Zakończenie projektu "Zdrowe życie - zdrowa planeta"

29.09.2011 r. odbyła się w naszej szkole niezwykła impreza - oficjalne podsumowanie dwuletniego partnerskiego projektu "Zdrowe życie - zdrowa planeta" programu Comenius, który realizowaliśmy ze szkołami z Lincoln i Rzymu w latach 2009-2011.
Gościliśmy Zastępcę Prezydenta Miasta p. Wiolettę Pal oraz przewodniczącego Rady Miasta p. Jacka Gębicza, dyrektorów radomszczańskich szkół i przedszkoli, a także rodziców.

Na początku szóstoklasiści zaśpiewali hymn UE, następnie p. dyr. Izabela Iwanowicz dokonała uroczystego otwarcia imprezy, a koordynator projektu p. Edyta Mossur krótko scharakteryzowała program. Łukasz Kornicki zaprezentował rezultaty projektu i poprowadził całą uroczystość.
Mogliśmy wysłuchać recytacji napisanych przez uczniów wierszy i rymowanek w wykonaniu piątoklasistów i obejrzeć przedstawienie pt. "Dwa słówka na temat zdrówka". Niezwykłe wrażenia zapewniły nam śpiewające dziewczęta: Kinga Kucharzewska i Natalia Ćwiek. Pochwaliliśmy się uzyskaniem certyfikatu LCAE, podziwialiśmy pokaz mody ekologicznej i Szkolny Kodeks Ekologiczny w ciekawej scenerii prac plastycznych naszych uczniów - uczestników projektu oraz prezentacji multimedialnych, dokumentujących dwa lata pracy z programem Comenius.
Zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe kalendarze, zakładki i kubeczki, które powstały jako jeden z rezultatów projektu.

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości!

Zapraszamy na wystawę!

Zapraszamy na międzynarodową wystawę prac uczniów z Polski, Włoch i Anglii, uczestniczących w projekcie "Healthy lives - healthy planet" programu Comenius, który nasza szkoła realizowąła w latach 2009-2011.
Projekt finasowany był z Funduszy Europejskich.

Wystawę będzie można oglądać w wakacje w Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddział dla Dzieci przy ul. Narutowicza w Radomsku.

Serdecznie zapraszamy!

Rzym, Comenius i MY - ewaluacja projektu

Wizyta naszych nauczycieli z grupy projektowej programu Comenius "Zdrowe życie - zdrowa planeta", realizowanego od 2009 r., w Rzymie miała charakter warsztatowy, a głównym celem było dokonanie międzynarodowej ewaluacji projektu prowadzonego w trzech szkołach: polskiej, angielskiej i włoskiej.

We wtorek rano czekało nas baaaardzo oficjalne powitanie z udziałem burmistrza dzielnicy rzymskiej, w której mieści się szkoła partnerska, orkiestry reprezentacyjnej policji w Rzymie, uczniów, nauczycieli i rodziców. Orkiestra odegrała hymny państwowe Polski, Anglii i Włoch, a następnie dała koncert muzyki poważnej i rozrywkowej. Później uczniowie ze szkoły "Papa Wojtyla" w Rzymie zaprezentowali krótkie programy artystyczne.
Dalszą część dnia wypełniły warsztaty z udziałem nauczycieli z naszej szkoły, Rzymu i Lincoln. Zaprezentowaliśmy działania w ramach projektu Comenius w formie prezentacji multimedialnych, wymieniliśmy się uwagami m.in. na temat sposobów realizacji wybranych zadań.
Wypełnianie formularzy ewaluacyjnych wygladało bardzo ciekawie, gdyż słychać było mieszaninę trzech języków, a na koniec westchnienie ulgi, gdy udało się wszystko pomyślnie wypełnić.
Odpoczęłyśmy dopiero późnym popołudniem w czasie rejsu statkiem po rzymskiej rzece - Tybrze (!nasza Radomka lepiej pachnie...).
Wieczór to zwiedzanie najstarszej części Rzymu, przepięknie oświetlonego, spacer uliczkami pamiętającymi czasy Juliusza Cezara, podziwianie fontanny di Trevi, zamku Sant' Angelo, Campidoglio ... (szkoda, że nie miałyśmy licznika kilometrów).
Rano pobudka o 5.00 i wyjazd na lotnisko Ciampino.

Arrivederci!

PS. W Rzymie uczniowie kończą rok szkolny już 10 czerwca.

Saluti da Roma

Pozdrowienia z Rzymu przesyłają wasze kochane belferki, czyli p. dyr. I. Iwanowicz, p. E. Mossur, p. A. Szwedzik, p. B. Orsicz i p. L. Rutkowska, ktore w ramach projektu Comenius wyjechały na spotkanie i warsztaty nauczycieli partnerskich szkół.
Przybyłyśmy, zobaczyłyśmy, zwiedziłyśmy... jeszcze nie wszystko.
Teraz zwiedzamy rzymską szkołę - nasza piękniejsza.
Pogoda dopisała, więc odwiedziłyśmy jeszcze Coloseum i Forum Romanum, senat i ... zrobiłyśmy chyba 100 km pieszo.
Jutro spotkanie z dziećmi w partnerskiej szkole w Rzymie.

Międzynarodowi goście w naszej szkole - Comenius

26. maja już o godz. 1005 do naszej szkoły zawitali goście z Lincoln i Rzymu.

Najpierw zwiedzali szkołę, obejrzeli wspaniałą wystawę w bibliotece szkolnej pt. "Piękno wokół nas" oraz film, przyglądali się lekcjom w wybranych pracowniach i wystawie owadów w pracowni biologicznej. (Gorące podziękowania dla Mikołaja Szyszki za udostępnienie części prywatnej kolekcji motyli, chrząszczy, patyczaków i innych wyjątkowo rzadkich okazów).

Następnie w sali gimnastycznej hymn UE otworzył uroczyste podsumowanie dwuletniego projektu "Zdrowe życie - zdrowa planeta" programu Comenius.
Uczniowie uczestniczący w projekcie obejrzeli prezentację multimedialną o działanich projektowych z dwóch lat oraz zaprezentowali krótkie programy artystyczne (my- przedstawienie, Anglicy - układ taneczny/gimnastyczny i piosenki, Włosi - okazali się najbardziej spontaniczni - tańczyli, skakali i śpiewali), a nasza młodzież oklaskiwała ich gorąco.
Po lunchu wszystkie grupy pojechały do Nadleśnictwa Gidle i uczestniczyły w zajęciach ekologicznych w terenie na ścieżce przyrodniczej w Niesulowie (trasa ok. 2 km w lesie pod opieka leśnika, film o drzewach i zwierzętach leśnych, zajęcia w grupach - układanie "alfabetu lasu").

Zmęczeni, ale dotlenieni i opaleni, wszyscy szczęśliwie wrócili do ośrodka na Wawrzkowiźnie. Już jutro powiemy: "Alivederci!" / "Good bye", bo jutro goście wracają do swoich krajów.

Saluti da .../Pozdrowienia z... warsztatów Comeniusa

Od poniedziałku 23.05.2011 r. gościmy w naszym mieście uczniów i nauczycieli z partnerskich szkół z Lincoln w Anglii i Rzymu we Włoszech, z którymi realizujemy już dwa lata projekt "Zdrowe życie - zdrowa planeta".

W poniedziałek pokazaliśmy Włochom Radomsko oraz poczęstowaliśmy obiadem w szkole. Anglicy dotarli dopiero przed północą.
We wtorek międzynarodowa grupa polsko-angielsko-włoska pojechała na wycieczkę do kopalni w Bełchatowie oraz na górę bełchatowską, a po obiedzie - na basen do SollParku. Po południu wspólnie bawiliśmy się przy ognisku na Wawrzkowiźnie, integrując się i ucząc języka włoskiego (bo angielski już znamy). Było bardzo rodzinnie, gdyż odwiedzili nas rodzice naszych uczniów uczestniczących w wymianie.
Środa to wyprawa do "Zaczarowanego lasu" i spotkanie z Babą Jagą, Czerwonym Kapturkiem, Jasiem i Małgosią oraz innymi bajkowymi postaciami.
Po południu czekają na gości gry i zabawy zręcznościowe na świeżym powietrzu, a jutro przyjadą do naszej szkoły (ok. godz.1000).

Międzynarodowa wymiana młodzieży Comenius

W ramach realizacji Partnerskiego Projektu Comenius "Healthy lives - healthy planet" w dniach 23 - 27 maja 2011 r. odbędzie się spotkanie partnerskie nauczycieli oraz uczniów z Wielkiej Brytanii, Polski i Włoch.

32 uczniów oraz 11 nauczycieli będzie realizować cele projektu "Zdrowe życie - zdrowa planeta" poprzez zajęcia ekologiczne, sportowe, artystyczne, zabawy integracyjne i wycieczki.
W czwartek w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 odbędzie się spotkanie ze społecznością szkolną, podczas której uczniowie zaprezentują piosenki, układy taneczne oraz przedstawienie pt. "Dwa słówka na temat zdrówka" w języku polskim i angielskim, propagując w ten sposób zdrowy styl życia.
Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczący w projekcie i warsztatach międzynarodowych: Aleksandra Nitecka, Agnieszka Cegieła, Mateusz Miler, Julia Koćwin, Karolina Dawid, Karolina Romańska, Urszula Puczkowska, Karolina Ślęzak, Piotr Koćwin, Michał Łacisz, Michał Koczur, Julia Wędzonka.

Koordynator projektu - mgr Edyta Mossur.

Dzień Europy w naszej szkole

9. maja w ramach projketu "Healthy lives - healthy planet" programu Comenius uczniowie z klas 5b, 6b SP i 1c PG przygotowali happening europejski z okazji Dnia Europy.
Hymn UE "Oda do radości" (w wykonaniu dziewcząt z kl. 5b) otworzył imprezę, która przybliżyła uczniom klas 4-6 ideę wspólnej Europy bez granic. Młodzież prowadząca spotkanie zaproponowała lot balonem nad Europą i lądowanie w wybranych państwach członkowskich UE. Odwiedziliśmy m.in. Austrię, gdzie wysłuchaliśmy fragm. walca Straussa w wykonaniu Diany Puczkowskiej, we Francji pod wieżą Eiffla oglądaliśmy paryski pokaz mody, w Wielkiej Brytanii wypiliśmy herbatkę z królową Elżbietą, a w Grecji zatańczyliśmy sirtaki razem z Grekiem Zorbą i dziewczętami z kl. 6b i 1c. Na koniec wylądowaliśmy w Polsce i obejrzeliśmy poloneza w wykonaniu uczniów kl. 3a SP (przygotowani przez p. J. Gąćkowską).

W II części happeningu odbył się konkurs drużynowy dla klas 4-6 "Co wiem o UE?". Uczniowie odpowiadali na bardzo trudne pytania dotyczące m.in. ilości państwa członkowskich UE czy liczby europosłów, ale również symboli i waluty unii. Najlepsi okazali się uczniowie z kl. 4a. Gratulujemy!

