Obchody pod Dębem Pamięci
Dodane przez aszwedzik dnia 17.09.2023 15:23
"Tej nocy zgładzono wolność
w katyńskim lesie...
Zdradzieckim strzałem w czaszkę
pokwitowano Wrzesień.

Związano z tyłu ręce,
by w obecności kata
nie mogły się wznieść błagalnie
do Boga i do świata."


15.09.2023 r. nasi uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w miejskich obchodach 84. rocznicy napaści ZSRR na Polskę, która od 17 września 1939 r. znajdowała się pod podwójna okupacją - Niemiec i Związku Radzieckiego.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w Klasztorze O.O. Franciszkanów w Radomsku. Następnie wszyscy udali się do franciszkańskich ogrodów, gdzie w 2010 r. posadzono Dąb Pamięci dla uhonorowania zamordowanego radomszczanina Tadeusza Rozpędka - funkcjonariusza przedwojennej Policji Państwowej, który zginął od strzału w tył głowy wymierzonego przez NKWD w Twerze w 1940 roku.

Właśnie w ogrodzie klasztornym zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć poruszający spektakl pt. "KATYŃ-REQUIEM AETERNA", w wykonaniu naszych uczniów z klas 6b, 7b i 8a, przygotowany przez p. Grażynę Dettlaff, p. Marzennę Musiał i p. Błażeja Badowskiego.

Po części artystycznej delegacje szkół oraz przedstawiciele samorządów i organizacji złożyli kwiaty pod Dębem Pamięci, m.in. p. Izabela Iwanowicz, dyr. naszej szkoły oraz p. Eliza Molik, wicedyr. szkoły wraz z uczniami, członkowie Rodziny Katyńskiej z p. Elżbietą Mikołajczuk oraz Joanną Wideryńską, a także p. Anna Milczanowska, poseł na Sejm RP, p. Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa i absolwent naszej szkoły, a także władze miasta i powiatu.

Następnie na Starym Cmentarzu odczytano Apel Pamięci, a delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Tablicą Pamięci Zamordowanych na Wschodzie w 1940 roku.