Spektakl teatralny"Życie moje skrętami bieży"






"Życie moje skrętami bieży" to tytuł spektaklu wieńczącego uroczyste obchody rocznicowe patrona Reymontówki na Bugaju - Władysława Stanisława Reymonta - 91. rocznica przyznania pisarzowi Nagrody Nobla oraz 90 - lecie jego śmierci.

Na uroczystość w dn. 9.12.2015r. do ZSG nr 3 w Radomsku przybyli przedstawiciele władz miasta: p. Jacek Gębicz - Przewodniczący Rady Miasta, p.Wioletta Pal - Dyrektor Departamentu Rozwoju Społecznego w Radomsku, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych oraz przyjaciele szkoły. Dyrektor szkoły - Izabela Iwanowicz w swoim przemówieniu stwierdziła, przywołując słowa W.St..Reymonta : " Żyć to właśnie działać, to rozlewać po świecie talent, energię, uczucie... pomagać w czasie pokoleniom przyszłym. Słowa te wypełniamy treścią nie tylko w tej szczególnej chwili, ale przede wszystkim w zwyczajne dni szkolnego życia. Imię patrona zobowiązuje. Zobowiązuje do twórczego działania, do pielęgnowania i rozwijania talentów, do emocjonalnego zaangażowania we wszystkie przedsięwzięcia szkolne. Jestem dumna, że wywiązujemy się ze zobowiązań, do których obliguje nas wypowiedź patrona. I że będziecie dzisiaj Państwo tego świadkami".

Uroczystości rocznicowe trwały nieprzerwanie od 25 listopada, a uczniowie mogli poznać sylwetkę pisarza Ziemi Radomszczańskiej, uczestnicząc w konkursach, czytaniu fragmentów prozy, tańcach czy redagując specjalne wydanie gazety szkolnej. Zwycięzcom Wielkiego Reymontowskiego Dyktanda oraz I Międzygimnazjalnego Konkursu Matematycznego "Reymont w liczbach" wręczono podczas gali nagrody i dyplomy.
Przyznanie Nagrody Nobla, zabawne i sentymentalne wspomnienia pisarza, gorycz umykającego życia i sceny z "Chłopów" to treść przedstawienia "Życie moje skrętami bieży". Jego niezwykłą atmosferę podkreśliła muzyka - ludowe tańce, walc oraz piosenki w wykonaniu "Hanki Ordonówny".
Na scenie zobaczyliśmy uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Najstarszym Reymontem był Maciej Krogulec, a jego żoną Sara Bojarska, w roli nieco młodszego małżeństwa Reymontów zobaczyliśmy Aleksandrę Barańską i Wiktora Olejarnika. Na chłopskim weselu na wsi bawił się jako Reymont Kuba Krupiński, zaś najmłodszym Władkiem był Mateusz Król z kl.V. Wszyscy z pewnością zachwyceni byli występem Karoliny Kubickiej jako piosenkarki z tamtych czasów - Hanki Ordonówny oraz pokazem tańca towarzyskiego Macieja Dubielskiego z partnerką. Natomiast słuchając przyśpiewek i przyglądając się tańcom ludowym, nogi same ruszały do tańca.
Oj, potańczyłoby się, że hej!

Ten wspaniały spektakl powstał według autorskiego scenariusza p. Grażyny Szczekockiej, p. Barbary Orsicz i p. Grażyny Dettlaff. Muzykę oraz choreografię opracowała p. Marzenna Musiał, a scenografię p. Anetta Łacisz.

Pani Grażyna Szczekocka, nauczyciel ZSG nr 3, współautorka scenariusza przedstawienia, mówi: "Taki dzień jak dzisiejszy to sens naszej nauczycielskiej, wychowawczej, polonistycznej pracy. Wspólna praca integruje, pozostawia wspomnienia. Uczniowie garną się do tworzenia podobnych projektów, wyzwalając swoje talenty. Często jako absolwenci wspominają Reymontówkę na Bugaju, pamiętając takie niezwykłe wydarzenia".