A skoro tak, to w ramach kreatywnej zabawy pokolorowaliśmy specjalnymi mazakami ekologiczne płócienne torby, które od dzisiaj będą nam towarzyszyć w codziennych zakupach.



    Warsztaty z pierwszej pomocy ze strażakami


    W środę, 20 kwietnia br. uczniowie klas 4 uczestniczyli w warsztatach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzonych przez strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej z Dąbrówki.

    Czwartoklasiści mieli okazję nauczyć się m.in. zabezpieczać miejsce zdarzenia i powiadamiać odpowiednie służby, sprawdzać funkcje życiowe. Ćwiczyli układanie w pozycji bocznej bezpiecznej oraz postępowanie w przypadku zadławienia. Każdy przećwiczył również resuscytację osoby dorosłej i dziecka na fantomach.

    Zajęcia zorganizowała p. Anetta Łacisz.

    Serdeczne podziękowania dla wszystkich strażaków i strażaczek z OSP Dąbrówka, a przede wszystkim dla taty Huberta z 4a, p. Marcina Przerady za przygotowanie i przeprowadzenie szkolenia.



    Warsztaty taneczne w 2a


    Grozik. Trojak. Tańczymy!

    W środę, 13 kwietnia, klasa II a wzięła udział w warsztatach tanecznych.

    Utrwalano kroki 2 tańców ludowych. Grozik i Trojak mamy opanowane. Pomogły: ogólna radość tańca i oczywiście stroje. Dzieci gotowe są nawet na występ:)

    Warsztaty zorganizowała p. J. Gąćkowska w ramach obchodów 100-lecia PSP 4.



    Marchewkowe pole w 3b


    Uczniowie III b w tym tygodniu (4 - 8 kwietnia) rozmawiali o wartościach odżywczych marchewki.

    Na zajęciach padały propozycje ulubionych potraw z wykorzystaniem tego warzywa.
    Na klasowym zagonie, oczywiście króluje marchewka:)


    "Marchewkowe pole rośnie wokół mnie
    W marchewkowym polu jak warzywo tkwię
    Głową na dół zakopany niczym struś
    Chcesz mnie spotkać, głowę obok w ziemię wpuść

    Wszystko się może zdarzyć
    Wszystko się może zdarzyć ..."



    Dzień Marchewki z SK PCK


    6.04.2022 r. Szkolne Koło PCK przygotowało dla uczniów klas pierwszych inscenizację z okazji Dnia Marchewki.

    Pierwszaki dowiedziały się o wartościach odżywczych marchewki i same ze smakiem chrupały to warzywo.
    Posłuchały piosenki "Urodziny marchewki" oraz skosztowały marchewkowego ciasta, upieczonego przez starszą koleżankę z klasy 6 a.
    Następnie uczniowie wspólnie wykonali wieeelką marchewkę.


    Dzień marchewki


    Klasa II a obchodziła Dzień Marchewki we wtorek, 5 kwietnia.

    Warzywo to jest zdrowe i świetnie się je chrupie, dlatego marchewkowa lekcja upłynęła na marchewkowych zadaniach.
    Na koniec było najciekawsze - dzieci stworzyły 2 marchewki, a raczej marchewy, obie z małych elementów (marcheweczek).
    Było dużo śmiechu, zabawy, współpracy.

    Marchewka górą!


    Konkurs SKO na skarbonkę


    W piątek, 1.04.2022 r. rozstrzygnięto konkurs SKO na skarbonkę z surowców wtórnych.

    W kategorii klas 4-5 przyznano następujące nagrody:
    1. miejsce - Aleksandra Ociepa kl. 4a
    2. m. - Dominik Orziński kl. 4b
    3.m. - Liliana Kwarta i Anna Lemańska kl. 4b


    w kategorii klas 1-3 nagrodzono prace:
    1. miejsce - Oskar Marczak kl. 3a
    2.m. - Oskar Kaczorowski kl. 3a
    3.m. - Maciej Starostecki kl. 1a i Milena Pokora kl. 1b


    Gratulujemy!

    Konkurs zorganizowała p. Dorota Wędzonka, nauczyciel techniki.



    Smacznie, zdrowo i kolorowo!


    W czwartek, w ostatni dzień marca uczniowie z klasy 3 a przygotowywali zdrowe przekąski na drugie śniadanie.

    Były kolorowe kanapki, wiosenne sałatki i owocowe "co nieco", czyli dla każdego coś innego.
    A najlepsze na koniec...degustacja!!



    Zapachniało rzeżuchą


    To znowu my - II a.

    Po zdrowym śniadaniu przyszedł czas na wysianie rzeżuchy. Zasialiśmy ją we wtorek (29.03) i teraz prowadzimy obserwacje - co się dzieje w naszej hodowli.

    A dzieje się każdego dnia i już niedługo będzie zielono na parapecie.


    Zdrowo i wesoło w kl. 2a


    W poniedziałek, 28 marca w klasie II a zapachniało wiosną i radością.

    To dzieci szykowały się do wspólnego śniadania i poznawały zasady zdrowego odżywiania.

    "Chłopcy i dziewczynki jedli witaminki,
    wpierw umyli łapki, robili kanapki.
    A kanapki wesołe promowały szkołę!".

    Pyycha!


    Zakładamy hodowlę roślin w 3a


    W poniedziałek, 28.03.2022 r. uczniowie klasy 3 a przeprowadzili zajęcia praktyczne, na których wysiewali nasiona roślin, zakładając w ten sposób mini hodowlę. Mali ogrodnicy muszą pamiętać teraz o regularnym podlewaniu roślin i zapewnieniu im dogodnych warunków.

    Pamiętajmy!
    Rośliny są nam niezbędne. Żywią nas, ogrzewają, produkują potrzebny do życia tlen, osłaniają domy i ulice.



    Wiosenne śniadanko w 1b


    W piątek, 25.03.22 r. uczniowie z klasy I b samodzielnie komponowali z przyniesionych produktów pyszne i zdrowe kanapki.
    Spożywali także rzeżuchę, która zdążyła już wykiełkować w naszym klasowym ogródku.

    Smacznego!




    Zajęcia praktyczne w kl. 3b


    Piątkowy dzień w III b upłynął pod hasłem zajęć praktycznych.

    Najpierw przygotowaliśmy śniadanie - smaczne, zdrowe, kolorowe kanapki.
    Po pysznym posiłku zabraliśmy się do prac ogrodniczych.
    Powstała klasowa hodowla. Wysialiśmy bazylię, rozmaryn, majeranek i rzeżuchę. Mamy już szczypiorek, który wyhodował Wiktor. Teraz będziemy pielęgnować i obserwować roślinki.

    Czekamy na efekty naszej pracy:)




    Dzieciaki z PSP 4 bawią się najlepiej!


    24 marca w Powiatowej Hali Sportowej przy ZSE-E w Radomsku obyły się mistrzostwa powiatu radomszczańskiego w grach i zabawach dla uczniów klas I - IV.

    Naszą szkołę reprezentowała liczna ekipa w składzie: Drozdek Błażej, Kowalik Marcin,Lisowski Oliwier, Ścisłowski Filip, Przybyłowicz Paweł, Gurazda Kazimierz, Miśkiewicz Faustyna, Lemańska Anna, Jasnos Natalia, Roszkowska Laura, Barański Przemysław, Prudło Miłosz, Wiśniewski Aleksander, Marczak Oskar, Kopiec Gabriela, Przepióra Oliwia, Górska Natasza, Goździkowska Blanka, Barański Radosław, Odrzywolski Mateusz, Szefler Franciszek, Osumek Hanna, Struzicka Elena, Wiśniewska Alicja, Chybińska Sylwia, Wlaźlak Igor, Krawczyk Marcin, Hemerling Borys, Czechowski Jakub, Lisowska Aleksandra, Górska Amelia, Szymich Oliwia, Stalka Kaja, Drozdek Oliwia, Kowalska Zuzanna, Starostecki Maciej.
    Po zaciętej walce reprezentacja PSP 4 zajęła I miejsce uzyskując możliwość startu w zawodach rejonowych. Zwycięzców nagrodzono pucharem, dyplomem i sprzętem sportowym.
    Opiekunowie uczniów: Joanna Jagielska, Bartłomiej Wąsek i Radosław Bajon.

    GRATULUJEMY!


    Olimpiada Zdrowia


    3 marca w naszej szkole odbył się etap rejonowy XXIX Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.

    Uczniowie szkol podstawowych i średnich, którzy napisali test najlepiej przechodzą do kolejnego, etapu wojewódzkiego.
    Nasza uczennica Nikola Hemerling po dogrywce uplasowała się na drugim miejscu.
    Gratulujemy!



    Zimowe zabawy świetliczaków


    Dzisiaj nasze świetliczaki pod opieką p. Anetty Łacisz poszalały trochę na zimowym placu zabaw.
    Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z własnoręcznie ulepionym bałwanem.
    Czyli zima rozpoczęta na całego!

    Brawo WY!



    Sezon łyżwiarski rozpoczęty


    W piątek, 10.12.2021 r. uczennice z klasy 7a uroczyście otworzyły sezon łyżwiarski na Miejskim Lodowisku w Radomsku.

    Ruch na świeżym powietrzu - wg p. Agnieszki Bajon - pomaga dotlenić organizm, co pozytywnie wpływa na samopoczucie, a nawet zdolność koncentracji. Oprócz tego, jazda na łyżwach sprawia, że w organizmie będzie się wydzielać więcej endorfin, czyli hormonów szczęścia, które są nam bardzo potrzebne, szczególnie zimą.


    Chłopcy z PSP 4 wicemistrzami powiatu w unihokeju!


    Pasmo sukcesów unihokeistów z naszej szkoły trwa. Reprezentacja w składzie: Krzysztof Kubala, Mikołaj Fronczyk, Krzysztof Szulc, Bartosz Kosiński, Bartosz Kanafa, Kacper Rochowski, Jakub Włodarczyk, Adrian Wagner, Borys Kozłowski i Wiktor Kozłowski w dniu 23 listopada 2021 r. uczestniczyła w Mistrzostwach Powiatu Radomszczańskiego w unihokeju w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej gdzie zajęła II miejsce nieznacznie ulegając w finale PSP Chrzanowice 0:1. Wcześniejsze mecze chłopcy rozegrali z PSP 10 (3:1) i PSP 5 (2:0).

    Gratulujemy chłopakom i opiekunowi drużyny, Panu Radosławowi Bajonowi.


    Certyfikowany cykl szkoleń i seminariów rozpoczęty


    19.11.2021 r. w godz. 10.00 do 14.00 w naszej szkole odbyła się konferencja pt. "Aktywność fizyczna młodego pokolenia jako wyznacznik zdrowia i dobrostanu psychicznego społeczeństwa", rozpoczynająca cykl szkoleń poświęconych tej tematyce.

    Podstawową ideą szkoleń jest uruchomienie platformy przekazu wiedzy i prezentacji konkretnych rozwiązań, które mogą pomóc pracownikom oświaty, sportu oraz władzom samorządowym wpłynąć na uzyskanie ilościowego i jakościowego wzrostu poziomu aktywności fizycznej i proekologicznej młodego pokolenia z uwzględnieniem promocji zachowań prozdrowotnych i sportu. Program szkoleń powstał w oparciu o konsultacje z ekspertami z dziedzin: psychologii, ochrony środowiska, wychowania, oświaty, samorządu terytorialnego i sportu.