W szkole można też oglądać wystawę prac uczniowskich wykonanych na zajęciach w ramach projektu Comenius.

W dn. 2-9.05.2011 r. szkoły w całej Polsce mogły przyłączyć się do obchodów Tygodnia Comeniusa i Dnia Europy. Nasza placówka umieściła swoje zgłoszenie na platformie e-Twinning i przygotowała szkolne imprezy z tych okazji - jako jedyna w Radomsku i województwie.

Happening przygotowano pod kierunkiem koordynatora projektu p. Edyty Mossur oraz przy współpracy z nauczycielami: p. U. Pokorą, p. E. Nowak, p. M. Musiał.

Dzień Europy

(ang.) Day of the European Union
(niem.) Tag der Europäischen Union
(fr.) Jour de l' Union européenne


W dn. 9.05.1950 r. Robert Schuman przedstawił propozycje utworzenia zorganizowanej Europy jako niezbędny warunek utrzymania stosunków pokojowych. Propozycję tę, znaną jako "Deklaracja Schumana", uważa się za początek tworzenia obecnej Unii Europejskiej.
Dzisiaj dzień 9 maja jako Dzień Europy jest okazją do imprez i uroczystości, które czynią Europę bliższą jej obywatelom oraz służą wzajemnemu zbliżeniu się narodów wchodzących w skład UE.
Motywem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Europy jest Europejski Rok Wolontariatu.

Także w naszej szkole już od piątku widać było przygotowania do obchodów Dnia Europy w naszej szkole, które organizujemy w ramach projektu "Healthy lives - healthy planet" programu Comenius.

Zapraszamy już w poniedziałek do sali gimnastycznej na 1. i 2. lekcji.
Oj, będzie się działo!

W poszukiwaniu skarbów

29.04.2011 r. uczniowie klas 4 pod opieką p. A. Szwedzik, p. I. Salińskiej, p. T. Łapińskiego i p. R. Bajona wybrali się na wycieczkę w Tarnowskie Góry do Zabytkowej Kopalni Srebra.

Po zwiedzeniu ekspozycji w muzeum zjechaliśmy szybem "Anioł" na głębokość 40,5 m pod ziemię, gdzie wędrowaliśmy pod opieką przewodnika podziemnymi korytarzami, a ostatni odcinek 270 m przepłynęliśmy łodziami. Po godzinie wyjechaliśmy szybem "Żmija" na powierzchnię. W promieniach słońca zwiedziliśmy Skansen Maszyn Parowych, a następnie spacerkiem przez Park Repecki dotarliśmy do szybu "Ewa" i bardzo krętymi schodami zeszliśmy 30 m w dół do "Sztolni Czarnego Pstrąga", gdzie odbyliśmy 600-metrową podróż łodziami. Panuje tam specyficzny mikroklimat o dużej wilgotności powietrza i stałej temperaturze 10 st. C.

Po wydaniu chyba wszystkich pieniędzy na pamiątki pojechaliśmy do Aqua Parku w Tarnowskich Górach, gdzie przez 2 godziny szaleliśmy na zjeżdżalniach, basenach, w rwącej rzece i na fali.
Wróciliśmy szczęśliwie do stęsknionych rodziców zmęczeni, ale zadowoleni.

Bawimy się w ekologa i sadzimy drzewa

20.kwietnia był w naszej szkole dniem bardzo ekologicznym - podsumowującym Dni Ziemi.
Po pierwsze to Dzień bez Samochodu. Brawo! dla tych uczniów i nauczycieli oraz dyrekcji (widziana na rowerze), którzy tego dnia spacerkiem dotarli do szkoły.
Po drugie to dzień gier i zabaw ekologicznych dla klas I-III PSP. Najmłodsi z zapałem układali hasła, rozwiązywali ekologiczną krzyżówkę, a na koniec rozpoznawali i segregowali śmieci, wrzucając je do odpowiednich pojemników. Zajęcia przygotowały panie Joanna Gąćkowska i Iwona Łęska. Każda z klas otrzymała piękny dyplom, a zawodnicy znaczki "Przyjaciela lasu" i słodką niespodziankę.
Po trzecie - na zakończenie akcji Dni Ziemi w szkole - sadziliśmy drzewa. Uczniowie wspólnie z panami konserwatorami uporządkowali szkolny skwerek, wycinając uschnięte gałęzie i wykopując suche krzewy irgi. Ogromne podziękowania dla uczniów kl. 3b PG (Damiana Kurowskiego i Sebastiana Piaseckiego), którzy przekopali się przez korzenie, kępy starej trawy i przygotowali miejsca dla sadzonek drzew.
Od godz. 10.00 wspólnie z uczniami m.in. z kl. 4b oraz 3a PSP posadziliśmy 60 świerków, pozyskanych z Nadleśnictwa Gidle.
Akcję Dni Ziemi w naszej szkole przygotowały panie: Iwona Salińska i Agnieszka Szwedzik w ramach projektu Comenius.

To była świetna zabawa - tak podsumował środę Maciek Szymczykiewicz z kl. 3a PSP w wywiadzie dla lokalnej telewizji NTL.

Nałogom mówimy: NIE!

W pracowni plastycznej można już podziwiać wystawę prac szóstoklasistów biorących udział w szkolnej akcji "Nałogom mówimy: NIE!".

Za pomocą kształtów, barw i tekstu uczniowie klas VI tworzyli plakaty przestrzegające przed lekkomyślnymi zachowaniami, mogącymi doprowadzić do uzależnienia. Tematyka plakatów była zróżnicowana - ostrzegano nie tylko przed alkoholem, narkotykami czy papierosami, ale i przed uzależnieniem od komputera.

Prace plastyczne powstały pod kierunkiem mgr Elżbiety Nowak w ramach realizacji projektu Comenius.

Nasi artyści o bezpieczeństwie

20.04.2011 r. odbyło się rozstrzygnięcie miejskiego konkursu plastycznego pt. "Moje Bezpieczne Miasto" zorganizowanego przez Straż Miejską w Radomsku.
Nasi artyści z klas czwartych zgarnęli główne nagrody.
W eliminacjach szkolnych:
  I m. - Weronika Kaczmarczyk kl. 4b
  II m. - Natalia Staszczyk kl. 4b
  III m. - Kacper Bodanka kl. 4a.


W eliminacjach miejskich Kacper Bodanka zajął II miejsce.

Gratulujemy laureatom i mgr Elżbiecie Nowak, opiekunowi artystycznemu..

Dla zwierząt

Gorąco dziękujemy wszystkim uczniom klas 1-4 szkoły podstawowej oraz wychowawcom za udział w zbiórce karmy dla zwierząt ze schroniska w Radomsku. Uzbieraliśmy 40 kg.
Najwięcej zgromadziły klasy: 4b (13 kg) i 3b PSP (7,5 kg).


Akcję zorganizowano wspólnie z uczniami z sąsiedniego "Elektryka" (absolwentami naszej szkoły); serdeczne podziękowania dla Karoliny Bareły i jej rodziców za transport karmy do schroniska.

Dzień bez samochodu

Nie jedź autem, jeśli masz tuż, tuż,
weź rower lub po prostu pieszo rusz
!


20. kwietnia na zakończenie Dni Ziemi w naszej szkole proponujemy DZIEŃ BEZ SAMOCHODU.
Światowy (Europejski) Dzień bez Samochodu (Car Free Day) to międzynarodowa kampania ekologiczna obchodzona od 1998 r. ( w Polsce od 2002 r. pod patronatem Ministerstwa Środowiska).
Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnianie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie mieszkańców do alternatywnych środków transportu oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale o wiele przyjemniejsze.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i spaceru do szkoły/pracy uczniów, rodziców i nauczycieli.

Na ratunek Ziemi!

18.04.2011 r. z okazji Dnia Ziemi, który w tym roku obchodzony jest na świecie pod hasłem "Las całkiem blisko nas", najmłodsi - z kl. 0 i 1b pod kierunkiem wych. p. Joanny Waloch i p. Beaty Miarki - przygotowali apel dla uczniów kl. 0-3 PSP, nagłośnienie zapewnili Łukasz i Patryk z kl. 1c PG.
Pierwszoklasiści wcielili się w postaci mieszkańców lasu i opowiadali, jak wygląda ich życie, gdy człowiek nie dba o środowisko. Zaapelowali też do swoich kolegów, aby nie wyrzucali do lasu śmieci, tylko korzystali z pojemników i segregowali odpady.
Największą atrakcją okazał się POKAZ MODY EKOLOGICZNEJ w wykonaniu przedszkolaków z "zerówki" - były plisowane gazetowe spódnice, zestaw biwakowy z folii, przenośny domek a'la ślimak i na zakończenie para nowożeńców, która doczekała się owacji na stojąco.

Gratulujemy pomysłu i zachęcamy do wykorzystywania odpadów!

Dzień Ziemi w naszej szkole

Tegoroczny światowy Dzień Ziemi obchodzony jest pod hasłem "Las całkiem blisko nas", zaś rok 2011 ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Lasu.
W naszej szkole zaplanowaliśmy obchody Dnia Ziemi na kilka dni przed wiosenną przerwą świąteczną. Imprezy przygotowano w ramach projektu Comenius.

15. kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w miniplenerze malarskim na placu 3-go Maja, zorganizowanym przez p. Elżbietę Nowak. Przeprowadzono również sondaż wśród radomszczan nt. wypalania traw (wyniki już wkrótce).
18. kwietnia - apel z okazji Dnia Ziemi i pokaz mody ekologicznej przygotowany przez kl. 1b i p. Beatę Miarkę - dla uczniów klas 0-3 PSP.
19. kwietnia - projekcja filmów o tematyce ekologicznej dla klas 4-6 i 1-3 PG (przygotowane przez p. I. Salińską), budowanie "EKOzwierzaka" na placu szkolnym oraz sondaż w mieście nt. ekologii (pod kierunkiem p. E. Mossur i U. Pokory).
20. kwietnia - gry i zabawy ekologiczne dla kl. 1-3 PSP (organizacja p. J. Gąćkowska i I. Łęska), sadzenie drzew przy budynkach szkolnych oraz Dzień bez Samochodu (przygotowane przez p. I. Salińską i A. Szwedzik).

Nie jedź autem, jeśli masz tuż, tuż,
weź rower lub po prostu pieszo rusz
!

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Dla zwierząt w schronisku

Uwaga!
Rozpoczynamy zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska w Radomsku.

Zbieramy karmę
  - w puszkach lub suchą
  - dla psów i kotów.

Zbiórka potrwa do wtorku 19. kwietnia do godz. 9.00 i tego samego dnia zebrane produkty zostaną przewiezione do schroniska.
Organizatorzy akcji - p. Agnieszka Szwedzik i p. Iwona Salińska.

Pamiętajmy, że zwierzęta w schronisku są głodne codziennie - tak jak my.

