W hołdzie Patronowi

Uczniowie i grono pedagogiczne "Reymontówki na Bugaju" zawsze czcili rocznice wydarzeń związanych z postacią Patrona. Uroczyście obchodzone są ważne dla nas daty: 7 maja (narodziny pisarza), 13 listopada (przyznanie Nagrody Nobla), 5 grudnia (śmierć pisarza), 9 grudnia (pogrzeb na Powązkach). Szkoła utrzymuje kontakty z innymi placówkami Reymontowskimi. Od 28 września 2002 r. jest Członkiem Założycielem Ogólnopolskiego Klubu Szkół Reymontowskich.

Wł. St. Reymont został także patronem Publicznego Gimnazjum nr 2 wchodzącego w skład ZSG 3.

6 czerwca 2005 r. w trakcie uroczystości nadania imienia i poświęcenia sztandaru szkoły została otwarta izba upamiętniająca życie i dorobek twórczy Reymonta. Uczniowie nie tylko zwiedzali to miejsce, ale także uczestniczyli w ciekawych lekcjach języka polskiego, historii, godzinach wychowawczych przeprowadzanych w XIX-wiecznej chacie i jej otoczeniu.

Zlot Szkół Reymontowskich
Lipce Reymontowskie 2002

Władysław St. Reymont patronem Publicznego Gimnazjum nr 2
2005 r.

U zbiegu ulic Narutowicza i Kościuszki, w bliskim sąsiedztwie Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Klasztoru oo. Franciszkanów, niemalże w sąsiedztwie "Reymontówki na Bugaju", stoi na pięknym skwerku pomnik Władysława Stanisława Reymonta, polskiego Noblisty i Patrona szkół wchodzących w skład ZSG nr 3.

Pomnik to marmurowy obelisk ze scenami z "Chłopów", zwieńczony popiersiem z brązu. Powstał on w 2000 roku, który w Radomsku także obchodzono jako Rok Reymonta. Popiersie sfinansowane zostało wyłącznie ze środków przekazywanych przez społeczeństwo naszego miasta oraz Ziemi Radomszczańskiej, w tym także przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Wielkim orędownikiem sfinalizowania przedsięwzięcia była, nieżyjąca już dyrektor naszej szkoły, mgr Jolanta Mossur.

Pomnik został odsłonięty w 75. rocznicę śmierci Noblisty - 2 grudnia 2000 r. - przez potomków wielkiego pisarza: Krystynę Makowiecką i Andrzeja Rejmenta. Popiersie poświęcił ks. arcybiskup Stanisław Nowak.

W 2001 r. nasza szkoła została uhonorowana opieką nad pomnikiem Władysława St. Reymonta. Samorząd Uczniowski, upamiętniając rocznice urodzin (7 maja 1867 r.) i śmierci (5 grudnia 1925 r.), porządkuje skwer, składa kwiaty i zapala symboliczne znicze przed pomnikiem. Uczniowie odwiedzają Patrona także w czasie Wszystkich Świętych czy w kwietniu, kiedy to obchodzimy Miesiąc Pamięci Narodowej.

2000 r.

2001 r.