    Patronat honorowy objął p. Krzysztof Ciecióra, ówczesny wicewojewoda łódzki, a obecnie wiceminister rolnictwa (absolwent naszej szkoły), zaś szkolenie zorganizowano we współpracy ze Społeczną Akademią Nauk, Urzędem Gminy Radomsko, Urzędem Miasta Radomsko, Lasami Państwowymi, Klubem Sportowym Volley Radomsko oraz Akademią Profilaktyki Kliniki Wolmed.

    Spotkanie otworzyła pani dr Izabela Iwanowicz, dyrektor szkoły, dziękując wszystkim za tak liczne przybycie - w konferencji uczestniczyło 60 nauczycieli, pedagogów, pracowników instytucji oświatowych i pomocowych z Radomska i powiatu radomszczańskiego. Wśród gości nie zabrakło p. Jarosława Ferenca - Prezydenta Miasta Radomsko, p. Romana Radczyca - Wójta Gminy Radomsko, p. Mirosława Olszewskiego - dyrektora Społecznej Akademii Nauk w Bechatowie, p. Pawła Kowalczyka - prezesa Klubu Sportowego Volley Radomsko.

    Konferencję poprowadził pan dr Łukasz Prysiński - trener i psycholog, prodziekan wydziału w Bełchatowie SAN w Łodzi, który specjalizuje się m.in. w psychologii klinicznej i zdrowia oraz sportu.

    Dr Ł. Prysiński zapoznał zgromadzonych z analizą stanu i tendencji w aktywności fizycznej dzieci i młodzieży oraz dorosłych i osób starszych, a także skupił się na aktywności fizycznej jako narzędziu radzenia sobie ze stresem tak wszechobecnym w obecnych czasach.
    Druga część szkolenia poświęcona była wzbudzaniu motywacji osiągnięć oraz roli pracowników oświaty i klubów sportowych we wspieraniu aktywności fizycznej. Aktywność fizyczna zaprezentowana została w połączeniu z ekologią w kontekście wykorzystania parków, lasów, akwenów i ścieżek edukacyjnych.
    Na zakończenie rozgorzała dyskusja, głównie wśród zgromadzonych nauczycieli, którzy wskazali główne problemy występujące wśród dzieci i młodzieży, a także przeszkody natury organizacyjnej w realizacji szeroko rozumianej aktywności fizycznej.

    Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali certyfikaty oraz materiały edukacyjne.


    Międzynarodowy Dzień Tolerancji i Życzliwości w naszej szkole


    SU oraz Szkolne Koło PCK 19 listopada w naszej szkole przeprowadziły akcje Dzień Koloru, w ramach Dnia Życzliwości oraz Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

    Przygotowano gazetki tematyczne, każda klasa na drzwiach swojej sali przykleiła radosne emotki oraz cytaty i sentencje dotyczące obchodzonych świat.
    Samorządy klasowe przeprowadziły losowanie osób, wobec których w danym dniu będą życzliwe. Losowano również miłe uczynki, gesty oraz drobne upominki.
    Było dużo uśmiechu i zabawa. Wszyscy uczniowie byli kolorowa ubrani.
    Można było również poczęstować się miłym gestem i przekazać go dalej.

    To był naprawdę miły dzień! Oby było tak częściej - życzą SU oraz SK PCK.


    Weź ze sobą miłe słowo i podaj dalej, czyli..


    ...czyli Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

    Już w piątek, 19 listopada, świętujemy życzliwie i pozdrawiamy się uprzejmie.
    Przypominamy o emotkach na drzwiach klasy oraz życzliwych cytatach lub/i życzeniach, a także o uśmiechach od ucha do ucha - Samorząd Uczniowski.


    Oryginalna nazwa święta brzmi "Hallo World Day" i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.
    Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach.

    Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.
    Przesłanie akcji jest proste - bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.


    Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i - tak na próbę - okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania - nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

    Zapraszamy do udziału w akcji i poczęstowania się dobrym słowem na tablicy SU na pierwszym piętrze.


    Zapraszamy na spotkanie online


    Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci w wieku 7-9 lat (roczniki 2012-2014) na spotkanie informacyjne online dotyczące badania dziecięcych trudności językowych.

    Do udziału w badaniu zapraszamy dzieci, które nie przejawiają trudności w nauce, jak i dzieci ze stwierdzonymi trudnościami językowymi lub ryzykiem dysleksji. Badanie ma na celu zwiększenie wiedzy na temat uwarunkowań zaburzeń językowych.

    Badanie realizowane jest przez Światowe Centrum Słuchu i odbywa się w pełni online. Dzieci proszone będą o wypełnienie krótkich zadań językowych oraz wzięcie udziału w grze w której zadaniem będzie uważna obserwacja oraz szybkie reagowanie.

    Za udział w badaniu każde dziecko otrzyma nagrodę - bon do wydania na gry i zabawki w sklepie Smyk. Dodatkowo na podstawie wyników badania dla każdego dziecka zostanie przygotowany wykres tempa uczenia się dziecka oraz informacja zwrotna na temat jego zdolności językowych w odniesieniu do grupy badanej.

    Rodziców dzieci chętnych wzięcia udziału w badaniu prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/E5AUzWjm3a6kcwseA

    W razie pytań zapraszamy do kontaku:
    dr Hanna Cygan - h.cygan@ifps.org.pl
    mgr Martyna Bryłka - m.brylka@ifps.org.pl

    Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego
    Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
    ul. Mokra 17, Kajetany k. Warszawy
    05-830 Nadarzyn

    Poleca p. Aneta Jarosińska, reedukator.


    Wygrana naszych chłopaków!




    Uczymy się ratować! - 4


    Uczniowie z klasy III a podczas zajęć z ratownikiem medycznym zgłębili tajniki pierwszej pomocy i zdobyli podstawową wiedzę na temat jej udzielania.

    Takie szkolenia to świetny pomysł, ponieważ pozwalają dzieciom pozbyć się obaw przed podjęciem udzielania pomocy innym.




    Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej - 3


    Trzecioklasiści z kl. 3b wraz z wychowawczynią uczestniczyli w warsztatach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

    Za pozorantów służyły misie - i to bardzo okazałe, a zakładanie opatrunków uczniowie ćwiczyli na sobie i swoich kolegach i koleżankach.
    Zajęcia poprowadziła ratowniczka medyczna.


    Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej - 2


    Fotorelacja z warsztatów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w klasie 1b.


    Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej - 1


    3 i 4 listopada klasy I-III wzięły udział w warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej z ratownikiem medycznym.

    Dzieci utrwaliły znajomość numerów alarmowych, poznały zawartość apteczki, pozycję boczną bezpieczną oraz zgłębiały podstawy resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

    Tak wyglądały zajęcia w kl. 2a.


    Ekologia na całego, czyli segregujemy odpady!


    29.10.2021 r. w naszej szkole uczniowie klasy 3b i 7c uczestniczyli w warsztatach ekologicznych dotyczących segregowania odpadów.
    Zajęcia poprowadziły zaprzyjaźnione z naszą szkołą panie z PGK Radomsko.


    Co trzeba wiedzieć o prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, czyli w naszych domach i szkole?

    W Polsce obowiązuje system segregacji odpadów (JSSO), w ramach którego odpady komunalne zbiera się w podziale na pięć głównych frakcji:
    - PAPIER (kolor niebieski)
    - METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (kolor żółty)
    - SZKŁO (kolor zielony)
    - BIO (kolor brązowy)
    - ZMIESZANE / RESZTKOWE (kolor czarny).


    Do pojemnika niebieskiego wrzucać należy elementy papierowe i tekturowe, w tym opakowania, kartony, gazety, czasopisma, papiery biurowe i szkolne, zeszyty.

    Do pojemnika żółtego, który oznaczony jest napisem "metale i tworzywa sztuczne", wrzucać należy nie tylko wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych, w tym kubeczki po jogurtach, butelki i folie, plastikowe pojemniki po detergentach i metale (np. puszkę po konserwie lub po napoju), ale także opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku czy folie po batonikach lub chipsach).

    Do pojemnika zielonego wyrzucać należy szkło białe i kolorowe, jak puste butelki, słoiki czy szklane opakowania po kosmetykach (jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców). W niektórych gminach obowiązuje bardziej szczegółowy system zbierania odpadów szklanych, wówczas do pojemnika zielonego wrzucać należy szkło kolorowe, a do pojemnika białego r11; bezbarwne. W każdym przypadku zabronione jest wrzucanie do tych pojemników potłuczonych szklanek, ceramicznych naczyń, luster, szyb czy zepsutych okularów, ponieważ odpady te uniemożliwią recykling dominujących w tym strumieniu szklanych odpadów opakowaniowych.

    Odpadów opakowaniowych nie trzeba myć przed wrzuceniem do odpowiedniego pojemnika, ponieważ przed procesem recyklingu są odpowiednio przygotowywane - czyszczone i dezynfekowane. Konieczne jest jednak opróżnienie opakowań - zbyt duże ilości żywności mogą spowodować zanieczyszczenie, które poskutkuje rozwinięciem się pleśni lub zagnieżdżeniem gryzoni, poszukujących pożywienia.

    Do pojemnika brązowego wyrzucać należy przede wszystkim odpady roślinne (liście, kwiaty, łodygi) i odpady żywności, czyli resztki jedzenia, obierki, łupiny, skorupki po jajach, resztki warzyw i owoców (także te popsute).

    Do pojemnika czarnego natomiast wrzucać należy wszystko to, czego nie można wrzucić do kolorowych pojemników ani oddać do PSZOK-u lub innego punktu zbierania. Jest to pojemnik na odpady zmieszane, zwane także resztkowymi. Będą to np. zatłuszczony papier, zużyte środki higieny osobistej, jak podpaski, resztki mięsa (w sytuacji, gdy odpady ulegające biodegradacji są poddawane kompostowaniu).

    Segregujemy - czyściej i dłużej żyjemy!


    Las w słoiku


    29.10.2021 r. uczniowie klas 5 uczestniczyli w warsztatach ekologicznych typu "bliskie spotkania z naturą" - własnoręcznie komponowali las w ... słoiku.

    Las zamknięty w szkle to propozycja dla miłośników natury zmęczonych miejskim życiem, marzących o skrawku lasu w zasięgu ręki: mały, tętniący życiem ekosystem zamknięty w szklanym naczyniu. Niezwykła, wręcz unikatowa ozdoba wnętrza.

    Czy wiesz, że...
    To brytyjski botanik, dr Nathaniel Bagshaw Ward, lekarzem, przypadkiem zaobserwował, że rośliny zamknięte w szklanych słoikach (odcięte od wpływu smogu i kwaśnych deszczy, które miały w czasach rewolucji przemysłowej fatalny wpływ na rośliny) nie tylko nie umierają, lecz wręcz świetnie się rozwijają i to bez podlewania.
    To on właśnie wymyślił sposób na bezpieczny transport cennych sadzonek egzotycznych roślin drogą morską na statkach i zaproponował królewskiej flocie handlowej swoje rozwiązanie. Rośliny w terrariach były chronione przed szkodliwą solą morską i potrafiły wytworzyć mikroklimat, w którym doskonale sobie radziły bez opieki ogrodnika nawet kilka miesięcy. Na jego cześć pierwsze terrarium zostało nazwane Wardian Case.


    Tydzień zdrowia w naszej szkole nadal trwa


    Lekcja o witaminach w klasie 7b.