Co się dzieje z naszymi ściekami?

Na to pytanie postarali się znaleźć odpowiedź uczniowie kl. 6a i dlatego 12.04.2011 r. udali się z p. Iwoną Salińską do Oczyszczalni ścieków w Radomsku przy ul. Spacerowej 247.
Jak sami stwierdzili, śmierdziało wstrętnie.
Oczyszczalnia zajmuje dość dużą powierzchnię - 11,32 ha i składa się z 3 części: mechanicznej, biologicznej i osadowej. Odprowadza ścieki oczyszczone do rzeki Radomki, nie przekraczając n/w wskaźników określonych w pozwoleniu wodnoprawnym.
Szóstoklasiści postanowili się przekonać, jak wygląda nasza Radomka na pewnym odcinku, czy ścieki są widoczne gołym okiem lub... nosem.
Proponujemy samemu sprawdzić i wybrać się nad naszą rzeczkę, np. do parku.

Zapraszamy na ptasią wystawę fotograficzną!

Dzisiejszy dzień - Prima Aprilis - był pełen atrakcji kulturalno - rozrywkowych: konkurs recytatorski, wybory Miss i Mistera Szkoły, pokaz mody wiosennej, wyjazd części klas III PG do Dobryszyc na dni otwarte.
Na 3. lekcji w szkolnej bibliotece odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej ph. "Na spotkanie z ptakami", na której możemy podziwiać niezwykłe zdjęcia radomszczańskiego fotografika p. Marka Ambrozika, członka Towarzystwa Fotograficznego im. E. Ostrloffa w Radomsku.


Wystawie towarzyszyła projekcja filmu "Nasze ptaki" (autorstwa Ewy i Marka Ambrozików) oraz ptasie zagadki i czytanie poezji o ptakach. Uczniowie klas 2b, 3b i 1b, zwiedzając wystawę, mogli obejrzeć książki popularnonaukowe o życiu i zachowaniu ptaków, a także podziwiać różnokolorowe ptaki, które przysiadły na regałach bibliotecznych i gałązkach.
Organizatorkami wystawy są panie: Ewa Ambrozik, Anna Śliwakowska i Lilla Rutkowska.

Zapraszamy do ptasiego świata w czytelni!
[Rozmiar: 69388 bajtów]

Godzina dla ziemi

"Godzina dla Ziemi" (ang. Earth Hour) to ekologiczna akcja stworzona przez organizację World Wildlife Fund (WWF), odbywająca się w każdą ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 r. w Sydney. Ma na celu przybliżenie ludziom problemu zmiany klimatu, a także nakłonienie ich do wyłączania na jedną godzinę świateł i urządzeń elektrycznych.

W tym roku akcja wyłączania świateł będzie 26 marca o godz. 20:30.

Symboliczny gest wyłączenia światła przypomni po raz kolejny o tym, że wszyscy powinniśmy się troszczyć się o naszą planetę. Dlatego zachęcamy do zmiany codziennych nawyków i przyzwyczajeń, które pomogą nie tylko zmniejszyć wydatki ponoszone przez nas na energię elektryczną, ale również przyczynią się do ochrony środowiska.

Uczniowie ZSG nr 3 zapoznali się z akcją na pierwszej lekcji, czytając przygotowane przez p. A. Szwedzik broszury. W klasie III a PSP została przeprowadzona pogadanka, przygotowana przez p. J. Gąćkowską na temat oszczędzania źródeł energii, zmian klimatu i roli człowieka w ochronie przyrody. Dzieci pięknie prowadziły dyskusję, wykazując się dużą wiedzą na ten temat, a na koniec wkleiły do zeszytu kolorową ulotkę o akcji "Godzina dla Ziemii".

Przyłączmy się do akcji - wyłączmy na godzinę (albo i dłużej) urządzenia elektryczne i pójdźmy np. na wieczorny spacer pod gwiazdami.

Zainteresowanych tematem zapraszam na www.wwf.pl

The best karaoke singer

Są różne sposoby uczenia się języków obcych. Jednym z nich jest nauka poprzez piosenkę, a zabawa z karaoke łączy naukę z przyjemnością.
W szkolnym karaoke 24.03.11 r. w ramach realizacji programu Comenius wzięło udział 14 osób (uczniowie z PSP oraz PG).

Publiczność przyznała tytuł "The best karaoke singer" Marcelinie Kotlewskiej z klasy Ic PG, zaś za poprawność językową organizator nagrodził Kingę Cieluch z kl. IIc.


Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i talentu oraz cieszymy się , że uczniowie znajdują czas i chęci, aby uczyć się języków obcych.
Organizatorami konkursu byli: p. E. Mossur, p. A. Pałecz-Skórka, p. B. Badowski.

Sprawdziliśmy, czy radomszczanie potrafią segregować śmieci

25.03.11 r. p. Iwona Salińska zorganizowała dla grupy uczniów kl. 6a PSP oraz kl. 1c PG wyprawę do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, który powstał niedawno na terenie Składowiska Odpadów innych niż niebezpieczne w Jadwinówce gm. Radomsko.
Kierownik zakładu p. Tomasz Ościk oprowadził nas po zakamarkach przedsiębiorstwa, tłumacząc kolejne etapy przetwarzania odpadów. Mieliśmy okazję obserwować przeładunek śmieci posegregowanych oraz przywożonych w zwykłych śmieciarkach - droga tych drugich jest o wiele dłuższa, brudniejsza i bardziej śmierdząca - następnie obserwowaliśmy segregację na taśmie oraz prasowanie odzyskanych opakowań.

Czego się dowiedzieliśmy?
  - Mieszkańcy naszego miasta nadal nie wiedzą, jak należy segregować odpady;
  - do jednego pojemnika wrzucają zarówno materiały biodegradowalne, jak i tzw. "trudne", czyli sprzęt elektroniczny, baterie, lekarstwa itp.;
  - za tonę puszek aluminiowych firmy płacą w sezonie nawet 4 tys. zł, a za tonę plastikowych przezroczystych butelek - 2 tys. zł;
  - na wysypisku część śmieci, które nie nadają się już do odzysku, zostaje przetworzona na hałdach kompostowych, a po pewnym czasie zarasta trawą i można na takim terenie zrekultywowanym zasadzić las.

Po wizycie na wysypisku odbyły się zajęcia przyrodnicze w terenie, które zaprowadziły nas lasem aż na Fryszerkę, gdzie na dnie osuszonego stawu zbieraliśmy muszle naszych małży. Poznaliśmy szczeżuję.

Zapewne zauważyliście trójkolorowe pojemniki na placu przed szkołą - żółty jest na plastik, zielony na szkło, a niebieski na papier.

Pomyślmy o swojej przyszłości i produkujmy mniej śmieci oraz segregujmy je prawidłowo!

Profilaktyka w teatralnej pigułce

25.03.2011 r. - na zakończenie Tygodnia Comeniusa pedagog szkolny p. Grażyna Sygitowicz zaprosiła grupę teatralną, która przygotowała 3 spektakle dla poszczególnych grup wiekowych:

  - o godz. 9.00 - klasy 1-3 PSP obejrzały "Dylematy małej Agaty",
  - o godz. 10.00 - kl. 4 i 5 uczestniczyły w spektaklu "Nie dręcz mnie!",
  - o godz. 11.00 - kl. 6 oraz 1-2 PG oglądały przedstawienie pt. "Lustro".

Profilaktyki właściwych zachowań nigdy dosyć!

Świętujemy Narodowy Dzień Życia

W Publicznym Przedszkolu nr 1 przy ul. Miłej w Radomsku odbył się dziś spektakl pt. "Dwa słówka na temat zdrówka" w wykonaniu uczniów szóstej klasy Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego nr 3. W ten sposób młodzi radomszczanie uczcili Narodowy Dzień Życia, ustanowiony właśnie na 24 marca.
Święto zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. Jego głównym celem jest promocja dobrych wzorców oraz budowanie pozytywnego klimatu wokół instytucji, a jednocześnie podstawowej i najważniejszej komórki społecznej, jaką jest rodzina.
W przygotowanym występie młodzi artyści z ZS-G nr 3 jednocześnie bawili i uczyli swoich młodszych kolegów o znaczeniu czystości i higieny dla zdrowia ludzkiego. Plejada kolorowych postaci i zabawne teksty piosenek zapewniły dzieciom i pozostałym widzom znakomitą rozrywkę" - tak o nas pięknie napisano na oficjalnej stronie Urzędu Miasta.

Chcemy dodać, że zarówno aktorzy z klas 6, jak i przedszkolaki z PP nr 1 świetnie się bawili, wspólnie śpiewając i gimnastykując się, co widać na zdjęciach na www.radomsko.pl.
Po przedstawieniu uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a następnie wrócili do szkoły, ponieważ na 5. godzinie lekcyjnej zaczynał się konkurs Karaoke.

Sportowa środa

23.03.2011 r. od 2. lekcji w klasach 4 rozpoczęliśmy sportową środę w ramach Tygodnia Comeniusa - grami i zabawami, m. in. wyścigiem rzędów, w których lepsza okazała się kl. 4a. W tym dniu klasy "a" wygrywały. Na 3. godzinie lekcyjnej w rzucance 5a : 5b wygrała kl. 5a; na lekcji 4. w rywalizacji okazała się lepsza kl. 6a. Od 5. lekcji trwały mecze piłki siatkowej między klasami 1 gimnazjum - zakończone zwycięstwem kl. 1c, na dalszych miejscach znalazły się kl. 1a i 1b. Rozgrywki sportowe przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego. O godz. 9.00 w Publicznym Przedszkolu nr 9 w Radomsku nasi szóstoklasiści wystawili przedstawienie pt. "Dwa słówka na temat zdrówka", promując profilaktykę prozdrowotną.

O wodzie, zdrowym odżywianiu i kolorowym malowaniu z Comeniusem

Wtorek 22. marca upłynął pod hasłem zdobywania wiedzy w Światowym Dniu Wody.
  - Już na 1. lekcji w kl. 4b odbyły się zajęcia "Woda - bezcenne dobro naszej planety" przygotowane przez p. A. Szwedzik jako druga część cyklu o oszczędzaniu wody.
  - Na 2. i 3. godzinie lekcyjnej uczniowie kl. 5-6 PSP oraz 1-3 PG wzięli udział w pysznym quizie o zdrowym odżywianiu, przygotowanym przez p. A. Łacisz i p. J. Gąćkowską. Drużyny klasowe rozpoznawały m.in. różne produkty po smaku i przyporządkowywały je do odpowiednich grup. Uczniowie mieli za zadanie przyrządzić sałatkę wg własnego przepisu i zaprezentować ten przepis w formie muzyczno-wokalnej (były m.in. rapowane sałatki). Nie zabrakło rodziców przygotowujących zdrowe i smaczne śniadanko - owsianka z orzeszkami i sokiem owocowym okazała się przebojem, podobnie jak kanapki wiosenne kl. 5b i szczypiorek z twarożkiem kl. 6a. Odurzone zapachem i wspaniałym smakiem surówek i sałatek jury przyznało następujące miejsca:
 I m. - kl. 5a
 II m. - kl. 5b i 6a
 III m. - kl. 6b

zaś w kategorii starszaków, czyli w gimnazjum:
 I m. - kl. 3b (wielkie brawa za ciekawe koszulki z hasłem)
 II m. - kl. 2a
 III m. - kl. 2c.

