"Sięgnij po Nobla".

Autorzy innowacji:
mgr Grażyna Dettlaff - nauczyciel języka polskiego, wychowawca kl. 5b
mgr Barbara Orsicz - nauczyciel języka polskiego.

Innowacja adresowana jest do uczniów klas I - III Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomsku, ich rodziców/prawnych opiekunów, środowiska lokalnego oraz nauczycieli współdziałających w realizacji zadań.

Miejsce realizacji programu to przede wszystkim szkoła - PG nr 2 w Radomsku, MBP w Radomsku, Muzeum Regionalne w Radomsku, MDK w Radomsku, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Eksperymentarium w Łodzi, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Izba Pamięci Władysława Reymonta w Kołaczkowie, inne miejsca pamięci związane z noblistami, np. Kraków, Lipce Reymontowskie.

Celem nadrzędnym programu jest umożliwienie poznania tajemniczej postaci Alfreda Nobla, historii nagrody oraz sylwetek polskich noblistów.

Inspiracją do opracowania innowacji pt. "Sięgnij po Nobla" stały się obchody 90. rocznicy przyznania Nagrody Nobla patronowi Publicznego Gimnazjum nr 2 - Władysławowi Stanisławowi Reymontowi.
Działania zaplanowane w ramach tej innowacji przybliżą uczniom, rodzicom, nauczycielom i społeczności lokalnej sylwetki polskich laureatów noblowskiej nagrody, ze szczególnym uwzględnieniem postaci patrona szkoły.
Diagnoza oczekiwań wskazuje na zainteresowanie uczniów pozalekcyjnymi formami aktywności, np. wycieczkami, warsztatami kulturalnymi czy spotkaniami autorskimi. Dzięki tego rodzaju działaniom uczeń wyrabia w sobie poczucie odpowiedzialności za swój rozwój osobisty i społeczny. Działania innowacyjne zakładają nawiązanie kontaktu z osobami publicznie znanymi, dlatego tym większe zakłada się zaangażowanie uczniów. Będą oni mieli okazję kształtować kontakty interpersonalne, podnosić swoje umiejętności informatyczne i językowe, rozwijać swoją wiedzę poprzez empiryczne doznania.

Prace: Wiktoria Stępień kl. 3c PG Alfred Bernhard Nobel