    Witaminy to niskocząsteczkowe związki organiczne, których obecność w organizmie w niewielkich ilościach jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu procesów metabolicznych. Dla wielu organizmów, w tym zwierząt i człowieka są to związki egzogenne i muszą być dostarczane z pożywieniem. To składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

    W celu pogłębienia swojej wiedzy o witaminach i solach mineralnych uczniowie klasy 7b wykonali kolorowe ulotki informacyjne na ich temat. Na lekcji o witaminach nie zabrakło również aspektu praktycznego. Uczniowie wykrywali witaminę C w soku z cytryny i pomarańczy.

    Czy wiesz, że...
    Witamina C (kwas askorbinowy)
    Korzyści: witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu. Witamina ta, pochłania żelazo i działa jako przeciwutleniacz. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, zapobiega chorobom układu krążenia, prenatalnym problemom zdrowotnymi oraz chorobom oczu.

    Należy pamiętać, że nasz organizm sam nie produkuje witaminy C i nie akumuluje jej, dlatego musimy ją codziennie uzupełniać,

    Źródła: pomarańcze, kiwi, grejpfruty, truskawki, pomidory, brokuły, szpinak.

    Smacznego!

    Zajęcia prowadziła p. Karolina Terlicka - nauczyciel biologii i chemii.


    Pływacy z czwórki ponownie najlepsi!


    28 października 2021 r. na miejskiej pływalni w Radomsku odbyły się Drużynowe mistrzostwa rejonu bełchatowskiego w pływaniu.
    Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny:
    Igrzyska dzieci:
    - Emilia Wąsek, Zofia Bajon, Aleksandra Bareła, Lilianna Biała, Wiktoria Gal, Julia Habel, Blanka Piotrowska i Lena Krzyszkowska;

    Igrzyska młodzieży szkolnej:
    - Mikołaj Fronczyk ,Bartosz Kanafa, Adam Rączkowski, Kacper Rochowski, Krzysztof Szulc, Miłosz Świerczyńśki i Jakub Włodarczyk.

    Obydwie drużyny popłynęły śpiewająco wygrywając swoje kategorie.

    GRATULUJEMY!



    Szkolny konkurs rozstrzygnięty


    W ramach Tygodnia Zdrowia, uczniowie naszej szkoły pogłębiali swoją wiedzę o właściwościach zdrowotnych warzyw i owoców. Efektem tych działań były gazetki w klasach.

    Najbardziej kreatywną gazetkę, przybliżającą walory odżywcze truskawki, przygotowali uczniowie klasy VII b.
    Na wyróżnienie zasługują również uczniowie klas: VII a, VII c oraz VIIIb.


    Naszym zdolnym uczniom gratulujemy!

    Konkurs zorganizowała p. Karolina Terlicka, nauczyciel biologii i chemii.

    Oto prace w różnej kolejności:


    Drużyna PSP 4 z mistrzostwem Radomska w unihokeju!


    25 dzień października 20201 r. przyniósł kolejny sukces sportowy uczniów naszej szkoły. Drużyna chłopców z roczników 2007-2008 wygrała Mistrzostwa Miasta Radomska w unihokeju okazując się najlepszą spośród ośmiu reprezentacji.

    Naszą szkołę reprezentowali: Krzysztof Kubala, Mikołaj Fronczyk, Krzysztof Szulc, Bartosz Kosiński, Bartosz Kanafa, Kacper Rochowski, Jakub Włodarczyk, Adrian Wagner, Borys Kozłowski i Wiktor Kozłowski.
    PSP 4 zagrała trzy mecze grupowe z PSP 8 (3:0), PSP 3 (2:0) i PSP 5 (2:0). W finale pokonaliśmy PSP 10 (2:0).
    Zespół do zawodów przygotował Pan Radosław Bajon.


    Tydzień zdrowia w klasie 5b


    Tydzień zdrowia to doskonała okazja do eksperymentów w kuchni.
    Uczniowie klasy 5b podzielili się swoimi ulubionymi przepisami na zdrowe potrawy. Niektórzy wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem i swoje tajne receptury przedstawili w formie książki kucharskiej.

    Mamy nadzieję, że przedstawione gotowe pomysły staną się inspiracją na zdrowy posiłek.

    Zajęcia prowadziła p. Karolina Terlicka.


    Mistrzostwa powiatu radomszczańskiego pełne sukcesów PSP4!


    20 października 2021 r. na Miejskiej pływalni w Radomsku obyły się Drużynowe mistrzostwa powiatu radomszczańskiego w pływaniu. Naszą szkołę reprezentowały cztery drużyny:
    Igrzyska dzieci:
    - dziewczęta: Emilia Wąsek, Zofia Bajon, Aleksandra Bareła, Lilianna Biała, Wiktoria Gal, Julia Habel, Blanka Piotrowska i Lena Krzyszkowska;
    - chłopcy: Tymon Bera, Dawid Hanuszek, Michał Krawczyk, Adam Matysiak, Piotr Sobczyk i Michał Waluś.

    Igrzyska młodzieży szkolnej:
    - dziewczęta: Karolina Drygas, Joanna Kowalczyk, Michalina Kuder, Ida Pawłowska, Julia Walaszczyk i Maja Zatoń;
    - chłopcy: Mikołaj Fronczyk ,Bartosz Kanafa, Adam Rączkowski, Kacper Rochowski, Krzysztof Szulc, Miłosz Świerczyńśki i Jakub Włodarczyk.


    Miło nam poinformować, że dziewczęta z roczników 2009 - 2011 i chłopcy z roczników 2007-2008 zajęli pierwsze miejsca co daje im okazję do startu w mistrzostwach rejonu bełchatowskiego. Dodatkowo chłopcy z rocznika 2009-2011 uplasowali się na trzecim miejscu, a dziewczęta z rocznika 2007-2008 na miejscu czwartym.
    Opiekunami drużyn byli nauczyciele wychowania fizycznego - Panie Agnieszka Bajon i Joanna Jagielska oraz Panowie Radosław Bajon i Bartłomiej Wąsek.

    GRATULUJEMY!


    Razem przeciw AIDS - szkolny konkurs


    18.10.2021 r. chętni członkowie Szkolnego Koła PCK uczestniczyli w szkolnym etapie konkursu "Włączmy się do wspólnego działania - razem przeciw AIDS".
    Celem konkursu był wzrost wiedzy wśród młodzieży dotyczącej zagrożeń związanych z ryzykownymi zachowaniami oraz promocja dobrych zachowań prozdrowotnych, w tym profilaktyka HIV/AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową.

    Miło nam poinformować, że do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 1 grudnia, zakwalifikowali się: Kacper Rochowski (VIIIa) oraz Maja Wawrzyńczyk (VIIIb).

    Gratulujemy !!!

    Etap szkolny przeprowadzili opiekunowie Szkolnego Koła PCK: p. Urszula Pokora oraz p. Katarzyna Zielińska.


    Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego


    10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

    Dzień ustanowiono, by większą uwagę skupić na higienie zdrowia psychicznego.
    Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowia psychicznego, z jakimi każdego dnia boryka się coraz większa liczba ludzi, jak również na tempo życia, rozwój cywilizacji, życie w stresie (szczególnie w czasie trwania pandemii COVID-19 związanej z tym izolacji społecznej) brak właściwego odpoczynku, co sprzyja rozwojowi zaburzeń psychicznych.

    Dla osób chorych równie ważna jest społeczna akceptacja i zrozumienie, że choroba psychiczna to choroba jak każda.
    W Polsce prawie 8 mln. osób w wieku 18-64 l cierpi na zaburzenia psychiczne. Prawa osób psychiczne chorych reguluje Ustawa z dn. 19 08 1994 r. Mamy również Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2020.

    Każdy z nas przeżywał w swoim życiu stany obniżonego samopoczucia z powodu nadmiaru obowiązków, nieradzenia sobie z problemami rodzinnymi czy zawodowymi. Ważne jest, aby w takich sytuacjach umieć zadbać o nasze zdrowie psychiczne. Nie załamywać się, znaleźć czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, zadbać o nasze relacje z bliskimi, przyjaciółmi (choć to trudniejsze w czasach epidemii) spróbować pozytywnie spojrzeć na świat, co wzmocni nasze zdrowie psychiczne i możliwość rozwiązywania problemów.

    Jeśli pomimo tego zauważymy, że dzieje się z nami coś niepokojącego zwróćmy się o pomoc do fachowców bo każdy problem można rozwiązać i każdą chorobę można leczyć.


    Nasi pobiegli..


    1 października 2021 r. w Parku Solidarności odbyły się sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt i chłopców na szczeblu miejskim.

    W Igrzyskach Dzieci - rocznik 2009 oraz Igrzyskach Młodzieży rocznik 2007 i 2008 nasi uczniowie zajęli II i III miejsca.
    We wszystkich trzech kategoriach awansowali do zawodów powiatowych.


    5 października 2021 r. odbyły się zawody na szczeblu powiatowym;

    wyniki:
    - dziewczynki młodsze zajęły V miejsce,
    - dziewczynki starsze - VI miejsce,
    - chłopcy młodsi - VI miejsce.

    Gratulujemy!



    Nasze emocje


    Biblioteka szkolna w ekspozycji ph."Jak czuć się bezpiecznie w szkole po nauczaniu zdalnym? Znam swoje emocje. Mówię o nich" prezentuje literaturę tematyczną.

    Znajdziemy tu odpowiedź na pytanie, np. jak radzić sobie ze swoimi emocjami, zapoznamy się ze sprawdzonymi sposobami na wyciszenie się. Warto sięgnąć do oferty książek, które można wypożyczyć z biblioteki szkolnej. Zarówno czytelnicy młodsi, jak i starsi na pewno znajdą coś dla siebie.

    Trzeba pamiętać, że każda emocja jest ważna i czemuś służy.


    Świetliczaki wyciskają świeże soki


    Nasze świetliczaki pod opieką p. Anetty Łacisz przygotowywały ostatnio świeże soki owocowe.
    Oj, jak pachniało na stołówce...


    8 powodów, dla których warto pić domowe soki:

    1. Świeżo wyciskane soki to prawdziwe bogactwo witamin, które umożliwia przyswojenie kilku porcji warzyw i owoców w formie soku.
    2. Zamiast jednak sięgać po kolejny batonik czy mało odżywcze ciastko, można spróbować regularnie spożywać soki owocowe.
    3. Witaminy i minerały zawarte w sokach działają wzmacniająco i regenerująco.
    4. Regularne spożywanie soków, szczególnie na bazie warzyw (buraków, marchewek, kapusty, selera, zielonych jak brokuł, groszek czy szpinak), znacząco poprawia przemianę materii i zmniejsza ryzyko występowania zatwardzenia.
    5. Sok sporządzony na bazie imbiru, szpinaku, jarmużu, bananów i pomidorów pomaga przy lekkiej bezsenności.
    6. Zielone warzywa poprawiają dotlenienie organizmu, polecane są przy anemii.
    7. Soki dostarczają witamin i minerałów, które są niezbędne do odpowiedniego odżywienia skóry, włosów i paznokci.
    8.Łączenie smaków, wymyślanie nowych zestawów składników i poszukiwanie swojego ulubionego na daną porę roku przepisu, rozwija wiedzę na temat warzyw i owoców i zachęca do wypróbowywania ich także w innej formie.

    Soki warto pić, żeby zdrowo żyć!