Gratulujemy pomysłów i smacznej zabawy!
  - Najmłodsi z PSP w tym dniu mieli zajęcia plastyczne - kolorowali flagi wybranych państw UE.
  - Na 4. i 5. lekcji odbyły się zajęcia ekologiczne przygotowane przez p. I. Salińską - w kl. 6a "Dlaczego musimy dbać o czystość wody?" i w kl. 5a "W jaki sposób człowiek wpływa na środowisko przyrodnicze" - zajęcia prowadzili uczniowie.
  - Na zakończenie dnia na parterze zaprezentowano wystawę prac uczniów kl. 4b z okazji Światowego Dnia Wody - uczniowie w formie plastycznej pokazali najlepsze sposoby na oszczędzanie wody.

Jutro sportowa środa - życzymy dobrej zabawy!

Pokaz prezentacji

Dnia 21 marca w pracowni komputerowej odbyły się dwie lekcje dla klasy 6a i 6b PSP nr 4. Uczniowie naszego gimnazjum: Katarzyna Szwedzik kl. Ib, Edyta Wiśniewska kl. IIb, Martyna Nowak kl. IIb, Norbert Lisowski kl. Ib zorganizowali pokaz prezentacji multimedialnych o krajach partnerskich (Anglia, Włochy) w ramach Tygodnia Comeniusa.
Pokaz przygotowała nauczycielka informatyki mgr Alina Płaszczyńska. Uczniowie wcześniej zapoznali się z tymi krajami i przygotowali prezentacje. Najlepsze z nich to prace: Maćka Klimczaka kl.IIb i Katarzyny Szwedzik kl. Ib PG i uczniów PSP nr 4 - Małgorzaty Jóźwiak kl. Va, Karoliny Jankowskiej kl. Va i Andrzeja Suchana kl. VIb.

Odkrywamy talenty w Tygodniu Comeniusa

21.03.2011 r. Pierwszym Dniem Wiosny rozpoczęliśmy tegoroczny TYDZIEŃ COMENIUSA w szkole.
  - Na 2. i 3. lekcji pierwszoklasiści z gimnazjum sprawdzali swoją znajomość jęz. angielskiego - oglądając film w angielskiej wersji językowej.
  - W tym samym czasie na 3. godzinie uczniowie kl. 6b i 6a wystawili spektakl pt. "Dwa słówka na temat zdrówka" dla klas 0-3 PSP.
Przedstawienie ujawniło talenty aktorskie uczniów z 6b - Czarownica Agata naprawdę była straszna, a Mikroby bardzo się spodobały, Grześ i bliźniaki wywołali salwy śmiechu i wszyscy dobrze się bawili.
  - 4. i 5. godzina lekcyjna przeznaczona została na pokaz prezentacji multimedialnych o krajach partnerskich (Anglia, Włochy) prowadzony przez uczniów kl. 1b i 2b PG - dla szóstoklasistów.

Witaj, wiosno!

Pierwszego dnia wiosny w klasach 0-3 PSP odbyła się akcja plakatowa pod hasłem "Znamy rośliny i zwierzęta chronione".
Dzieci wykonywały plakaty, które następnie zaprezentowały na wspólnym apelu. Rozwiązywały również zagadki o tematyce wiosennej przygotowane przez p. I. Wilk.
Akcja zwracała uwagę na ginące lub rzadko spotykane gatunki fauny i flory oraz na te, które są bardzo pożyteczne i pomagają człowiekowi w walce ze szkodnikami.
Wśród roślin i zwierząt pod ochroną znajdują się również zwiastuny wiosny - pierwsze wiosenne kwiaty oraz ptaki zapowiadające nadejście tej długo oczekiwanej pory roku.

Opiekun Małego SU - p. Danuta Proszowska

"Owocowy Omnibus"

11.03.2011 r. uczniowie klas 0-3 szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie wiedzy pt. "Owocowy Omnibus".
Dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy, wykazywały się znajomością nazw i wyglądu owoców oraz warzyw, zastanawiały się, które części warzyw są jadalne oraz jakie wartości odżywcze zawierają owoce.

Największą wiedzą wykazali się:
I m. - Dariusz Ryszka, Małgorzata Witkowska, Weronika Tymowska, Dawid Jambor, Maciej Szymczykiewicz
II m. - Kacper Suchoń, Agnieszka Stawska, Patryk Krupski, Mateusz Hamerling
III m. - Renata Rogala, Julita Górka, Patrycja Sobczyk.


Turniej przygotowała p.Danuta Proszowska, opiekun Małego SU.
Gratulujemy laureatom.

Dwa słówka na temat zdrówka

17. i 18. marca grupa uczniów kl. 6b i 6a odwiedziła zaprzyjaźnione przedszkola - nr 6 i nr 4 - z prozdrowotną niespodzianką.
Szóstoklasiści pod kierunkiem pań: L. Rutkowskiej, A. Śliwakowskiej i A. Szwedzik przygotowali przedstawienie pt. "Dwa słówka na temat zdrówka" w ramach projektu "Healthy lives - healthy planet" programu Comenius, promując zdrowy styl życia.
Wizyta czarownicy Agaty z zepsutymi zębami oraz Wirusów i Bakterii w przedszkolach spotkała się z bardzo serdecznym przyjęciem; przedszkolaki chętnie tańczyły i gimnastykowały się razem z młodymi aktorami, a po przedstawieniu pozowały do wspólnych zdjęć.

Przed grupą aktorską z 6b jeszcze dwa występy gościnne, a w naszej szkole będzie można obejrzeć spektakl już w poniedziałek na 3. lekcji w sali gimnastycznej.
Zapraszamy!

Rusza akcja "STOP! Wypalaniu traw"

Rozpoczynamy akcję "STOP! wypalaniu traw".
W okresie koniec lutego - początek marca na zajęciach przyrodniczych, ekologicznych i biologii omawiano problem wypalania traw w naszej okolicy.
Młodzież z gimnazjum oraz uczniowie szkoły podstawowej przygotowali plakaty, ulotki, broszury, foldery i hasła nawołujące do zaprzestania wypalaniu traw oraz ukazujące negatywne skutki takiego postępowania.
Już w przyszłym tygodniu uczniowie naszego zespołu pod opieką p. Iwony Salińskiej ruszają w teren - wychodzą do mieszkańców z apelem, by nie wypalali trawy. Przygotowane plakaty zawisną w strategicznych miejscach w mieście.
W planach także wycieczka na wysypisko śmieci.
Zobaczymy, czego się pozbywamy i jak to wpływa na przyszłość naszego środowiska i na nas.

Spotkanie z policjantem

W ramach realizacji programu edukacyjnego "Kabecjanie dają radę" w dniu 21.02.2011 r. odbyło się spotkanie z policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Radomsku, poświęcone bezpieczeństwu dzieci w ruchu drogowym pod hasłem "Mój przyjaciel policjant".
Z pomocą policjanta dzieci utrwaliły poznane zasady bezpieczeństwa obowiązujące w drodze do szkoły, w podróży, w czasie zabaw i rekreacji na świeżym powietrzu.
Szkolenie zakończyło się wręczeniem dzieciom certyfikatów "Specjalisty do spraw bezpieczeństwa" i znaki odblaskowe.

"Ziemia dla człowieka - człowiek dla Ziemi"

Zapachniało wiosną, ale zima nie dała za wygraną i znów pada śnieg. Pamiętajmy, że nasi mali bracia, czyli zwierzęta nie znajdą teraz pożywienia, więc... dokarmiajmy je, ale mądrze.
Przypominamy KODEKS EKOLOGICZNY, który powstał w naszej szkole w zeszłym roku jako wynik pracy uczniów z różnych klas - tych młodszych i tych starszych.
Hasłem przewodnim było: "Ziemia dla człowieka - człowiek dla Ziemi".
 1. By zielona była Ziemia, ekologia dobry temat.
 2. Z ekologią za pan brat ten, kto kocha cały świat.
 3. Przyrody bądź przyjacielem, a nie lasów zagrożeniem.
 4. Okaż kulturę i chroń naturę.
 5. Ekologia jest kwiatem; więdnie, jeśli nie jesteś jej bratem.
 6. Ratuj zieleń, bądź natury przyjacielem.
 7. Zawsze i wszędzie szanujmy przyrodę, a da nam ona żyzną glebę i czystą wodę.
 8. Na ochronie środowiska Twoje zdrowie dużo zyska.
 9. Chcesz być zdrowy - nie zanieczyszczaj wody.
 10. Nie pal w lesie ogniska i nie zaśmiecaj środowiska.
 11. Miej serce dla przyrody, dbaj o parki, lasy i ogrody.
 12. Nie pal w piecu byle czym, by to nie był groźny dym.
 13. Każde dziecko dobrze wie, śmieci segreguje się.
 14. Wrzucaj papier, szkło, plastiki - są do tego pojemniki.
 15. Segreguj śmieci, będzie mniej chorych dzieci.
 16. Lasy naszymi płucami, a nie wysypiskami.
 17. Świetnie by było, gdyby rodzice i dzieci prawidłowo segregowali śmieci.
 18. Czysta Ziemia - ważna sprawa, zanieczyszczanie jej - łamanie prawa.
 19. Tyle zysku, ile odzysku - środowisko ponad wszystko.
 20. Niech kto trzeba się obudzi, to dotyczy wszystkich ludzi, by zamiast wysypisk bzdurnych, powstał skład surowców wtórnych.
Przypominamy, że już niedługo (marzec-kwiecień) organizujemy wiosenną akcję sprzątania świata.

Bezpiecznie zimą w MBP

Serdecznie zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku - do oddziału dla dzieci - na wystawę pt. "Bezpiecznie zimą".
Przez cały miesiąc (luty) można oglądać prace uczniów klas 4-6 naszej szkoły wykonane pod kierunkiem nauczyciela plastyki p. Elżbiety Nowak w ramach realizacji Partnerskiego Projektu Szkół Comenius "Healthy lives- healthy planet".

Konkurs na rymowankę prozdrowotną...

Znamy już wyniki zimowego konkursu na rymowankę/wierszyk promujące zdrowy styl życia w ramach realizacji Partnerskiego Projektu Szkół Comenius "Healthy lives-healthy planet".

Najlepsze utwory:
I m. - Mateusz Siciński 4b i Jakub Kempa 4a
II m. - Angelika Jaszewska 6a
III m. - Piotr Poteralski 5a i Agata Dziegieć 4b

Wyróżnienie - Bartłomiej Rybak 4b.


