"Szkoła w terenie" - czyli aktywna edukacja ekologiczna
w klasach IV - VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4.

Autorzy innowacji:
mgr Iwona Sokołowska-Salińska - nauczyciel biologii i przyrody,
mgr Agnieszka Szwedzik - nauczyciel polonista, wychowawca kl. 6b.

Innowacja będzie realizowana w okresie od 1.12.2015 r. do 24.06.2016 r.

Nauczyciel powinien ukazywać dzieciom piękno przyrody, nauczyć ich obcowania i słuchania natury. Edukacja ekologiczna i przyrodnicza powinna odbywać się w terenie i dlatego niezbędnym elementem tego projektu są zajęcia terenowe.

Tego typu zajęcia przybliżają bogactwo i wartości przyrodnicze naszego kraju, pozwalają dzieciom na bliskie spotkania z przyrodą - fauną i florą.

Cele nadrzędny innowacji - przybliżenie bogactwa i wartości przyrodniczych okolic Radomska i kształtowanie postaw odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska, a także zwiększenie motywacji do nauki przyrody.

Dzięki zajęciom w terenie możliwe będzie obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku, podglądanie roślin i drobnych organizmów egzystujących w runie leśnym, a także zbieranie próbek do zajęć laboratoryjnych. Zajęcia będą okazją do spotkań ze specjalistami zajmującymi się ochroną przyrody, pracującymi ze zwierzętami oraz obcującymi na co dzień z przyrodą - z leśnikami, hodowcami zwierząt, myśliwymi, pracownikami oczyszczalni ścieków, zakładu utylizacji odpadów komunalnych czy lekarzem weterynarii ze schroniska dla zwierząt.