    Klasa 7a i 6a w Wapiennikach


    Uczniowie klas 6a i 7a pod opieką wychowawców wyjechali do Wapienników z okazji Dnia Chłopaka. Uczniowie wzięli udział w grze terenowej z ogniskiem.
    Pogoda dopisała, humory również - to była świetna zabawa!


    WAPIENNIKI to stara kopalnia wapnia zamknięta w latach 60-tych, która po rekultywacji stała się niezwykłym miejscem. Na szczególną uwagę zasługuje zróżnicowanie terenu i panujący tam klimat.
    Na terenie znajduje się największy w centralnej Polsce ,tor offroad, pole paintballowe, strzelnica sportowa,park linowy oraz piękna sala bankietowa.



    Gesundheitswoche in der Schule


    W ramach Tygodnia Zdrowia, uczniowie klas VII, którzy rozpoczęli naukę języka niemieckiego poznawali na zajęciach nazwy owoców i warzyw; zaś uczniowie klas VIII zajęli się tematyką zdrowego i niezdrowego odżywiania.

    Zajęcia prowadziła p. Katarzyna Zielińska.




    Healthy and tasty food, czyli zdrowe i smaczne jedzenie


    Coś dla rodziców...

    Dieta dziecka powinna być szczególnie bogata.
    Warto też pamiętać, że uczniowie w szkole dla prawidłowego rozwoju, powinni jeść regularnie. Przerwy pomiędzy posiłkami, jeżeli tylko są zbyt długie, sprzyjają spadkom poziomu glukozy we krwi, co skutkuje obniżonym poziomem koncentracji i spadkiem siły psychicznej i fizycznej.

    Drugie śniadanie, jak i cała dieta dziecka, powinny być dostosowane do jego wieku i obfitować w magnez, który jest konieczny dla właściwego sposobu funkcjonowania mięśni i nerwów.
    Pełnowartościowy posiłek w szkole powinien być jedzony mniej więcej trzy lub cztery godziny po pierwszym śniadaniu.

    W trakcie komponowania posiłku trzeba się wystrzegać cukru, sztucznych barwników i substancji zapachowych, ale niepotrzebne są w nim też tłuszcze rafinowane i sztuczne konserwanty.

    Zapraszamy do ćwiczenia słówek angielskich na pierwsze piętro na "smaczną wystawę"!


    Smakowita 2a


    W piątek, 24 września w klasie II a smakowicie zapachniało.

    Uczniowie wykonywali zdrowe - kolorowe kanapki w ramach TYGODNIA ZDROWIA.
    Wszystkie były pyszne, tym bardziej, że szykowane własnoręcznie. Nawet chłopcy założyli fartuszki do pracy.

    Udało się "trzy w jednym" - praca, zabawa, zdrowie.

    Podpowiadamy, co jeść na drugie śniadanie...

    Dobrą praktyką w kwestii planowania drugiego śniadania jest staranny dobór spożywanych produktów. Oczywiście pomysłów może być w tym przypadku wiele i nie trzeba się ograniczać – coraz bardziej popularne jest, np. owocowo-warzywne smoothie. Owoce i razowe pieczywo również nie zaszkodzi.
    Warto wyeliminować z jadłospisu słodzone soki i gazowane napoje.
    Zamiast nich niech króluje w nim woda mineralna niegazowana, sok marchwiowy lub jogurt.



    Pierwszoklasiści pamiętali o drugim śniadaniu


    Co się dzieje, gdy nie zjadamy drugiego śniadania?

    Spada nam poziom glukozy, jesteśmy ospali, rozdrażnieni, nie potrafimy się skoncentrować ani skupić uwagi, tracimy sprawność i koordynację ruchową. Organizm czerpie energię z pokarmu, ze składników, które w nim są zawarte, to budulec dla naszego mózgu.

    Uczniowie klasy 1b na lekcjach z wychowawczynią p. Danutą Proszowską komponowali przepysznie zdrowe kanapeczki.

    Drugie śniadanie wpisuje się także w zasadę, która mówi, że powinniśmy jeść pięć posiłków dziennie, co 3-4 godziny. A jak pokazują badania, niemal 50 proc. dzieci i młodzieży źle się odżywia. Jedzą rzadko, zbyt tłusto i za słodko.

    Obejrzyj - posłuchaj - pokaż rodzicom: https://parenting.pl/dzien-drugiego-sniadania



    Witaminki, witaminki..


    Witaminki, witaminki,
    dla chłopczyka i dziewczynki...


    Tak można było śpiewać w klasie 3b, która przygotowywała smaczne i zdrowe kanapeczki na drugie śniadanie.

    Pamiętajcie!

    Jedzenie drugiego śniadania prowadzi do lepszego samopoczucia i dostarcza energii. Podczas snu organizm traci dużo energii, płynów i składników odżywczych. Pierwsze śniadanie jest jedzone często w pośpiechu, dlatego nie uzupełnia w pełni tych cennych pierwiastków. Drugie śniadanie, odpowiednio skomponowane, pozwoli zaspokoić te potrzeby, a co więcej doda energii do dalszej pracy i nauki.


    Śniadanko w 1a - zdrowe i smaaaczne!


    Nasi najmłodsi również włączyli się w szkolny Tydzień Zdrowia i na lekcjach razem z wychowawczynią p. Beatą Solińską przygotowywali niezwykle smaczne i kolorowe kanapki.
    Mniam!!!!



    Robimy pyszne, zdrowe kanapki


    Uczniowie klasy III A w ramach Tygodnia Zdrowia i promocji zdrowego żywienia samodzielne przygotowali pyszne śniadanie.

    Dzieci przy robieniu kanapek nie tylko świetnie się bawiły, ale również kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. Na koniec odbyła się konsumpcja drugiego śniadania....

    Brawo!



    Żyjemy smacznie i zdrowo w kl. 4a




    Czwartoklasiści bardzo smacznie zaczęli dziś kolejny tydzień nauki - w kl. 4a na pierwszej lekcji przygotowywali przepyszne sałatki, surówki i kanapki.

    Owocowo - warzywnie pachniało w całej klasie, a kanapki były bardzo uśmiechnięte i smaczne.
    Na zakończenie wszyscy spałaszowali własnoręcznie przygotowane smakołyki, a do domu zabrali książeczki z poradami i przepisami na zdrowe i smaczne potrawy.


    Pamiętajcie, że ...

    Warzywa mają wiele właściwości zdrowotnych i dostarczają wielu wartości odżywczych. Podczas ich jedzenia nie musimy mocno się ograniczać, ponieważ ich kaloryczność jest niewielka. Zaleca się dodawanie ich do niemalże każdego posiłku, tak aby spożyć przynajmniej pół kg warzyw na dobę.

    Wraz z owocami powinny zaspokajać ponad połowę dziennego zapotrzebowania na pożywienie w ciągu dnia, przy czym proporcjonalnie warzywa powinny stanowić ¾, a owoce ¼ w tym zapotrzebowaniu.




    A więc mądre dzieci niech nie jedzą śmieci


    W tym tygodniu klasy trzecie, czwarte i piąte na zajęciach z muzyki poznawały "Piosenkę o niezdrowym jedzeniu".

    Było sporo radości i zabawy muzyczno-rytmiczno-ruchowej. Piosenka była też okazją do porozmawiania o zdrowym żywieniu i porzuceniu nawyków picia słodkich napojów i spożywania śmieciowej żywności. Niektórzy uczniowie zaproponowali nawet pomysły na zdrowe przekąski dla najmłodszych: np. chipsy z jabłek, lody jogurtowe czy lizaki z arbuza.

    Zachęcamy do wspólnego śpiewania i do wspólnej zabawy.

    A oto słowa naszej piosenki.

    "Trzęsą mi się rączki, kiedy widzę pączki.
    Pączek niech się dowie, że wybieram zdrowie.
    Trzęsą mi się łydki, kiedy widzę frytki.
    Frytka niech się dowie, że wybieram zdrowie.

    Refren: Hej, hej, raz i dwa, witaminy wolę ja.
                  Hej, hej raz, dwa, trzy, wolisz je i ty.

    Mleczna czekolada w sadło się odkłada.
    Czipsy znów mnie kuszą, ale odejść muszą.
    Rozum podpowiada, jesteś tym, co zjadasz.
    A więc mądre dzieci, niech nie jedzą śmieci

    Cukru całe mrowie niszczy moje zdrowie.
    Tłuszcz jak ludożerca co dzień mnie uśmierca.
    Mówię więc otwarcie, porzuć takie żarcie.
    Nie ma przebaczenia dla złego jedzenia.

    Zajęcia przeprowadziła p. Marzenna Musiał, nauczyciel muzyki.



    Smacznie, smacznie i zdrowo!


    Zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna, higiena ciała i umysłu to główne filary zdrowia. Jednak podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest zdrowe odżywianie.

    Na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 8a rozprawiali o tym, co znaczy termin "zdrowe jedzenie" i dlaczego warto zadbać o jakość pożywienia.

    Obejrzeli również prezentację na temat chorób zakaźnych, ich objawów, źródeł zakażenia i sposobów leczenia. Poruszano także tematykę higieny czystych rąk, aktywności fizycznej i odpoczynku.

    Uczniowie przynieśli do szkoły rozmaite warzywa i owoce. Były banany, jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, śliwki, pomidory, ogórki, marchewka, pietruszka. seler, ziemniak, kalarepa, papryka, fasolka, a nawet dynia i wielka cukinia. Byłaby z tego niezła sałatka.

    Jednak zamiast sałatki powstała "zdrowa" kompozycja warzywno-owocowa pt. " To my - witaminy".

    Smacznego oglądania.


    Owoce zagościły na godzinie wychowawczej w 8c


    Było smacznie i z odrobiną przydatnej wiedzy na temat owoców i warzyw w diecie ucznia.

    Owoce to źródło błonnika, witamin A, C i z grupy B, poza tym potasu, polifenoli (o właściwościach przeciwutleniających), ale również cukrów prostych (głównie fruktozy, glukozy, również sorbitolu). Cechuje je dość niska wartość energetyczna.

    Owoce i warzywa znajdują się na pierwszym poziomie Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Powinny one stanowić podstawowy składnik diety (przynajmniej 400 g/na dobę w co najmniej 5 porcjach) r11; zgodnie z proporcją ¾ warzywa i ¼ owoce.

    Smacznego życzy klasa 8c z wychowawcą!


    Leśne zajęcia w Strzałkowie


    21.09.2021 r. uczniowie kl. 4b pod opieką pań Joanny Mielczarek i Agnieszki Kociniak uczestniczyli w zajęciach terenowych w szkółce leśnej w Strzałkowie.
    Zajęcia prowadziła pani Izabela Randak z Nadleśnictwa Radomsko.


    W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie są rodzime gatunki drzew iglastych, czego drzewo potrzebuje do życia. Wysłuchali cennych porad dotyczących tego, jak nie zgubić się w lesie i co robić, gdy jednak zgubimy drogę.

    Pani leśnik wyjaśniła również, jakie szkody dla lasu i zwierząt w nim żyjących stanowią pozostawiane przez człowieka śmieci.

    Na drodze naszej leśnej wędrówki spotkaliśmy wiele ciekawych grzybów, np. kropidlaka czerniejącego.

    Na zakończenie niezwykłej wyprawy upiekliśmy kiełbaski i w wybornych nastrojach wróciliśmy do szkoły.





    Indywidualne Biegi Przełajowe


    20.09.2021 r. odbyły się w Radomsku Indywidualne Biegi Przełajowe, w których wzięli udział nasi uczniowie - 18 chłopców i 10 dziewcząt.