Gratulujemy pomysłów!

Bezpieczne ferie

14.01.2011 r. odbył się apel pt. "Jak bezpiecznie i zdrowo spędzić ferie zimowe", przygotowany przez kl. 3a i 3b ze szkoły podstawowej.
Uczniowie przypomnieli swoim koleżankom i kolegom, jak można aktywnie wypoczywać oraz przekazali przestrogi dotyczące bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw.
Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny Małego SU promujący zdrowy i bezpieczny wypoczynek na śniegu.

Laureatami zostali:
I m. - Piotr Gałwa, Natalia Dziegieć, Bartosz Szczepański, Patrycja Kowalska.
II m. - Aleksandra Szydziak, Michał Depta, Sandra Kasiczak, Dominika Ściślak.
III m. - Martyna Ratecka, Martyna Knaś, Patryk Wodo.


Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy
udanych ferii zimowych, wspaniałej pogody i odpoczynku.
Przypominamy też o zachowaniu bezpieczeństwa
w czasie zabaw na świeżym powietrzu i przy komputerze!


Gdzie nasz Betlejem?

13. grudnia 2010 r. uczniowie PSP, a po południu także rodzice, opiekunowie, emerytowani nauczyciele - uczestniczyli w przepięknym przedstawieniu bożonarodzeniowym pt. "Gdzie nasze Betlejem?".
Pierwszoklasiści z kl. 1b pod kierunkiem p. Beaty Miarki i p. Zofii Rudnickiej przygotowali szkolne JASEŁKA. Gościnnie wystąpili uczniowie kl. 4b i 2c PG oraz chór szkolny pod dyrekcją p. Marzenny Musiał; scenografię spektaklu wykonała p. Dorota Wędzonka.
Do żłóbka zawitały w tym roku bajkowe postacie, m.in.: pszczółka Maja, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, przynosząc przeróżne dary.
Popołudniowemu spotkaniu z rodzicami towarzyszył kiermasz książek oraz słodki poczęstunek.
Po Jasełkach przy dźwiękach piosenek świątecznych można było obejrzeć działania naszej szkoły w programie Comenius w formie prezentacji multimedialnej, napić się kawy/herbaty oraz porozmawiać przy pysznym cieście (produkcji rodziców). Salę przygotował i obsługę w czasie jasełek zapewnił SU i opiekunowie: p. A. Pałecz-Skórka i p. J. Marczak-Burzyńska.

Dziękujemy!

Ekologiczna akcja - Komputery za tonery

W ramach współpracy z firmą TECHNIKA z Gliwic nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji "Komputery za tonery". W związku z tym zwracamy się z prośbą o przekazywanie zużytych kartridży do drukarek atramentowych i laserowych naszej szkole do p. Aliny Płaszczyńskiej, sala 46 lub na adres szkoły.
Do akcji przyłączyli się również nauczyciele informatyki: p. Elżbieta Kapela i p. Błażej Badowski, którzy też prowadzą zbiórkę pustych kartridży.
W zamian za to szkoła może otrzymać środki finansowe na zakup nowych kartridży, drukarek, innego sprzętu komputerowego, materiałów dydaktycznych, itp. ...
Jeśli masz w domu zużyty pojemnik na tusz od drukarki atramentowej lub toner od drukarki laserowej, zamiast wyrzucać na śmietnik - przynieś go do naszej szkoły. Pojemniki wysyłane są do firmy prefabrykującej, gdzie są poddawane segregacji:
   - nadające się do recyklingu są kierowane do nowoczesnych linii produkcyjnych, gdzie są czyszczone, napełniane nowymi mediami, a nawet - w przypadku kartridży do laserówek - otrzymują nowe wałki światłoczułe firmy Fuji. W ten sposób z odpadu powstaje pełnowartościowy produkt, o parametrach oryginalnego ale tańszy o 30%,
   - nienadające się do recyklingu (typy niepodlegające skupowi lub uszkodzone) są utylizowane czyli mielone.

POMOŻESZ ŚRODOWISKU NATURALNEMU I SZKOLE!

Akcja prowadzona jest w ramach Międzyszkolnej Platformy Internetowej http://www.kzt.oswiata.org.pl/

Szkolenie przedmedyczne

Dnia 7 grudnia 2010 r. odbył się pokaz ratownictwa przedmedycznego dla uczniów klas: 6a i 6b PSP nr 4 w wymiarze 2 godzin lekcyjnych. Pokaz zorganizowała mgr Alina Płaszczyńska w ramach "PARTNERSKIEGO PROJEKTU COMENIUS - Uczenie się przez całe życie".
Szkolenie obejmowało następujące zagadnienia:
  - urazy: zranienia, oparzenia, złamania, zwichnięcia;
  - wypadek drogowy;
  - ciała obce;
  - użądlenia;
  - ukąszenia.


Przeprowadzone zostało przez Pana Łukasza Twardowskiego - członka Ochotniczego Sztabu Ratownictwa, Pabianice - Oddział Radomsko.
Salę do przeprowadzenia szkolenia dnia 2 i 7 grudnia przygotowali chłopcy z klasy 2b gimnazjum (Adrian Motyka, Mateusz Zagaj, Michał Nowak, Michał Pluta, Andrzej Mirowski, Michał Wawrzyńczak), którym dziękujemy za pomoc. Podziękowania za pomoc należą się również czterem dziewczynkom z klasy 6a szkoły podstawowej (Julia Koćwin, Olga Orzińska, Magdalena Płaszczyńska, Anna Stępińska).

Ratownictwo przedmedyczne

Dnia 2 grudnia 2010 r. odbył się pokaz ratownictwa przedmedycznego dla uczniów klas: 6a i 6b PSP nr 4 w wymiarze 2 godzin lekcyjnych.
Pokaz zorganizowała mgr Alina Płaszczyńska w ramach "PARTNERSKIEGO PROJEKTU COMENIUS - Uczenie się przez całe życie".
Szkolenie obejmowało następujące zagadnienia:
  - omdlenia;
  - cukrzyca;
  - padaczka;
  - nagłe ztrzymanie krążenia i oddechu.

Przeprowadzone zostało przez Pana Łukasza Twardowskiego - członka Ochotniczego Sztabu Ratownictwa, Pabianice - Oddział Radomsko.
Umiejętność udzielenie pierwszej pomocy drugiemu człowiekowi w obliczu zgrożenia życia jest wręcz w dzisiejszych czasach obowiązkowe. Często zdarza się, że to od przypadkowego świadka wypadku, który nie posiada wykształcenia medycznego, zależy, czy dany człowiek - poszkodowany w wypadku przeżyje czy nie.
Pokaz ratownictwa cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Mogli oni w sposób naoczny uczestniczyć w czynnościach ratowniczych i utrwalić podstawowe czynności ratownicze na miejscu zdarzenia.
Nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś będzie potrzebował naszej pomocy, a wtedy lepiej wiedzieć jakie czynności podjąć zamiast stać bezczynnie i patrzeć lub co gorsza uciec.
Te umiejętności niejednokrotnie przyczynią się do tego, że młodzi ludzie będą umieli pomóc sobie i innym gdyby ta pomoc była potrzebna. Dzieci wdrożone do pomocy przedlekarskiej, właściwego zachowania w chwilach zagrożenia będą lepiej przygotowane do dorosłego życia.

Serdecznie dziękujemy!

Jesienno-zimowe dbanie o zdrowie

26.11.2010 r. w klasach 1-3 PSP odbyły się zajęcia poświęcone wartościom odżywczym warzyw i owoców, towarzyszyły im bardzo ciekawe (i smaczne) formy pracy.
Klasy 1 robiły warzywno-owocowe kukiełki. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością, wykonując m.in. piękne aniołki, Mikołaje i zwierzątka.
Natomiast klasy 2 i 3 samodzielnie przygotowały pyszne kanapki, które następnie ze smakiem zjadły.
Wszystkim życzymy: "Na zdrowie!".
Opiekunem akcji była p. Danuta Proszowska (MSU).

Piosenka Europejska

24.11.2010 r. w naszej szkole odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Wokalny pt. "Piosenka Europejska" (przygotowany przez nauczycieli języków obcych).
W tym roku w konkursie wystąpiło 24 uczestników ze szkół podstawowych nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9 z Radomska.
Repertuar był bardzo urozmaicony, a poziom i przygotowanie uczniów - bardzo dobre, dlatego też komisja miała trudny wybór.

Nagrodzono najlepszych:
  I m. - Natalia Piasecka PSP 6
  II m. - Anna Chybalska PSP 1 i Julia Dalkiewicz PSP 6
  III m. - Paulina Kowalczyk PSP 6 i Aleksandra Droś PSP 4


Wyróżnienia:
  Weronika Stępień PSP 1
  Karolina Kubicka PSP 4.


Gratulujemy laureatom, dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom artystycznym.

Dzień Życzliwości

21. listopada na świecie obchodzony jest DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI, znany pod hasłem "World Hello Day", a jego znakiem rozpoznawczym jest "uśmiech na ręce".

24.11.2010 r. p. Joanna Gąćkowska przygotowała dla uczniów klas 0-3 PSP Szkolny Dzień Życzliwości.

3-osobowe drużyny z kl. 0-3 wzięły udział w konkurencjach sprawnościowo-umysłowych, np. rzucały "życzliwą piłeczką" do worka czy odgrywały scenki do wylosowanych sytuacji. Na zakończenie ułożono "Słoneczko życzliwości" - przyklejano promyki z życzliwymi obrazkami, zdaniami i wyrazami.
Każda klasa otrzymała dyplom uznania za udział w turnieju, a uczestnicy słodki poczęstunek i "życzliwą kredkę".
Gratulujemy ciekawego pomysłu.

Pamiętajmy o życzliwości przez cały rok!

Coś dla fanów piłki nożnej...

8.11.2010 r. /z inicjatywy pedagoga szkolnego - p. G. Sygitowicz/ gościliśmy w naszej szkole Jacka Krzynówka, znanego piłkarza reprezentacji polskiej oraz Bayern Leverkusen, byłego zawodnika RKS-u oraz GKS Bełchatów; w 2003 i 2004 r. uznanego przez tygodnik "Piłka Nożna" za najlepszego polskiego piłkarza.
W spotkaniu uczestniczyło 60 uczniów z klas 5-6 PSP i I-II PG, którzy interesują się piłką nożną.
Po prezentacji sylwetki piłkarza, sportowiec odpowiedział na mnóstwo pytań i rozdał autografy.
/Zdjęcia ze spotkania już wkrótce w galerii./

Unia Europejska bez granic

Dnia 5 listopada 2010r. w ramach działalności Klubu Młodego Europejczyka prowadzonego przez p. Joannę Marczak Burzyńską odbył się cykl warsztatów poświęconych UE. Zajęcia odbyły się w ramach współpracy z Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej działającym przy Instytucie Europejskim w Łodzi, w ramach konkursu "Informacja Europejska w regionach 2010". Projekt współfinansuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zajęcia ZSG nr 3 przeprowadzono z dużym zaangażowaniem prowadzącej, p. Julii Perlińskiej.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani zaproponowaną tematyką, a po zajęciach otrzymali liczne materiały informacyjne związane z UE.
Następne spotkanie odbędzie się 19 listopada 2010 roku.