    Z medalami wrócili chłopcy - oto zwycięzcy:



    Tydzień zdrowia w naszej szkole


    "Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał,
    nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało." / Janusz Korczak

    Rozpoczynamy w naszej szkole "Tydzień zdrowia", żeby zwrócić uwagę wszystkich członków społeczności szkolnej - uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi - na zagadnienie ZDROWIA, które doceniamy dopiero wtedy, gdy go nam zabraknie.

    10 zasad zdrowego stylu życia Styl życia: dieta, ruch, sposoby radzenia sobie ze stresem, środowisko i jakość relacji, jakie nawiązujemy z innymi, w ponad 50 % odpowiada za stan naszego organizmu. Nie na wszystko mamy wpływ: nie zmienimy na przykład genów, które w 20 % wpływają na zdrowie. Zmiana nawyków jest jednak w zasięgu ręki. Dzięki temu zyskamy wyższą jakość życia w każdym jego aspekcie.

    Samorząd Uczniowski przygotował tablicę informacyjną na I. piętrze, zaś nauczyciele bibliotekarze - na parterze.
    Zapraszamy do zapoznania się z mnóstwem ciekawych informacji!

    Także w klasach odbywają się zajęcia dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego, oglądamy filmy i prezentacje, np. w kl. 8b 8c na historii uczniowie obejrzeli film pt. "Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku", a następnie wraz z p. Joanną Marczak - Burzyńską rozmawiali, jak dbano o higienę w dawnych czasach.
    Z kolei w kl. 8c na godz. wychowawczej z p. Edytą Mossur uczniowie rozmawiali i próbowali zdrowej żywności.

    Uczniowie klas I - V już w tym tygodniu otrzymali owoce i warzywa oraz mleko w ramach rządowego programu.

    Wygląda na to, że wrzesień w naszej szkole będzie bardzo smaczny i zdrowy.
    Miejmy nadzieję, że nie tylko wrzesień, ale i cały rok.



    Zajęcia terenowe kl. 4a


    20.09.2021 r. uczniowie kl. 4a pod opieką wych. p. Agnieszki Szwedzik i p. Agnieszki Bajon, nauczyciela wf uczestniczyli w zajęciach terenowych w szkółce leśnej w Strzałkowie. Zajęcia prowadziła p. Izabela Randak z Nadleśnictwa Radomsko.

    Tematyka zajęć:
    1.Leśna architektura, czyli poznajemy rodzaje i gatunki drzew - iglastych i liściastych oraz grzyby znalezione w lesie.
    2. Jak nie zgubić się w lesie - słupki oddziałowe.

    Las podzielony jest na prostokąty. Leśnicy nazywają je oddziałami. Każdy ten kawałek lasu ma swój unikalny numer, po którym możemy go rozpoznać. W terenie oznaczone są poprzez słupki kamienne.

    3. Użytek ekologiczny "Biay Ług" i pomost "z dziurką", czyli o roślinach bagiennych.

    Spacerując po leśnych ścieżkach edukacyjnych przede wszystkim dotleniliśmy organizmy, zintegrowaliśmy się po tak długiej przerwie i zdobyliśmy nowe wiadomości.
    Po powrocie do szkółki było ognisko i pieczenie kiełbasek oraz zabawy na świeżym powietrzu.

    Pamiętaliśmy również o posprzątaniu po sobie, bowiem w lesie nie zostawiamy śmieci!



    Międzynarodowy projekt edukacyjny Emocja


    Międzynarodowy projekt edukacyjny Emocja skierowany jest do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic, szkół ponadpostawowych, szkół polonijnych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych z terenu całego kraju oraz zagranicznych szkół polonijnych.

    Cele ogólne projektu:
  • Kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
  • Rozbudzanie w dzieciach wiary w siebie oraz własne możliwości.
  • Aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie emocji i uczuć innych osób.
  • Integracja zespołu klasowego.
  • Współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu.
  • Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość.
  • Tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych kreowanie wartości i norm społecznych poprzez współdziałanie z instytucjami i organizacjami będącymi źródłem istotnych wartości.


  • Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci i rodziców


    980 980 605 - ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów "Pomagamy". Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 980 980 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

    Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

    Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej.

    Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.

    Rok szkolny 2021/2022



    Lata 2016-2018 Rok szkolny 2022/2023 Rok szkolny 2023/2024 Powrót na początek


    Lata 2016-2018


    Jarzynowo-owocowa wystawa


    W ubiegłym tygodniu klasy 0-III zapoznawały się z pracą rolnika i ogrodnika.
    Każda klasa urządziła wystawę "darów jesieni". Podziwiajcie, bo tak wesoła, kolorowa i smaczna może być tylko jesień!

    Akcja "Poznaję zawody" została zorganizowana w ramach doradztwa zawodowego w klasach 0-III.
    Brawo uczniowie! Brawo rodzice!




    O tym, jak niszczą dopalacze


    3.10.2018 r. Centrum Aktywności Społecznej zorganizowało w naszej szkole warsztaty profilaktyczne "Najpierw się śmieję, później płaczę... O tym, jak niszczą dopalacze" dla uczniów klas III gimnazjum.

    Dopalacze to substancje psychoaktywne wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Eksperymentowanie z dopalaczami często wynika z braku wiedzy na temat niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia, jakie niesie ze sobą używanie tych substancji. Ponadto dopalacze są bardzo łatwo dostępne w Internecie, co dodatkowo zachęca młodych ludzi do ich zakupu.
    Jednocześnie producenci "dopalaczy" w ofercie handlowej zamieszczają informacje, że są to produkty kolekcjonerskie, nawozy do kwiatów czy sole do kąpieli - "nie do spożycia przez ludzi", omijając w ten sposób prawo.

    Głównym celem warsztatów jest przekazanie uczniom wiedzy na temat zagrożeń płynących z zażywania dopalaczy oraz wzmocnienie umiejętności skutecznego opierania się pokusie zażywania dopalaczy.

    Dzięki uczestnictwu w programie młodzież zyska świadomość powszechności zagrożenia uzależnieniem od dopalaczy oraz otrzyma konkretne narzędzia obrony przed takowym uzależnieniem. Wzmocni swoją umiejętność konstruktywnego radzenia sobie z trudnymi emocjami, przeciwdziałając tym samym pokusie poszukiwania rozładowania napięcia emocjonalnego za pomocą dopalaczy. Nauczy się radzić sobie ze stresem, który może powodować chęć uzyskania szybkiej ulgi za pomocą dopalaczy oraz asertywnie odmawiać osobom zachęcającym do zażycia dopalaczy.


    Dzień Chłopaka w II a


    Czy to duzi, czy też mali, nasi Chłopcy są wspaniali!
    Dzień Chłopaka był w tym roku na sportowo - wspinaczkowo i lodowo. Podczas wspinaczki mnóstwo wrażeń! Lody pyszne! Dzień udany! Trójka klasowa wspaniała!
    Opiekę sprawowały p. J. Gąćkowska i A. Kostrzewa.
    A dla wszystkich chłopaków - dużo zdrowia i radości :)



    Warsztaty z pierwszej pomocy w klasach I-III


    27 września dzieci z klas młodszych wzięły udział w warsztatach z pierwszej pomocy.
    Dowiedziały się, na czym polega praca ratownika medycznego, wykazały się wiedzą nt. telefonów alarmowych, wyposażenia torby ratowniczej itp. Na koniec wykonywały czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy (resuscytacja krążeniowo-oddechowa, pozycja bezpieczna).
    Dzieci dowiedziały się także, jaki wpływ na zdrowie i życie ludzkie mają używki i inne szkodliwe substancje.
    Zajęcia zorganizowała p. Joanna Gąćkowska w ramach doradztwa zawodowego.



    Zdrowe, wiosenne śniadanie


    23. 03. 2018 r. klasy 0-III , jak co miesiąc, samodzielnie wykonywały drugie śniadanie.
    Dzisiaj królowały wesołe kanapki.
    Były więc zwierzątka, głównie kotki, ale również: misie, motylki, sowy i inne stwory. Wesoła kanapka jest dobrym sposobem, aby przywitać dzień zdrowo i z uśmiechem.



    Zdrowe śniadanko u maluchów


    W ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie kl 0-3 PSP 23.01.2018 r.przygotowali śniadanie z produktów przyniesionych z domu.

    Nie zabrakło zdrowej żywności: pomidorów, ogórków, rzodkiewki, jajek, sałaty, sera, chudej wędliny, szczypiorku i świeżego pieczywa. Zwieńczeniem zajęć było wspólne konsumowanie śniadania.

    Opiekunami były wychowawczynie klas 0-3.



    Uwaga! Wiadomości jeszcze świąteczne


    Na drugim piętrze można podziwiać naszą "zdrową choinkę".

    Ozdobili ją uczniowie klasy I a, II a i III c w ramach programu "Szkoła promująca zdrowie".

    Wesołe owoce powstawały od Dnia Życzliwości (czyli od listopada).
    Promujmy zdrowie!

    Akcję przygotowała p. J. Gąćkowska.

    Nie pal! Nie truj!


    Pod takim hasłem odbyło się dzisiaj, 12.12.2017 r. spotkanie ze specjalistką ds. oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomsku, p. Anną Szablewską.

    Prelekcji wysłuchali uczniowie klas 5a i 5b, uczestnicząc również w projekcji trzech filmów, które wywołały duża reakcję zgromadzonych piątoklasistów, których rodzice, niestety, palą papierosy.

    Uczniowie otrzymali także dla swoich rodziców i bliskich ulotki informujące o skutkach nałogu tytoniowego dla palącego, jak i osób biernie palących, czyli domowników.

    Spotkanie profilaktyczne zorganizowała p. Katarzyna Krok.


    Święto jabłka


    30 listopada uczniowie klasy II a i III c zachęcali do wzbogacenia codziennej diety w jabłka.

    Dzieci przekonywały, że oprócz walorów smakowych mają niezliczone ilości cennych witamin, minerałów i dobroczynnie działają na nasze zdrowie.
    "Na lepszą pamięć i dobry nastrój?
    Jabłka.
    Żeby mieć mocniejsze serce?
    Jabłka.
    Zamiast tabletki na przeziębienie?
    Jabłka. Te owoce są jak superpigułki."

    Akcję w ramach projektu "Szkoła Promująca Zdrowie" przygotowały p. D. Proszowska i B. Miarka
    Tego dnia uczniowie wykonywali "uśmiechnięte jabłuszka", które przed świętami ozdobią "Życzliwą choinkę"

    Konkurs "Cenię jabłka"


    We wtorek 28 listopada uczniowie klas 0 - III rywalizowali w szkolnym konkursie "Cenię zdrowie".

    Dzieci musiały wykazać się wiedzą dotyczącą zasad zdrowego odżywiania, higieny oraz właściwego spędzania wolnego czasu.

    Wyniki konkursu
    I miejsce: ex aequo Ksawery Fogielman i Tymon Stępnik - oddział przedszkolny, Krzysztof Nieznański - I b, Aleksandra Bareła - II a, ex aequo -Julia Kobus III a i Magdalena Kuśmierz - III c

    II miejsce: Maria Mielczarek - oddział przedszkolny, Antoni Koćwin - I b, Dominika Ryter - II a, Dominika Wójcik - III c

    III miejsce: Julia Ryszka - I a, Filip Jasnos - II a, Wiktoria Burzyńska - III b

    Konkurs zorganizowały p. D. Proszowska i B. Miarka.