Warzywa i owoce dają siłę i zdrowie!

Pod takim hasłem upłynął 28. października w klasach 0-3 szkoły podstawowej.
Dzieci wzięły udział w turnieju, w którym musiały wykazać się np. zręcznością w obieraniu owoców czy przenoszeniem ich na głowach oraz wiedzą na temat ich wartości odżywczych.
Odbył się również konkurs na "Najładniejszy strój warzywny i owocowy"; mogliśmy podziwiać przepiękne i apetyczne stroje owocowo-warzywne.
Klasa 2a wykonała sałatki owocowe, które wszyscy zjedli ze smakiem, zastanawiając się, ile im przybędzie witamin i siły na zimę...
Każda klasa zaprezentowała przygotowaną przez siebie piosenkę, wiersz oraz zagadkę.
Zabawa była wyśmienita!

Wizyta w Bishop King Primary School w Lincoln

W dn. 21-24.10.2010 r. w ramach realizacji projektu Comenius pt. "Healthy lives - healthy planet" cztery osoby z kadry pedagogicznej naszej szkoły uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu projektowym w Lincoln.
Wraz z nauczycielami z Anglii oraz Włoch ustalono wspólne przedsięwzięcia na bieżący rok szkolny, omówiono również szczegóły wymiany uczniów w maju 2011 r., która odbędzie się w Polsce w terminie od 24 do 28 maja.
Nasze panie zapoznały się z pracą nauczycieli z Bishop King Primary School, obserwowały prowadzone przez nich lekcje, spotkały się z młodzieżą oraz przedstawicielami instytucji wspierających szkołę. Grupa nauczycieli realizujących projekt zwiedziła również centrum Londynu, a wieczorem zachwycała się przepięknym musicalem pt. 'Oliver'. Ten niezapomniany spektakl to mozliwość obcowania z klasyczną literaturą brytyjską. Był także niewątpliwie okazją do kształtowania umiejętności językowych.
/Projekt realizowany jest przy wsparciu Funduszy Europejskich./

Czy las rośnie sam?

7.10.2010 r. piątoklasiści pod opieką wych. p. G. Dettlaff, p. D. Wędzonki oraz p. A. Głogosz i p. A. Szwedzik wyruszyli na ścieżkę przyrodniczą do Żytna.
Nad jeziorkiem Tłok w szuwarach znaleźliśmy tatarak zwyczajny, a na powierzchni wody podziwialiśmy pływające liście grzybienia białego i grążela, potocznie zwane "liliami wodnymi". Niespełna kilometr dalej minęliśmy Żabie Oczko oraz wygrzewającego się na słońcu zaskorńca. Wszyscy po drodze zbierali grzyby i przechwalali się znajomością ich gatunków. Następnie pojechaliśmy do szkółki leśnej Leśnictwa "Sowin", gdzie zobaczyliśmy, jak wygląda produkcja sadzonek drzew w warunkach kontrolowanych - w tunelach foliowych oraz na otwartej przestrzeni. Dostaliśmy sadzonkę modrzewia do zasadzenia przy szkole.
Na zakończenie tego słonecznego dnia udaliśmy się do Nadleśnictwa Niesulów na ognisko. Piątoklasiści nie byli zmęczeni, więc starczyło im sił na grę w dwa ognie oraz mecz piłki nożnej.
Dotlenieni, troszkę zmęczeni, ale zadowoleni szczęśliwie wróciliśmy do szkoły.

Piknik ekologiczny

25.09.2010 r. w Parku Świętojańskim w Radomsku odbył się I Piknik Ekologiczny zorganizowany przez PGK Radomsko.
Uczniowie naszej szkoły: Ola Droś, Michał Łacisz i Ania Stępińska z kl. 6a zaprezentowali w konkursie Eko-Moda stroje wykonane z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Dawid Dryja z kl. 2c PG wziął udział w konkursie wiedzy o Przedborskim Parku Krajobrazowym.
Wielu uczniów naszej szkoły uczestniczyło też w konkursach m.in. zbiórki puszek aluminiowych i opakowań plastikowych, zdobywając nagrody w postaci sadzonek drzew i krzewów oraz urządzeń do zgniatania ww. opakowań.
Opiekunem uczniów jest mgr Iwona Sokołowska - Salińska, nauczyciel biologii i przyrody.

Jesienne lekcje w terenie

24.09.2010 r. na powitanie jesieni uczniowie klas 4 pod opieką pań: A. Szwedzik, A. Głogosz, M. Terki i i. Sokołowskiej-Salińskiej wybrali się na zajęcia terenowe do Nadleśnictwa Gidle. Na ścieżce przyrodniczej w Niesulowie czwartoklasiści poznawali leśne drzewa, budowę warstwową lasu, rolę mrówek i ptaków w lesie; w ośrodku dydaktycznym nadleśnictwa obejrzeli film edukacyjny i mieli za zadanie rozpoznać gatunki drzew.
Na zakończenie tego słonecznego dnia rozpalili ognisko, piekli kiełbaski, grali w piłkę, a do domu przywieźli grzyby i wspaniały humor.

Posprzątaliśmy pół świata !

"Sprzątanie świata" to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w każdy trzeci weekend września. Głównym celem akcji, która w tym roku przeprowadzana była w dniach 17-19 września pod hasłem: "Chrońmy bioróżnorodność-segregujmy odpady", jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców miast i wiosek poprzez posprzątanie okolicznych terenów i zwrócenie uwagi na powstawanie coraz większej liczby nielegalnych wysypisk śmieci.
Nasza szkoła uczestniczyła w akcji 18.09.2010 r. , porządkując teren wokół szkoły oraz najbliższe ulice. Koordynatorem tego przedsięwzięcia w naszej szkole była p. Iwona Sokołowska-Salińska, a najwięcej śmieci nazbierały klasy czwarte.
Następna edycja sprzątania już wiosną.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom sobotniej akcji.


Rok szkolny 2010/2011


Dzień Sportu

Prawdziwi sportowcy naszej szkoły nie zawiedli!
22.06.2010 r. na boisku szkolnym odbył się coroczny Dzień Sportu, który przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego.
W tym roku pogoda i sportowcy dopisali. Można było rzucać do kosza, skakać w dal, ścigać się na 60 m, rozegrać mecz piłki siatkowej i piłki nożnej, wyciskać kilogramy, przejechać po torze rowerowym i... poopalać się.
A w tym samym czasie wychowawcy pocili się nad wypisywaniem arkuszy ocen, zaś pan B. Badowski - nad drukowaniem świadectw, w czym mu usilnie przeszkadzano przez cały dzień.
Ale do końca roku szkolnego już tylko ... 2 dni i wkrótce WAKACJE!

Evaluation meeting Comenius 2010

W dn. 9-11.06.2010 r. gościli w naszej szkole przedstawiciele partnerskich szkół z Lincoln (Wielka Brytania) i z Rzymu (Włochy), realizujący wspólnie z naszą szkołą dwuletni projekt pt. "Healthy lives - healthy planet" w ramach programu Comenius "Uczenie się przez całe życie".
Brytyjscy i włoscy nauczyciele uczestniczyli razem z naszymi pedagogami w spotkaniu ewaluacyjnym podsumowującym pierwszy rok projektu, które poprowadziła mgr Edyta Mossur - koordynator projektu w Polsce. Spotkanie prowadzone było w języku angielskim.
Każda szkoła przedstawiła raport w formie prezentacji multimedianej (lub filmu), wypełniła arkusze ewaluacji, wspólnie wymieniono się doświadczeniami w realizacji projektu. Na zakończenie goście wzięli udział w krótkim koncercie wokalno - muzycznym przygotowanym przez mgr M. Musiał (piosenki oraz utwory na akordeon), który został nagrodzony ogromnymi brawami.
Zagraniczni nauczyciele obejrzeli szkołę, uczestniczyli w niektórych lekcjach, zwiedzili też Radomsko oraz pojechali na wycieczkę na Jasną Górę.
Zachwyceni gościnnością i otwartością Polaków, rozsmakowani w polskich potrawach z żalem wracali do swoich krajów.  Prezentacja

Międzynarodowe warsztaty w Anglii

W dniach 18-22 maja 2010 r. dwanaścioro uczniów z naszej szkoły podstawowej wraz z ośmiorgiem uczniów z Rzymu oraz dwanaściorgiem z Lincoln uczestniczyło w międzynarodowej wymianie młodzieży w ramach realizacji projektu Comenius "Uczenie się przez całe życie".
Uczniowie poprzez aktywne gry i zabawy na świeżym powietrzu, zajęcia terenowe w lesie oraz dydaktyczne w Bishop King Primary School zgłębiali tajemnice zdrowego odżywiania się i wpływu ruchu, a w szczególności środowiska na zdrowie każdego człowieka. Uczniowie mieli wspaniałą okazję do sprawdzenia oraz doskonalenia swoich umiejętności językowych, gdyż głównym sposobem komunikacji był język angielski. To była również doskonała okazja do poznania angielskiej i włoskiej kultury oraz ich obyczajów. Nie zabrakło również atrakcji turystycznych, jak pobyt w legendarnym lesie Sherwood , gdzie pod starym dębem zjedzono wspólnie lunch. Niewątpliwą atrakcją było spotkanie Robin Hooda. W Lincoln młodzież zobaczyła przepiękne stare miasto i średniowieczną katedrę.

Międzynarodowa wideokonferencja

Uczniowie klas 6a i 6b, którzy uczestniczą w projekcie Comenius "Zdrowe życie - zdrowa planeta", wzięli udział w pierwszej międzynarodowej wideokonferencji, która odbyła się 10 maja w naszej szkole z okazji obchodów Dnia Europy.
Partnerami naszych szóstoklasistów byli ich rówieśnicy z Włoch oraz Anglii.


Już we wtorek 18 maja 12-osobowa ekipa pod opieką pań: wicedyrektor E. Molik, mgr E. Mossur i mgr U. Pokory leci do Lincoln w Wielkiej Brytanii na kilkudniowe warsztaty.

Życzymy szczęśliwej drogi i wielu wrażeń!

PS. Czekamy na relacje i zdjęcia.

Dzień Europy u najmłodszych

Z okazji Dnia Europy uczniowie klas I-III PSP w dn. 10.05.2010 r. wzięli udział w konkursie "MAŁY EUROPEJCZYK".
Celem turnieju było rozwijanie świadomości bycia Europejczykiem oraz zdobywanie podstawowych informacji o państwach Unii Europejskiej. Wszyscy uczniowie bardzo dobrze się bawili, zaskakując nas swoją wiedzą.
Konkurs przygotowały panie: mgr Iwona Wilk i mgr Beata Miarka.
Na II piętrze obok sali 49 możemy podziwiać prace uczniów kl. 2a wykonane w Dniu Europy; to m.in. albumy o państwach UE.