    III Radomszczański Festiwal Piosenki o Zdrowiu


    27 listopada w MDK w Radomsku odbył się III Radomszczański Festiwal Piosenki o Zdrowiu zorganizowany przez PCK we współpracy z lokalnymi instytucjami: Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczna, Szkołą Muzyczną i MDK.

    Konkurs przewidziany w dwóch kategoriach wiekowych: od 6 do 9 lat i od 9 do 15 lat. Uczestnicy występowali indywidualnie, w duetach lub w grupach do pięciu osób.

    W kategorii wiekowej 10-15 lat III. miejsce zajęła Zuzanna Pachulska, Julia Stępińska i Roksana Banaszczak z kl. 6b.
    Dziewczęta do konkursu przygotowała p. Marzenna Musiał.
    Gratulujemy!!!
    /zdj. z www.radomsko.naszemiasto.pl/

    Spotkanie z dietetykiem


    24 listopada 2017 r. uczniowie klas I-III gościli panią dietetyk.

    Prawidłowe zasady odżywiania, najczęściej popełniane błędy, dobór odpowiednich produktów to zagadnienia, których dotyczyła dyskusja. Po obejrzeniu prezentacji i wysłuchaniu prelekcji, dzieci mogły zadawać pytania dotyczące prawidłowej diety.
    Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Szkoła Promująca Zdrowie".

    Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji Szpitala Powiatowego w Radomsku za umożliwienie przeprowadzenia prelekcji z udziałem p. Agaty Kasperczyk.

    Wystawa pokonkursowa "Reymont na zdrowie"


    Żyj smacznie i zdrowo!
    Niech zdrowie zagości w naszej społeczności!
    Piękny umysł, zdrowe ciało - gdy witamin w nim niemało!


    Zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej prac plastycznych międzyszkolnego konkursu o racjonalnym żywieniu dla uczniów klas IV - VII na ulotkę informacyjną, zorganizowanego w ramach obchodów Roku Reymontowskiego przez p. A. Łacisz, p. M. Terkę, p. A. Głogosz.

    Na konkurs napłynęło 40 prac - na wystawie prezentujemy najciekawsze oraz nagrodzone ulotki. Są wśród nich także dzieła naszych uczniów.

    Zapraszamy do oglądania i skorzystania ze zdrowych porad!


    Rozstrzygnięcie konkursu na ulotkę


    16.11.2017 r. odbyło się rozstrzygnięcie miejskiego konkursu "Reymont na zdrowo" dla uczniów kl. IV - VII szkół podstawowych w kategorii ulotka informacyjna. Na konkurs napłynęło 40 prac z radomszczańskich szkół podstawowych.

    Konkurs był jedną z kolejnych imprez towarzyszących obchodom Roku Reymontowskiego w naszym mieście, objętych honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomsko.
    W jury konkursu zasiedli nauczyciele naszej szkoły, zaś nagrody i dyplomy mieli zaszczyt wręczyć przedstawiciele Rady Miejskiej w Radomsku: p. Jan Suwart - sekretarz i p. Artur Werner - wiceprzewodniczący oraz dyrektor naszej szkoły p. Izabela Iwanowicz.

    Nagrodzeni:

    I.m. - Nikola Burzyńska z PSP nr 4 i Wiktoria Poteralska z PSP nr 2
    II.m. - Natalia Piechowicz z PSP nr 9 i Nikola Piekarska z PSP nr 2
    III.m. - Natalia Podawca z PSP nr 5 i Magdalena Kapica z PSP nr 7
    wyróżnienia - Wojciech Woźniak z PSP nr 4 i Lena Urbaniak z PSP nr 9.

    Gratulujemy!!!

    Konkurs zorganizowały: p. Anetta Łacisz, p. Mariola Terka, p. Agnieszka Głogosz i p. Błażej Badowski.

    Na głównym korytarzu szkolnym, na parterze można obejrzeć wystawę pokonkursową prac plastycznych - ulotek informacyjnych o zdrowym stylu życia i właściwym odżywianiu.
    Zapraszamy do oglądania!




    Dietetyk i pokaz taneczny


    16.11.2017 r.
    W przerwie konkursu wiedzy o racjonalnym żywieniu "Reymont na zdrowo" uczestnicy, ich opiekunowie - nauczyciele i rodzice oraz zaproszeni goście wzięli udział w spotkaniu z dietetykiem p. Karoliną Gontkowską,
    która udzieliła wskazówek, jak prowadzić zdrowy styl życia, aby był przyjemny i korzystny dla naszego organizmu.

    Obejrzeliśmy również prezentacje multimedialne poświęcone cukrzycy, składnikom antyodżywczym, wodzie i innym napojom, GMO, a także złodziejom witamin.

    Atrakcją spotkania był pokaz taneczny w wykonaniu dziewcząt z kl. 6a: Weroniki Stawskiej, Oli Święs, Julii Skóry, Pauliny Sosin, Patrycji Piaseckiej, Oliwii i Wiktorii Kępy oraz Oliwii Korpalskiej.

    Dekoracje na oknach przygotowali uczniowie klas II-III w ramach programu "Szkoła Promująca Zdrowie".

    Zaproszeni goście mogli również poczęstować się zdrowymi i pysznymi przekąskami: surówkami, sałatkami, owocowymi koreczkami, a nawet spróbować ciasteczek owsianych i cista z mąki orkiszowej - przygotowanych przez naszych uczniów i ich rodziców.
    Serdecznie dziękujemy!


    Reymont na zdrowo


    16.11.2017 r. o godz. 9 w naszej szkole odbył się miejski konkurs wiedzy o racjonalnym żywieniu pt. "Reymont na zdrowo".

    Konkurs zorganizowano w ramach obchodów Roku Reymontowskiego. Głównym celem przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywności i aktywności fizycznej na zdrowie dzieci i młodzieży.

    Hasło przewodnie "Zdrowo się odżywiam" towarzyszyło zmaganiom uczniów kl. IV - VII w dwóch kategoriach: wiedzy i projektu ulotki informacyjnej o zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia.

    Na napisanie testu uczestnicy mieli 30 minut, zaś w jury konkursu zasiedli: nauczyciele przyrody i biologii, dietetyk, pielęgniarka.

    Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Radomsko, a swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Rady Miejskiej: p. Jan Suwart - sekretarz oraz p. Artur Werner - wiceprzewodniczący.

    W konkursie wiedzy najlepsi okazali się:

    I.m. - Natalia Czaińska z PSP nr 1,
    II.m. - Karolina Stępień z PSP nr 9,
    III.m. - Michalina Kempska i Igor Mossur z PSP nr 4,
    wyróżnienia - Zuzanna Szurc z PSP nr 6 oraz Dominika Motłoch z PSP nr 4.


    Gratulujemy!!!

    Imprezę poprowadziła Julia Ławrynowicz z kl. 3b gimnazjum.
    Konkurs zorganizowały: p. Anetta Łacisz, p. Iwona Salińska, p. Mariola Terka, p. Agnieszka Głogosz i p. Błażej Badowski.


    Śniadanie daje moc


    8 listopada uczniowie klas 0 - III z wychowawczyniami wzięli kolejny raz udział w ogólnopolskiej akcji.

    Od rana pachniało, aż ślinka ciekła. Kolorowe kanapki, pyszne sałatki warzywne i owocowe, pasty jajeczne oraz twarożki zachęcały do jedzenia. Zdrowe śniadanka nie tylko pięknie wyglądały, ale szybko znikały. Po takim posiłku można pracować. Pamiętajmy - " Śniadanie daje moc".






    Jedzmy ciemne pieczywo!


    W ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie kl. 3b przynieśli z domu własne produkty i każde dziecko zrobiło dla siebie śniadanie.

    Okazało się że dzieci lubią warzywa i owoce. Chętnie jedzą też ciemne pieczywo!
    Na stołach nie zabrakło też wędlin, jaj, serów, powideł. Wspólna degustacja dała wiele radości uczniom.

    Zajęcia odbyły się pod opieką wychowawcy p. Moniki Marat - Fortuny.



    Zdrowe śniadanie w szkole


    W ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie klasy I b przygotowali zdrowe i świeże drugie śniadanie składające się z kolorowych warzywnych dodatków tj. papryka,pomidor, ogórek, rzodkiewka, sałata.

    Samodzielnie wykonane kanapki wszystkim bardzo smakowały, a w szkole pachniało jeszcze przez kolejne lekcje.



    25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami



    Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

    W tym roku, zebrane pieniądze podczas 25. Finału WOŚP, przeznaczone będą na ratowanie zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.


    Na ulicach naszego miasta mogliśmy spotkać wolontariuszy z naszej szkoły, zaś najwięcej nas było w MDK podczas koncertu finałowego - podziwialiśmy zespoły taneczne "Dystans" i "Extasa", Grupę Break Dance "Dropsy Squad" oraz pary ze Studia Tańca Towarzyskiego "Etiuda".

    Wśród artystów na scenie i wolontariuszy przed MDK-iem wypatrzyliśmy naszych uczniów, którzy robili sobie pamiątkowe selfie z prezydentem miasta.

    /Dziękujemy za zdj. www.radomsko.naszemiasto.pl oraz www.radomsko.pl/



    "Bezpieczne ferie zimowe"


    Pod takim hasłem odbył się w piątek,13.01.2017 r. apel dla klas 0-III. Były piękne piosenki zimowe, zabawy oraz przestrogi na ferie. Nie zabrakło życzeń miłego wypoczynku i bezpiecznego powrotu do szkoły. Spotkanie przygotowały klasy III a i III c pod opieką p. J. Gąćkowskiej i B. Solińskiej.


    Wykorzystujemy zimową aurę na wf-ie


    Ponieważ dzisiaj, 12.01.2017 r. już drugi dzień próbnych egzaminów gimnazjalnych, wszyscy chodzą na paluszkach, żeby nie przeszkadzać trzecioklasistom.

    Uczniowie kl. 6a pod opieką p. Joanny Jagielskiej wyszli na lekcji wf na dwór i na boisku lepili bałwany. Śniegu było w sam raz, starczyło nawet na śnieżki i wielką bitwę.
    Dziewczyny nie oszczędzały ani siebie, ani pani Joasi.


    Och, spoglądaliśmy przez okno z dziką zazdrością...



    Warsztaty psychologiczne dla uczniów


    16.12.2016 r. uczniowie kl. I gimnazjum oraz kl. 6 uczestniczyli w warsztatach psychologicznych prowadzonych przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomsku. Pierwszoklasiści z kl. 1c rozmawiali o przemocy rówieśniczej, zaś szóstoklasiści mieli zajęcia pt. "Stres i sposoby radzenia sobie z nim".


    Scrabble w szkole




    Dnia 25 listopada 2016 r. odbyły się XI Mistrzostwa Jaworzna w Scrabble dla dzieci i młodzieży organizowane przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

    W zawodach tych startowała Martyna Dawidziak, uczennica klasy 1a naszego gimnazjum, która zajęła 6 miejsce na 26 osób startujących w zawodach.
    Opiekę nad uczennicą w czasie zawodów sprawował instruktor Artur Kwiatkowski.

    Nasz Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 3 wspólnie z MOSiR-em w Radomsku realizuje projekt "Scrabble w szkole". Platforma www.scrabblewszkole.pl jest to platforma ogólnopolskiego projektu skupiającego ponad 1000 szkół działających pod egidą Polskiej Federacji Scrabble i firmy Mattel.