Dzień Europy z Comeniusem

10.05.2010 r. uczniowie z klas 6a i 6b przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek HAPPENING z okazji DNIA EUROPY. Tego dnia większość uczniów przyszła do szkoły w barwach państw UE, niektóre klasy przygotowały chorągiewki krajów europejskich. Na holu - I i II piętro - zaprezentowano plakaty/collage państw należących do UE, wykonanych przez klasy 4-6 PSP i 1-3 PG.
Po hymnie UE, odśpiewanym przez Natalię Ćwiek z kl. 6b przy akompaniamencie Diany Puczkowskiej z kl. 6a, szóstoklasiści przypomnieli podstawowe wiadomości o Unii Europejskiej, Jej symbolach, walucie oraz zaprezentowali ciekawostki o wybranych krajach. Młodzież mogła usłyszeć też wiersze i piosenki m.in. w języku francuskim, włoskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim. Kinga Kucharzewska z kl. 6b, prowadząca cały happening, sprawdziła wiedzę uczniów w krótkim quizie, a międzyklasowy team 6a/6b zaprezentował scenki z najbardziej znanych baśni i bajek europejskich, które - jak się okazało - wszyscy znają.
Na zakończenie odbył się festiwal piosenki angielskiej, w którym I m. przyznano Natalii Ćwiek z kl. 6b, II m - Natalii Stolarskiej z kl. 1c PG, III m - Aleksandrze Droś z kl. 5a.
Happening został przygotowany w ramach programu Comenius pod kierunkiem nauczycieli realizujących projekt. Autorami scenariusza są Magdalena Kulka i Agnieszka Madej z kl. 6a.

"Ubranie ze śmietnika" [28.04.2010]

22.04.2010 r. uczniowie naszej PSP wzięli udział w VI Radomszczańskich Obchodach Dnia Ziemi oraz konkursie pt. "Ubranie ze śmietnika".
W ekologicznych zmaganiach reprezentowały nas uczennice z klas 5: Magdalena Płaszczyńska, Aleksandra Droś, Karolina Dawid, Urszula Puczkowska i Klaudia Kowalczyk. Pod kierunkiem p. Anetty Łacisz dziewczęta przygotowały bardzo oryginalne stroje z gazet, opakowań papierowych i plastikowych. Stroje można było zobaczyć na naszym apelu z okazji Dnia Ziemi w piątek 23. kwietnia.
Gratulujemy pomysłu!

Zielony marsz w Dniu Ziemi... [26.04.2010]

Dopiero 26.04.2010 r. pogoda pozwoliła na "zielony przemarsz" ulicami Radomska, by obchodzić światowy Dzień Ziemi, który wypada 22. kwietnia. W tym roku w ramach programu Comenius - partnerskiego projektu "Zdrowe życie - zdrowa planeta", promującego zdrowy styl życia, koordynator p. E. Mossur we współpracy z wychowawcami klas 3 PSP (p. B. Miarką i p. B. Solińską) zorganizowała wiosenny przemarsz ulicami Radomska. W pochodzie uczestniczyli uczniowie klas 3a, 3b, 6a i 6b, którzy rozdawali mieszkańcom naszego miasta na Placu 3 Maja własnoręcznie wykonane torby i ulotki ekologiczne.
"Ziemia jest tylko jedna - chrońmy środowisko!" - to hasło dzisiejszego marszu. Pamiętajmy o tym codziennie!

Dzień Ziemi [23.04.2010]

W tym dniu nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przyrody, chemii, fizyki i informatyki przygotowali ciekawy apel poświęcony ochronie bogactw naturalnych naszej planety. Scenografię stanowiły kartonowe drzewa z wizerunkiem tych roślin, którym grozi wymarcie oraz plakaty wykonane przez uczniów klas 4-6 PSP i 1-3 PG.
Na zakończenie każda klasa otrzymała Dekalog Ekologa.

"Ziemia jest tylko jedna - chrońmy nasze środowisko!" [19.04.2010]

Pod takim tytułem już od 20 kwietnia będzie można oglądać w Oddziale dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku wystawę prac uczniów PSP nr 4. Jest to jeden z elementów obchodów Dnia Ziemi, które organizuje nasza szkoła.
Wystawione prace o tematyce ekologicznej zostały wykonane na zajęciach plastycznych pod kierunkiem p. E. Nowak w ramach realizacji partnerskiego projektu Comenius "Uczenie się przez całe życie".

Konkurs Comeniusa "Wiem, co jem" [19.04.2010]

19.04.2010 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pt. "Wiem, co jem", w którym wzięły udział cztery drużyny trzyosobowe z klas 5-6.
Turniej obejmował: rozwiązanie testu, rozpoznanie dotykiem zdrowych produktów, zaprezentowanie witaminy, ułożenie zestwu na II śniadanie, kalambury oraz receptę na zdrowie. Największe emocje wywołała ostatnia konkurencja - tarcie marchwi na czas.
"Marchewkowe zawody" zadecydowały o wynikach:
I m. - klasa 5a
II m. - kl. 6a i 6b
III m. - kl. 5b.


Dzień Ziemi [08.04.2010]

W związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi (22 kwietnia) uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 i Publicznego Gimnazjum nr 2 przygotowują ulotki o tematyce związanej z zagrożeniem środowiska naturalnego dotyczącego wypalania traw:
• "Stop wypalaniu traw"
•"Wypalanie traw zabija"
Oraz plakaty dotyczące problemu zagrożenia naszej planety śmieciami pt.
• "Dbaj o czystość naszej planety"
• "Oszczędzaj wodę i elektryczność"

Uczniowie gimnazjum będą uczestniczyć w akcji wiosennego sprzątania świata.
Nauczyciele odpowiedzialni: mgr Anna Biniek i mgr Iwona Sokołowska-Salińska.

Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione! Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.
Świadczy o tym poniższe zestawienie faktów.  1. negatywny wpływ wypalania traw na ludzi!!!
 2. Wypalanie traw a zwierzęta!!!
 3. Ujemne skutki wypalania traw w rolnictwie!!!
 4. Zagrożenie pożarowe lasów!!!
 5. Łamanie prawa jest karane!!!
Autor ulotki: Magdalena Marta Płaszczyńska, klasa 5a PSP nr 4.
Opiekun: mgr Anna Biniek
PAMIĘTAJ: "JEDNA MAŁA ISKRA - ZNISZCZY DUŻY LAS"

Już jest! ZSG, czyli Zupełnie Szkolny Gadżet! [11.02.2010]

Dzisiaj ukazał się I. numer szkolnej gazety pt. "ZSG, czyli Zupełnie Szkolny Gadżet Każdego Ucznia", który rozszedł się błyskawicznie, dlatego redakcja zdecydowała o dodruku.
"Gadżeta" redagują: Bartłomiej Dettlaff, Dawid Dryja, Kinga Kowalczyk, Weronika Kuder, Ania Lis, Magda Kulka, Agnieszka Madej, Martyna Pokora, Diana Puczkowska, Natalia Stolarska, Paula Trajdos, Agnieszka Włodarczyk, Alicja Wojakowska, Aleksandra Wojtecka, Klaudia Zając. Nad wszystkim czuwa szefowa redakcji p. Barbara Orsicz.
Gazeta wydawana jest jako miesięcznik i ma dwie stałe strony poświęcone działaniom realizowanym w ramach programu Comenius "Zdrowe życie - zdrowa planeta".
Czytelnikom życzymy przyjemnej lektury, a młodym dziennikarzom - połamania pióra!

Wystawa prac w MBP pt. "STOP! Nie zachowuj się w ten sposób" [08.02.2010]

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku przy ul. Narutowicza w Oddziale dla Dzieci w dniach od 8 lutego do 4 marca 2010 r. odbyła się była wystawa prac uczniów naszej szkoły.
Na wystawie pt. "STOP! Nie zachowuj się w ten sposób" zaprezentowano prace wykonane na zajęciach plastycznych w PSP nr 4 w ramach unijnego projektu "Zdrowe życie - zdrowa planeta" programu Comenius "Uczenie się przez całe życie".
Jak nie należy się zachowywać wobec innych? oraz Jak bezpiecznie spędzać ferie zimowe? - na te pytania odpowiedzą plakaty zamieszczone na wystawie.

W zimowej scenerii o zdrowiu

W dn. 17.12.09 r. uczniowie klas 6 mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu poetyckim. Wśród zimowych dekoracji dziewczęta z kl. 6a zaprezentowały wybrane utwory liryczne dotyczące zdrowia oraz higieny osobistej.
Uczennice przygotowała mgr Edyta Mossur.

Savoir-Vivre

W dn. 16 i 17 grudnia w bibliotece szkolnej odbyły się nietypowe zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie kl. 4a i 4b.
Część teoretyczna dotyczyła wyjaśnienia pojęć: savoir-vivre, bon ton, etykieta, maniery; zasad kulturalnego zachowania się przy stole oraz uzupełnienia tablicy z dobrymi manierami. Najciekawsza była jednak część praktyczna, czyli nakrywanie do stołu, składanie serwetek, posługiwanie się sztućcami.
Biblioteka nabrała odświętnego charakteru dzięki pełnej zastawie stołowej, ozdobnym serwetkom i dekoracjom bożonarodzeniowym.
Zajęcia przygotowały panie: mgr A. Śliwakowska i mgr L. Rutkowska w ramach programu Comenius.

Wypadek to nie przypadek!

30.11.2009 r. uczniowie klas 3a i 3b szkoły podstawowej na apelu pod hasłem "Wypadek to nie przypadek" przypomnieli młodszym kolegom zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach drogowych. Bawiąc widownię wierszykami - rymowankami, utrwalali znajomość podstawowych znaków drogowych. Celem tego spotkania było uświadomienie konieczności noszenia elementów odblaskowych, a tym samym kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych. Apel przygotowały wychowawczynie - mgr Beata Miarka i mgr Beata Solińska.

"Myśl więc dobrze przyjacielu,
gdy przechodzisz przez ulicę,
samochody - nie zabawki,
tu gra toczy się o życie!"

Bardzo zdrowy piątek w szkole...

27.11.09 r. uczniowie kl. 2b i 2c szkoły podstawowej pod kierunkiem wychowawców mgr Iwony Łęskiej i mgr Danuty Mruklik przygotowali apel, na którym zaprezentowano inscenizację "Dbaj o zdrowie!" Uczniowie dowiedzieli się, jakie są przyczyny chorób i przeziębień oraz jak im zapobiegać. Dzieci obejrzały zabawne scenki pt. "Wojna z mikrobami" oraz "Grypa". Wysłuchały także wierszyków z dobrymi radami dotyczącymi zachowania zdrowia. Na zakończenie usłyszeliśmy piosenkę "Mydło lubi zabawę". Było to pouczające spotkanie przypominające o zachowaniu higieny osobistej, częstym myciu rąk, odpowiednim ubiorze dostosowanym do pogody, a także o znaczeniu zdrowego odżywiania.

Bardzo czysty piątek w szkole...

27.11.09 r. uczniowie kl. 6b pod kierunkiem mgr Urszuli Pokory przygotowali przedstawienie dla klas 0-6 szkoły podstawowej pt. "Czystość to zdrowie".
"Zdrowie ma bardzo wysoką cenę, więc ja dla zdrowia dbam o higienę!" - wierszem, piosenką i bajką o czarownicy Agacie z popsutym zębem szóstoklasiści zachęcali do dbania o higienę osobistą.

Międzyszkolny Konkurs Wokalny "Piosenka Europejska"

24.11.09 r. w naszej szkole odbył się już po raz 6. Międzyszkolny Konkurs Wokalny pt. "Piosenka Europejska", ale w tym roku po raz pierwszy dla szkół podstawowych. Organizatorzy konkursu to nauczyciele angliści i germaniści - mgr Edyta Mossur, mgr Urszula Pokora i mgr Anita Pałecz-Skórka.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 13 reprezentantów pięciu radomszczańskich szkół.
Przyznano następujące nagrody:
I m. - Wiktoria Domagała (PSP 2) i Natalia Ćwiek (PSP4)
II m. - Karolina Wolska (PSP 2) i Aleksandra Droś (PSP4)
III m. - Marcelina Kotlewska (PSP 4)
wyróżnienie - Katarzyna Crcoroska (PSP3).

Gratulujemy i zapraszamy za rok.

Choroby zakaźne. Co o nich wiemy?

20.11.09 r. uczniowie klas 5 i 6 szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Radomsku. Pani mgr inż. A. Bugajska wyjaśniła, czym są choroby zakaźne. Uczniowie poznali najpopularniejsze choroby bakteryjne i wirusowe, z którymi sami się zetknęli lub mogą sie spotkać. Dowiedzieli się, jak można najłatwiej się zarazić, jakie są objawy i przebieg choroby oraz jak należy zabezpieczać się przed zakażeniami. Piątoklasiści i szóstoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną oraz zadawali pytania, także dotyczące panującej ostatnio grypy A/H1N1.

Konkurs Małego Samorządu Uczniowskiego "Jesienne ptaki"

W październiku Mały Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs dla klas I - III PSP nr 4 p. t. "Jesienne ptaki".
Zadaniem dzieci było wykonanie ciekawych, oryginalnych ptaków z warzyw i owoców.
Cele konkursu:
 • rozbudzenie i rozwijanie inwencji twórczej u dzieci,
 • zwrócenie uwagi na wartości odżywcze warzyw i owoców,
 • wpływ spożywania warzyw i owoców na zdrowie, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym,
 • integracja środowiska klas I - III,
 • rozwijanie sprawności manualnej.


Jury składające się z członków MSU brało pod uwagę:
 • zgodność pracy z tematem konkursu,
 • rodzaj i ilość użytych materiałów,
 • estetykę wykonania,
 • pomysłowość i inwencję twórczą.


Konkurs został przeprowadzony pod kierunkiem opiekuna MSU mgr Danuty Proszowskiej.

Akcja "Bezpieczny przedszkolak"

Jesienią br. (od września do października) z inicjatywy p. Joanny Waloch i p. Marzeny Rak w oddziale przedszkolnym została przeprowadzona akcja pt. "Bezpieczny przedszkolak". Odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem Straży Miejskiej, prelekcja nt. "Bezpieczne dziecko na drodze" oraz wystawa prac przedszkolaków. Następnie sprawdzono, jak wygląda stosowanie poznanych zasad w praktyce, czyli na drodze. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli wybrali się na spacer wokół szkoły, aby pokazać, że potrafią zachować się np. na przejściu przez jezdnię.

Przedstawienie profilaktyczne "Iluzji - TAK, złudzeniom - NIE"

2.11.09 r. uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej uczestniczyli (aktywnie - na scenie) w spektaklu pt. "Iluzjonista". W ciekawej formie tytułowy iluzjonista pokazał najmłodszym skutki palenia papierosów i picia alkoholu, przestrzegając ich przed tymi używkami.

Z Comeniusem w Rzymie

W dn. 22-24.10.2009 r. nauczyciele naszej szkoły realizujący projekt pt. "Zdrowe życie - zdrowa planeta" w ramach programu Comenius "Uczenie się przez całe życie": p. Edyta Mossur - koordynator projektu, p. Urszula Pokora i p. dyr. Izabela Iwanowicz uczestniczyli w spotkaniu projektowym w Rzymie.
Ustalono wspólne działania promujące zdrowy styl życia na bieżący rok szkolny oraz sposoby prezentacji wyników.
Na dn. 18-22 maja 2010 r. zaplanowano wspólne warsztaty w Lincoln z udziałem uczniów naszej szkoły (z klas 6 szkoły podstawowej).
Podczas pobytu we włoskiej szkole zaprezentowano w formie multimedialnej naszą szkołę, jej historię, tradycje i dokonania. Nasi nauczyciele zapoznali się również z systemem szkolnictwa we Włoszech, szkołą partnerską oraz uczestniczyli w warsztatach dotyczących realizacji projektu Comenius.

Ruch to zdrowie!

22.10.2009 r. czwartoklasiści pod opieką wychowawczyń uczestniczyli w lekcji przyrody w terenie - poznawali ŚCIEŻKĘ EKOLOGICZNĄ w Niesulowie (Nadleśnictwo Gidle). Uczniowie kl. 4a i 4b podczas wędrówki przez las rozpoznawali gatunki drzew i krzewów, zbierali liście, podziwiali mrowiska, wdychali świeże leśne powietrze, karmili kaczki i kruki. W świetlicy nadleśnictwa obejrzeli film pt. "Rok w lesie", a następnie skonsumowali domowe smakołyki przy ognisku.
Na zakończenie wycieczki chłopcy rozegrali mecz w piłkę nożną na trawie, a dziewczęta bawiły się w berka, ciuciubabkę i ścigały się. W dobrych humorach, ale troszeczkę zmęczeni i głodni wróciliśmy do szkoły na obiad.

Higiena osobista warunkiem zdrowia

20.10.2009 r. uczniowie klas 6 uczestniczyli w spotkaniu pt. "Higiena osobista warunkiem zdrowia". Zaproszenie koordynatora projektu mgr Edyty Mossur przyjęła pani mgr Joanna Kornicka - lekarz pediatra, która poprowadziła prelekcję na temat właściwej higieny młodego człowieka w okresie dorastania. Pani doktor zwróciła uwagę nie tylko na higienę ciała, ale wyjaśniła też, jak ważny jest dla naszego mózgu ruch na świeżym powietrzu.
Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali ulotki informujące o właściwym odżywianiu w okresie jesiennym, kiedy to są narażeni na różne infekcje.

Jem kolorowo!

Od dzisiaj, tj. 13.10.09 r. możemy oglądać bardzo smaczną wystawę pod hasłem "JEM KOLOROWO!", która znajduje się na parterze na wprost wejścia.
Uczniowie kl. 5a pod kierunkiem mgr Anny Biniek, nauczyciela przyrody, przygotowali ciekawą klasyfikację znanych owoców i warzyw. Podzielili te zdrowe pyszności wg kolorów - pokazali nam warzywa i owoce zielone, żółte, czerwone, białe. Oprócz plakatów i przepisów na pyszne potrawy na wystawie znalazły się również barwne i smacznie wygladające dynie, truskawki, cytryny, kalafiory i wiele, wiele innych witamin.
Mamy nadzieję, że w ten sposób zachęcimy do zdrowego odżywiania.

Owocowo-warzywny tydzień zdrowia

W trosce o prawidłowe żywienie dziecka w młodszym wieku szkolnym uczniowie kl. 2a, 2b i 2c PSP uczestniczyli w tygodniowych zajęciach pt. "Ogród pełen barw".
Od 24. września wychowawcy klas II prowadzili zajęcia poświęcone owocom i warzywom w codziennym odżywianiu. W salach zorganizowano "kąciki warzywne", odbyły się konkursy w rozpoznawanie owoców i warzyw wszystkim zmysłami, wystawiono inscenizację utworu Jana Brzechwy "Na straganie". Drugoklasiści przygotowali i zjedli "pstrokate" surówki warzywne, zaprojektowali też kalendarz warzywny ph. "Jakie warzywo zjem każdego dnia w tygodniu", a na zakończenie warzywnego tygodnia zdrowia dowiedzieli się, jak bezpiecznie i zdrowo przetwarzać i przechowywać warzywa i owoce.
28. września - na podsumowanie tego smakowitego tygodnia - najmłodsi układali hasła zachęcające do jedzenia warzyw i owoców oraz rysowali bardzo smaczne plakaty.
Wszyscy uczestniczący w projekcie (także nauczyciele) zobowiązali się do przynoszenia do szkoły na drugie śniadanie warzyw lub owoców.

Europejski Dzień Języków Obcych

W dn. 25.09.2009 r. uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem mgr Edyty Mossur przygotowali audycję przez radiowęzeł szkolny z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych.
Przedstawili też Partnerski Projekt Szkół Comenius "Uczenie się przez całe życie" oraz zapoznali społeczność szkolną z celami projektu"Zdrowe życie - zdrowa planeta", którego realizację rozpoczęliśmy od września br.

"Stawiam na mleko"

W naszym mieście ruszyła akcja "Stawiam na mleko". Już dzisiaj przez naszą szkołę przetoczył się "Konwój mleczny".
Przy okazji mlecznej promocji odbyło się wiele zabaw i konkursów dla uczniów szkoły podstawowej.
Kampania finansowana jest ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych, pochodzących z Funduszu Promocji Mleczarstwa. Program realizowany będzie do 2010 roku. Radomsko to jedno z wielu miast, w których realizowane jest przedsięwzięcie. Zwieńczeniem akcji będzie impreza o nazwie "Truck Mleczny", która odbędzie się 26 września w Parku Solidarności między godziną 12.00 a 16.00.

"Pomagajmy Ziemi - codziennie"

W dn. 18-20.09.2009 r. rusza kolejna edycja akcji "Sprzątanie Świata" - w tym roku pod hasłem "Pomagajmy Ziemi - codziennie".
Nasza szkoła już od rana sprząta, realizując hasło "Clean Up the World".
Sprzątamy w szkole, klasach, wokół szkoły w okolicy, a klasy 5 wyruszyły do Nadleśnictwa Gidle. Nasi uczniowie wyruszyli w okolice szkoły - ulice: Parkową, Grodzką, Niecałą, Kolejową, Zgody oraz skwer przy pomniku patrona szkoły i boisko wysprzątali bardzo dokładnie, segregując znalezione odpadki do trzech rodzajów worków.
Ważne, byśmy codziennie pamiętali o naszej planecie i nie zaśmiecali jej!