    W naszej szkole opiekę nad kołem scrabblowym sprawuje p. Alina Płaszczyńska.


    Mikołajkowy Turniej Sportowy


    8 grudnia 2016 roku nauczyciele wychowania fizycznego Joanna Jagielska, Radosław Bajon, Bartłomiej Wąsek - biorący udział w projekcie sportowym Mały Mistrz - zorganizowali uczniom edukacji wczesnoszkolnej Mikołajkowy Turniej Sportowy.



    Wyścigi odbywały się w wesołej atmosferze, ale walka o pierwsze miejsce była bardzo zacięta. Doping rówieśników pomagał w rywalizacji, a zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.
    W zawodach pomagał dzieciom św. Mikołaj częstując wszystkich słodyczami.



    Mikołajkowy Turniej


    6 grudnia w hali sportowej w ZS-G nr 4 odbył się Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw o Puchar Prezydenta Miasta Radomska. W zawodach uczestniczyło 10 drużyn ze szkół podstawowych. Konkurencje polegały, m.in. na: toczeniu piłki lekarskiej, biegu slalomem, biegu na czworakach czy rzucie piłką do kosza. Nasza drużyna wywalczyła VII. miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki. Zabawa była doskonała, a rywalizacja bardzo zacięta.

                        


    Życzliwa choinka


    Zapraszamy do podziwiania ŻYCZLIWEJ CHOINKI, która znajduje się na II. piętrze w naszej szkole, a powstała w wyniku prac uczniów klas 0-3 w Dniu Życzliwości.



    XXV Olimpiada PCK


    18 listopada 17 członków SK PCK wzięło udział w etapie szkolnym XXV Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.

    Trzech uczniów otrzymało taką sama liczbę punktów. Na kolejnym etapie, etapie rejonowym szkołę może reprezentować tylko jeden uczeń, dlatego przeprowadzono dogrywkę i wygrała ją Maja Podolak z klasy 3c PG.

    Ponadto Maja przeprowadziła akcję sportową na terenie szkoły w kl. 3a PSP.
    Opiekun SK PCK - p. Urszula Pokora



    Jak udzielić pierwszej pomocy?


    30.11.2016 r. uczniowie klas I gimnazjum wzięli udział w dwugodzinnym szkoleniu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
    Szkolenie poprowadził wiceprezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Radomsku p. Stanisław Kempiński.

    Zajęcia zorganizował p. Radosław Bajon




    Dzień Życzliwości u nas


    22 listopada przedstawiciele klas 0-III wspólnie wykonywali "życzliwe Aniołki" z okazji Dnia Życzliwości.

    Dzieci stwierdziły, że dobroć, przyjaźń, uśmiech i życzliwość należy okazywać codziennie, a nie tylko od święta. Informacje na temat tej tradycji zostały odczytane w każdej klasie. Życzliwe Aniołki zawieszone będą na choince, która pojawi się tuż przed Dniem Anioła, 5 grudnia.

    Zapraszamy do oglądania aniołków i odczytywania ważnych słów, które przyniosą ze sobą.

    Dzień Życzliwości przygotowały panie: J. Gąćkowska i I. Wilk.



    Znajdź się wśród życzliwych!


    Są dwie szkoły: jedni twierdzą, że ludzie to gatunek z natury zły, drudzy - przeciwnie, że rodzimy się z gruntu dobrzy i tylko niesprzyjające życiowe okoliczności budzą w nas z czasem demony. Nie ma dowodów naukowych ani na potwierdzenie jednej, ani drugiej tezy, jednak szczególnie 21 listopada, w Światowym Dniu Życzliwości, warto przychylić się do tej drugiej opinii.

    Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i - tak na próbę - okazać komuś bezinteresowną życzliwość.

    Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania - nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.


    Mniam..., czyli pysznie i zdrowo w 6b


    Listopadowe dni przyniosły nam pochmurną i kapryśną pogodę. W takie dni łatwo o przeziębienie i ponury nastrój. Jak sobie z tym poradzić? Może przy pomocy smakowitych i pięknie podanych posiłków?

    Uczniowie klasy 6b przygotowywali dzisiaj takie dania w czasie zajęć z wychowawcą p. Elżbietą Nowak.
    Oj, działo się!

    Na ławkach zamiast podręczników pojawiły się akcesoria kuchenne, a w całej sali pachniały cytrusy i inne owocowe smakołyki. Wszyscy uczniowie w skupieniu wzorowo pracowali. A później zajadali się pysznymi sałatkami owocowymi, pełnymi witamin i soli mineralnych.

    A jak te smakowitości ślicznie wyglądały...



    Zdrowo jemy!


    17.11.2016 r. w kl. II b PSP 4 pod opieką wychowawcy klasy p. M. Marat-Fortuny odbyły się zajęcia przeprowadzone przez wolontariuszy PCK z ZSE-E w Radomsku.
    Koordynatorem zajęć była p. Agata Kempska.


    Liczne zabawy edukacyjne, krzyżówki, prace plastyczne i odgadywanie za pomocą dotyku warzyw i owoców miały na celu promowanie edukacji prozdrowotnej. Dzieci mogły wykazać się wiedzą dotyczącą wykorzystania zdrowej żywności w życiu codziennym. Ważnym elementem zdrowia jest ruch. Uczniowie ćwiczyli i tańczyli przy muzyce z repertuaru dziecięcego.

    Zajęcia dały im wiele radości i pozytywnej energii oraz wzbogaciły w wiedzę o zdrowiu i uczyły współpracy w grupie.



    "Segregujemy i rysujemy"


    16 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku podsumowano zorganizowany przez PGK konkurs na komiks edukacyjny "Segregujemy i rysujemy". Na konkurs wpłynęło 26 prac ze szkół z Radomska, Strzałkowa, Dziepółci i Gomunic. Głównym celem konkursu było kształtowanie właściwych postaw związanych z ochroną środowiska, segregacją odpadów, recyklingiem oraz ekologią wśród dzieci i młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Należało samodzielnie zaprojektować i wykonać dowolną techniką rysunkową komiks, ilustrujący prawidłową segregacje odpadów, dbałość o środowisko i ochronę przyrody. Naszą szkołę reprezentowała Patrycja Miara z kl. III b, która otrzymała wyróżnienie w kategorii szkół gimnazjalnych. Opiekunem merytorycznym była p. Iwona Salińska. Gratulujemy!!! /Za zdj. dziękujemy p. Jackowi Porzeżyńskiemu/


    Wszyscy jedzą zdrowo


    8 listopada, jak co roku, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Śniadanie Daje Moc".

    Na korytarzu roznosił się apetyczny zapach przygotowywanych przez najmłodszych uczniów posiłków.


    Śniadanka były smaczne, zdrowe i bardzo kolorowe, dostarczyły dzieciom wiele energii na cały pracowity dzień.



    W każdej klasie przypomniano również o wartościach odżywczych jabłek jako ważnego elementu całodniowej diety.

    Tutaj na zdjęciach śniadanko w kl. 2a a i 1 a.

    Smacznego!




    Zdrowe i smaczne śniadania


    08.11.2016 r. uczniowie kl. 2b oraz 3b i 3c szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami przygotowywali zdrowe posiłki w ramach projektu "Śniadanie daje moc".

    Wykorzystali różnorodne zdrowe produkty: pomidory, ogórki, sałatę, rzodkiewkę, miód, oliwki. Tworzyli niezwykle ciekawe kompozycje, pomysłom nie było końca, np. biedronki z pomidorów, ośmiornica z parówki, buźki myszki z jajek, kotki z serka itp.

    Estetycznie wykonane śniadanie zostało ze smakiem skonsumowane, a w całej szkole rozchodził się przepyszny zapach.
    Wszyscy od razu byli głodni... (a najbardziej chyba w pokoju nauczycielskim).






    Jabłko to zdrowie!


    Anglicy mawiają: zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci wcale potrzebny. Nasi dietetycy zalecają zjedzenie przynajmniej dwóch jabłek w ciągu dnia - rano dla urody, a wieczorem dla dobrego zdrowia.

    Także nasi uczniowie zachęcali dzisiaj (8.11.2016 r.) swoich kolegów do jedzenia jabłek, bowiem są to owoce bogate w witaminy i pyyyyszne!

    Ciekawostka:
    Te bogate w liczne witaminy owoce były też przysmakiem starożytnych Rzymian i Greków. Nasi przodkowie nie byli gorsi - w wykopaliskach Biskupina znaleziono ślady jabłoni rosnących tam już ok. 1600 r. p.n.e. Obecnie wartości odżywcze i prozdrowotne działanie polskich jabłek są doceniane w wielu innych krajach, ponieważ Polska jest jednym z głównych producentów tych owoców na świecie.

    W medycynie naturalnej gotowane, tarte jabłka stosuje się na biegunkę u dzieci oraz niestrawność i chorobę wrzodową u osób dorosłych. Herbatka ze skórek jabłka jest doskonałym środkiem do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

    Smacznego!



    Śniadanie Daje Moc!


    Codzienne śniadanie pomaga dobrze zacząć dzień, dlatego 7. 11. 2016 r. rozpoczął się w klasie II c od przygotowania wspólnego drugiego śniadania.

    Wzięliśmy w ten sposób udział w akcji "Śniadanie Daje Moc".


    Przyniesione produkty umyliśmy, obieraliśmy i kroiliśmy, aby następnie zrobić pyszne kanapki oraz sałatki warzywne i ze smakiem je zjeść.

    Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci lepiej się koncentrują i mają energię do nauki i zabawy.

    Wychowawca p. Danuta Proszowska.







    Strzykawki w Zerówce


    26 października br. w Oddziale Przedszkolnym gościła pielęgniarka - p. Marzena Delczyk - mama Kubusia Delczyka.

    Wszystkie dzieci mogły oswoić się z zastrzykami, strzykawkami, słuchawkami lekarskimi. Wszystkim też pani pielęgniarka zmierzyła ciśnienie.
    Na szczęście - wszyscy są zdrowi!!

    Spotkanie z ciekawymi osobami zaczyna być tradycją w naszej Zerówce, a w dodatku są to rodzice naszych przedszkolaków - tym ciekawsze są te zajęcia.

    Wniosek: bardzo fajnych mamy rodziców!

    Zapraszamy częściej!




    "Bądź bezpieczny na drodze!"


    Od września uczniowie kl. 4-6 SP i kl. I-III PG przygotowywali plakietki na konkurs techniczny "Bądź bezpieczny na drodze".

    Komisja konkursowa po długich naradach przyznała następujące miejsca:

    Kategoria - szkoła podstawowa:

    I.m. - Jakub Szwedzik kl. 4b
    II.m. - Olga Arndt kl. 5b
    III.m. - Bartosz Fortuna kl. 6b

    Kategoria - gimnazjum:

    I.m. - Maciej Szymczykiewicz kl. III c
    II.m. - Weronika Suwała kl. III a
    III.m. - Karolina Rybiałek kl. III a.



    Gratulujemy pomysłowości i ciekawego wykonania!

    Konkurs zorganizowała p. Dorota Wędzonka, nauczyciel techniki.




    Bądź widoczny = bardziej bezpieczny!


    28 października uczniowie klas 0 - III uczestniczyli w apelu poświęconym bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

    Uczniowie klas II a i II b pod kierunkiem pań Iwony Łęskiej i Moniki Marat -Fortuny przypomnieli podstawowe zasady przechodzenia przez jezdnię i inne przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych. Zwrócili również uwagę na konieczność noszenia znaczków lub kamizelek odblaskowych po zmroku.




    Zdrowe jesienne surówki


    28.10.2016 uczniowie kl. II b przygotowali jesienne surówki z sałaty, ogórka, marchwi, orzechów, natki i miodu. Samodzielnie uczyli się kroić, trzeć na tarce, łupać orzechy.

    Zajęcia promowały zdrowy sposób odżywiania, uczyły zaradności, estetyki i samodzielności. Efektem były smakowite zdrowe surówki.
    Zajęcia prowadziła p. Monika Marat-Fortuna.



    Światowy Dzień Walki z Głodem


    18.10.2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Walki z Głodem.
    Członkowie SK PCK pod okiem opiekuna p. Urszuli Pokory przygotowali pyszne kanapki, którymi częstowali uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Chałeczka z miodem i serkiem smakowała wszystkim wyśmienicie.


    Celem obchodów jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem.
    Organizowanie obchodów Dnia poparło w 1980 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ z uwagi na fakt, że „żywność jest wstępnym warunkiem przetrwania i pomyślnego rozwoju człowieka i stanowi jego fundamentalną potrzebę” (rezolucja 35/70 z 5 grudnia).

    Lata 1997-2006 i 2008-2017 (rezolucja 62/205 z 19 grudnia 2007) zostały ogłoszone przez Zgromadzenie "Dekadami Walki z Ubóstwem".



    Makiety w kl. 2b


    Po wycieczce do Niesulowa i obserwacji przyrody uczniowie klasy II b wykonali makiety lasu z użyciem plasteliny.
    Umieścili na nich mieszkańców lasu, drzewa, grzyby, krzewy. Pomysłów było wiele, czyli nauka nie poszła w las.

    Prace wykonane zostały pod kierunkiem p. M. Marat - Fortuny.


    Drugoklasiści w Niesulowie


    11 października klasy II a i II b pod opieką pań: Iwony Łęskiej, Moniki Marat - Fortuny i Agnieszki Kostrzewy odwiedziły Nadleśnictwo Gidle w Niesulowie.

    Uczniowie mogli na żywo zobaczyć to, czego aktualnie uczą się na zajęciach lekcyjnych. Pan leśnik odpowiadał na wiele pytań zadawanych przez dzieci, opowiadał o warstwowej budowie lasu, rosnących roślinach i zwierzętach żyjących w pobliskich lasach. Uczniowie również mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat lasu.

    Mimo niesprzyjającej pogody pobyt w leśniczówce był udany, a przekazana w ciekawy sposób wiedza na dłużej zostanie w pamięci uczniów.



    Segregacja na tabletach w 5b


    6.10.2016 r. uczniowie kl. 5b wzięli udział w niezwykłych warsztatach ekologicznych w ekopracowni.
    Gościliśmy dzisiaj w naszej szkole p. Beatę Bartosiak z firmy ETADO Recykling z Warszawy oraz p. Magdalenę Jurek i p. Agnieszkę Orzińską z PGK Radomsko.

    Na początku piątoklasiści wysłuchali krótkiego wykładu o segregacji odpadów, a następnie wzięli udział w grze edukacyjnej pt. "Edukacja segregacja".
    Uczniowie otrzymali tablety, na których grali, prawidłowo segregując odpady i wykorzystując zdobytą podczas prelekcji wiedzę.
    Po dwóch dogrywkach zwyciężyła Julia Stępińska i w nagrodę otrzymała zestaw ekologicznych gadżetów, a wszyscy uczestnicy spotkania - ekologiczne plany lekcji.
    Szkoła za udział w grze ekologicznej nagrodzona została pojemnikiem na odpady aluminiowe.

    Warsztaty prowadzone były nieodpłatnie.
    Zajęcia zorganizowała p. Iwona Salińska.




    "Segreguję, środowisko szanuję!"


    29.09.2016 r. w klasach I-III PSP odbył się ekologiczny konkurs wiedzy ph. "Segreguję, środowisko szanuję". Celem konkursu było utrwalenie zasad segregacji odpadów. Uczniowie kolorowali odpowiednio pojemniki, "umieszczali w nich" odpady, wykazywali się znajomością pojęcia "recykling" oraz projektowali zabawki ze zużytych materiałów.

    Wyniki konkursu:
    I miejsce: Wiktoria Gal I a, Wiktoria Burzyńska II b, Liliana Biała II a, Nikola Ciastko III b, Maja Cieciora III c

    II miejsce: Weronika Gołębiowska Ia, Oliwier Habel II b, Lena Król II c, Faustyna Barońska III a, Kacper Rochowski III b

    III miejsce: Katarzyna Bareła I a, Kaja Grabowska IIc, Maja Jaskórzyńska IIIa ,Kinga Szafruga III c

    Wyróżnienia: Filip Jasnos I a, Natalia Gładka II a

    Konkurs zorganizowały: p. Monika Marat-Fortuna i p. Danuta Proszowska.
    Tematyce segregacji odpadów towarzyszy akcja Małego Samorządu Uczniowskiego, który ustawił kosze do segregowania na II piętrze.




    Piękna nasza Polska cała!


    27.09.2016 r. kolejne klasy - kl. 5a i 6b - pod opieką wychowawczyń p. E. Nowak, p. A. Łacisz i p. I. Salińskiej wybrały się na jesienną wycieczkę przyrodniczą; tym razem do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.
    Wycieczkę zorganizowała p. Agnieszka Szwedzik.


    Pierwszym punktem programu było zwiedzanie rezerwatu "Niebieskie Źródła", który obejmuje baseny źródliskowe, rozlewiska i lasy olszowe wraz z kanałami i borami. Dawniej rezerwat nazywany był Modrymi Wodami. Na ścieżce dydaktycznej uczniowie pokonali 5 przystanków na grobli spacerowej. Uwagę wszystkich przyciągnęły wywierzyska, czyli źródła krasowe.

    Ciekawostka: kolor wód w Niebieskich Źródłach zależy od pory dnia oraz pogody.

    Następnie nasi uczniowie przespacerowali się po zaporze na rzecze Pilicy w Smardzewicach oraz odwiedzili molo na Jeziorze Sulejowskim (już nie zalewie).

    Na zakończenie czekała ich podziemna trasa w Grotach Nagórzyckich, czyli sztucznych wyrobiskach w dawnej kopalni piasku.
    Wg lokalnych przekazów groty mogą liczyć ok. 200 lat, panuje w nich temp. ok. 9 stopni C i duża wilgotność powietrza (ok. 65-85%).

    Jak widać na zdj., pogoda dopisała i selfi nad zalewem wyszły fantastycznie.

    /zdj. p. I. Salińska, p. E. Nowak/



    Lekcja ekologii w MDK


    23.09.2016 r. nasi czwartoklasiści pod opieką wychowawczyń odwiedzili MDK w Radomsku i wzięli udział w spektaklu ekologicznym pt. "Lekcja ekologii".

    Przedstawienie zostało przygotowane w ramach programu edukacyjnego o tematyce ekologicznej Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Miasta Radomska.

    Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda droga śmiecia od wyrzucenia go do kosza (odpowiedniego, bo segregujemy odpady) do ponownego przetworzenia na np. papier toaletowy.
    Dzieci pomagały artystom segregować odpady, uczestniczyły też w różnych częściach programu - z naszej szkoły na scenę trafił Dawid z kl. 4b.

    Przedstawienie przygotowało Studio Małych Form Teatralnych Sztuka z Trzebini pt. "Czy śmieci muszą nas zasypać?".

    /zdj. A. Szwedzik/



    Zdobyliśmy Fajną Rybę i mnóstwo pamiątek sprzed milionów lat!


    21.09.2016 r. - na pożegnanie kalendarzowego lata - uczniowie kl. 6a i 5b pod opieką wychowawców: p. M. Musiał i p. G. Dettlaff oraz p. A. Szwedzik odwiedzili Przedborski Park Krajobrazowy.

    Zwiedzanie zaczęliśmy od zdobycia najwyższego wzniesienia województwa łódzkiego, czyli Fajnej Ryby (wszyscy weszli o własnych siłach!) i podziwiania malowniczych krajobrazów - bo zza chmur wyszło słońce. P. Dorota Badura - przewodnik z PPK zwróciła uczniom uwagę na właściwe zachowanie w lesie wobec fauny i flory oraz w sytuacjach znalezienia np. zwierzęcia we wnykach. Sprawdziła też wiedzę naszych podopiecznych o budowie lasu, roślinach i zwierzętach chronionych oraz formach ochrony przyrody.



    Następnie wybraliśmy się do rezerwatu "Murawy Dobromierskie" (powierzchnia 36,29 ha) - to rezerwat stepowy z roślinnością nawapienną, która daje doskonałe warunki rozwoju wielu gatunków zwierząt, głównie owadów (nas nie gryzły!).

    Po ok. 5 km dotarliśmy do rezerwatu "Bukowa góra" - to rezerwat tzw. częściowy i tworzy go stary las bukowy, w którym drzewa liczą ponad 200 lat.

    I właśnie w tym miejscu odkryliśmy pozostałości roślin i zwierząt sprzed milionów lat - powalone przez burze stare drzewa odsłoniły pod korzeniami stanowiska geologiczne pełne skamielin i skamieniałości. Prawie każdy z nas wykopał lub znalazł w pobliżu skamieniałe muszle, odciski roślin czy ślimaków w wapieniach (pamiątka doskonała - samodzielnie wydobyta i prawdziwa).

    Pogoda sprawiła nam niespodziankę i zrobiło się bardzo gorąco. Ognisko, pieczenie kiełbasek i pianek oraz gry i zabawy na terenie ośrodka były świetnym dopełnieniem dzisiejszej wycieczki.

    Wycieczkę zorganizowała p. Agnieszka Szwedzik.

    PS. Niestety, grzybów brak.



    Sprzątanie świata - Polska 2016


    16 września ruszyła 23. edycja akcji "Sprzątanie świata - Polska", która przebiega pod hasłem "Podaj dalej... drugie życie odpadów".



    Głównym jej przesłaniem jest:
    - promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
    - unikanie odpadów - szacunek do przedmiotu,
    - uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

    W naszej szkole udział w akcji wzięli uczniowie kl. IV - VI. Pod opieką p. Iwony Salińskiej na lekcjach przyrody wyposażeni w worki do segregacji odpadów oraz rękawiczki porządkowali tereny wokół oraz w najbliższym sąsiedztwie naszej szkoły.
    Czwartoklasiści z kl. 4b zaczęli już na pierwszej lekcji i najwięcej uzbierali butelek - plastikowych i szklanych oraz foliowych opakowań po słodyczach, bułkach i chipsach.



    Zatańcz z klasą w swojej szkole


    13.09.2016 r. odwiedzili nas instruktorzy HAJDASZ Centrum - Ogólnopolskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier z Łodzi. Dziewczęta zaproponowały najmłodszym wyjątkowy taneczny program edukacyjno-wychowawczy. W ciekawy i nietuzinkowy sposób wyjaśniły, na czym polegają zasady gry fair play.


    Muzyka w zerówce


    6.09.2016 r. zajrzeliśmy do naszej Zerówki.
    Akurat najmłodsi mieli zajęcia muzyczne z p. Marzenną Musiał.

    Lata 2016-2018



    Rok szkolny 2021-2022 Rok szkolny 2022/2023 Rok szkolny 2023/2024 Powrót na początek


    stat4u